English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٤ آبان ١٤٠٠
آخرین وضعیت شیوع کرونا در سلطنت عمان و تصمیمات کمیته عالی مقابله با آن
آخرین وضعیت شیوع کرونا در سلطنت عمان و تصمیمات کمیته عالی مقابله با آن تاریخ ثبت : 1400/06/31
طبقه بندي : ,,
عنوان : آخرین وضعیت شیوع کرونا در سلطنت عمان و تصمیمات کمیته عالی مقابله با آن
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در عمان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

بدنبال کاهش آمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در کشور عمان و افزایش آمار افراد واکسینه شده؛ کمیته عالی کرونا در این کشور تصمیماتی را برای بازگشایی فعالیت های فرهنگی، دینی، اجتماعی و ورزشی اتخاذ کرد.

به گزارش رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط، این کمیته در بیانیه ای که روز یکشنبه 28 شهریور 1400 صادر کرده ضمن تشکر از مشارکت شهروندان عمانی و اتباع مقیم از همراهی در دریافت واکسن مقابله با کرونا، بر ضرورت رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، تصمیمات زیر را اتخاذ کرد:

1-   برپایی نماز جمعه و بازگشایی عبادتگاه‌ها با حفظ حضور ۵۰ درصدی از ظرفیت آنان و حضور افراد واکسینه شده براساس ضوابط وزارت اوقاف و امور دینی.

2-   اجازه برای فعالیت دینی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، کنفرانس‌ها و نمایشگاه­ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حفظ حضور ۵۰ درصدی از ظرفیت اماکن مورد فعالیت و براساس ضوابطی که نهادهای مربوطه تعیین خواهند کرد.

3-  لغو عمل به قرنطینه سازمانی (هتلی) برای مسافران ورودی به عمان از کشورهای ایران و عراق و اعمال ضوابطی همانند دیگر مسافران ورودی به این کشور.

یادآور می­شود پیش از این، به دلیل آمار بالای مبتلایان به کرونا در ایران و عراق، برای مسافران ورودی اعم از شهروندان عمانی و مقیم­های این کشور به عمان، قرنطینه هتلی الطامی و اجباری بود.

·        اقامه نماز جمعه در عمان پس از توقف هجده ماهه


براساس بیانیه صادره کمیته عالی کرونا و آخرین تصمیمات اتخاذ شده، وزارت اوقاف و امور دینی سلطنت عمان نیز پس از هجده ماه از توقف اقامه نماز جمعه در این کشور، اعلام کرد: نماز جمعه در مساجد سراسر کشور از تاریخ ۱۷ صفر ۱۴۴۳ هجری قمری (دوم مهرماه ۱۴۰۰) اقامه خواهد شد.

این وزارتخانه ضمن انتشار یک بروشور توضیحی از ضوابط و شرایط پروتکل های بهداشتی، از متولیان مساجد خواسته است تا با مراجعه به سایت اینترنتی وزارت اوقاف و امور دینی نسبت به دریافت مجوز برگزاری نماز جمعه اقدام کنند.

در همین حال، شیخ احمد الخلیلی مفتی اعظم سلطنت عمان نیز در بیانیه ای با ابراز مسرت از خبر  برپایی نماز جمعه در ایام پیش رو، بر ضرورت حضور نمازگزاران با داشتن هر دو دوز واکسن در نماز جمعه تاکید کرد.

قابل ذکر است که پس از شیوع ویروس کرونا در کشور عمان از تاریخ ۱۶ مارس ۲۰۲۰ میلادی (۲۶ اسفند ۱۳۹۸) اقامه هر گونه فعالیت مذهبی از جمله برپایی نماز جمعه متوقف شد اما با شروع واکسیناسیون عمومی و کاهش آمار مبتلایان به بیماری کووید 19، برگزاری نمازهای یومیه با شرایط وضع شده در مساجد به تدریج آغاز شد.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی، حضور نمازگزاران با داشتن مدرک دریافت دو دوز واکسن مورد تایید مقامات بهداشتی، برپایی نماز و خطبه در ۲۵ دقیقه، حضور ۵۰ درصدی از ظرفیت مساجد، از جمله شرایطی است که وزارت اوقاف عمان برای برپایی نماز جمعه در این کشور وضع کرده است.

·        رفع محدودیت قرنطینه سازمانی مسافران ورودی از ایران

همچنین بنا بر تصمیم دیگر کمیته عالی کرونا در سلطنت عمان، مسافران ورودی از کشورهای ایران و عراق به عمان دیگر شامل قرنطینه سازمانی نیستند و براساس ضوابط وضع شده همانند دیگر مسافران در مورد آنان اعمال می‌شود.

براین اساس، مسافرانی امکان ورود به این کشور را دارند که دو دوز واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت عمان را دریافت کرده یا افراد دارای ویزا و یا اقامت کاری معتبر طی شرایطی که توسط سازمان هواپیمایی کشوری اعلام شده می توانند به کشور سفر کنند.

پیش از این مسافران ورودی از ایران و عراق موظف بودند برای ورود به عمان به مدت ۹ روز در قرنطینه سازمانی (هتلی) به سر ببرند.

همچنین افراد زیر ۱۸ سال و کسانی که گواهی معافیت واکسن را از مراجع ذیصلاح دریافت نموده اند، امکان ورود به این کشور دارند.

طبق بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری عمان، واکسن های مورد تأیید وزارت بهداشت این کشور برای ورود به کشور عبارتند از: فایزر بیونتک، آکسفورد آسترازنکا، اسپوتنیک، سینوواک، مودرنا، سینوفارم، کویشلید آسترازنکا، و یا یک دوز از واکسن جانسون؛ مشروط به این که به هنگام ورود به عمان از تاریخ دریافت آخرین دوز واکسن 14 روز طی شده باشد.

بنابر این گزارش برابر با آخرین آمار رسمی حدود 80 درصد از جمعیت هدف در عمان حداقل یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده اند. تعداد کل افراد واکسینه شده حداقل با یک دوز واکسن کرونا از آغاز راه اندازی کمپین ملی واکسیناسیون تا روز یکشنبه 19 سپتامبر 2021 به 2.810.262 نفر و تعداد افراد واکسینه شده با دو دوز واکسن کرونا به 1.826.224 نفر رسیده است که 52 درصد از جمعیت هدف را شامل می­شود.

 

ملاحظات:

o       پس از هجده ماه از توقف برگزاری نماز جمعه در مساجد، اقامه نماز جمعه و بازگشایی دیگر اماکن مذهبی که شامل حسینیه ها و فعالیت های آنان می شود، قابل توجه است.

 

o       برپایی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی از جمله برگزاری نمایشگاه‌ها و کنفرانس­ها نیز با ظرفیت 50 درصدی اماکن مورد فعالیت، از دیگر تصمیمات کمیته عالی کرونا در عمان بود.

o       تمامی فعالیت های داخلی و خارجی عمان طی آغاز شیوع کرونا تعطیل و متوقف بوده و تصمیم اخیر  نشان­دهنده دور جدیدی از آغاز فعالیت­ها پس از رکودی هجده ماهه دارد.

o       در خصوص رفع محدودیت قرنطینه هتلی (9 روزه) برای مسافران ایرانی و عراقی برای سفر به عمان نیز ذکر چند نکته لازم است:

·        شمار زیادی از شهروندان عمانی (شیعیان) به دلیل تعطیلی حسینه­ها در این کشور عازم کشورهای دیگر از جمله ایران، عراق و بحرین شدند که این امر موجب شد تا مسئولان این کشور به بهانه جلوگیری از شیوع کرونا تصمیم به قرنطینه سازمانی بگیرند.

·        از زمان رفع محدودیت های تدریجی در عمان (17 اوت 2021 برابر با 26 مرداد 1400) موضوع قرنطینه مسافران دو کشور ایران و عمان همچنان ادامه یافت و مورد اعتراض نهادها و شخصیت‌های عمانی قرار گرفته و از این رو آقای علی نجفی سفیر ایران نیز در ملاقات با مقامات وزارت خارجه و بهداشت عمان نسبت به این اقدامات اعتراض کرد.

·        در آستانه ایام اربعین و با روشن شدن وضعیت محدودیت­های سفر به عراق از ایران و تشدید دریافت واکسن در ایران، نگرانی های بهداشتی نیز از این موضوع برداشته شد و راه برای رفع محدودیت های مسافری برداشته شد.

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 17 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.