English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨
جايزه جهاني اربعين ميزبان آثار هنرمندان از 25 كشور است
جايزه جهاني اربعين ميزبان آثار هنرمندان از 25 كشور است تاریخ ثبت : 1397/08/07
طبقه بندي : ,,
عنوان : جايزه جهاني اربعين ميزبان آثار هنرمندان از 25 كشور است
مصاحبه شونده : سيد محمدحسين هاشمي
مصاحبه كننده : جواد شمس‌بجندی
محل مصاحبه : سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
منبع : <#f:3887/>
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

اختتاميه چهارمين دوره اين جايزه همزمان با ايام اربعين حسيني و خلق حماسه‌اي ديگر از جنس شور و شعور حسيني، پيش از ظهر سه‌شنبه اول آبان‌ماه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و در آن نفرات برتر معرفي و جوايز خود را دريافت خواهند كرد.


به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از سال 1393 اقدام به برگزاري جايزه جهاني اربعين كرده است. اختتاميه چهارمين دوره اين جايزه همزمان با ايام اربعين حسيني و خلق حماسه‌اي ديگر از جنس شور و شعور حسيني، پيش از ظهر سه‌شنبه اول آبان‌ماه در حسينيه الزهرا(س) برگزار و در آن نفرات برتر در رشته‌هاي عكس، فيلم و سفرنامه، معرفي خواهند شد و جوايز خود را دريافت خواهند كرد. بدين منظور با سيد محمدحسين هاشمي، معاون همكاري‌هاي علمي و فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و نيز دبیر برگزاري اين جايزه گفت‌وگويي انجام داده و در آن از كم و كيف اين جايزه به ويژه دوره چهارم آن پرسيده‌ايم. متن اين گفت‌وگو در ادامه منتشر مي‌شود:

لطفاً شرحي از روند برگزاري چهارمين دور جايزه جهاني اربعين بيان كنيد؟

اقدامات اجرايي براي برگزاري چهارمين دوره جايزه جهاني اربعين بلافاصله پس از اختتام دور سوم اين جايزه آغاز شد. فراخوان دور چهارم اين رويداد هنري بين‌المللي پس از ترجمه به بيش از 10 زبان در شبكه‌هاي اجتماعي مرتبط با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كه بيش از 500 هزار دنبال كننده از سراسر جهان دارند، منتشر شد. همچنين براي تحقق هم‌افزايي، همكاري مؤثري با نهادها و مؤسساتي كه در اين زمينه فعال هستند انجام شد. براي نمونه جامعه المصطفي(س) نيز فراخوان اين جايزه جهاني را در بين دانشجويانش منتشر كرد و اطلاع‌رساني مناسبي انجام داد. سايت رسمي اين جايزه به نشاني intlarbaeen.com نيز بسيار فعال بوده و آثار شركت‌كنندگان اعم از عكس، فيلم و سفرنامه را بر بستر سايت دريافت كرد.

پس از دريافت آثار، بررسي اوليه هيأت داوران در سه بخش فيلم، عكس و سفرنامه صورت گرفت و پس از برگزاري جلسات متعدد داوري، برگزيدگان و راه‌يافتگان به نمايشگاه آثار منتخب مشخص شدند. بنابراين 15 نفر در مجموع سه بخش جايزه نقدي، تنديس و ديپلم افتخار دريافت خواهند كرد. افزون بر اين، آثار 45 نفر عكاس برگزيده نيز در نمايشگاهي به نمايش گذاشته خواهد شد. از عكاسان برگزيده نيز با اهداي لوح سپاس و جوايز نقدي تقدير به عمل خواهد آمد.

مي‌توانيد آماري از آثار دريافتي ارايه دهيد؟

بله. در اين دوره 5 هزار و 127 عكس، 173 فيلم و 215 اثر در بخش سفرنامه از بيش از 25 كشور دريافت شده است.

دور چهارم اين جايزه نسبت به ادوار گذشته از نظر كمي، كيفي و نوع برگزاري چه تغييراتي كرده است؟

به لحاظ كمي شاهد افزايش استقبال شيفتگان حضرت سيدالشهداء(ع) از اين رويداد هنري بين‌المللي هستيم. از لحاظ تعداد آثار در دور اول يكهزار و 250 عكس، دور دوم يكهزار و 579 عكس، دور سوم يكهزار و 825 عكس و در دور چهارم 5 هزار و 127 عكس دريافت كرديم.

در دور نخست از 10 كشور، دور دوم از 15 كشور و دور سوم از 18 كشور در اين جايزه شركت كردند؛ اما در دور چهارم جايزه جهاني اربعين شاهد حضور شركت‌كنندگاني از 25 كشور هستيم.

اين امر نشان مي‌دهد جايزه جهاني اربعين در طي اين سه چهار دوره رفته رفته در بين مخاطبان بين‌المللي شناخته‌تر شده و جايگاه خود را يافته است. همچنين طبق اظهارات و نظرات هيأت داوران، كيفيت هنري آثار دريافتي نيز اين دوره پيشرفت قابل توجهي داشته است.

ميزان استقبال از سوي مخاطبان داخلي و خارجي جايزه را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

همانطور كه پيش از اين بيان شد؛ تعداد كشورهاي شركت‌كننده از آغاز تاكنون 5/2 برابر شده است. همچنين رشد تعداد كمي آثار نيز از آغاز تاكنون چشمگير بوده، به طوري كه شاهد 4 برابر شدن تعداد آثار دريافتي بوده‌ايم. اين امر نشان‌دهنده گسترده‌تر شدن استقبال مخاطبان از اين رويداد هنري بين‌المللي است. افزون بر اين، بازخوردهاي دريافت شده در صفحات اجتماعي رسمي جايزه جهاني اربعين حاكي از همراهي و همدلي مخاطبان خارجي است. لازم است به اين نكته نيز توجه شود كه تعداد كثيري از شركت‌كنندگان در چهارمين جايزه جهاني اربعين در هر سه بخش، غيرمسلمان هستند كه در راهپيمايي اربعين سيد و سالار شهيدان(ع) حاضر بوده‌اند و خاطرات و ديده‌ها و شنيده‌ها خويش و جلوه‌هاي دلدادگي به حضرت اباعبدالله الحسين(ع) را ثبت و براي شركت در جايزه به دبيرخانه ارسال كرده‌اند. غير از دل‌نوشته‌هاي ارسالي، پيام‌ها و كامنت‌هايي كه ذيل فراخوان و يا عكس‌هاي منتخب واسپاري شده در شبكه‌هاي اجتماعي داشتيم، بسيار ما را براي پيمودن ادامه اين مسير دلگرم كرده است.

با برگزاري اين جايزه چه اهداف و نتايجي را پيگيري مي‌كنيد؟

اولين هدفي كه ما دنبال مي‌كنيم شناسناندن پديده جهاني راهپيمايي بزرگداشت اربعين به مخاطبان خارجي است. در وهله دوم درصدد بصيرت‌افزايي هستيم؛ زيرا بر اين باوريم كه اربعين‌ ماندگار، اربعين بابصيرت است و هيچ چيز مانند زبان هنر نمي‌تواند براي ماندگاري و پذيرش در ذهن مخاطبان خارجي جذابيت داشته باشد. بنابراين استفاده از ابزار هنر براي ثبت اين پديده تاريخي در اذهان مخاطبان بين‌المللي يكي از اهداف برگزاري اين جايزه است.

همچنين نشر پيام‌هاي قيام امام حسين(ع) در روز عاشورا از زبان شهروندان جامعه جهاني براي خودشان؛ نظير ظلم‌ستيزي و عدالت‌طلبي كه دواي دردهاي مشترك جوامع بشري امروز است، از ديگر اهدافي است كه با برگزاري جايزه جهاني اربعين به دنبال تحقق آن هستيم.

تحقق اين هدف مي‌تواند راهپيمايي عظيم اربعين را از اجتماعي صرفاً مذهبي به نمادي براي وحدت مسلمين و مظلومين جهان بدل سازد. بنابراين ايجاد همدلي، وفاق و همراهي تمامي مردم عدالت‌خواه جهان در اين حركت عظيم از ديگر اهداف اين برنامه محسوب مي‌شود.

برنامه شما براي تداوم برگزاري اين جايزه ارزشمند چيست؟

در مراسم اختتاميه چهارمين جايزه جهاني اربعين، فراخوان پنجمين دور اين رويداد هنري بين‌المللي به صورت رسمي اعلام خواهد شد. البته اطلاع‌رساني در اين خصوص از ابتداي ماه صفر در شبكه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي آغاز شده است؛ اما به صورت رسمي از پوستر پنجمين دور اين جايزه روز سه‌شنبه اول آبان‌ماه رونمايي خواهد شد.

همچنين برنامه‌هايي براي فعاليت گسترده‌تر در رسانه‌هاي بين‌المللي براي جذب بيشتر مخاطبان در دست داريم كه إن‌شاءالله طي سال آينده به انجام خواهد رسيد.

براي جمع‌بندي و اتمام گفت‌وگو، هر آنچه در خصوص موضوع بحث لازم مي‌دانيد را بيان كنيد.

ما اجراي اين برنامه را وظيفه‌اي صرفاً اداري نمي‌دانيم. تمامي گروه فعال در اين عرصه، اجراي اين برنامه را خدمتگزاري در دستگاه حضرت اباعبدالله الحسين(ع) و هدف را تعظيم شعائر الهي مي‌دانند. لذا با توكل به خدا و فارغ از هر نتيجه‌اي كه براي آن متصور است، با تمام توان براي توسعه و ارتقاي اين برنامه همت خواهيم كرد.

تعداد نمایش : 1309 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.