English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٤ آبان ١٤٠٠
معرفی سازمان مردم نهاد "موسسه تنظیم المکاتب " در هند
معرفی سازمان مردم نهاد "موسسه تنظیم المکاتب " در هند تاریخ ثبت : 1400/06/23
طبقه بندي : ,,
عنوان : معرفی سازمان مردم نهاد "موسسه تنظیم المکاتب " در هند
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : خانه فرهنگ ایران در بمبئی - هند
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

موسسه تنظیم المکاتب در سال 1968 با هدف "ارتقاء و توسعه آموزش دینی جامعه هند به ویژه شیعیان" تأسیس گردید. از زمان تاسیس این موسسه فعالیت هایی همچون ارائه مشاوره های اجتماعی، آموزش خردسالان، کودکان و نوجوانان ، انتشار و توزیع کتاب های درسی و دینی آموزشی، حمایت و مساعدت اقشار تهیدست جامعه شیعیان، تهیه وسایل کمک آموزشی و مذهبی و غیره را انجام می دهد. این موسسه همواره از طریق آموزش کودکان و نوجوانان در صدد است که آموزش دینی منسجم و کاملی به نسل جوان و نوجوان ارائه نماید بدیهی است این مهم می تواند برای جامعه هند به ویژه شیعیان از اهمیت بسزایی برخوردار باشد .    

*    تاریخچه تاسیس موسسه تنظیم المکاتب


اگر تاریخ هند را به ویژه در دو قرن اخیر مورد مطالعه قرار دهیم ، به خوبی در می یابیم که دین و مذهب در میان جامعه هند به ویژه نسل جوان به سوی کمرنگ شدن پیش می رود. در زمان استعمار بریتانیا و سلطه بر بر هند دروس جدیدی را جایگزین دروس پیشین نمودند تا جامعه را از دین و فرهنگ خویش بیگانه نمایند. فقط تعداد بسیار محدودی از مدارس به آموزش زبان عربی در هند می پرداختند و تعداد اندکی از علما و اندیشمندان دینی نیز تحت شرایط دشوار در این مدارس تدریس می کردند و آینده این مدارس را مبهم و تاریک می دانستند. البته جامعه نیز حضور آنها را محدود کرده بود و آنها نیز به جز اقامه نمازهای یومیه، نماز میت ، آموزش قرائت قرآن و مبتدی فعالیت دیگری نداشتند و این وضعیت برای مدت طولانی در میان جامعه مسلمانان هند به ویژه شیعیان حکمفرما بود.  رویدادهای تاریخی تلخ پس از استعمار نیز که مهمترین آنها تقسیم هند و جدا شدن و تشکیل کشور پاکستان بود که اکثر علمای تراز اول هند هم به پاکستان مهاجرت کردند و جامعه نخبگان مسلمان هند دچار سردرگمی ، ترس و عدم اطمینان به آینده گردید.  عدم ارتباط با دین نه تنها در سیاست بیداد می کرد بلکه به یک نماد مترقی تبدیل شده بود.  در چنین اوضاعی خطیب و سخنران اعظم علامه سید غلام عسکری (ره) قدم به میدان گذاشت و به احیای علوم اسلامی پرداخت. وی طرح تاسیس مکاتب برای آموزش دینی مسلمانان را ارائه نمود که با استقبال خوبی مواجه گردید. در ابتدا وی شصت مکتب (اکابر) را در شهرک های مختلف تاسیس کرد. اما پس از چندی به دلیل نبود زیرساخت های مناسب آموزشی و مدیریتی مجبور به تعطیل نمودن این مکاتب شد.  بالاخره وی تصمیم گرفت که جنبش عظیمی را در هند راه اندازی کند و در همین راستا موسسه تنظیم المکاتب را در سال 1960 میلادی در مرکز ایالت اوترا پرادش (شهر لکهنو) راه اندازی کرد و پس از چندی جنبش تعلیم مسائل دینی به کودکان در سراسر جهان با استقبال بسیار خوبی مواجه و سپس گسترش یافت.

*    زندگی نامه موسس تنظیم المکاتب علامه سید غلام عسکری (ره)


مرحوم سید غلام عسگری در سال ۱۹۲۸ میلادی در منطقه ای به نام رای بریلی در نزدیکی شهر لکهنو مرکز ایالت اوترا پرادش هند، در خانواده مذهبی چشم به جهان گشود. پدرش سید محمد نقی رضوی بود، فردی مذهبی و از اهالی منطقه "بجنور لکهنو" بود. وی آنقدر به مسائل شرعی اهمیت می داد که مرحوم رئیس الواعظین سید کرار حسین واعظ در این باره عنوان می کرد: مرحوم سید محمد نقی رضوی قلیان می کشید ولی تا زمانی که متولی دارالایتام بود هیچ وقت از زغال دارالایتام برای قلیان خود استفاده نکرد. علامه عسکری پس از تحصیلات مقدماتی برای سطوح عالی وارد حوزه علمیه جامعه ناظمیه شهر لکهنو شد و با به دست آوردن عنوان ممتاز الافاضل از این جامعه  فارغ التحصیل شد. همچنین  امتحانات دولتی داد و گواهی نامه های آن را دریافت کرد. علامه عسکری  پس از فارغ التحصیلی از مدرسه ناظمیه وارد مدرسه الواعظین شد. وی در شهر لکهنو تحت نظر اندیشمندان و دبیران ممتاز، از جمله علامه سید عدیل اختر زیدی که از اصحاب برجسته بود ، مرحوم سلطان الواعظین، نویسنده کتاب معروف شبهای پیشاور  تحصیل نمود. علامه سید غلام عسکری فعالیت تبلیغی خود را پس از فارغ التحصیلی از مدرسه الواعظین آغاز کرد. به دلیل تبلیغ و توانایی سخنوری لقب خطیب (سخنران) اعظم به وی القاب شد. مرحوم مولانا سید غلام عسکری رضوی علاوه بر تبلیغ تالیفاتی هم دارد؛ مانند «تنویر الشهادتین، چرا من شیعه شدم؟» ، «ده مجالس و گلدسته»، «خطابات و مقالات خطیب اعظم (۴ جلد)» و مجالس خطیب اعظم (۷ جلد)

آن مرحوم شب جمعه ۱۸ شعبان المعظم ۱۴۰۵ هجری قمری به دلیل ایست قلبی در میندر، منطقه پونچ (کشمیر) درگذشت. وی برای جلسات موعظه به آنجا رفته بود. جنازه او را به زادگاهش آوردند و در کنار پدرش در مقبره سادات دربجنور، لکهنو به خاک سپردند.

*    تنظیم المکاتب و فعالیت های این موسسه

مرحوم مولانا سید غلام عسکری رضوی در سال ۱۹۶۸میلادی سازمان تنظیم المکاتب را تاسیس کرد  و  به تدریج در سراسر هند مدارس دینی (مکتب خانه) برای کودکان و نوجوانان وابسته به سازمان تنظیم المکاتب تاسیس شد. امروز، بیش از ۱۲۰۰ مدرسه دینی  وجود دارد و کتاب ها برای برنامه درسی این مدارس به پنج زبان تدوین شده و به زبانهای مختلف اردو، هندی، گجراتی، بنگالی و انگلیسی ترجمه شده است تا دانش آموزان از ایالت های دیگر نیز بهره مند شوند. علاوه بر این،  مجلات دو ماهانه به زبان های هندی و اردو منتشر می شود. علاوه بر آن؛ تا به امروز این موسسه 250 کتاب در زمینه های مختلف دینی که اکثریت به زبان اردو هستند به زیور چاپ مزین کرده است.

در سال ۱۹۸۳ موسس تنظیم المکاتب یک حوزه علمیه در شهر لکهنو برای نوجوانان بنام جامعه امامیه تاسیس کرد که تعداد زیادی از طلاب آن جهت اشتغال به تحصیل عازم حوزه علمیه قم و نجف اشرف شدند و افزون بر آن خدمات مذهبی و تبلیغی بسیاری را در داخل و خارج انجام می دهند.

پس از تاسیس جامعه امامیه برای امر آموزش دینی و عالی پسران توسط سازمان تنظیم المکاتب، با تلاشهای سازمان حوزه علمیه دیگری  برای بانوان با نام جامعه الزهرا (س) در ۸ ژانویه ۱۹۹۰ افتتاح گردید. پس از آن مرحوم علامه سید غلام عسکری در کشور پاکستان سازمان تنظیم المکاتب را تاسیس نمود که تحت نظر علامه سید رضی جعفر فعالیت می کند.

 موسسه تنظیم المکاتب در هند تا کنون اقدامات بسیاری نیز انجام داده است و با نهاد های وابسته به جمهوری اسلامی ایران همچون نماینده تام الاختیار ولی امر مسلمین حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی ) در شبه قاره هند حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای مهدوی پور ارتباط خوبی داشته اند. رئیس کنونی این سازمان حجت الاسلام و المسلمین سید صفی حیدر می باشد.

این موسسه علاوه بر فعالیتهای مذهبی سمینارها ، کنفرانس ها و مجالس مختلف  را نیز برگزار می کند. علاوه بر این برنامه های مذکور، این موسسه برای کودکان و نوجوانان کارگاه های آموزشی با هدف ارتقاء دانش دینی آنها نیز برگزار می نماید. برخی از این کارگاه ها شامل تورهای زیارتی نوجوانان نیز می شود که بازدید از اماکن مقدس و مساجد انجام می پذیرد. 

این موسسه در فضاهای مجازی نیز حضور گسترده ای دارد و برخی از کتب و اقلام فرهنگی را در این تارنما و شبکه های خود به فروش می رساند.  آدرس تارنما و شبکه های این موسسه در ذیل آمده است :

Phone No : 0522-4080918,08090065982

Email : makatib.makatib@gmail.com,tanzeem@localhost

Official Website :  www.tanzeemulmakatib.org

E-Shop Website : www.tmislamiceshop.com

Online Maktab : www.tmemaktab.com

 

 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 22 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.