English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٤ آذر ١٣٩٩
معلم صربستاني زبان فارسي: زبان فارسي این قدر شیرین است!
معلم صربستاني زبان فارسي: زبان فارسي این قدر شیرین است! تاریخ ثبت : 1396/10/03
طبقه بندي : ,,
عنوان : معلم صربستاني زبان فارسي: زبان فارسي این قدر شیرین است!
مصاحبه شونده : دویچ، معلم زبان فارسی دبیرستان زبان‌های خارجی بلگراد
مصاحبه كننده : محسن سليماني، وابسته فرهنگي ايران در صربستان
محل مصاحبه : صربستان
منبع : خبرگزاري ايسنا
تاريخ مصاحبه : 27 آذر 96
متن :

به همت رایزنی فرهنگی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در صربستان، مراسم جشن زبان فارسی و معرفی زبان، فرهنگ و ادبیات ایران در دبیرستان زبان‌های خارجی بلگراد برگزار شد و ضمن آن گواهینامه‌های پایان دوره فارسی‌آموزان این دبیرستان به 20 تن از دانش‌آموزان اهدا شد. در حاشیه این مراسم وابسته فرهنگي كشورمان گفت‌وگویی با بویانا دویچ، معلم زبان فارسی دبیرستان زبان‌های خارجی بلگراد انجام داده است. خانم دویچ، دانش‌آموخته علوم سیاسی از دانشگاه بلگراد است. وی امسال سومین سال است  که در این دبیرستان که در مرکز بلگراد واقع شده است، به دانش‌آموزانی که زبان فارسی را به عنوان واحد اختیاری انتخاب می‌کنند، درس می‌دهد. این دبیرستان تنها دبیرستان اختصاصی زبان‌های خارجی در بلگراد است و در آن ‌10 زبان (8 زبان زنده و 2 زبان لاتین و یونانی قدیم) در برنامه چهار ساله آموزش داده می‌شود. از نوامبر سال 2015  اولین دوره آموزش زبان فارسی در این دبیرستان به طور آزمایشی شروع شد و هر ساله 20 دانش‌آموز در این دبیرستان درس زبان فارسی را به عنوان زبان دوم می‌خوانند. متن مصاحبه با معلم فارسي اين دبيرستان در ادامه منتشر مي‌شود:

چه شد که علاقمند شدید فارسی یاد بگیرید؟ چه چیز ایران یا زبان فارسی برایتان جالب بود؟

از کودکی ماجراجو بوده‌ام. مطمئنم که ماجراجویی در من ویژگی فطری است. هنگامی که بزرگ می‌شدم دچار ماجراهای فراوانی شدم؛ اما یک ماجرای خاص قابل ذکر است: «یاد گرفتن زبان فارسی». می‌توان گفت که زبان فارسی زیباترین ماجرای من است. شعر و ادبیات و تاریخ و هنر ایران همیشه برایم جالب بوده.

چه زمانی فارسی یاد گرفتید و چه دوره‌هایی را گذراندید؟ در ایران هم در دوره‌ای شركت كرده‌ايد؟

به نظرم درس خواندن زبان خارجی روندی بی‌پایان است. یادم نیست دقیقاً چه زمانی فارسی یاد گرفتم؛ اما چند سال پیش در رایزنی فرهنگی ايران در بلگراد تمام دوره‌های آموزشی زبان فارسی را گذراندم. تابستان دو سال پیش برای شرکت در دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی به ایران سفر کردم. این دوره را در سطح پیشرفته به پایان رساندم. سفری بسیار خوب و پرخاطره داشتم. ایران کشوری قشنگ و دیدنی است و مردم آن از نظر آداب و رسوم بسیار به ما صرب‌ها نزدیک هستند. متأسفانه همه ایران را ندیده‌ام اما آنچه دیده‌ام برای من آموزنده و جالب بود. بعد از برگشت من از ایران علاقه من به این کشور افزایش یافت.

می‌شود کمی درباره دبیرستان زبان‌های خارجی بلگراد توضیح بدهید؟

از دو سال پیش با امضا تفاهمنامه‌ای میان رایزنی فرهنگی و نماینده رسمی بنیاد سعدی در صربستان و دکتر دوشکو بابیچ، ريیس دبیرستان ادبیات و زبان‌های خارجی بلگراد، برای نخستین بار کلاس درس زبان فارسی برای دانش‌آموزان دبیرستان‌های صربستان در این دبیرستان به طور آزمایشی آغاز شد. این دوره‌ها تحت نظارت سازمان ارزشیابی آموزشی وزارت آموزش صربستان است. همه ما امیدواریم و تلاش می‌کنیم که اجرای موفق این دوره‌ها باعث شود تا درس زبان فارسی به صورت رسمی در بقیه دبیرستان‌های صربستان هم تصویب شود.

چند سال است در دبیرستان زبان‌های بلگراد درس فارسی می‌دهید؟ آیا قبلاً هم جای دیگری فارسی تدریس کرده‌اید؟

دو سال است که در دبیرستان ادبیات و زبان‌های خارجی درس فارسی می‌دهم. پيش از اين هم در رایزنی فرهنگی سفارت ايران در سطح پایه فارسی تدریس کردم.

معمولاً در چه سطحی و برای چه زبان‌آموزانی فارسی تدریس می‌کنید؟

در دبیرستان ادبیات و زبان‌های خارجی در سطح پایه، میانی و در سطح پیشرفته فارسی تدریس می‌کنم.

در دبیرستان بچه‌ها تا چه سطحی فارسی یاد می‌گیرند؟ آیا مدرکی هم به دانش‌آموزها می‌دهید؟

در دبیرستان دانش‌آموزان تا سطح تکمیلی فارسی یاد می‌گیرند. هر دانش‌آموز دبیرستان ادبیات و زبان‌های خارجی که دوره آموزش زبان فارسی را به پایان برساند گواهینامه می‌گیرد.

دانش‌آموزها به چه دلایلی معمولاً فارسی یاد می‌گیرند؟ چه چیز زبان یا فرهنگ ایرانی برایشان جالب است؟

 از بچه ها پرسیدم چرا زبان فارسی یاد می‌گیرند، به من گفتند که زبان فارسی شیرین است و دوست دارند آن را به خوبی یاد بگیرند. ادبیات ایران هم برایشان هم بسیار زیباست. یکی از دانش‌آموزان به من گفت که آشنایی با یکی از کهن‌ترین زبان‌های جهان در واقع آشنایی با یک فرهنگ بی‌نظیر است.

آیا از شیوه‌های جدید هم در فارسی‌آموزی استفاده می‌کنید؟

به نظرم تقویت انگیزه برای یادگیری زبان فارسی خیلی مهم است. اگر از من بپرسید بهترین روش یادگیری زبان فارسی چیست، باید به شما بگویم که بلد نیستم؛ اما مطمئنم که هر زبان‌آموزی این سؤال را خود می‌پرسد. به بچه‌ها گفتم که یک دفتر خاطرات به زبان فارسی داشته باشند، رادیو گوش کنند، بازی‌های رایانه‌ای فارسی انجام بدهند، از اپلیکیشن‌های رایگان استفاده کنند و محتوایی به فارسی پیدا کنند که برایشان جالب است.

آیا دانش آموزان شما معمولا علاقه دارند در دانشگاه هم فارسی بخوانند؟ چرا دارند یا چرا دیگر علاقه ندارند؟

برای اکثریت دانش‌آموزان یاد گرفتن زبان فارسی آسان است و آنها علاقه دارند در دانشگاه هم زبان فارسی درس بخوانند. بعضیشان دوست دارند هر چه زودتر به ایران بروند و آنجا به فارسی صحبت کنند.

آیا زبان فارسی در مقایسه با زبان‌های دیگر برای صرب‌ها سخت است؟ چه زبانی برای صرب‌ها از همه سخت‌تر است؟

به نظرم فارسی در مقایسه با زبان‌های دیگر به خصوص از لحاظ دستور زبان، سخت نیست. زبان چینی خیلی سخت است.

چه چیزهایی از زبان فارسی برای دانش‌آموزان صرب واقعاً سخت است؟

برای اکثریت دانش‌آموزان یادگیری فارسی آسان است. برای بعضی از دانش‌آموزان در سطح پایه دیکته سخت است. نبود علامت‌ها برای صداهای فارسی هم موقع خواندن برای دانش‌آموزان مشكل است.

آهنگ صحبت فارسی زبان‌ها شبیه چه زبان‌هایی است؟ وقتی ایرانی‌ها حرف می‌زنند صرب‌ها فکر می‌کنند آنها به چه زبان‌هایی دارند حرف می‌زنند؟

آهنگ صحبت فارسی زبان‌ها برای اکثریت صرب‌ها شبیه زبان‌های ترکی و عربی است. وقتی ایرانیان حرف می‌زنند صرب‌ها فکر می‌کنند آنها دارند آواز می‌خوانند. زبان شما این قدر شیرین است!

انتهاي پيام/

 

تعداد نمایش : 3872 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.