English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٥ مهر ١٤٠٠
پیشرفت چشمگیر با گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی
پیشرفت چشمگیر با گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی تاریخ ثبت : 1399/11/14
طبقه بندي : ,,
عنوان : پیشرفت چشمگیر با گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی
نويسنده : وانگ ننه، سردبیر سابق بخش بین‌المللی روزنامه ژن مین
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در چین
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

 

 

سالی که به تازگی سپری شده اولین سال دهه 20 قرن 21 است. این به معنای آغاز جدیدی برای چین، ایران و سایر کشورها و مناطق جهان است. با این حال، ویروس کویید 19 غیر منتظره امسال در جهان ظاهر شده است، و هنوز هم در حال گسترش است. تقریباً همه کشور و مناطق در امان نمانده است. چین و ایران نیز تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته اند.

در 24 فوریه سال 2020، هنگامی که چین به کرونا مبتلا شد، وزیر امور خارجه ایران آقای ظریف، اولین وزیر امور خارجه در جهان بود که از چین حمایت کرد. در آن زمان، ایران 3 میلیون ماسک پزشکی نیز در اختیار چین قرار داد و گفت که به کمک رسانی و همکاری با چین برای مقابله با کرونا ادامه خواهد داد. در تاریخ 18 فوریه، یک نمایش ویژه نور در برج آزادی، ساختمان نمادین تهران، پایتخت ایران برگزار شد. در پرچم های ملی چین و ایران جمله "قوی باش چین، قوی باش وو هان" به زبان های فارسی، زبان چینی و زبان انگلیسی نوشته شده است، مردم ایران از طریق این روش همدردی و حمایت از چین را ارائه داده است.

در تاریخ 4 آوریل، در حالی که چین یک مراسم عزاداری در سراسر کشور برای قهرمانان و قربانیان در روند مبارزه با کرونا برگزار کرد، سفارت ایران در چین پرچم خود را به نصفه پایین انداخت و غم و اندوه خود را اظهار کرد، و برای ادای احترام به شهدا و کشته شدگان در هنگام مبارزه با کرونا در چین، سفارت ایران در چین در رسانه های اجتماعی چین نیز پیام فرستاده است. سفیر سفارت ایران در چین آقای محمد کشاورززاده نیز به زنان چینی نوشت : ایران و مردم چین همیشه در کنار هم هستند.

هنگامی که ویروس کرونا در ایران ظهور کرد و ایران مورد حمله کرونا قرار گرفت، چین در اولین وقت همدردی و حمایت از مردم ایران را ابراز کرد، و سپس اولین تیم متخصص پزشکی خود را برای کمک به ایران اعزام کرد و ده ها دسته هدایای مختلف ضد کرونا را به ایران فرستاد. بسیاری از مردم و شرکت های چینی نیز از طرق مختلف به سفارت ایران در چین کمک می کنند. بسیاری از مردم چین نه تنها به ایران کمک مالی کردند، بلکه پیام های همدردی، حمایت و آرزوی خوشبختی برای مردم ایران اعلام کردند. بسیاری از پیام ها بسیار صادقانه و تأثیرگذار هستند، به عنوان مثال، "دوستان ایرانی، مقاومت داشته باشید، چین از شما حمایت می کند !"، "قوی باش، ایران !" "زنده باد دوستی چین و ایران !" " دوستی واقعی را می توان در شرایط سختی دید، مردم چین همیشه در کنار مردم ایران خواهند ایستاد !" "ایران به ما کمک کرد، در این زمان ما باید به ایران کمک کنیم".

در سال 2020، چین و ایران نیز توسط دولت ترامپ ایالات متحده تحریک و تحت فشار قرار گرفته اند. در مورد سیاست، دیپلماسی، اقتصاد، مسائل هنگ کنگ، مسائل تایوان، مسائل مربوط به دریای جنوبی چین و بسیاری دیگر از مسائل مربوط به منافع و حاکمیت چین، ایالات متحده به طور مکرر مشکلات را آغاز کرده و حوادث را برانگیخته است، حتی با تلاش های سراسری ملی خود می خواستند شرکت خصوصی هوا وی چین را ممنوع و سرکوب کند. رفتار آمریکا با ایران نیز بسیار ناپسند و ناسزا است. به عنوان مثال، آمریکا ژنرال سلیمانی، قهرمان ضد تروریسم ایران را به قتل رساند، ایران را تحت فشارهای شدیدی قرار گرفت و گاه گاه تهدیدهای نظامی و غیره را صادر می کرد.

با این حال، استکبار و قلدری ایالات متحده باعث نشد که چین و ایران تسلیم شود. در پاسخ به تحریک و فشار ایالات متحده، چین و ایران هر دو شجاعت و عزم راسخ برای سرپیچی از سلطه و قدرت را نشان دادند. با همدردی و حمایت از یکدیگر، چین و ایران از رفتار زشت آمریکا انتقاد، محکم و حملۀ متقابل کردند و در سرانجام، استکبار آمریکا را دفع کردند و موجب شد عدالت بر شر غلبه کرد.

به قول معروف "دوستی واقعی را می توان در شرایط سختی دید". اگرچه سال 2020 هم برای چین و هم برای ایران یک سال غیرمعمول است، دو کشور با فشارها و چالش های مشابهی روبرو شده اند، اما دو کشور توانسته اند به یکدیگر کمک کنند و در پاسخ به رفتار زشت آمریکا همکاری کنند و سپس با موفقیت مشکلات را پشت سر بگذارند و به هدف های خود جلو بروند. از سوی دیگر، روابط همکاری دوستانه چین و ایران در سال 2020 نه تنها در برابر آزمایش مقاومت کرده بلکه ارتقا یافته است. در نتیجه دوستی چین و ایران قویتر و درخشان تر شده است.

با نگاهی به چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران، می توان دریافت که به رهبری رهبر معظم ایران و دولت ایران، پس از 41 سال تلاش و مجاهدت، ایران و مردم ایران مسیر توسعه ای متناسب با شرایط ملی ایران را یافته اند و ایران نیز دستخوش پیشرفت های عظیم شده است. در مقایسه با 41 سال پیش، پیشرفت و دستاوردهای ایران توجه جهانیان را به خود جلب کرده و از همه جنبه ها منعکس شده است. این پیشرفت و دستاوردها قابل تحسین و خوشحال کننده است!

 از نظر سیاسی ، ایران سیستم دموکراسی اسلامی با ویژگی های ایرانی را کشف و استقرار داده است و مشروعیت و افتدار دولت و ثبات اجتماعی را حفظ کرده است. حقوق دموکراتیک مردم ایران کاملاً محترم شمرده شده است و آنها نقش فعالی در زندگی سیاسی کشور دارند.

 از نظر اقتصادی، دستاوردهای ایران چشمگیر بوده است. در شرایط دوبرابر شدن جمعیت، ایران نه تنها نیازهای معیشتی مردم را تأمین می کرد، بلکه یک سیستم صنعتی نسبتاً کامل شامل بسیاری از صنابع مدرن مانند صنعت نفت، مصایع شیمیایی و فولاد را ایجاد و توسعه داده است. این امر در مناطق خاورمیانه، جهان اسلام و حتی در کل جهان خیلی کم دیده می شود.

از نظر آموزش و علم و فناوری، ایرانیانی که فرصت دریافت آموزش عالی را دارند به طور سرانه از کشورهای پیشرفته عقب نیستند. ایران در فناوری هسته ای، فناوری بیوتکنولوژی، فناوری نانو، توسعه انرژی های جدید، هوا فضا، ابر رایانه ها و سایر زمینه ها پیشرفت زیادی داشته و به کشوری پیشرفته در جهان تبدیل شده است.

از نظر صنعت نظامی، ایران یک سیستم صنعتی نظامی نسبتاً کامل را ایجاد و توسعه داده است. همچنین ایران از سطح بالایی از فناوری نظامی برخوردار است و می تواند به طور مستقل سلاح و تجهیزات مدرن مانند موشک های مدرن، هواپیماهای رزمی، تانک ها، توپخانه ها و کشتی های جنگی و سایر سلاح های سبک و سنگین را تولید کند.

لازم به ذکر است که در 41 سال گذشته، با پیشرفت و توسعه مداوم در سیاست، اقتصاد، آموزش، علوم و فناوری و صنایع نظامی، قدرت ملی ایران نیز در حال رشد بوده است که این امر امنیت کشور را تضمین کرده و شرافت ملی را حفظ کرده است. بنابراین ایران امروز به یکی از معدود کشورهای واقعاً مستقل در جهان تبدیل شده است و نقش بسیار فعال و مهمی را در امر بین المللی ضد تروریسم و ​​ضد هژمونی بازی کرده است.

باعث خوشحالی است که در 41 سال گذشته، روابط دوستانه و همکاری بین چین و ایران به طرز چشمگیری توسعه یافته است. اعتماد متقابل دو کشور همچنان تعمیق یافته است و همکاری دوستانه و سودمند متقابل دو طرف در زمینه های سیاسی، دیپلماسی، اقتصاد، آموزش، علوم و فناوری و تبادلات مردمی و فرهنگی در حال گسترش و تعمیق است، و بنیان خوب و محکمی را برای توسعه مداوم روابط همکاری دوستانه چین و ایران ایجاد کرده است.

در پایان، من صمیمانه امیدوارم و آرزو می کنم که چین و ایران در سال جدید و سال‌های آینده به رشد و تقویت خود ادامه دهند. روابط دوستانه و همکاری بین چین و ایران همچنان ثمرات جدیدی به دست گرفته شود و امور ضد تروریسم و ​​ضد هژمونی بین المللی و همچنین صلح جهانی و امرعدالت بشری، همچنان به پیشرفت و توسعه ادامه داشته باشد.

انتهای پیام/

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 596 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.