English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨
اخبار > تظاهرات روز جهاني قدس با شكوه تمام در سراسر جهان برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

رايزني‌هاي فرهنگي ايران گزارش مي‌دهند:/2

تظاهرات روز جهاني قدس با شكوه تمام در سراسر جهان برگزار شد

گزارش رايزني‌ها و نمايندگي‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران از سراسر دنيا، از برگزاري پرشكوه مراسم روز جهاني قدس توسط پيروان تمامي اديان و مكاتب در اعتراض به جنايات رژيم صهيونيستي در فلسطين اشغالي حكايت مي‌كند.
به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديروز 3 مرداد، برابر با 25 ژوئن و 27 رمضان المبارك كه مصادف با آخرين جمعه‌ي ماه رمضان و روز قدس بود، مردم آزادي‌خواه سراسر دنيا با لبيك به نداي تاريخي بنيانگذار كبير جمهوري اسلامي ايران، با برگزاري تظاهرات، به اشغال و تجاوزگري رژيم غاصب صهيونيستي اعتراض كردند و با به آتش كشيدن پرچم كشور جعلي اسرائيل، خواستار آزادي ملت مظلوم فلسطين از چنگال صهيونيسم شدند.
 گزارش رايزني‌ها و نمايندگي‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران از سراسر دنيا، از برگزاري پرشكوه مراسم روز جهاني قدس توسط پيروان تمامي اديان و مكاتب در اعتراض به جنايات رژيم صهيونيستي در فلسطين اشغالي حكايت مي‌كند.
آنچه در پي مي‌آيد، گزارش‌هاي خبري و تصويري ارسالي از اين رايزني‌ها از تظاهرات روز قدس در كشورهاي مختلف دنياست.

تركيه(استانبول)

 مراسم بزرگداشت روز قدس با حضور مرتضایی فر سرکنسول ایران در استانبول و جمعی از نخبگان ایرانی مقیم شهر استانبول ؛ مسئولین نهادهای جمهوری اسلامی ایران و کارکنان سرکنسولگری در محل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار شد .

در ادامه مرتضایی فر سرکنسول کشورمان در استانبول در سخناني اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره جامعه ایرانیان خارج از کشور را به عنوان یک فرصت تلقی نموده وبه تاثیر گذاری مثبت ایشان در کشور های که زندگی می کنند واقف است.امروز نیز در هر نقطه از این دنیا که ایرانیان حضور دارند مشاهده می کنیم در عرصه های مختلف علمی ؛ دانشگاهی ؛ فرعنگی ؛ اقتصادی و سیاسی مدارج عالی را طی کرده و به عناصر کلیدی در زمینه های مختلف تبدیل شده اند و اثر گذاری خود را به منصه ظهور رسانده اند.در کشور ترکیه همه ساله ماه مبارک رمضان و شب قدس یکی از فرصت های مغتنمی است که دوستان و همکاران سرکنسولگری و ایرانیان و نخبگان ایرانی در سرسفره افطاری جمع شده و ضمن تجدید مودت دیرینه ؛ این ماه مبارک و روز قدس را گرامی می دارند.روز قدس نه تنها در وحدت مسلمانان عالم اعم از شیعه و سنی تاثیرات شگرفی را گذاشت بلکه این وحدت زور گویان عالم را به تکاپو انداخت تا با طرح ها و شگردهای جدید آتش اختلاف بین مسلمانان را دوباره شعله ور نمایند.

وي گفت: وحدت نه فقط مسئله قدس بلکه همه دردهای مزمن جامعه مسلمانان را اعم از اقتصادی ؛ فرهنگی ؛ اخلاقی و اجتماعی را هم می تواند حل کند.به امید روزی که رهبران و حکام کشورهای مسلمان متحد و یکپارچه در مقابل دشمن اصلی بایستاند و به قول فرمایش حضرت امام راحل هرکدام با یک لیوان آب این غده سرطانی را از بین ببرند.

كرواسي

در آخرین جمعه رمضان مسلمانان کرواسی در مرکز اسلامی زاگرب روز قدس را گرامی داشتند. در این آیین که روز جمعه 3 مرداد و با هماهنگی میان رایزنی فرهنگی و مشیخیت اسلامی کرواسی برگزار گردید ابتدا قاری اعزامی استاد محمد حسین سعیدیان آیاتی از قران مجید را تلاوت نمود.

سپس سفیر ايران در کرواسی در سخنرانی خود که متن آن بعد از نماز جمعه در اختیار نمازگزاران قرار گرفت، با اشاره به رشد توجه مردم دنیا به اسلام مشکلات دنیای اسلام را در افراطی گری برخی مسلمانان و عدم همبستگی مسلمانان دانست. ایشان با اشاره به نگرانیهای رژیم صهیونیستی از همبستگی کشورهای اسلامی و رشد اسلام خواهی اسلام ستیزی و اسلام هراسی را دو توطئه ایشان دانست که با تقویت گروههای افراطی و با جلوگیری از ایجاد همبستگی میان مسلمانان شکل می گیرد. آقای طاهریان فرد با اشاره به جنایتهای داعش در کشتن مردم مظلوم و علمای اهل سنت آن را محکوم نمود.

وی درپایان با اشاره به در پیش بودن عید سعید فطر آن را به مسلمانان کرواسی تبریک گفت.

خطیب نماز جمعه زاگرب نیز با اشاره به اینکه روز قدس از یادگاریهای امام خمینی در جهان اسلام می باشد آن را گرامی داشت و با اشاره به جنایتهای رژیم صهیونیستی در غزه آن را امری غیر قابل قبول دانسته و محکوم نمود.

عزیز افندی هلیلی امام اصلی مسجد زاگرب در خطبه های خود اشاره نمود که آخرین آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، در تقویم جهان به عنوان روز قدس ثبت شده است. روز قدس در تقریبا همه کشورهای جهان گرامی داشته می شود . این روز که با هدف حمایت از مردم فلسطین که به دلیل اشغال سرزمین های خود و دستیابی به حقوق بشر مبارزه می کنند شکل گرفته است. توجه به روز قدس در ماه رمضان امسال دارای اهمیت ویژه ای است چرا که در این روزها از آخرین تجاوز اسرائیل به نوار غزه، که از 7 ژوئیه آغاز شده است که در آن، با توجه به گزارش وزارت بهداشت فلسطین، 750 نفر کشته و نزدیک به 4000 نفر مجروح شده اند. روز قدس که اولین سال از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران توسط امام خمینی، ره، تعیین شده است مهمترین مساله دنیای اسلام است زیرا قدس جایگاه مهمی در قلب همه مسلمانان دارد و منطقه بیت المقدس برای همه ادیان آسمانی حرمت و تقدس دارد و هیچ کس نباید حقوق سایر ادیان و طرفداران آن را در حضور و زندگی در قدس انکار کند. این شرم بیشتر و گناه مضاعف است که افرادی که با استناد به کتاب مقدس خود در این منطقه جنگ به پا کنند در حالی که در قرآن که با کتابهای آسمانی از یک منبع نازل شده است با جنگ بین ادیان موافق نیست و در این محل، به جای یک جنگ مقدس، باید صلح مقدس برپا شود. متاسفانه جامعه بین المللی، مانند سال های بسیاری که از اشغال گذشته است تا کنون، فقط با محکومیت لفظی با این جنایتها مواجه می گردد و همین مساله سبب جسارت بیشتر و حمله همیشگی به فلسطینیان گردیده است.

در حاشیه برگزاری روز قدس و در ورودی شبستان اصلی مسجد نمایشگاهی از تصاویر مظلومیت فلسطینیان و جنایات رژیم صهیونیستی برپا گردید.

همچنین در روزهای منتهی به روز قدس و در برنامه های قرانی مساجد کرواسی مساله فلسطین مورد توجه امامان و مسلمانان شهرها مورد توجه قرار گرفت و فایل تصاویر مربوط به فلسطین برای بهره برداری در اختیار امامان قرار داده شد.

لازم به ذکر است بنابر اطلاعات رسیده امامان مختلف و در مراسم مربوط به ماه رمضان به مساله فلسطین اشاره نموده اند و در برنامه های عبادی خود ضمن محکوم نمودن این جنایتها برای آزادی فلسطین دعا کرده اند.

همچنین در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی فعالیت های زیادی صورت گرفته است که رایزنی فرهنگی نیز با حضور و به اشتراک گذاری تصاویر و مطالب مناسب به زبان کروات توجه جوانان را که در محیط های مجازی حضور بیشتری دارند به مساله فلسطین برانگیخته است.

آلباني

شب جمعه 2 مرداد ماه 1393 مصادف با شب قدس مراسم افطار سفارت ایران در تیرانا با همکاری رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران با حضور شخصیت های ملی و مذهبی از کشور میزبان برگزار گردید.

 در این مراسم مظفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آلبانی، عزیزی رایزن کشورمان در آلبانی، قلی زاده، رئیس موسسه "رومی" در آلبانی و همچنان روسای طریقت های علوی از جمله نماینده مرکز جهانی بکتاشیه، شیخ کمال الدین رکا متولی مسجد اهل بیت (ع) و رهبر طریقت رفاعیه، دکتر بویار خراسانی، رهبر طریقت قادریه آلبانی، شیخ رستم شیخو و شیخ حسن هرموا از طریقت خلوتیه آلبانی، آقای کاظم موچی ، مفتی شهر کورچا،  مظفر کرکوتی، رئیس آکادمی علوم آلبانی، کرشنیک عثمانی، رئیس حزب " وطن" آلبانی، مسئولین وزارت امور خارجه آلبانی جمعی از سفرا، نمایندگی های دیپلماتیک کشورهای اسلامی ، و تعداد زیادی از روشنفکران و  فرهیختگان این کشور، حضور داشتند.

مظفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آلبانی در سخنانی که به این مناسب ایراد فرمود ضمن تاکید بر فضایل ماه مبارک رمضان و روزه به مسئله روز جهانی قدس و قتل عام مردم بی گناه نوار غزه اشاره نمود.

مظفری ضمن محکوم جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطینی در غزه موضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص منطبق بر اعتماد و استفاده از ظرفیت های کنش کاران جهانی و بخصوص جهان اسلام دانست.

پاكستان(پیشاور)

بعد از  پایان نماز جمعه تظاهرات باشکوهی به مناسبت روز قدس از مسجد مرکزی شیعیان کوچه رسالدار شروع شد و در بازار بزرگ قصه خوانی سخنرانان به ترتیب ذیل بر علیه اسرائیل و امریکا سخنرانی نمودند.

مظفر علی آخونزاده معاون مدیر امامیه جرگه در سخناني گفت: امروز این راهپیمایی برای آزادی قدس و فلسطین و غزه و برای نابودی رژیم اسرائیل برگزار شده، ما از کشور های اسلامی درخواست داریم که هر چه سریعتر برای مردم غزه اقدام نمایند، خاموشی بعضی از کشور های اسلامی برای ما ننگ و عار است.

وي افزود: امام خمینی(رض) فرمودند: امروز روز قرآن، روز الله، روز اسلام است ونیز فرمودند: اگر یک پارچ آب هر مسلمان طرف اسرائیل بریزد اسرائیل در همین آب غرق می شود، ولی بخاطر مصلحت های سیاسی و شخصی سران بعضی از کشور های اسلامی در برابر مظالم اسرائیل خاموش هستند، امروز هرچه در کشور های اسلامی می گذرددر آن دست پنهان شیطان بزرگ امریکا است، این روز فلسطین و غزه منصوب به یک فرقه یا گروهی نیست باید عالم مسلمانان بیدار باشند و دست های امریکا و اسرائیل را کوتاه کنند.

ارشاد حسین خلیلی امام جمعه شهر پیشاور در سخناني اظهار داشت: این راهپیمایی برای همدردی و اتحاد با مظلومین غزه و فلسطین است، باید امروز مسلمانان جهان بیدار شوند و اسرائیل و آن کشور های اسلامی که دست دوستی به اسرائیل داده اند و کشورهای اسلامی که دشمن با این رژیم هستندرا بشناسند. آن کدام کشور هایی هستند که به پشتیبانی از آنها اسرائیل در غزه کودکان و زنان غزه را بمباران می کند، کدام کشورهای اسلامی هستند که کنار اسرائیل ایستاده اند، در مصر دولت اخوان المسلمین را سرنگون کردند تا اسرائیل به این جنایات برسد کدام کشورهای اسلامی هستند که دارند در سوریه و عراق و افغانستان مسلمانان را می کشند، چرا مسلمانان عالم علیه این کشورها خاموشی اختیار کرده اند، چرا علیه اینا کاری را انجام نمی دهند، ملت اسلامیه از این مظالم آزاد نمی شود مگر این که چهره اصلی اینا را بی نقاب کنیم، ما باید از سیاست های ناپاک اسرائیل و کشورهای که همدست و هم پیمان اسرائیل و امریکا هستند را بدانیم و بیدار باشیم.

عابد حسین شاکری امام جمعه جامعة الشهید عارف الحسینی در سخناني گفت: امام خمینی(رض) دهها سال پیش آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز قدس اعلام کردند، تا مرهمی باشد برای مردم بی گناه فلسطین و هم از جنایات اسرائیل مسلمانان و اقوام عالم باخبر باشند، امروز هر چه در غزه می گذرد بعد از این جنایات باید همه کشورهای اسلامی اقدام به بیرون کردن سفیران امریکا کنند تا اسرائیل از این جنایات دست بردارد، چون الان وقت بیانیه و صحبت ها گذشته باید دست به کارهای عملی زد، امروز مسلمانان عالم بیدار شده­اند اسرائیل و امریکا بشنوند ما بیدار هستیم مسلمانان عالم علیه امریکا هستند هرچند سران کشورهای اسلامی را شما خریده باشید ولی مسلمانان این کشورهای اسلامی علیه شما هستند.

علامه شعیب مدیر تقریب بین المذاهب پاکستان در سخناني گفت: متأسفانه عرض می کنم که بعضی فکر می کنند این قبله اول، این مسئله غزه، مسئله فلسطین و روز قدس مربوط به یک گروه و فرقه خاصی است، نه اشتباه می کنند همه مسلمانان عالم این روز را برگزار می کنند و تا وجود ناپاک اسرائیل است ما این روز را برگزار می کنیم تا امریکا و اسرائیل و استکبار جهان بفهمند که ما بیدار هستیم و علیه اینها هستیم بین ما گرچه اختلافات کوچکی باشند ولی علیه دشمن ما متحد هستیم و ما باید بیدار باشیم که دست پنهان این دشمن بین ما تفرقه ایجاد نکند.

حزب جماعت اسلامی پاکستان نیز راهپیمایی باشکوهی را علیه اسرائیل راه انداختن

این راهپیمایی که در آن معاون امیر جماعت اسلامی آقای شبیر احمد جان، معاون امیر در پیشاور دکتر محمد اقبال خلیلی، امیر جماعت اسلامی شهر پیشاور بحرالله خان، دبیر کل حمدالله جان بدهنی، باز نشسته وزیر ایالتی حافظ حشمت خان و سران و شخصیت های دیگر حزب جماعت اسلامی شرکت داشتند از مرکز اسلامی تا خیابان اصلی شهر برگزار کردند، که در آن سخنرانان از امت اسلامی و از سران کشورهای اسلامی درخواست نمودند که از خواب غفلت بیدار شوند و اراده های ناپاک امریکا و اسرائیل را به هم بزنید.

حزب ختم نبوت بین المللی  در چار سده علیه اسرائیل تظاهرات و راهپیمایی کرد

حزب ختم نبوت بین المللی علیه اسرائیل و در حق مردم بی گناه غزه در خیابان خزانه شوگر مل چارسده راهپیمایی و تظاهرات کردند.

استادان دانشگاه پیشاور نیز به اتفاق رئیس دانشگاه دکتر رسول جان از مسجد وسطی تا کمیته معلمان بر علیه  اسرائیل و امریکا راهپیمایی و تظاهرات کردند.

در مسجد سنهری اهل تسنن برای نابودی اسرائیل و سلامتی مردم فلسطین و عالم اسلام دعا کردند و جنایات اسرائیل را محکوم نمودند.

پاكستان (حيدرآباد)

السلام عليك يا روح الله!  حضرت امام خميني (قدس سره) آخرين جمعه ماه مبارك رمضان را روز قدس ناميد و از آن روز همه ساله مردم مسلمان ايالت سند به فرمان امام امت لبيك گفته در آخرين جمعه ماه مبارك رمضان به مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس جهت دفاع از حق مسلم مردم بي‌دفاع فلسطين و به‌منظور آزادي بيت المقدس نخستين قبله مسلمانان راهپيمايي برگزار مي‌كنند.

امسال نيز توسط سازمان‌هاي مردم نهاد شامل سازمان دانشجويان اماميه، سازمان اصغريه، مجلس وحدت مسلمين، شوراي علماي شيعه و غيره راهپيمايي‌هاي روز قدس برگزار گرديد. و دولت پاكستان اين روز را روز عزا اعلام كرد و پرچم‌ كشور جمهوري اسلامي پاكستان بر ساختمان‌هاي دولتي نيمه افراشته بود.

در حيدرآباد راهپيمايي روز قدس توسط سازمان دانشجويان اماميه، سازمان اصغريه، مجلس وحدت مسلمين، شوراي علماي شيعه و . . . برگزار گرديد. اين راهپيمايي پس از اقامه نماز جمعه در مسجد جامع ابوالفضل العباس، با حضور پرشور صدها تن از كودكان، جوانان، نوجوانان، بانوان و . . . اعم از شيعه و سني از قدم گاه مولا علي عليه السلام آغاز گرديد.

راهپيمايان تمثال‌هاي مبارك حضرت امام خميني(ره)، مقام معظم رهبري، سيد حسن نصرالله، شهيد عارف حسين الحسيني و پلاكات و پارچه نوشته هايي با شعار عليه امريكا و اسرائيل را به دست داشتند.

راهپيمايان تصاويري از جنايات اخير رژيم غاصب صهيونيستي در غزه و كاريكاتورها كه بيانگر خونسردي سران كشورهاي اسلامي نسبت به مسئله فلسطين، توطئه عليه فلسطين و نقش منفي سازمان‌هاي بين المللي بود را به نمايش گذاشتند. همگي در طور مسير راهپيمايي شعار مرگ بر آمريكا و مرگ بر اسرائيل را به سر مي دادند. طي اين راهپيمايي سخنرانان مختلف اعم از شيعه و سني به سخنراني پرداختند.

سخنرانان تجاوز اسرائيل به فلسطين را به شدت محكوم كردند و عليه آمريكا و اسرائيل شعار به سر دادند و اظهار داشتند قبله اول در دست صهيونيست‌ها است و سران كشورهاي اسلامي و عربي در خواب غفلت به سر مي برند و هيچ اقدامي جهت دفاع از مردم فلسطين و آزادي بيت المقدس نمي‌كنند و از جنبش‌هاي آزادي فلسطين دفاع نمي‌كنند. جملگي خواهان آزادي فلسطين شدند.

فيليپين

( زامبوانگا- میندانائو)

مراسم روز جهانی قدس در مجموعه دینی مذهبی شهر زامبوانگا شامل انجمن اسلامی اهل البیت(ع)، مدرسه اهل البیت( حوزه علمیه برادران)، هیئت اسلامی فاطمیه(حوزه علمیه خواهران) و جنبش جوانان خیرالبرایه برگزار شد.

در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و در راستای سنت سالیانه برگزاری روز جهانی قدس یکبار دیگر حوزه های علمیه برادران و خواهران و اعضاء جنبش جوانان خیرالبرایه شهر زامبوانگا گردهم آمدند تا ضمن حمایت از مردم مظلوم فلسطین، انزجار خود را از اقدامات رژیم غاصب صهیونیستی اعلام کنند.

 این گردهم آیی در غالب سمپوزیمی در مسجد نو بنیاد الامام مهدی (عج) با تلاوت آیات قرآن کریم  آغاز گردید.

در حوزه علمیه زامبوانگا بعد از قرائت قرآن توسط شیخ ملگانی سالی از فارغ التحصیلان حوزه علمیه قم، سید درددیسین تمباگان سخنان روشنگرانه ای را در مورد روز جهانی قدس بیان کرد.

سپس شیخ عبدالراسل انواری از مدرسین حوزه علیمه برادران ضمن خوشآمدگویی به حضار اهمیت روز جهانی قدس را بیان کرد.

از فرازهای مهم سمپزیویم مذکور سخنرانی آقای عبدالزار دانی ساگارال از برادران اهل تشیع بود که از طریق پاور پوینت و رایانه خلاصه ای از تاریخ پر فراز و نشیب فلسطین و تعرضان صهیونیست ها را برای حضار تشریع کرد.

بخش تصاویر ی مستند از جنایات اخیر رژیم صهیونیستی و کشتار بی امان فلسطینیها بویژه زنان و کودکان از بخش هایی بود که نشست مذکور را حزن انگیز کرد. آقای دانی ساکارال همچنین فرازهایی از سخنان امام راحل(ره) در فراخوانی جهان اسلام برای مبارزه علیه ستمگران صهیونیستی را بیان نمود.

دبیر اجرایی سابق شهرداری شهر زامبوانگا که از برادران اهل سنت است نیز ضمن بیان شمه ای از جنایات صهیونیست ها خواستار اتحاد میان برادران اهل سنت و شیعیان شهر زامبوانگا در راستای حمایت از مردم مظلوم فلسطین شد. در حال حاضر 90 درصد از مسلمانان این شهر اهل سنت و ده درصد را برادران پیروان اهل البیت تشکیل می دهند.

شیخ دانیل انواری رئیس انجمن اسلامی اهل البیت و ریاست حوزه های علمیه خواهران و برادران نیز با استناد به آیات قرآن کریم حرکت امام راحل(ره) در اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان بعنوان روز جهانی قدس را اقدامی در راستای انجام رسالت مسلمانان دانسته و افزود، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان نه تنها روز اعلام حمایت از حقوق حقه مردم مظلوم فلسطین است، بلکه بعنوان روزی محسوب می شود که باید اتحاد میان مسلمانان در برابر متجاوزان به حریم اسلام و مسلمانان به نمایش گذاشته شود.

سرهنگ دوم تاها رودین آمپاتوان از مسلمانان فرهیخته مأمور در شهر زامبوانگا نیز در سمپوزیم مذکور شرکت و نقطه نظراتی را پیرامون حمایت از ملّت مظلوم فلسطین ابراز کرد.

نامبرده افزود یک مسلمان به شأن، حیثیت و حقوق دیگران اعم از مسیحی، یهودی و دیگر عقاید احترام می گذارد و لذا انتظار احترام دارد. سرهنگ آمپاتوان افزود باید در زمینه ادامه تلاش ها و دعا برای مردم  مظلوم غزه بیدار عمل کنیم.

بالغ بر یکصد نفر در سمپوزیوم روز قدس شرکت کردند که در میان آنها رهبران دانشجویان ،علمای  مذهبی و مسئولین از رده های مختلف اجتماعی حضور داشتند.

در میان پوسترهایی که در مدخل مسجد الامام مهدی(عج)) نصب شده بود، پوستری به چشم می خورد که نصب کنندگان آن از سازمان ملل متحد، کمیته های حقوق بشر، سازمان کنفرانس اسلامی، عرب لیگ، صلیب سرخ بین الملل و جمعیت هلال احمر کشورهای جهان درخواست کرده بودند که برای توقف جنگ علیه مردم غزه تلاش کنند و در پوستر دیگری درخواست تحریم اسرائیل مطرح  شده بود.

همچنین اعضای هیئت امنای این مسجد به مناسبت عید سعید فطر هدایائی میان کودکان مسلمان این شهر  توزیع کردند. 

برگزاری نشست روز جهانی قدس توسط سازمان شجرة منتظرین شهر کتوباتو- میندانائو

برنامه روز قدس سال جاری همراه با نمایش پوستر - عکس و فیلم های مستندی در مورد نوار غزه و جنایات رژیم صهیونیستی بر پا شد.

نخست فیلم مستندی با عنوان نوار غزه در مورد زندگی مردم محاصره شده غزه به نمایش درآمد و با تکمیل ورود مدعوین برنام مذکور آغاز گردید.

برنامه با تلاوت سوره الاسراء آغاز و فرازهایی از سوره مذکور برای حضار ترجمه شد و سپس فیلم کوتاهی با عنوان "اعتراض علیه ظلم" به نمایش در آمد. سپس خانم بائی زوره هایدا دییامی مسئول امور آموزشی واحد المصطفی در شهر کتوباتو با خوش آمد گویی به حضار شمه ای از اهمیت روز جهانی قدس را بیان کرد.

در بخش دوّم برنامه پیام مقام معظم رهبری در روز جهانی قدس و سخنان شهید مرتضی مطهری پیرامون فلسطین پخش گردید.

دیگر سخنرانان آقایان وکیل هایمه بانگ قاضی دادگاه شریعت شهر کتوباتو، محمد عبداله الفرز از مسئولین امور محیط زیست این شهر و از کارکنان فعال دعوت اسلامی، داتو یوسف محمد، سازمان دهنده امور اجتماعی و عضو گروه های مردم نهاد، و داتو شریف الدین منور دانشجوی سال آخر کالج بین المللی المصطفی -مانیل هر یک بفراخور حال مطالبی را پیرامون روز جهانی قدس و اهمیت اتحاد میان مسلمانان بیان کردند. کلیپ های کوتاه دیگری نیز در بین سخنرانانیهای مذکور در رابطه با روز جهانی قدس به نمایش در آمد.

در پایان دکتر منصور لیما بنیانگزار و رئیس شجره المنتظرین مطالب مطرح شده در نشست مذکور را بطور خلاصه برای حضار بیان و پیراهن هایی مزین به نوشتاری در باره روز جهانی قدس در بین حضار توزیع و یکی از اعضاء دارالفتاح فیلیپین نیز برای آزادی قدس عزیز دعا کرد و از روزه داران با افطار پذیرایی بعمل آمد.

برگزاری مراسم روز جهانی در مساجد اهل سنت و مسجد و مدرسه امام علی(ع) در شهر مراوی واقع در میندانائو

امسال برای اولین بار علاوه بر بپا شدن مراسم روز جهانی قدس در مسجد امام علی(ع) شهر مراوی ،همزمان مراسم مشابهی در دو مسجد اهل سنت این شهر اسلامی واقع در میندانائو بر پا شد که دو مسجد مذکور عبارتند از مسجد آمیتو و مسجد باتیال که در هر یک از این دو مسجد خطیبان نماز جمعه ضمن محکوم کردن تجاوز وحشیانه رژیم صهیونیستی از خداوند بزرگ رهائی مردم فلسطین را از چنگال صهیونیست مسئلت نمودند و پوستر های مشابه ای را حاکی از همدردی با مردم مظلوم فلسطین نصب نمودند.

این دو مسجد از جمله مساجدی هستند که مسئولین آن با مسئولین مسجد امام علی(ع) روابط نزدیکی داشته و خطیبان و سخنرانان در مساجد یکدیگر رفت و آمد دارند. 

همزمان مراسم روز جهانی قدس در مسجد امام علی(ع) این شهر نیز بر پا شد و خطیب نماز جمعه نیز همصدا با خطیبان نمازهای جمعه در دو مسجد دیگر اهل سنت جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کرد. در هر سه مسجد پذیرایی بعمل آمد.

 برگزاری مراسم روز جهانی قدس در مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه یو. پی. مانیل

روز جهانی قدس همچون دیگر نقاط مختلف در فیلیپین در محوطه مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه یو. پی. برگزار شد.

پروفسور جولکیب لی وادی رئیس انستیتو مطالعات اسلامی دانشگاه یو. پی. اظهار داشت، ما همه برای رفع مشکلات و محنت های فلسطینیها و دیگر سرزمین های اشغالی دعا می کنیم.

نامبرده افزود، آنچه ما مسلمانان فیلیپینی را پیش از پیش نگران کرده است تنها اقدامات بی رحمانه علیه فلسطینیها نیست، بلکه سکوت مجامع و قدرتهای جهانی است که اسرائیل را از مجازات بخاطر اقداماتش معاف کرده اند.

نقطه نظراتی نیز از سوی رهبران  سیاسی  و مذهبی فیلیپین پیرامون مردم غزه همزمان با برگزاری مراسم عید سعید فطر مسلمانان در مانیل بیان شد.

آقای جئومار بینای معاون رئیس جمهور فیلیپین از همگان خواست برای استقرار صلح در نوار غزه و لیبی دعا کنند.

نامبرده افزود، ما به جشن عید فطر برادران و خواهران مسلمان خود می پیوندیم و برای برادری میان خویش و صلح در ناحیه نوار غزه و لیبی دعا می کنیم، معاون رئیس جمهور ادامه داد انسانهای زیادی از جمله چند نفر از هموطنان ما جان خویش را در آن نواحی از دست داده اند.

عالم احمد سعید بشیر رئیس شورای امامان فیلیپین(آی. سی. اُو. پی.) نیز در هنگام ارائه خطبه نماز عید فطر گفت، باید در میان دعاهای خود دعا برای پایان درگیریهای فلسطین و دیگر نقاط جهان را شامل کنیم. 

برگزاری مراسم روز جهانی قدس در مجموعه دینی مذهبی واقع در حومه شهر اسلامی مراوی -میندانائو

روز جهانی قدس در مجموعه دینی مذهبی حومه شهر اسلامی مراوی شامل کتابخانه امام صادق(ع)، مسجد نوبنیاد آقا امام زمان(عج) و مدرسه اسلامی خاتم النبیین به ریاست استاد کامیلو انودا رئیس مجموعه مذکور و از فارغ التحصیلان حوزه علمیه قمبرگزار شد.

 برنامه روز قدس ویژه نوجوانان مدرسه خاتم النبیین (ص)

در این برنامه نوجوانان مدرسه خاتم النبیین با ابعاد مختلف روز جهانی قدس و اهداف عمده آن آشنا و فیلم کوتاهی در این زمینه به نمایش در آمد.

اجرای برنامه حامیان قدس

در این برنامه که با نمایشگاهی تحت عنوان: "آگاهی پیرامون قدس و دفاع از قداست آن" همراه بود، تصاویری در زمینه قدس و مسائل جانبی آن با همکاری سازمانهای اجتماعی وابسته به مردم بانگاسامورد در معرض دید همگان قرار گرفت . در این برنامه تعداد زیادی از جمله برخی از دانشجویان دانشگاه دولتی میندانائو شرکت کردند. در این برنامه سخنرانان پیرامون ابعاد مختلف  قدس و مشکلات مردم فلسطین سخن گفتند که از آنجمله پدر روحانی "چی نو" مسئول امور دینی مذهبی دانشجویان کاتولیک دانشگاه دولتی میندانائو بود که خواستار توجه به حقوق حقه مردم فلسطین شد.

دکتر "دیپسی ماروهوم" وابسته به گروه های اجتماعی مسلمان و داتو "بحیر امام داتومانفرنگ "از مرکز آموزشی علوم الدین سعید از دیگر سخنرانان مراسم مذکور بودند. ارائه پاورپونت در رابطه با امور مربوط به قدس و فلسطین توسط "استاد کامیلو اوندا "مورد توجه خاص دانشجویان دانشگاه دولتی میندانائو قرار گرفت و باعث گردید که دانشجویان بدون قرار قبلی اعلام کردند روز چهارشنبه سی ام جولای 2014 گردهم آیی ویژه دانشجویی به ابتکار خودشان در یکی از سالن های دانشگاه دولتی میندانائو تشکیل خواهند داد تا پیرامون آنچه در روز قدس شنیده و یا دیده اند با دیگر دانشجویان بحث و تبادل نظر نمایند که این مهم نیز انجام شد.

اعلامیه ای نیز که از سوی گروه های مختلف در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی تهیه شده بود در میان مدعوین توزیع شد در پایان از مدعوین پذیرایی بعمل آمد.  

  برگزاری مراسم روز جهانی قدس در مسجد امام خمینی(ره) شهر دومنگته

 مسجد امام خمینی(ره) شهر دومنگته واقع در منطقه جغرافیای  ویسایاس که بنام مبتکر و اعلام کننده روز جهانی قدس یعنی امام خمینی (ره) نامگذاری شده است نیز شاهد برپائی مراسم روز جهانی قدس بود این مسجد در شهری با بافت اکثریت غیر مسلمان سالهاست که بنام بنیانگزار حرکت اسلامی در قرن معاصر در این شهر مستقر می باشد . نمازگزاران این مسجد نیز ضمن محکوم کردن جنایات صهیونیست ها همدردی خود رابا مردم مظلوم فلسطین اعلام کردند. آقای ... پیشنماز مسجد مذکور طی سخنانی...

گرامیداشت روز جهانی قدس توسط مدرسه زینبیه شهر اسلامی مراوی

مراسم روز جهانی قدس در شهر اسلامی مراوی (تنها شهر اسلامی فیلیپین) همچون دیگر نقاط این کشور گرامی داشته شد. این مراسم طی نشستی در دانشکده حقوق دانشگاه ایالتی میندانائو واقع در این شهر بر پاگردید.

برنامه با تلاوت آیات قرآن توسط گروه جنبش جوانان حسینیه آغاز و سپس "خانم پروفسور آیدا سانی" استاد دانشگاه دولتی میندانائو ضمن خوش آمد گوئی به حضار مطالبی را پیرامون روز جهانی قدس بیان کرد . سخنران بعدی "خانم اکیسا ابینال بارازار" رئیس مدرسه زینبیه بود که شمه ای از مصائب مردم غزه را بیان و خواستار توقف خونریزیهای رژیم صهیونیستی گردید. "داتو آقاخان بیلاندن شریف" از مسلمانان فرهیخته مطالبی را تحت عنوان "اتحاد امت اسلامی جوهره قدرت مسلمانان" بیان و از عموم مسلمانان بویژه رهبران فرق مختلف اسلامی درخواست کرد با اتحاد هر چه بیشتر نسبت به حل معضلات مسلمین عمل نمایند.

خانم اکیسا ابینال رئیس مدرسه زینبیه در سخنان دیگری تحت عنوان  "برنامه حال حاضر صهیونیست ها" فرازهائی از توطئه های آنان بر علیه مسلمانان را بیان کرد.

خانم "سمیرا علی کوتوک توماویس" نماینده سابق مسلمانان مجلس نمایندگان فیلیپین از حوزه میندانائو نیز نیز طی پیامی از همه حضار و امت اسلامی خواست برای اعتلاء و عظمت اسلام در جهان بویژه سرزمینهای اسلامی اقدام نمایند.

لازم بذکر است طی هماهنگی های انجام شده روز قبل از برگزاری ایام قدس، خانم اکیسا ابینال در کانال 5 تلویزیون محلی شهر مراوی که برنامه های آن همزمان توسط رادیوی محلی سلام پخش می شد حضور یافت  و طی مصاحبه ای با بیان شمه ای از تاریخ فلسطین و تجاوزهای آشکار رژینم صهیونیستی  جنایات این رژیم  ضد انسانی را محکوم را محکوم کرد.

برگزاری مراسم روز جهانی قدس توسط گروه امامیه در منطقه مسلمان نشین کیاپو واقع در مانیل

گروه امامیه از جمله گروه های پیشرو در امر رساندن پیام اهل البیت(ع) به مردم فیلیپین است .همسایگی محل اقامت این گروه با مسجد کیاپو یکی از دو مسجد بزرگ اهل سنت در مانیل و کلیسای بزرگ کیاپو یکی از کلیساهای بزرگ و تاریخی کاتولیک فیلیپن موقعیتی استثنائی برای تعامل شعیان مانیل با اهل سنت و غیر مسلمانان فراهم آورده است، مضافا اینکه عضویت تعدادی از مسلمانان در رده های مختلف اجتماعی  از جمله وکلای دادکستری و فرهنگیان بر ابعاد اقدامات آنها افزوده است. ریاست این گروه در حال حاضر بر عهده وکیل ناصر ابینال می باشد که علاوه بر آگاهی نسبی از امور دینی مذهبی صاحب دیدگاههای پیشرفته امروزی در امر گسترش اسلام است . این گروه نیز همصدا با دیگر مسلمانان و بویژه شیعیان مراسم روز قدس را گرامی داشت . مراسم مذکور با تلاوت آیات روح بخش قرآن کریم آغاز و...

 بخش برنامه رادیوئی ویژه به مناسبت روز جهانی قدس از رادیوی شهر سیبو

برنامه عقیدتی سیاسی رادیوی صوت الاسلام که توسط استاد فرهیخته روشندل نجیب رسول هر هفته  شنبه و یکشنبه غروب به مدت سی دقیقه از رادیوی (دی-وای -دی -دی)باقدرت ده هزار وات پخش می گردد این بار بمدت یکساعت در روز یکشنبه به برنامه ویژه روز قدس و مسائل جانبی آن اختصاص یافت.در این برنامه که صدای آن در سراسر منطقه جغرافیائی ویسایاس وبخش های شمالی و غربی مجمع الجزایر میندانائو شنیده می شود،استاد نجیب به تشریح اقدامات جنایتکارانه رژیم غاصب صهیونیستی در سالهای 2006-2008-2012 و 2014 یعنی حال حاضر اشاره و سخنرانی مبسوطی را در زمینه چگونگی آمدن صهیونیست ها به سرزمین های فلسطینی بیان کرد. نامبرده در بخشی از سخنان خویش پیرامون سابقه تاریخی شگل گیری این غده سرطانی در قلب سرزمین های اسلامی گفت، با ورود نخستین عده دو هزار نفری از مهاجران غیر قانونی ، مردم فلسطین اجازه پیاده شدن از کشتی را به آنان ندادند اما با دخالت قهری نیروهای انگلیس این عده پیاده شدند و کشتی های بعدی بتدریج هزاران نفر را به این مناطق آوردند و سیل مهاجران با کمک قدرت های وقت ادامه یافت و حال این رژیم غیر قانونی به قتل عام صاحبان اصلی این سرزمین ها مبادرت کرده و می کند وهمان قدرت هائی که اینگونه عمل کردند با بیشرمی تمام بروی خود نمی آورند یا در نهایت به گفتاری سوری بسنده می کنند مجری برنامه صوت الاسلام از امت مشلمان در سراسر جهان خواست به ندای امام راحل(ره) گوش فرا دهند و برای آزادی قدس عزیز اقدام نمایند.   

گرامیداشت روز جهانی قدس همراه با افطار در سالن اجتماعات کمیسیون ملی امور مسلمانان فیلیپین

جمعه آخر ماه مبارک رمضان مراسمی همراه با افطار توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در مانیل در سالن اجتماعات کمیسیون ملی امور مسلمین فیلیپین برگزار شد.

این مراسم با حضور آقای محمدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مانیل ، آقای وکیل سادائین وزیر سابق دفتر امور مسلمین که به نمایندگی از سوی وزیر امور مسلمین میزبان سفیر جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه بود، دکتر دیما یونو داتو راموس رئیس دفتر روابط خارجی کمیسیون مذکور و آقای سالم دیمونا یکی دیگر از کمیسونر های دفتر امور مسلمین برگزار شد.

مراسم مذکور با برگزاری نماز جماعت مغرب  در نمازخانه کمیسون مذکورآغاز و پیشنماز پس از اتمام نماز به دعا و نیایش برای رفع مشکلات مسلمین پرداخت و از خداوند متعال پیروزی مردم فلسطین که به زبان نامبرده مجاهدان فلسطین نام برده شدند را مسئلت نمود.

سپس استاد مختار هارون رایزن امور شریعت امور مسلمین ضمن خوش آمد گوئی به سفیر جمهوری اسلامی ایران و تشکر از اطعام مقامات و کارکنان کمیسون مذکور از سوی سفارت برای موفقیت مسلمین در سراسر جهان دعا کرد.

پس از آن وکیل سادائین کمسیونر امور مسلمین به ایراد سخنانی پرداخت.

آقای سادائین به حضار گفت، نه تنها ما شاهد اطعام روزه داران این کمیسیون از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران هستیم بلکه همزمان در دو مسجد بزرگ ماهارلیکا و کیاپو روزه داران به لطف سفارت جمهوری اسلامی ایران در چنین زمانی بعنوان آخرین جمعه ماه رمضان که مصادف با روز قدس و یکی از شبهای لیالی قدر  است در حال گشودن افطار خویش هستند.

نامبرده ضمن تاکید بر لزوم اتحاد میان کلیه فرق اسلامی از جمله شیعه و سنی خواستار نزدیکی بیشتر مسلمانان به یکدیگر شد و گفت هنگامی که با یکدیگر به امامت یک پیشنماز نماز به جای می آوریم و بسوی یک معبود سجده می کنیم، دیگر جای اختلاف نیست.

آقای محمدی سفیر جمهوری اسلامی نیز ضمن ابراز  مسرت برای حضور در میان برادران و خواهران مسلمان عضو کمسیون ملی امور مسلمانان فیلیپین براهمیت وحدت میان مسلمانان تاکید کرد و با اشاره به روز قدس بعنوان ابتکار امام راحل (ره) جنایات رژیم صهیونیستی را علیه مردم مظلوم فلسطین محکوم کرد. ایشان ضمن بیان فرازهایی ازاقدامات رژیم صهیونیستی خواستار حمایت مسلمانان از مردم مظلوم فلسطین گردیده و نسبت به وجود برنامه هائی از سوی ژریم صهیونیستی علیه مسلمانان هشدار داد.

دکتر دیما یونو داتو راموس نیز که قبلاٌ سفری به کشور عزیزمان داشته است اقدامات مختلف جمهوری اسلامی در حمایت از مسلمانان را ستود.

از نکات برجسته قابل مشاهده نصب پوستر ی مبنی بر حمایت از مردم فلسطین در راهروی منتهی به نمازخانه کمسیون مذکور و عکس العمل نمازگزاران در برابر دعای پیشنماز کمیسیون امور مسلمین بود که در پاسخ به درخواست او مبنی بر توفیق برای پیروزی مردم مظلوم فلسطین که سه بار بطور مکرر با لفظ مجاهدان فلسطین بیان شد با صدائی بلند آمین گفتند.

در حاشیه مراسم مذکور نیز مسئولین کمیسیون ملی امور مسلمانان تلاشهای جمهوری اسلامی ایران در راستای حمایت از نهضت فلسطین و توجه به امور مسلمانان جهان را ستودند.

مراسم روز جهانی قدس در حومه ها مانیل و شهرستانها 

همزمان با برنامه های روز جهانی قدس در مانیل مراسم مشابهی در نمازخانه تانزا کاویته- نمازخانه المهدی می کَوایان بولاکان- مسجد امام خمینی(ره) شهر دوماگته در ویسایاس- شهر مذهبی مراوی- مرکز اسلامی امامیه منطقه کیاپو مانیل، شجرة المنتظرین شهر کتوباتو، انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی شهر مانیل و مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه یو. پی. برگزار شد.

-   نمازخانه شیعیان منطقه تانزا کاویته

آخرین جمعه ماه مبارک رمضان که روز جهانی قدس از طرف امام خمینی(ره) اعلام شده است، نمازخانه تانزا کاویته که بتازگی تأسیس یافته است، بعد از بپایان رسیدن نماز جمعه، مراسم روز قدس را با قرائت قرآن توسط استاد روشندل شهاوی امام و حافظ قرآن آغاز کرد.

در این مراسم خواهر زینب هاویر رئیس "انجمن زنان برای تغییر" بعد از بر شمردن جنایات رژیم غاصب و قصاب صهیونیستی و با ابراز همدردی با مردم فلسطین از رژیم غاصب و قصاب اسرائیل خواست حقوق انسانی مردم بی گناه فلسطین را بشناسد و بیش از این آنها را مورد اذیت و آزار ماشین های جنگی آمریکایی و اروپایی قرار ندهد. 

- نمازخانه المهدی می کوَایان بولاکان

برادر ادریس امام مسلمانان شیعه منطقه می کَوایان بولاکان ضمن محکوم کردن حملات رژیم غاصب در خطبه های نماز جمعه خطاب به برادران و خواهران مسلمان فلسطین کرد و گفت، شما تنها نیستید، ما با شما هستیم. شما چیزی را از دست نخواهید داد، چرا که کار یک قصاب به سرکردگی شرق و غرب کاری نیست که از چشم ما بدور باشد. ما آنها را به خوبی می شناسیم و انشاء الله به حق خداوند بزرگ دودمان این رژیم غاصب و قصاب از بین خواهد رفت.

اتريش

روزهايي پيش از برگزاري مراسم روز قدس ، اطلا ع رساني لازم در مركز اسلامي وين، پس از مراسم نماز و افطار صورت گرفت و بروشورهاي مكان و زمان برگزاري توزيع گرديد. براي اينجانب تعجب براگيز مي نمود كه چرا اين مراسم در روز شنبه در وين برگزار خواهد شد؟ پاسخ اين بود كه چون جمعه روز كار و فعاليت در اتريش است، همگان قادر نيستند خود را به اين تظاهرات برسانند. بنابراين در روز شنبه كه تعطيل عمومي است، همه مسلمانان علاقمند به شركت در اين مراسم، خواهند توانست حضوربه هم برسانند. محل راهپيمايي شوئدن پلاتز به مقصد اشتفان پلاتز و ساعت راهپيمايي نيز از 16 الي 18 اعلام شده بود.

 روز شنبه قبل از ساعت چهار با مترو به ميدان شوئدن پلاتز ، محل تجمع رسيدم. از ايستگام مترو كه بيرون آمدم، حضور تعدادي از خانم هاي مسلمان و با حجاب توجه مرا به خود جلب كرد. با آقاي حسيني كه از روحانيون ساكن در سالزبورگ است، آشنا شدم. متوجه گرديدم كه شيعيان و مسلمانان علاقمند از شهرهاي مختلف  به صورت گروهي و جمعي براي حضور در تظاهرات روز قدس به وين آمده اند.

در ميدان شوئدن پلاتز نمايشگاه عكسي از حوادث اخير غزه بر روي چارپايه هايي به نمايش گذاشته شده بود. آرام آرام مردم جمع مي شدند. حضور تعداد زيادي خبرنگار اتريشي با دوربين و گرفتن مصاحبه از افراد حاضر به چشم مي آمد. پليس نيز در محل تجمع حضور داشت و با توجه به قانوني بودن و مجوز داشتن راهپيمايي روز قدس، كاملا به صورت انبوه از شركت كنندگان در راهپيمايي مراقبت مي كرد.

 ماشين ون كه آمپلي فاير ها بر روي آن نصب شده بود، مسئوليت پخش را برعهده داشت. اقلام فرهنگي همچون پرچم فلسطين، كلاه هاي تابستاني سفيد با نشان پرچم فلسطين ، پارچه هايي به صورت شال دورگردن در ميان جمعيت توزيع گرديد. پرچم بزرگي از فلسطين به صورت طولي در دست بيش از بيست نفر در ميان جمعيت انتظام گرفت. حضور خانم ها اعم از چادري و با حجاب تا خانم هاي بي حجاب نشان از وجود طيف هاي مختلف و متفاوت شركت كنندگان داشت. جمعيت تا ساعت 17 عصر منتظر ماند تا همه اقشار اعم از ايراني، ترك، افغاني، عرب و اتريشي بيايند.

مراسم با قرائت قرآن توسط روحاني ايراني با صوتي زيبا از طريق بلندگوي نصب شده بر روي ماشين آغاز شد. شنيدن صوت جلي قرآن در شهر بين المللي وين و آن هم در ميدان معروف شوئدن پلاتز در ماه مبارك رمضان جلوه معنوي خاصي به فضا بخشيد. افرادي كه در كافه ها و فروشگاه هاي اطراف حضور داشتند ، نظاره گر اين ماجرا بودند. با خود مي انديشيدم كه آنان از شنيدن قرآن چه احساسي دارند.

 پس از اتمام قرائت قرآن ، حجت الاسلام والدمن متني را به زبان آلماني خواند و فجايع اخير اسرائيل را در غزه مورد تقبيح قرار داد . سپس با سردادن شعارها جمعيت شروع به حركت نمود. نكته جالب اين كه شعارها كاملا مشخص بود و به صورت پلي كپي در دسترس مردم قرار گرفته بود. شعارهاي صهيونيزم، تروريسم است - صهيونيزم ، فاشيسم است - صهيونيزم ، نژادپرست است ، با صداي بلند در خيابان مي پيچيد.

حد فاصل خيابان مبدا و مقصد، محل كسب يهوديان است. در منتهي اليه يك خيابان فرعي، پرچم هاي رژيم صهيونيستي توسط طرفدارانش برافراشته شد و شعارهاي حمايت از صهيونيزم دادند. پليس كاملا آنها را مهار نموده بود تا برخوردي با گروه راهپيمايي كننده رخ ندهد. جمعيت تظاهر كننده نيز با ديدن تعداد اندك طرفداران اسرائيل در اين محل تلاقي، دقايقي توقف نمودند و شعارهاي تند و پر احساسي بر عليه صهيونيزم دادند و عبوركردند. توزيع اطلاعيه در طول مسير يكي از تلاش هايي بود كه توسط جوانان براي آگاهي بخشي صورت مي گرفت.

  جمعيت به ميدان اشتفان پلاتز، توريستي ترين محل وين رسيد. در اين ميدان كليساي معروف و قديمي  اشتفان قرار دارد و تردد ماشين نيز در اين محل ممنوع است. به مناسبت تابستان و نيز تعطيلي روز شنبه اين مكان مملو از گردشگر بود و با ديدن تظاهركنندگان ، همه ازدحام نمودند و به شعارها و بيانيه ها گوش سپردند. مجموعه اي از بادكنك هاي سفيد به صورت نمادين براي آزادي فلسلطين در آسمان رها گرديد.

 در خاتمه نيز سوره نصر توسط قاري روحاني با لحني زيبا و رسا قرائت گرديد و بيانيه پاياني جمعيت در محكوم نمودن كشتار مردم فلسطين و غزه  خوانده شد و از همراهي پليس در حفظ امنيت تظاهر كنندگان نيز قدرداني گرديد. گفتني است جمعيت حاضر در اين راهپيمايي بيش از هزار نفر محاسبه گرديد.

اوگاندا

مسلمانان اوگاندا در نمازهای جمعه سراسر اوگاندا حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام و جنایات اشغالگران صهیونیست را در غزه محکوم نمودند.

روز قدس امسال همچون سال های گذشته در اوگاندا برگزار شد. در روز جهانی قدس ائمه جماعات نمازهای جمعه سراسر کشور اوگاندا جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین را محکوم نمودند. و شعار مرگ بر صهیونیست سر دادند. ایشان بر لزوم اتحاد مسلمانان علیه رژیم اشغالگر قدس تاکید نمودند و تاکید کردند که تنها راه حل مشکل در فلسطین اشغالی و رسیدن به صلح و امنیت در منطقه نابودی صهیونست های اشغالگر است.

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا نیز پس از برگزاری جلسات مختلف با سفارت جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان مجمع جهانی اهل بیت(ع) و جامعه المصطفی العالمیه در اوگاندا اقدامات زير در دستور كار اين رايزني قرار داده و اجرا نمود :  

1- تشویق ائمه جماعات، مديران مدارس، رؤسا و اساتيد دانشگاهها در خصوص ايراد سخنراني و ذكر جنايات رژيم اشغالگر قدس در مساجد، مدارس و دانشگاهها.

2- پخش دو برنامه راديويي از سلسله برنامه هاي اين رايزني كه با عنوان « اسلامنا و رسالتنا» در راديو بیت و رادیو یو بی سی اوگاندا به اين موضوع. دو تن از اساتید اوگاندایی به نام های آدم عبدالملک سبیالا و خانم شریفه ناموتووه در این برنامه ها سخنرانی نمودند.

3- پخش برنامه تلوزیونی در روز قدس در شبکه یو بی سی که تلويزیون دولتی اوگانداست با موضوع قدس. در این برنامه حجت الاسلام ضیایی از مبلغین اعزامی از حوزه علمیه قم به زبان انگلیسی سخنرانی نمود و جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم نمود.

4- توليد و تكثير بروشور، كاتالوگ، بنر، بيلبورد، جزوات، سي دي و لوح فشرده و توزيع گسترده در شهر کامپالا.

5- سخنرانی رایزن فرهنگی در شبکه یو بی سی اوگاندا به مناسبت برگزاری مسابقات روز قرآن کریم و در ادامه محکوم نمودن جنایات رژیم اشغالگر قدس در متن سخنرانی.

 

مالزي

مسلمانان مالزی در روز جهانی قدس و در آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان با حضور در مساجد شهرهای کوالامپور، کداح و جوهور خشم خود را نسبت به جنایات رژیم صهیونیستی نشان دادند.

صدها نفر از مسلمانان مالزیایی و دیگر کشورهای جهان پس از اقامه نماز جمعه در مسجد نگارا شهر کوالالامپور تجمع کردند و با سردادن شعارهایی حملات اشغالگران قدس به فلسطینیان مظلوم و شهادت کودکان و زنان در غزه را در ماه مبارک رمضان محکوم کردند.

این تجمع که در هوای گرم کوالالامپور برگزار شد و شعارهای مالزیایی ها نشان می داد خشم مردم مالزی با افزایش خشونت های صهیونیست ها نسبت به این رژیم افزایش یافته است.

مسلمانان مالزی اعم از شیعیان و اهل سنت در این تجمع شعارهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسراییل و زنده باد اسلام سرداده و انزجار و تنفر خود را از جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و حمایت آمریکا و جهان غرب از این جنایات اعلام کردند.

حضور زنان و کودکان مالزیایی در تجمع روز جهانی قدس به دلیل کشتار این قشر از فلسطینیان توسط اشغالگران چشمگیر بود و این تجمع جلوه گاه عدالت جویان مالایی نسبت به نسل کشی صهیونیست ها در غزه شد.

شرکت کنندگان در این تجمع که پرچم های فلسطین و تصاویر بزرگی از مظلومیت مردم غزه و جنایت های رژیم صهیونیستی را با خود حمل می کردند در شعارهای خود ضمن حمایت از مبارزات و استقامت مردم فلسطین خواستار آزادی فلسطین از دست اشغالگران قدس شدند.

دست نوشته های مالزیایی ها نشان می داد آن ها سکوت جهان در قبال جنایات صهیونیست ها را نشانه همدستی با این جنایتکاران می دانستند و خواستار واکنش جهانی و سازمان ملل نسبت به این کشتار فلسطینیان شدند.

سخنرانان این تجمع در مسجد نگارا شهر کوالالامپور مالزی، حمایت و پشتیبانی همه جانبه و فراگیر مسلمانان این کشور را از مقاومت اسلامی و ضد صهیونیستی و انتفاضه فلسطین اعلام کردند.

یکی از سخنرانان این مراسم، گفت: مردم مظلوم در غزه و زنان و کودکان فلسطینی مرتکب چه جرمی شده اند که صهیونیست ها بدون ترحم در ماه مبارک رمضان به قتل عام آنان می پردازند.

شرکت کنندگان در آیین روز جهانی قدس در مالزی همچنین بر اتحاد تمامی مسلمانان جهان برای آزادی قدس شریف تاکید کردند.تجمع کنندکان مالزیایی همچنین پرچم رژیم غاصب اسرائیل را در واکنش به جنایات آن ها در سرزمین های اشغالی و غزه به آتش کشیدند.

کودکان مالایی نیز در حالی که پرچم های فلسطین و چفیه هایی بر گردن آویخته بودند در پشت تریبون ها اشعاری در مظلومیت کودکان در غزه قرائت کردند.

کودکان برخی شیعیان مالزی نیز در این تجمع با پیشانی بندهای ˈیا حسین (ع)ˈ در این آیین شرکت کرده بودند.

  20 مسجد در  نقاط مختلف شهر کوالالامپور نیز در روز قدس  اخرین جمعه ماه مبارک رمضان  شاهد برپایی غرفه های محصولات فرهنگی در ارتباط با مبارزات مردم فلسطین، انتفاضه و روز قدس بود که با استقبال زیاد مسلمانان این شهر مواجه شد.

 برگزاری مراسم روز قدس در ایالت های جوهور و کداح مالزی

همچنین تجمع بزرگی نیز به مناسبت روز جهانی قدس در شهر جوهور در جنوب مالزی برگزار شد و شرکت کنندگان در این تجمع نیز جنایات صهیونیست ها در غزه را محکوم کردند و خواستار آزادی قدس شریف شدند.

همچنین سه شهر استان ˈکداحˈ در شمال مالزی نیز در روز قدس شاهد تجمع مسلمانان در دفاع از ملت مظلوم فلسطین بود.

در این شهرها با برپایی نمایشگاه های فرهنگی، عکسی هایی از کشتار فلسطینیان و مبارزات مردم در سرزمین های اشغالی به نمایش در آمد.

 نظرات اندیشمندان مالایی درخصوص روز قدس و جنایات رژیم غاصب قدس در غزه

رییس جنبش عدالت جهانی مالزی  هم زمان با روز قدس کوته فکری برخی رهبران سیاسی کشورهای اسلامی را که منجر به تفرقه مسلمانان می شود مورد انتقاد قرار داد و گفت مسلمانان جهان با حضور گسترده در آیین های روز نمادین قدس می توانند اتحاد بین مسلمین را به دشمنان اسلام نشان دهند.

ˈچاندرا مظفرˈ رییس جنبش عدالت جهانی مالزی تاکید کرد: همواره در مسیر اتحاد بین مسلمانان موانعی وجود داشته و کوتاه فکری برخی عالمان اسلامی و رهبران سیاسی به تفرقه بین مسلمانان دامن زده است.

وی ضمن مهم دانستن روز قدس به عنوان یکی از ابتکارات ارزشمند امام خمینی (ره)، افزود: عالمان اسلامی و رهبران سیاسی برخی از کشورها می توانند با پایان دادن به نوع تفکرات مخالف وحدت خود باعث شوند روز قدس بیش از پیش مورد توجه مسلمانان جهان قرار گیرد.

چاندار مظفر در ادامه با اشاره به حملات رژیم صیهونیستی به مردم بی پناه غزه، تصریح کرد: حملات اشغالگران قدس در این دوره با مقاومت هایی از سوی فلسطینیان مواجه شد و اسرائیل نیز متحمل تلفات جانی شد.

رییس جنبش عدالت جهانی مالزی، گفت: مقاومت مردم فلسطین و موثرتر عمل کردن حماس از نظر تکنیک های نظامی نشان دهنده هدف دار بودن مردم غزه در دفاع از این سرزمین است.

چاندار مظفر گفت: مردم غزه همچنان مصمم به آزای فلسطین از دست رژیم صهیونیستی هستند و به همین دلیل نیز خواستار برقراری آتش بسی هستند که در آن هویت انسانی مردم فلسطین رعایت و به حقوق آنها احترام گذاشته شود.

این فعال صلح مالزیایی در ادامه تصریح کرد: توسعه روابط ایران و کشورهای غربی به منظور حل برنامه هسته ای ایران، رژیم صهیونیستی را نگران کرده و به همین دلیل این رژیم تلاش می کند که از دستیابی توافق نهایی بین ایران و غرب جلوگیری کند.

وی با اشاره به این که این تقویت روابط ایران در عرصه بین المللی می تواند چالش های برای رژیم صهیونیستی در پی داشته باشد، افزود: اسرائیل درصدد است با ارتباط دادن حماس با ایران به جهانیان هشدار دهد که نمی توان به ایران اعتماد کرد و این کشور یک تهدید علیه دیگران است.

کازی محمود روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی در مالزی نیز پیشنهاد برگزاری آیین روز قدس در سراسر جهان از سوی امام خمینی (ره) را حرکتی مهم در جهان اسلام دانست و گفت که حرکت های میلیونی مردم در روز قدس و نشان دادن اهمیت این روز نتایج مثبت زیادی برای جهان اسلام به ارمغان می آورد و تردیدناپذیر است.

وی  با تاکید بر اهمیت روز جهانی قدس، گفت: برخی گروه ها که حمایت صهیونیست ها را به همراه دارند برگزاری آیین های این روز را برای منافع خود تهدید می بینند و در تلاشند این حرکت های میلیونی را بی اهمیت جلوه دهند.

وی گفت: حامیان صهیونیست و مخالفان روز جهانی قدس با استفاده از ظرفیت های شبکه آنلاین تلاش می کنند این روز را کم اهمیت جلوه دهند و در مقابل آن حامیان روز قدس نیز باید در فضای مجازی به تلاش هایی دست بزنند.

این تحلیلگر مسائل جهانی تاکیدکرد که آیین های مسلمانان در روز جهانی قدس که در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان برگزار می شود می تواند نقش بسزایی در اتحاد بین مسلمانان داشته باشد.

وی در مورد حملات رژیم صهیونیستی به مردم مظلوم فلسطین در غزه نیز گفت: شرایط ژئوپولتیک منطقه و بیداری اسلامی در برخی کشورها باعث شده است اسرائیل احساس ترس کند.

کازی محمود گفت: اسرائیل برای رفع تهدیدها از این رژیم خواستار کنترل بیشتر بر منطقه است و از اینرو قصد دارد جمعیت فلسطین را روز به روز کاهش دهد تا بتواند رویای کنترل بر فلسطین را محقق کند.

این روزنامه نگار مالزیایی تصریح کرد: استراتژی کاهش جمعیت فلسطین را می توان در جنگ های دوره ای اسرائیل مشاهده کرد به نوعی که هر دو یا سه سال یکبار مردم فلسطین مورد حملات وحشیانه این رژیم قرار می گیرند.

وی معتقد است: شرایط مردم فلسطین در عرصه جهانی تا حدودی نسبت به گذشته متفاوت شده است. مثلا در رسانه های برخی از کشورهای غربی نیز از حق مردم فلسطین برای دفاع از خود صحبت می شود و غیرمسلمانان به مظلومیت فلسطین پی برده اند که این امر می تواند در نوع مواجهه فلسطین با رژیم صهیونیستی تاثیرگذار باشد.

وی در مورد حمایت قدرت های غربی از رژیم اشغالگر قدس گفت: سیاست خارجی قدرت های غربی باعث شده آنها همواره از رژیم اسرائیل حمایت کنند و قدرت این کشورها همچنین بر نوع حمایت کشورهای عربی از فلسطین نیز تاثیرگذار بوده است.

این تحلیلگر مالزیایی گفت: در گذشته برخی از رهبران جهان عرب حمایت بیشتری از مردم فلسطین انجام می دادند اما امروز این حمایت ها کاهش یافته است.

 

سیرالئون

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فریتاون بنا به رسالتها و وظایف محوله ؛ از جمعه های اول ماه مبارک رمضان در خطبه های نماز جمعه که توسط رایزن فرهنگی اقامه میشد ودر مجامع عمومی ؛ مردم را برای همبستگی وهمکاری بیشتر جهت روز جهانی قدس فرا می خواند.
ازاینرو این فراخوانی ها منجر به انعکاس برنامه های روز قدس وبیداری اسلامی به شکل خودجوش درجراید کثیر الانتشار ؛ سیرالئون اکسپرسز و سیتی زن گردید ؛ به نحوی که روزنامه سیتی زن ، اقدام به چاپ وانتشار فرمایشات مقام معظم رهبری(دام ظله) نمود ونوشت : اسراییل دارد انسانها را قتل عام میکند وباید جامعه جهانی وجهانیان انرا محکوم نمایند .
درشب جمعه اخر ماه مبارک رمضان ، شب، روزجهانی قدس رایزنی فرهنگی ، اقدام به برگزاری همایشی به مناسبت روز جهانی قدس با عنوان بررسی مشکلات مردم مظلوم فلسطین از دیدگاه حقوق بشر نمود ، دراین همایش که باحضور اقشارمختلف مردم اعم از علماء واندیشمندان ایران ومنطقه وجوانان و بیش از چهل ژورنالیست و روزنامه نگار تشکیل گردید ، با اجرای نماز جماعت وسپس پذیرایی افطار خاتمه یافت ، وهمگان برای راهپیمایی وتجمع روزجهانی قدس در سنتر موسک اعلام حضور نمودند .
در این همایش ضمن تنظیم بنرهایی از تصویر پایه گذار روز جهانی قدس و چاپ فرمایشات ایشان ،  اطلاعیه هایی به زبان انگلیسی از حضرت امام خمینی(ره) به همراه تصاویرایشان توسط رایزن فرهنگی تنظیم و بصورت رنگی وسیاه وسفید چاپ ومنتشر گردید ؛ وتعدادی در تجمع وراهیمائی روز قدس وتعدادی در برنامه های مختلف دیگر، انتشار یافت ؛ که تصویر آن به پیوست می اید .
درهمایش قدس ، رایزن فرهنگی اقای معرفت با ایراد سخنرانی به طرح وبررسی مشکلات مردم فلسطین وبخصوص تهاجم وکشتار بی رحمانه وظالمانه اخیراسرائیل صهیونیست ؛ به مردم وزنان وکودکان بی پناه غزه پرداخت.
ودرادامه ضمن محکوم کردن اسرائیلیها وحامیانشان ، تقاضای جلوگیری وامتناع جامعه جهانی وسازمان ملل ازجنایتهای وحشتناک صهوینیستها مطرح شد؛ که با تکبیر همگان این تقاضا تأیید گردید.
ودر ادامه اقای معرفت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اظهار نمود، صهیونیستها با بهانه اینکه از جایگاه خودشان واروپا اخراجشان نموده اند ،به سرزمینهای مسلمین امده اند وقبله اول مسلمین را اشغال کرده اند ؛ که اگر راست میگویند باید با کسانی که انهارا از اروپا اخراج نمودند در گیر شوند وبه سرزمینهایی که از ان رانده شده اند  برگردند؛ نه اینکه به این بهانه های واهی به سرزمینهای دیگر ، بخصوص سرزمینهای مسلمین هجوم وحشیانه بیاورند ومانند کفتارهای خون آشام به چپاول وکشتار وحشیانه مردم مسلمان و مظلوم  فلسطین وانسانهای بیگناه غزه بپردازند.
ودر ادامه ضمن بیان تاریخچه ایی از قبله اول مسلمین واهمیت آن از زمان حضرت ادم ابوالبشر(ع) وحضرت ابراهیم(ع) و لزوم حفظ کرامت انسانی بخصوص در این منطقه استراتژیک ؛ همگان را به حضور پر شور ودائمی در امور قدس ومسلمین فراخواند واز وظایف همه انسانها و وجدانهای بیدار بخصوص مسلمانان ؛ حمایت وحفظ کرامت انسانها در هر جای جهان بخصوص مردم مظلوم فلسطین و بویژه غزه برشمرد .
در ادامه چند تن دیگر بخصوص حجت الاسلام والمسلمین شیخ احمد تیجان سیلا از رهبران مسلمانان منطقه وشیخ المام سیسی به ایراد واقای ابراهیم سیسه به سخنرانی پرداختند واسرائیل غاصب صهیونیستی وکشتار مردم مظلوم فلسطین را به دست ایشان محکوم نمودند .

کنیا(نایروبی)

 

"کمیتۀ قدس" وابسته به انجمن مهدی مسلِم، از تشکّل­های مذهبی فعّال در نایروبی، با هماهنگی و مشارکت این نمایندگی فرهنگی و حمایت سفارت ج. ا. ایران، مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس امسال را در تالار "باشگاه اسلامی سِر علی" واقع در منطقۀ مسلمان نشین پارک رُد- نایروبی برگزار کرد. در این مراسم در حدود 250 نفر از مسلمانان شیعی و سنّی و جمعی از مسیحیان نایروبی و اطراف آن شرکت داشتند.

 

 

مراسم در ساعت پنج بعد از ظهر با قرائت آیاتی از قرآن کریم به زبان انگلیسی توسّط شیخ سلیمان چیتالا، از اعضای هیئت علمی و اجرایی انجمن مهدی مسلم آغاز شد و سپس آقای علیزاده، قاری اعزامی از ایران (به همراه گروه تواشیح قمر بنی هاشم- علیه السّلام)، به تلاوت آیاتی از کلام الله مجید با صوتی شیوا پرداخت که بسیار مورد توجّه حاضران قرار گرفت.

در ادامه، چند برنامۀ هنری اجرا شد. ابتدا گروه هنری جامعة المصطفی (واقع در حومۀ نایروبی) دو سرود به زبان سواحلی در محکومیت اشغال فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی در این سرزمین و به ویژه در نوار غزّه اجرا کرد.

سپس یک گروه هنری مسیحی به اجرای همخوانی پرداخت و دو سرود اجرا کرد، با عناوین: فلسطین کی از بندِ اشغال و جنایت آزاد خواهد شد؟ و ما با هم با فلسطین همبسته­ایم.

و پس از آن، دو هنرمند مسلمان، به زبان سواحلی و با لحنی حزن انگیز و گیرا، به اجرای سرودی پرداختند به نام سیل اشک در فلسطین روان است.

    نخستین سخنران مراسم عبدالقادر ناصر بود؛ رئیس انجمن مهدی مسلم. وی، پس از خوشامدگویی به شرکت کنندگان و تشکّر از آنان، حضور آنان در این مراسم را نشانۀ علاقۀ عمیق آنان به مسئلۀ عدالت خواهی و آزادی طلبیِ مردم مظلوم فلسطین دانست و افزود که حاضرانِ در این برنامه همچون مجاهدانِ راهِ عدالت و آزادی­اند.

وی اظهار شادمانی کرد از این که شاهد است که مردم کنیا، مسلمان و غیر مسلمان، برای حمایت از مردم فلسطین در این مراسم گرد آمده­اند تا دوشادوش هم روز قدس را گرامی دارند. وی گفت متأسّف است که مردم کنیا، که واقعاً دوستدار و پشتیبان مردم فلسطین و مخالف سلطه طلبی و اشغالگری آمریکا و اسرائیل­اند، مدّت­ها در این زمینه ساکت بوده­اند و تنها صدایی که به گوش می­رسیده از سوی رسانه­های حامیِ رژیم صهیونیستی بوده است.

عبدالقادر ناصر در پایان سخنان خود از جمهوری اسلامی ایران، به عنوان تنها کشوری که صادقانه و به صراحت از فلسطین و آرمان آزادی و عدالت حمایت می­کند، قدردانی کرد.

 سخنران بعدی مراسم موانداویرو امگانگا (Mwandawiro Mghangha)، نمایندۀ سابق مجلس و رهبر کنونی حزب سوسیال دموکرات کنیا، بود.

او از حاضران برای حمایتشان از مردم مظلوم فلسطین تشکّر کرد و سپس، با لحنی بسیار پر شور، رژیم صهیونیستی را با دولت نازی هیتلر مقایسه کرد و حتّی بدتر از آن دانست و گفت: اسرائیل باید، به سبب جنایت­های وحشیانه­اش در فلسطین و به ویژه در نوار غزّه، به شدّت و با تندترین کلمات تقبیح و محکوم شود.

    وی ادامه داد که اکنون زمان آن فرا رسیده است که دولت کنیا در بارۀ آنچه در غزّه می­گذرد سخن بگوید و اعلام موضع کند. دیگر پذیرفته نیست که این دولت نسبت به جنایات مستمرّ اسرائیل و کشتار زنان و کودکان بی دفاع و ویران کردن خانه­های مردم و زیرساخت­های منطقۀ کوچک غزّه ساکت و بی تفاوت بماند.

رهبر حزب سوسیال دموکرات کنیا در بخشی  دیگر از سخنانش- که چند نوبت با تأیید و ابراز احساسات حاضران مواجه شد- گفت: سفارت اسرائیل در نایروبی باید هرچه زودتر بسته شود و روابط دو کشور کنیا و اسرادیل باید فوراً قطع گردد. و افزود: در عوض، اکنون وقت آن است که سفارت فلسطین در نایروبی گشایش یابد.

وی در پایان سخنان خود اظهار داشت که راهبحران فلسطین وجود دو دولت در آن نیست؛ فلسطین باید از اشغال و تبعیض آزاد شود و مردم آن آزادانه دولت خود را برگزینند.

 در ادامۀ برنامه، یوسف حسن، نمایندۀ منطقۀ کاموکونجی (Kamukunji) در مجلس کنیا، با تکیه بر عصایی طبّی، در میان جمع به پا خاست و دقایقی چند به اظهار نظر در بارۀ روز قدس پرداخت. وی گفت: مسئلۀ فلسطین تنها به مسلمانان منحصر نمی­شود بلکه مسئلۀ همۀ جهانیان است. هر روز کودکان و شهروندان عادی فلسطین به دست سربازان اسرائیلی کشته می­شوند و جهان هیچ نمی­گوید؛ بلکه، به عکس، جانب اسرائیل را می­گیرد و جنایات این رژیم را دفاع از خود می­نامد. امّا، این چگونه دفاع از خود است؟!

آقای یوسف حسن ادامه داد که دولت اسرائیل باید به دادگاه بین المللی لاهه احضار شود و برای اِعمال جنایت و کشتار جمعی مردم در فلسطین و ترویج خشونت در خاورمیانه محاکمه شود.

 ملک حسین گیوزاد  سفیر  ایران، در سخناني با یادآوریِ بنیانگذاری روز قدس از سوی امام خمینی (ره) آغاز کرد و ادامه داد که این روز، روز حمایت از خواهران و برادران فلسطینی ما در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی است که آنها را از حقّ مسلّمِ سکونت در سرزمین مادری­شان محروم کرده است.

   وی، با اشاره به اوضاع کنونی جهان اسلام خصوصاً در فلسطین و غزّه، اظهار داشت که باید همۀ مسلمانان جهان برای همبستگی و حمایت از مردم مظلوم فلسطین و غزّه متّحد شوند.

گیوزاد ادامه داد که تداوم اشغال فلسطین تهدیدی جدّی برای صلح و امنیّت در آن منطقه است. امّا، متأسّفانه شاهدیم که این رژیم غاصب همچنان به بمباران غزّه و کشتار زنان و کودکان بی دفاع و ویران کردن خانه­ها و مدارس و بیمارستان­های آن ادامه می­دهد و تا کنون صدها فلسطینی را به خاک و خون کشیده و بسیاری از ساختمان­های مسکونی و عمومی این شهر کوچک را ویران کرده است.

    بخش پایانیِ برنامه­ اجرای چند همخوانیِ گرم و گیرا در بارۀ اسماء الله و قدس و فلسطین توسّط گروه تواشیح قمر بنی هاشم [علیه السّلام] بود که به سردادنِ شعارهای "المَوت لِاسرائیل" و "المَوت لِامریکا" از طرف گروه مزبور و همراهی پر شورِ حاضران منتهی شد.

نمایش فیلمی مستند و کوتاه در بارۀ جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین و غزّه پس از اقامۀ نماز جماعت مغرب و سپس افطار و صرف شام پایان بخشِ مراسم بود.

 

 مومباسا

به اهتمام "اتّحادیۀ جوانان مسلمان کنیا" (Kenya Muslim Youth Alliance - KMYA) و با هماهنگی این نمایندگی فرهنگی و حمایت  ایران، مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس سال 93 در تالار بلوچی¬های شهر مومباسا برگزار شد. در این مراسم در حدود 150 نفر از مسلمانان شیعی و سنّی منطقه شرکت داشتند.
مراسم با قرائت آیاتی از قرآن کریم شروع شد و سپس مسئول منطقه¬ای اتّحادیه، پس از خوشامدگویی به حاضران، توضیحاتی در بارۀ پیشینه و اهداف روز قدس داد و یادآور شد که امام خمینی (ره)، بنیانگذار انقلاب اسلامی و رهبر معنوی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران، در خط مقدّم مبارزه با اشغالگران قدس و حمایت از حقوق مردم مظلوم فلسطین بود و روز قدس را برای همبستگی مسلمانان جهان برای آزادی آن از سلطۀ صهیونیست¬ها تأسیس کرد.
وی تأکید کرد که اکنون روز قدس فقط مربوط به مسلمانان و متعلّق به جهان اسلام نیست، بلکه باید به عنوان یک واقعۀ مهمّ بین¬المللی قلمداد و گرامی داشته شود.
     درادامه، گروه همخوانیِ یکی از مدارس دینی مومباسا به اجرای چند برنامه با استفاده از آیات قرآن کریم و اشعار مذهبی با مضمون ضرورت بیداری مسلمانان و خصوصاً دفاع از حقوق مردم فلسطین در برابر اشغالگران پرداخت.
سیّد علی بوئه (Boe)، رئیس دبیرستان ابوهریره- مومباسا، نخستین سخنران مراسم بود. وی، پس از بیان توضیحاتی در بارۀ اهداف و اقدامات مهمّ اتّحادیۀ جوانان مسلمان کنیا، اشاره کرد که مسئلۀ قدس را نباید مسئلۀ یک دین خاص یا یک کشور دانست؛ مسئلۀ قدس به همۀ ادیان، اسلام و مسیحیت و یهودیت، و به همۀ جهایان مربوط است. فقط کافی است یک انسان باشی تا عمق فجایع جاری درغزّه را درک کنی. این روزها در ساسر جهان، تظاهراتی در حمایت از مردم مظلوم غزّه و محکومیت رژیم صهیونیستی برپا می¬شود. وی از برگزارکنندگان مراسم خواست که این برنامه را در هر سال اجرا کنند و به برپایی تظاهرات مسالمت آمیز نیز مبادرت ورزند.
سیّد بوئه از حاضران خواست که در نمازهای روزانۀ خود و خصوصاً در نماز عید فطر برای برادران و خواهران مظلوم خود در فلسطین و غزّه دعا کنند. وی در پایان سخنان خود به مسلمانان منطقۀ ساحلی کنیا هشدار داد که با آنچه در اوضاع کنونی در این منطقه در جریان است و مردم، به بهانۀ سرمایه گذاری و توسعه، مجبور به فروش زمین¬ها و ترک خانه¬های خود می¬شوند، ممکن است شاهد بروز فجایعی مانند فجایع فلسطین باشیم.
دومین سخنران دکتر عبدالله نور محمّد، از مدرّسان حقوق اسلامی در مومباسا، بود که سخنان خود را با طرح این سؤال آغاز کرد که آیا به راستی مبارزۀ مسلمانان فلسطین با رژیم اسرائیل یک نبرد مقدّس یا، به تعبیر دیگر، جهاد است  یا درگیری¬های کنونی در سوریه و عراق؟ و خود، با ارائۀ توضیحات و مدارک و شواهد گوناگون، پاسخ داد و تأکید کرد که جنگ مسلمانان با رژیم اشغالگر صهیونیستی یک جهاد واقعی و دفاعی مقدّس است.
وی ادامه داد که این بدبختی بزرگی است که مسلمانان را در مناطق مختلف جهان چنان درگیرِ مسائل اختلافی کرده¬اند که جز با کشتن یکدیگر نتوانند اختلافاتشان را حل کنند.
شیخ نور محمّد، با اشاره به این که اوّلین امر الهی بر پیامبر اکرم این بود که "بخوان"، از جوانان مسلمان خواست تا با ارتقای آگاهی خود از اسلام و به ویژه با قرائت مستمرّ قرآن کریم و فهم معارف آن، خود را از افتادن به دام افراط گرایانِ به ظاهر مسلمان حفظ کنند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران، کشوری مستقل است که با تکیه بر سطح بالای علمی ناشی از اولویت دادن به برنامه¬های آموزشی به پیشرفت¬های چشمگیر دست یافته است. جای بسی تأسّف است که بسیاری از دولت¬های عربی از این کشور خوششان نمی¬آید و مزدوران دشمنان اسلام در مساجدشان بر طبل جهاد با شیعه می¬کوبند! حال آن که ایران اسلامی تنها کشوری است که از مظلومان در سراسر جهان دفاع می¬کند و به ویژه از مردم فلسطین و غزّه و حماس- با این که سنّی مذهب¬اند- پشتیبانی می¬کند.
آخرین سخنران مراسم شیخ استانبولی عبدالله ناصر بود؛ از استادانِ بنامِ منطقۀ ساحلی. وی در ابتدا مسئولیت¬های خطیر جوامع مسلمان در اوضاع کنونی جهان اسلام را یادآور شد و از حاضران خواست که در بارۀ مفهوم و اهمّیت و دلایل بزرگداشت روز قدس تأمّل کنند.
وی خاطرنشان کرد که اکنون وظیفۀ بزرگ هر مرد و زن مسلمان این است که بدون تردید و درنگ به پا خیزد و به افشای جنایات صهیونیست¬ها در غزّه بپردازد؛ چرا که آنان خواهران و برادران ما هستند و هرآنچه بر سر آنها بیاید بر ما نیز اثر خواهد داشت.
شیخ ناصر در خاتمۀ سخنانش، با لحنی تأثّر انگیز گفت: اگر چه جسم ما در کنار مردم مظلوم فلسطین و غزّه نیست، روح و جان ما تا هنگام آزادی این سرزمین مقدّس همراه آنهاست؛ و این روح وحدت و همدلی، سرانجام، قدس را آزاد خواهد کرد. 
پیش از اذان مغرب فرصتی مناسب بود برای نمایش فیلمی مستند در بارۀ تاریخچۀ اشغال فلسطین و نیز گوشه¬هایی از جنایات رژیم اشغالگر قدس در این سرزمین و به ویژه در روزهای اخیر در غزّه. نمایش این فیلم ابراز احساسات شدید حاضران در محکومیت جنایتکاران صهیونی و حمایت از مظلومان فلسطینی را در پی داشت.
سه - در ناکورو
مراسم بزرگداشت روز قدس در شهر ناکورو، از چهار سال قبل تا کنون، همه ساله برگزار شده است و هر سال، در روز برگزاری مراسم، بارانی تند باریده که مردم آن را نشانۀ رحمت الهی انگاشته¬اند. امسال هم مراسم با بارش بسیار شدید باران همراه بود.
برنامه در ساعت پنج بعد از ظهر، با قرائت آیاتی از قرآن کریم، در مرکز اسلامی بلال شروع شد و سپس شیخ عبّاس جمعه، مدیر مرکز بلال، به ایراد سخن پرداخت.
وی با یادآوری بنیانگذاریِ روز قدس از سوی امام خمینی (ره)، اظهار داشت که در این روز مسلمانان جهان گردِ هم می¬آیند تا همبستگی خود را با مردم مظلوم فلسطین و حمایتشان را از آرمان آزادیِ قدس شریف اعلام کنند و به ویژه، در روز قدس امسال، جنایات وحشیانۀ رژیم صهیونیستی در کشتار مردم مظلوم غزّه و ویران کردن این شهر را محکوم نمایند.
شیخ جمعه افزود که چشم به راهِ روزی است که ناکورو نیز به دیگر شهرهای جهان بپیوندد، نه تنها در محکوم کردنِ لفظیِ رژیم صهیونیستی، که با برپایی تظاهرات گستردۀ خیابانی، همچون دیگر مردم جهان؛ چرا که به فرمودۀ امام خمینی، مسئلۀ فلسطینً مسئله¬ای صرفاً اسلامی نیست، که مسئله¬ای جهانی است.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود به انتقاد از دولت¬های عرب پرداخت و گفت: این دولت¬ها نه تنها در برابر جنایات رژیم اشغالگر قدس سکوت کرده¬اند، جرئت اعلانِ روابط صمیمانۀ خود با این رژیم غاصب را نیز ندارند. این دولت¬ها، در واقع، چیزی بیش از عوامل و عروسک¬هایی در دست صهیونیست¬ها نیستند. امّا، همین دولت¬ها در حمایت از کشتار بی¬رحمانۀ مردم در سوریه و عراق و ایجاد تفرقه و نفاق در میانِ مسلمانان هیچ کوتاهی نمی¬کنند.
مدیر مرکزبلال تصریح کرد که اکنون تنها جمهوری اسلامی ایران صدای مسلمانان و مظلومان جهان است؛ صدایی که دشمنان اسلام و عدالت به هر طریق می¬کوشند که آن را خاموش کنند. وی، در پایان سخنانش، برای طول عمر رهبر معظّم انقلاب دعا کرد و توفیق او را در مبارزه با ستمگران و سلطه جویانِ جهان خواستار شد.
دیگر سخنران مراسم حجّة الاسلام شیخ سلیم موئگا (Mwega)، از مدرّسان معارف اسلامی در مرکز بلال، بود که با تشریح نقشۀ شوم صهیونیست¬ها برای اشغال سرزمین¬های میان نیل تا فرات به منظور تشکیل اسرائیل بزرگ، سخنان خود را آغاز کرد و افزود که آنچه اکنون در سوریه و عراق می¬گذرد بخشی از این نقشۀ پلید است.
وی، در ادامه، اظهار داشت که در دیدگاه صهیونیسم، دیگر مردمان و ملّت¬ها به مثابۀ حیواناتی هستند که صرفاً برای خدمت به آنها آفریده شده¬اند و از این رو، کشتن آنان هیچ اهمّیت ندارد.
شیخ موئگا سلطۀ صهیونیست¬ها بر اقتصاد جهانی را نیز در زمرۀ همین طرح و توطئۀ شیطانی برای کنترل جهان دانست.
سایرِ سخنرانانِ دعوت شده به مراسم، از جمله امامِ مسجد جامع ناکورو، به علّت نامساعد بودن هوا و شدّت گرفتن باران، نتوانستند در برنامه شرکت کنند.


ژاپن ـ توكيو
مسلمانان روزه‌دار مقیم توکیو در پاسخ به دعوت امام خمینی (ره) برای برگزاری تظاهرات اعتراضی علیه اسرائیل در روز جمعه‌ي آخر ماه مبارک رمضان یعنی روز قدس، روز گذشته، جمعه سوم مرداد، ساعت 15 به وقت محلي مقابل سفارت اسرائیل در توکیو اجتماع و با صدای «الله‌اکبر» و «مرگ بر اسرائیل»، «اسرائیل بمباران را قطع کن»، «دست از غزه بردار» فریاد اعتراضی خود را سر دادند.
آنها دست‌نوشته‌هايي با خود حمل مي‌كردند كه روي آن نوشته شده بود؛ «جنگ نه»، «بمباران غزه را قطع کنید»، «به جنگ در غزه خاتمه دهید»، «به نسل‌کشی در غزه خاتمه دهید». در میان جمعیت پرچم كشورهاي فلسطین و ترکیه نیز به چشم می‌خورد. به جز ژاپني‌های شرکت‌کننده، مسلمانانی از کشورهای اسلامی پاکستان، هند، ترکیه، ایران، اندونزی و مالزی و تعدادي از کشورهای عربی حضور داشتند.


 بوسني ـ سارايوو
جمع زیادی از مسلمانان سارایوو در پایان اقامه‌ي نماز جمعه در روز گذشته، در اعتراض به اقدامات جنایتکارانه‌ي رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه با برگزاری راهپیمایی، جنایات رژیم صهیونیستی در غزه را به شدت محکوم کردند.
این تظاهرات که از مسجد غازی خسرو بیگ سارایوو شروع شده بود به سمت میدان روبروی ساختمان BBI ادامه یافت و در طول مسیر راهپیمایی، تعداد زیادی از مردم سارایوو نیز به آن ملحق شدند به گونه‌ای که در انتها تعداد آنها به چندين هزار نفر رسید.
تظاهرکنندگان در انتها، با قرائت بیانیه‌ای خواستار توقف بمباران نوار غزه و رفع محاصره از این منطقه شدند و تأکید کردند که اسراییل باید به محاصره غزه و اشغال خاک فلسطین پایان دهد. تظاهرکنندگان همچنين پارچه نوشته‌هایی حمل می‌کردند که بر آنها نوشته بود؛ «حملات اسراییل به غزه را متوقف کنید» و «کشتار را متوقف کنید».


 افغانستان ـ كابل
همزمان با فرارسیدن جمعه‌ي آخر ماه مبارک رمضان که مصادف با روز جهانی قدس است، هزاران تن از مردم مسلمان و مؤمن شهر کابل از جمله شخصیت‌های سیاسی، علمی، فرهنگی، علماي ديني، نمایندگان مراکز فرهنگی ـ قرآنی و اقشار مختلف طی راهپیمایی در منطقه‌ي کوته سنگی غرب کابل، نفرت و انزجار خود را نسبت به جنایات رژیم سفاک اسرائیل غاصب اعلام کردند.
آنان با شعارهای الله اکبر، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر امریکا و ... حمایت خود را از مردم و سرزمین فلسطین اعلام كردند.


١٧:٣٧ - 1393/05/04    /    شماره : ٦١٦٠٤٤    /    تعداد نمایش : ٥٠٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.

 • آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین برگزار شد
  آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین و افتتاحیه ششمین دور (9 مهرماه) با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌ جمهور، سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آيت‌الله تسخيري، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام و غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي در حسینیه الزهرا(س) این سازمان، برگزار شد.

 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.