English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

در دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آیسیسکو تأکید شد:

چهره حقیقی اسلام معرفی شود/ مقابله با پروژه ایران‌هراسی

سالم بن محمد الماک، رییس سازمان آیسیسکو در دیدار با ابراهیمی‌ترکمان با تأکید بر معرفی چهره حقیقی اسلام، ابراز امیدواری کرد با تعامل سازنده بین کشورهای اسلامی به خصوص جمهوری اسلامی ایران، این مهم تحقق یابد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (25 آذرماه) در جریان سفر به تونس به همراه سیدمحمدحسین هاشمی، معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی این سازمان و میثم فراهانی، رایزن فرهنگی کشورمان در تونس، با سالم بن محمد المالک، رییس سازمان آیسیسکو در محل برگزاری یازدهمین اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو آیسیسکو در تونس دیدار و گفت‌وگو کرد.

جمهوری اسلامی ایران منادی وحدت بین مسلمین جهان است

ابراهیمی‌ترکمان در سخنانی، انتصاب سالم بن محمد الماک را به عنوان مدیرکل جدید این سازمان تبریک گفت و آینده همکاری‌های دوجانبه بین دو سازمان را روشن و رو به رشد توصیف کرد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به وظایف این سازمان و فعالیت‌ بیش از 80 رایزنی فرهنگی ایران در 60 کشور جهان، انعقاد تفاهمنامه‌های فرهنگی با کشورهای مختلف را از مهمترین وظایف این سازمان برشمرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راستای اجرایی کردن مصوبات اجلاس دهم وزرای فرهنگ کشورهای عضو آیسیسکو اقدامات مهم و مؤثری را به انجام رسانده است که در قالب کتابچه‌ای مصور جهت عرضه در اجلاس یازدهم به چاپ رسیده است.

وی در ادامه سخنانش، تلاش برای تحقق وحدت امت اسلامی و دوری از تفرقه را مهمترین نیاز امروز جهان اسلام دانست و گفت: با وجود تلاش‌های دشمنان اسلام جهت ایجاد تفرقه بین مسلمین، جمهوری اسلامی ایران همواره منادی وحدت بین مسلمین بوده و در این راستا اقدامات مؤثری را نیز به انجام رسانده است.

ابراهیمی‌ترکمان با اشاره به وجود اختلاف سلیقه در امور سیاسی، وحدت نظر در زمینه‌های فرهنگی را حلقه وصل کشورهای اسلامی توصیف و تأکید کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همواره کوشیده در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های سازمان آیسیسکو در جهت توسعه فعالیت‌های فرهنگی اقدام کند.

وی همچنین، ایجاد مرکز گفت‌وگوهای فرهنگی جهان اسلام در چارچوب آیسیسکو را از نیازهای ضروری عصر حاضر دانست و بیان کرد: لزوم توجه و تقویت گفت‌وگو بین مسلمانان از ضروریات اولیه عصر کنونی بوده و آیسیسکو با توجه به جایگاه رفیع فرهنگی خود می‌تواند نقش بسزایی را در تحقق این مهم ایفا کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تقویت و گسترش گفت‌وگوهای فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای مختلف، به تبیین فعالیت‌های مرکز گفت‌وگوهای ادیان سازمان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راستای تعامل هر چه بیشتر بین ادیان الهی و غیر الهی پرداخت.

وی اظهار کرد: تاکنون گفت‌وگوهای متعددی با مسیحیت، یهود، بودیسم و شینتوئیسم به انجام رسیده است که نتایج بسیار مهمی نیز در جهت آشنایی هر چه بهتر ادیان از یکدیگر و تقویت تعاملات دینی حاصل شده است.

ابراهیمی‌ترکمان دوری از خشم و کینه و رسیدن به مرحله تعاون و صفای باطن را از مهمترین نتایج گفت‌وگوهای دینی برشمرد و تأکید کرد: جهان در شرایط فعلی بیش از گذشته نیازمند گفت‌وگو است و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آمادگی دارد همکاری‌های خود را با آیسیسکو در این زمینه گسترش یابد.

تأکید بر گفت‌وگوهای دینی بین اسلام و دیگر ادیان

در ادامه این دیدار، سالم بن محمد المالک در سخنانی، بر لزوم توسعه برنامه‌های مشترک بین آیسیسکو و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأکید کرد.

رییس سازمان آیسیسکو با اشاره به دوری از تحرکات سیاسی در فعالیت‌های فرهنگی آیسیسکو، جهان اسلام را دارای جایگاه و ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه بسیاری دانست و گفت: سازمان آیسیکو همواره تلاش کرده حوزه‌های تخصصی فرهنگی را به دور از هرگونه سیاست ورزی مورد توجه قرار دهد.

وی با تقدیر از تلاش‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در زمینه گفت‌وگوهای فرهنگی، آن را امری شایسته و مورد نیاز کشورهای اسلامی توصیف کر و گفت: ایران کشوری است که از نظر فرهنگی غنی و قدرتمند است و سازمان آیسیسکو از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تأسیس مرکز گفت‌وگوهای فرهنگی استقبال می‌کند و در جهت تحقق آن آماده همکاری گسترده با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است.

 سالم بن محمد المالک به موضوع اسلام‌هراسی اشاره کرد و گفت: تعامل سازنده بین کشورهای اسلامی و نیز انجام گفت‌وگوهای دینی بین اسلام و دیگر ادیان نقش بسزایی در خنثی کردن توطئه دشمنان در خصوص ارائه چهره‌ای خشونت‌گرا از اسلام خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سازمان آیسیسکو به دنبال معرفی چهره حقیقی اسلام به عنوان دین تسامح و تساهل است، ابراز امیدواری کرد با همکاری همه کشورهای اسلامی از جمله جمهوری اسلامی ایران، این مهم تحقق یابد.

بنابر اعلام اين خبر، یازدهمین اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو ایسیسکو با هدف تدوین سیاست‌های فرهنگی در جهان اسلام با حضور شماری از وزیران فرهنگ کشورهای عضو سازمان آیسیسکو و برخی کارشناسان و نمایندگان سازمان‌های اسلامی، عربی و بین‌المللی که در زمینه امور فرهنگی فعالیت دارند، برگزار می‌شود.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در برنامه اختتامیه تونس پایتخت فرهنگی جهان اسلام که در شهر فرهنگ تونس برگزار خواهد شد، شرکت خواهد کرد.

 

انتهای پیام/ص


١٠:٤١ - 1398/09/26    /    شماره : ٧٤٠٩٦٦    /    تعداد نمایش : ١٢٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
درخشیدن زنان در جهان از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی است
اعتراض مردم ترکیه به بازنشر کاریکاتورهای ضداسلامی/ خبرگزاری ایکنا
احضار مقامات فیسبوک در هند به خاطر ایجاد اسلام‌هراسی/ خبرگزاری حوزه
جهانگرد روسی مسلمان شد/ خبرگزاری حوزه
شخصیت «طوبی کرمانی» تلفیقی از معرفت، دانش و مکارم اخلاقی بود
کالج اومسک روسیه اجازه استفاده از روسری را داد/ خبرگزاری حوزه
مساجد شیعیان در شبه‌قاره سال‌ها شاهد مدیحه‌سرایی مرحوم اختر نقوی بودند/ خبر گزاری حوزه
سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی اقدام نشریه شارلی ابدو را محکوم کرد/خبر گزاری مهر
بیت آیت‌الله تسخیری از پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب تشکر کرد/ خبر گزاری مهر
پیام تسلیت رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پی درگذشت «طوبی کرمانی»/خبر گزاری ایکنا
دیدار نماینده سازمان ملل با آیت‌الله سیستانی در نجف اشرف/ خبرگزاری ایکنا
آیین حمایت از زنان معلول متأثر از جنگ افغانستان برگزار شد/ خبرگزاری مهر
دین و اهل بیت در قرقیزستان/مقام امام علی(ع) نزد مسلمانان اوش/ خبرگزاری مهر
آماده معرفی ایران به مخاطبان ايتاليايي هستم
هدف قرار دادن مرجعیت و تحریف موضع آن قابل قبول نیست/ خبرگزاری حوزه
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.