English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

مهمترین بازتاب های رسانه ای شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی در ژاپن

رسانه های ژاپن علیرغم آن که وقوع این حادثه دردناک با آغاز تعطیلات رسمی سال جدید در این کشور بوده است اما به طور گسترده به بازتاب خبری حمله تروریستی  آمریکا، مراسم تشییع، انتقام خواهی ایران و ... پرداختند و روزنامه ها نیز تصاویر اصلی صفحات خود را به این موضوع اختصاص دادند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،روزنامه آساهی از جمله پرتیراژ ترین روزنامه های ژاپن نوشت: نظامیان آمریکایی سردار سپاه پاسداران ایران را با حملات هوایی به قتل [شهادت] رساندند و روزنامه ژاپن تایمز هم خبر داد: آمریکا، ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده ارشد ایرانی را به قتل [شهادت]رساند و تصویر صفحات اصلی خود را به این مهم اختصاص داد و ژاپن نیوز هم صفحات مختلفی از روزنامه خود را به این موضوع اختصاص داد و  رادیو و تلویزیون ان اچ کی هم در این زمینه  بیش از 15 توئیت منتشر کرد ضمن آن که در روزهای مختلف ان اچ کی با انتشار مطالب مختلف، نسبت به پوشش خبری اقدام نمود و همچنین به نقل از تلویزیون عراق خبر داد: در روز جمعه، سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، در یک حمله هوایی در بغداد کشته [شهید] شده است و البته جزئیات این حادثه هنوز روشن نیست.

تلویزیون تی بی اس ژاپن هم در مصاحبه اختصاصی با رحمانی موحد سفیر ایران در ژاپن، انعکاس دقیق تری را با بیان سفیر کشورمان ارائه نمود و با انتشار تصاویری از سردار سرافراز ایران و اسلام نوشت : برای اولین بار بر گنبد مسجد جمکران پرچم سرخ بر افراشته شده که نشانه خون و جهاد است.     

و اما صفحه دیدگاه روزنامه ژاپن تایمز هم با درج تیتر: قتل [شهادت] فجیع سلیمانی یادداشتی از میاکه رئیس موسسه سیاست خارجی و مدیر تحقیقات در موسسه مطالعات جهانی کانن با تصویری از به اتش کشیدن پرچم امریکا را به چاپ رساند و نوشت : در سومین روز سال 2020، وزارت دفاع آمریكا قتل [شهادت] ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس ایران را تأیید كرد.

وی تصریح کرد: من هیچ وقت لحظه تعجب و اضطراب از تماشای اخبار شگفت انگیز CNN درباره حمله هواپیماهای بدون سرنشین به فرمانده نیروی قدس در بغداد را فراموش نمی کنم. من به عنوان یک افسر سابق که دو بار در عراق مستقر شده بود، دقیقاً می دانستم که مرگ [شهادت] سلیمانی برای منطقه چه می تواند باشد. صاحبنظران هرگز تمایل ندارند این حمله را به عنوان یک بازی تغییر ناپذیر در نظر بگیرند که می تواند فصل جدیدی از اختلافات 40 ساله ایالات متحده و ایران را باز کند و حتی آن را به سطح درگیری مستقیم نظامی سوق دهد. آیا رئیس جمهور آمریكا دونالد ترامپ واقعاً می دانست كه مرگ [شهادت] سلیمانی چیست؟ ایران طبیعتاً خواستار"انتقام سخت" است.

میاکه به ارتباط این وقایع با ژاپن هم پرداخت و افزود: حتی اگر ایالات متحده و ایران هر دو در تلاش برای جنگ سیاسی باشند، تشدید حوادث و محاسبه اشتباه می تواند به یک جنگ نظامی گسترده در خاورمیانه منجر شود که محل تامین 90 درصد واردات نفت خام ژاپن است. این ممکن است توکیو را مجبور به تجدیدنظر در برخی از گزینه های سیاست خارجی خود در قبال خاورمیانه کند. اگر جنگ واقعی علیه ایران رخ دهد، ممکن است بر کره شمالی نیز تأثیر داشته باشد که نگرانی دیگری برای توکیو است. آیا یک اقدام گسترده نظامی علیه ایران باعث می شود که رهبر کره شمالی هم دو باره فکر کند تا واشنگتن را در سال انتخابات ریاست جمهوری به چالش بکشد؟ هیچ توپ بلوری برای پیش بینی آینده وجود ندارد، اما یک چیز حتمی است،2020 به احتمال زیاد سیاستمداران و شهروندان ژاپن را یادآوری می کند که قوانین بازی های جهانی در حال تغییر است و توکیو باید با این واقعیت روبرو شود.

رادیو و تلویزیون ملی ژاپن ان اچ کی همچنین با انتشار تصویری از سردار قاسم سلیمانی نوشت: ایران از قصاص می گیرد و در این برنامه تاکید کرد: پنتاگون به دستور رئیس جمهور ترامپ فاش كرد كه وی یک نیروی نخبه ایران را كه فرمانده سپاه پاسداران بود كشته [شهادت] است و رهبران عالی ایران اعلام كردند كه اقدامات تلافی جویانه را انجام خواهند داد و این نگرانی وجود دارد كه می تواند منجر به برخورد بین ایالات متحده و ایران شود. روز سه شنبه یک دستگاه خودروی سواری در نزدیکی فرودگاه بین المللی در بغداد پایتخت عراق مورد حمله قرار گرفت و باعث تلفات متعدد شد. از طرف دیگر، اظهارات متعددی از ایران منتشر شده است که آمریکا را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. رهبر معظم ایران گفت: شهادت سردار سلیمانی تمایل به مقاومت در برابر ایالات متحده را مضاعف می کند. جنایتکاران منتظر قصاص شدید باشند و رئیس جمهور روحانی هم گفت: " در برابر اقدامات جنایتکارانه تنش آمیز ایالات متحده بدون شک ایران تلافی می کند "

ان اچ کی ادامه داد: فرمانده مأموریت ویژه، چهره محبوب مردم. سردار سلیمانی که به قتل [شهادت] رسیده است، یک واحد نخبه "سپاه" را تحت کنترل مستقیم رهبر ایران رهبری می کرد و توسط مردم به عنوان "قهرمان" شناخته می شد. تلویزیون دولتی ایران در پاسخ به قتل [شهادت] فرمانده، بند مشکی را در گوشه بالای سمت چپ صفحه تلویزیون به نمایش گذاشت تا سیگنال یادبود ملت را نشان دهد.

روزنامه یومی یوری ژاپن هم برخی از تیتر های خود را به این خبر از جمله ارتش آمریكا، فرمانده سپاه پاسداران ایران را به قتل رساند ... بمباران هوایی در نزدیکی فرودگاه بغداد،  پیام ایران به ارتش امریکا : انتقامی سخت در انتظارتان است، ایران جلسه ای اضطراری با عنوان " تأیید فعالیت جنایی ایالات متحده "برگزار می کند، صدا و سیمای ایران از صبح امروز ویژه برنامه هایی در مورد قتل فرمانده سپاه دارد و ...  اختصاص داد.

روزنامه نی کی هم ضمن درج توئیتی که با عکسی از سفارت کشورمان همراه بود نوشت به دنبال کشته شدن [شهادت] ژنرال قاسم سلیمانی؛ پرچم ایران در سفارت آن کشور در ژاپن نیمه افراشته است و در مطلب جداگانه دیگری تیتر زد که : رهبر ایران اعلام قصاص می دهد، نیروهای آمریکایی فرمانده ایران را به قتل [شهادت] رساندند.

رادیو و تلویزیون ان اچ کی در مطلب دیگری هم با انتشار تصویری از مقام معظم رهبری نوشت : رهبر معظم ایران: انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست خود را به خون آغشته اند و در برنامه جداگانه دیگری هم به تهدید های ترامپ پرداخت و نوشت: ترامپ تهدید می کند اگر ایران تلافی کند ، به 52 سایت حمله خواهد کرد

رئیس جمهور آمریكا، دونالد ترامپ به شدت نسبت به تهدید ایران برای انتقام جویی علیه ایالات متحده واکنش نشان داده است.

ترامپ روز شنبه توئیت کرد که آمریکا 52 سایت ایرانی را هدف قرار داده است که اگر ایران به آمریکایی ها یا دارایی های آمریکا حمله کند، حمله خواهد کرد. وی گفت: برخی از اهداف در "سطح بسیار بالا و برای ایران و فرهنگ ایرانی مهم هستند".

همین شبکه به بازگشت پیکر مطهر اشاره کرد و افزود: پس از بازگشت پیکر سلیمانی به ایران، جمعیت زیادی به عزاداری قاسم سلیمانی روی آوردند.

در برنامه دیگری رادیو و تلویزیون ان اچ کی خبر داد که پیکر سلیمانی وارد ایران می شود و افزود: پیکر یک فرمانده نظامی ایرانی که توسط ایالات متحده در عراق کشته شد، با حضور مردم در مراسم تشییع جنازه و سایر مراسم یادبود در سراسر کشور، به ایران رسیده است.

رسانه های ایرانی گزارش می دهند که پیکر ژنرال قاسم سلیمانی صبح یکشنبه وارد شهر اهواز شد. آنها می گویند صدها نفر از جمله سربازان ارتش و مقامات دولتی برای ورود در آنجا جمع شدند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران پس از کشته شدن [شهادت] سلیمانی در حمله هوایی آمریکا در پایتخت عراق، سه روز عزا اعلام کرد و عکس های سلیمانی در خیابان بزرگی در مرکز تهران قرار گرفته است. سینماها در سراسر ایران به حالت تعلیق درامده اند و کنسرت ها لغو شدند. یک افسر ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از احتمال قصاص خبر داده است و همین شبکه به طور جداگانه هم از تشییع جنازه میلیونی سردار سلیمانی در ایران گزارش داد.

رادیو و تلویزیون ان اچ کی (NHk) همچنین با تیتر: یک گروه شیعه دیگر نسبت به انتقام جویی علیه آمریکا هشدار می دهد گفت: یکی دیگر از گروه های شبه نظامی شیعه در عراق تهدید کرده است که به دنبال کشته شدن [شهادت] یک ژنرال ارشد ایرانی، تلافی علیه ایالات متحده انجام خواهد داد. مسلمانان شیعه در عراق با ایران که عمدتاً شیعه است رابطه قوی دارند.این گروه بيانيه اي را در تلويزيون منتشر كرد كه هرگز از اقدامات جنايت آميز ارتش آمريكا غافل نخواهد شد و هشدار داد كه سربازان آمريكا را به عنوان يك نيروي اشغالگر در نظر خواهد گرفت و پاسخ هاي مناسب را خواهد داد.

ژاپن تایمز با درج تیتر آمریكا پس از كشته شدن[شهادت] ژنرال كلیدی، تهدید به حمله کرد نوشت: مقامات آمریكایی روز دوشنبه برای پاسخگویی به قتل [شهادت] قدرتمندترین ژنرال خود، ایران را تحریک كردند و این موضوع حاكی از افزایش آمادگی نظامی در این كشور و آماده شدن برای "انتقام" یک فرمانده نظامی بود.

در حالی که مقامات می گویند اطلاعات آمریکایی ها روشن نیست که آخرین اقدامات نظامی ایران برای تقویت دفاعی تهران یا آماده سازی برای حمله تهاجمی است، ایالات متحده همچنان به تقویت مواضع خود در منطقه، از جمله اعزام برخی نیروها ادامه می دهد. یکی از مقامات گفت که ایالات متحده پیش بینی کرده است یک حمله مهم در یک یا دو روز آینده انجام شود. مرگ[شهادت]  سلیمانی که اعتراضات بزرگی را برانگیخته است، توسعه هسته ای بیشتر و تهدیدهای جدید خشونت، چشم انداز درگیری گسترده و غیرقابل پیش بینی در خاورمیانه را افزایش داده و تنش ها را بین ایران و ایالات متحده را افزایش داده است.

تیتر: پنتاگون تهدید ترامپ برای حمله به اماکن فرهنگی ایران را رد می کند هم از سوی ژاپن تایمز منتشر شد که با درج تصویری از برج آزادی نوشت: پنتاگون روز دوشنبه  از ادعای رئیس جمهور آمریكا فاصله گرفت كه او علیرغم ممنوعیت های بین المللی در مورد چنین حملاتی، اماكن فرهنگی ایران را بمباران می كند. شکاف بین رئیس جمهور و رئیس پنتاگون در شرایط تنش شدید با تهران در پی حمله هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده که منجر به کشته شدن[شهادت]ژنرال قاسم سلیمانی، رئیس نیروی قدس ایران شد، رخ داد.

ژاپن تایمز همچنین با درج تیتر: ترامپ می گوید حمله به اماکن فرهنگی در ایران بازی منصفانه ای است، نه یک جنایت جنگی افزود: رئیس جمهور دونالد ترامپ یکشنبه تأکید کرد که حمله به اماکن فرهنگی ایران بازی عادلانه ای برای ارتش آمریكا است و نگرانی های دولت خود را از اینكه این امر می تواند طبق قوانین بین المللی به منزله یك جنایت جنگی باشد، رد كرد. اظهارات ترامپ در میان تشدید تنش ها در خاورمیانه پس از کشته شدن[شهادت] ژنرال قاسم سلیمانی، رئیس نیروی قدس ایران است چرا که ایران قول داد تلافی کند و پارلمان عراق با رأی دادن یکشنبه به خروج سربازان آمریکایی مستقر در این کشور پاسخ داد.

قتل [شهادت] هدفمند سلیمانی باعث خشم در خاورمیانه، از جمله در عراق شد، جایی که بیش از 5000 سرباز آمریکایی 17 سال پس از حمله ایالات متحده هنوز در آنجا هستند. پارلمان عراق روز یکشنبه خواستار اخراج نیروهای آمریکایی شد.

ژاپن تایمز تیتر دیگر خود را به مأموریت نیروی دفاع از خود ژاپن پس از ترور ژنرال قاسم سلیمانی ، ژنرال ارشد ایرانی اختصاص داد و نوشت : به گفته تحلیلگران، آمریكا روز جمعه یك فرمانده ارشد نظامی ایرانی و بازیگر اصلی در درگیری های خاورمیانه را ترور کرد که پیامدهای مهمی برای ژاپن پیش از اعزام برنامه ریزی شده نیروهای پرسنل خود دفاع به منطقه خواهد داشت.

ان اچ کی ژاپن هم در این زمینه گزارش داد نهاد فرهنگی سازمان ملل متحد نسبت به تهدید دونالد ترامپ مبنی بر حمله به مکان های فرهنگی ایران شدیدا واکنش نشان داده است

روزنامه ماینیچی هم تیترهای مختلفی را به این موضوع اختصاص داد و از جمله نوشت : هزاران نفر در بغداد برای ژنرال ایرانی سوگواری می کنند و افزود: ژنرال قاسم سلیمانی، رئیس نیروی قدس ایران و مغز متفکر استراتژی امنیتی منطقه ای ایران، در حمله هوایی در اوایل جمعه در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد کشته [شهادت] شد که باعث افزایش تنش های منطقه ای شده است. ایران قول داد که قصاص سخت خواهد گرفت و ترس از یک جنگ همه جانبه را افزایش داده است. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا می گوید كه وی دستور داد كه این اقدام برای جلوگیری از درگیری انجام شود و دولت وی می گوید: سلیمانی در حال طرح ریزی یک سری از حملات بود که سربازان و مقامات آمریکایی را به خطر می انداخت البته بدون این که مدارکی را ارائه کند. روز شنبه، تابلوهای زیادی در خیابان های اصلی ایران ظاهر شد که چهره سلیمانی را نشان می داد، بسیاری از افراد هشدار آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی را مبنی بر "انتقام شدید" در انتظار ایالات متحده نشان می دادند. تلویزیون دولتی ایران همچنین تصاویری از مراسم بزرگداشت سلیمانی را در مسجدی در شهر مقدس شیعیان قم پخش کرد که در آن پرچم قرمز رنگ بالای مناره های آن آشکار شد. پرچم های سرخ در سنت شیعه نمادی از خون ریخته شده به ناحق است و به عنوان فراخوانی برای انتقام از کسی که کشته شده است می باشد.

رئیس جمهور ایران، حسن روحانی، برای ابراز تسلیت خود از خانه سلیمانی در تهران دیدار کرد و گفت: "آمریکایی ها متوجه نشده اند که چه اشتباهی مرتکب شده اند." "آنها نه تنها امروز بلکه برای سالهای بعد اثرات این عمل جنایی را خواهند دید."

قدرتهای جهانی روز جمعه هشدار داده بودند كه كشته شدن [شهادت] سلیمانی می تواند موجبات تشدید تنش ها را فراهم كند و بسیاری از آنها خواستار محدودیت شدند.

ماینیچی همچنین در تیتر جداگانه ای نوشت : ترامپ می گوید در صورت تلافی ایران، 52 هدف را مورد حمله قرار می دهد و در تیتر جداگانه دیگری هم نوشت : ایران محدودیت های هسته ای را کنار می گذارد و افزود : قتل [شهادت] سلیمانی پس از ماه ها حمله و تهدید باعث شده است تنش در خاورمیانه وسیع تر شود و بحران بین تهران و واشنگتن را تشدید کرده است. ایران وعده داده است "انتقام سخت" خواهد گرفت در حالی که ترامپ در توئیتر قول داده است كه آمریكا با 52 هدف "بسیار سریع و بسیار سخت" پلسخ خواهد داد.

تلویزیون دولتی ایران تخمین می زند که میلیون ها عزادار برای ادای احترام به سلیمانی در اهواز و مشهد بیرون آمده اند. پیکر او به آرامی در خیابان ها حرکت می کند و عزاداران سیاه پوشیده اند  و بر سینه های خود می زنند و پوسترهایی را با پرتره سلیمانی حمل می  کنند. تظاهرکنندگان همچنین پرچم های شیعی قرمز را حمل می کردند که به طور سنتی نمادی از خون ریخته شده یک شخص کشته شده به ناحق و خواستار انتقام جویی است.

این راهپیمایی ها اولین بار بود که در چندین شهر اتفاق می افتاد و حتی آیت الله خمینی که جمهوری اسلامی را تأسیس کرد، با درگذشت وی در سال 1989 چنین روندی انجام نشد. پیکر سلیمانی روز دوشنبه برای عزاداری عمومی به تهران و قم می رود. وی در زادگاهش کرمان به خاک سپرده خواهد شد.

 

 

انتهای پیام/م


١٢:٢٦ - 1398/10/18    /    شماره : ٧٤٢٤١٥    /    تعداد نمایش : ١٤٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
درخشیدن زنان در جهان از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی است
اعتراض مردم ترکیه به بازنشر کاریکاتورهای ضداسلامی/ خبرگزاری ایکنا
احضار مقامات فیسبوک در هند به خاطر ایجاد اسلام‌هراسی/ خبرگزاری حوزه
جهانگرد روسی مسلمان شد/ خبرگزاری حوزه
شخصیت «طوبی کرمانی» تلفیقی از معرفت، دانش و مکارم اخلاقی بود
کالج اومسک روسیه اجازه استفاده از روسری را داد/ خبرگزاری حوزه
مساجد شیعیان در شبه‌قاره سال‌ها شاهد مدیحه‌سرایی مرحوم اختر نقوی بودند/ خبر گزاری حوزه
سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی اقدام نشریه شارلی ابدو را محکوم کرد/خبر گزاری مهر
بیت آیت‌الله تسخیری از پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب تشکر کرد/ خبر گزاری مهر
پیام تسلیت رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پی درگذشت «طوبی کرمانی»/خبر گزاری ایکنا
دیدار نماینده سازمان ملل با آیت‌الله سیستانی در نجف اشرف/ خبرگزاری ایکنا
آیین حمایت از زنان معلول متأثر از جنگ افغانستان برگزار شد/ خبرگزاری مهر
دین و اهل بیت در قرقیزستان/مقام امام علی(ع) نزد مسلمانان اوش/ خبرگزاری مهر
آماده معرفی ایران به مخاطبان ايتاليايي هستم
هدف قرار دادن مرجعیت و تحریف موضع آن قابل قبول نیست/ خبرگزاری حوزه
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.