English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٧ دی ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

ابوالحسن خلج‌منفرد:

نمایندگان فرهنگی ايران به دنبال استحکام پیوندهای دوستی با ملت‌های منطقه هستند

سرپرست معاونت توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در کنفرانس «میراث فلسفی و ادبی تصوف» مطرح کرد: نمایندگان فرهنگی ایران همواره به دنبال استحکام پیوندهای دوستی و همکاری با ملت‌های منطقه هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک و دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان و با مشارکت دانشگاه جامعةالمصطفی(ص) العالمیه و با هماهنگی مرکز مطالعات راهبردی و روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کنفرانس بین‌المللی علمی ـ کاربردی «میراث فلسفی و ادبی تصوف» به صورت (حضوری و آنلاین) برگزار شد.

در این کنفرانس، علاوه بر سخنرانانی از جمهوری اسلامی ایران، کارشناسان و پژوهشگرانی از کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان و روسیه در محورهای میراث تصوف در زبان‌های فارسی و قرقیزی، میراث تصوف در زبان قرقیزی، میراث تصوف در زبان فارسی، آثار برجسته نویسندگان صوفی و تأثیر آن بر انسان مدرن، رابطه بین تصوف و معنویت‌های جدید، تصوف در قرقیزستان (ریشه‌ها و سیر تطور جریان‌ها) و تأثیر آثار عرفانی مفاخر ایران بر تصوف و جریان‌های فرهنگی قرقیزستان به ارائه مقاله و سخنرانی پرداختند.

در بخشی دیگر، مقالاتی چون مناسبات تصوف در ایران و قرقیزستان، نقش تصوف در تقویت صلح جهانی، نقش تصوف در تقریب مکتب‌های اندیشگی اسلام، دستاوردهای آموزه‌های رهبران تصوف برای دنیای مدرن، جست و جو برای ایجاد هماهنگی بین توسعه مادی و معنوی در جهان مدرن، نسبت وحی و عقل و دل، ارتباط فلسفه و عرفان، نسبت قرآن و عرفان، نسبت کلام و عرفان، تصوف ‌در آسیای مرکزی، تصوف در آسیای میانه و فرصت آفرینی برای پیشرفت بیان شد.

پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی کشورمان در قرقیزستان در سخنرانی خود، تصوف و عرفان اسلامی در منطقه آسیای مرکزی را از جمله موضوعاتی دانست که در شرایط کنونی توجه، مطالعه و گفت‌وگوهای بیشتر کارشناسان و پژوهشگران ایرانی و منطقه آسیای مرکزی را طلب می‌کند.

وی همچنین، برخی فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته توسط نمایندگی فرهنگی ایران در بیشکک در موضوع تصوف از جمله ترجمه و انتشار کتاب «جستجو در تصوف ایران» زرین کوب به زبان روسی در سال 1399 و رونمایی آن در آکادمی ملی ماناس و چنگیز آیتماتف را مورد اشاره قرار داد.

قاسمی ابراز امیدواری کرد برگزاری کنفرانس‌ها و نشست‌هایی در این موضوعات و دیدگاه‌ها و نقطه‌نظراتی که از سوی نخبگان، اندیشمندان و استادان این حوزه در مقالات و سخنرانانی‌هایشان ارائه می‌شود موجبات آگاهی بخشی هر چه بیشتر به دانشجویان، نسل جوان و علاقمندان این مباحث را فراهم آورد.

تأکید بر گسترش معنویت و اخلاق در سبک زندگی نسل جوان

ابوالحسن خلج‌منفرد، رئیس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنرانی آنلاین خود، برگزاری این مراسم را پاسداشت میراث‌ فرهنگی ارزشمندی دانست که پیوند دهنده‌ ملت‌های منطقه برای قرن‌های طولانی بوده است.

وی اظهار کرد: این میراث معنوی و حیات بخش حاصل مجاهدت فکری  و تلاش خالصانه عالمان و عارفان و شاعران و اندیشندان بی‌شماری است که در قلمرو وسیعی از سرزمین‌های اسلامی در این منطقه می‌زیسته‌اند و با بهره‌گیری از معارف انسان ساز اسلامی نیاکان ما را به یکتا پرستی و نیکی و رستگاری حقیقی رهنمون ساخته‌اند.

خلج‌منفرد تلاش دست اندرکاران این برنامه را از حیث دیگری نیز قابل تقدیر و ستایش فراوان دانست و گفت: امروز نسل جوان ما در همه‌ کشورهای منطقه آماج فرهنگ‌ها و هنجارهای بیگانه است که با ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی جوامع ما سازگاری ندارد. به یقین تلاش برگزارکنندگان این برنامه گامی مؤثر برای آشنایی بیشتر جوانان با میراث فرهنگی و تاریخی آنان است و این امر اقدام مهمی برای ایجاد و گسترش معنویت و اخلاق در سبک زندگی نسل جوان و ارتقاء مادی و معنوی آنان در این دنیای پُر زرق و برق خواهد بود.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه سخنرانی خود با اذعان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره مشوق و پشتیبان این گونه فعالیت‌های فکری و فرهنگی برای نزدیکی و دوستی پایدار ملت‌های منطقه است، گفت: نمایندگان فرهنگی ما در کشورهای آسیای مرکزی همواره در تلاش بوده‌اند تا با معرفی و ارتقاء ارزش‌های اسلامی و انسانی مشترک، پیوندهای دوستی و همکاری و همزیستی برادرانه را بین ملت مسلمان ایران و ملت‌های منطقه مستحکم کنند.

وی به انتشار مقالات و گزارش‌های فراوان در باره فرهنگ و ادبیات قرقیزستان در رسانه‌های ایران،  انتشار کتاب آبینه فرهنگی قرقیزستان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آماده‌سازی کتاب جامعه و فرهنگ قرقیزستان و ترجمه حماسه ملی ماناس به زبان فارسی را از جمله اقدامات مهم نمایندگی فرهنگی ایران در قرقیزستان برشمرد.

گفتنی است؛ رایزنی فرهنگی ایران در بیشکک ظهر روز کنفرانس و در فاصله بین پنل‌ها میزبان آصیل بیک حیدرعلی اف، رئیس دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان و سه تن از معاونین ایشان بود. در این برنامه، موضوعات همکاری‌های علمی دانشگاهی ایران و قرقیزستان و به ویژه همکاری‌های دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان با دانشگاه‌های المصطفی، سمنان و ... و نیز امکان گشودن بابی برای تعامل بیشتر در زمینه فلسفه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

نورسالایف، رئیس انستیتو فلسفه آکادمی علوم قرقیزستان در این دیدار نیاز بیشتر قرقیزستان به برقراری تعاملات و ارتباطات با بخش‌ها و گروه‌های فلسفه دانشگاه‌های ایران را مورد تأکید قرار داد.

انتهای پیام/ص


١٢:٣١ - شنبه ١٣ آذر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٧١٣٨    /    تعداد نمایش : ٤٥٩خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
انتشار جلد پنجم تفسیر داستانی قرآن در الجزایر
ترجمه آثار آکادمیک در حوزه‌ ایرانشناسی تداوم یابد/ لزوم مشارکت محققان آشنا با زبان و ادب فارسی
برگزاری آزمون پایان دوره متوسطه زبان فارسي در مرکز فرهنگی ایران در بغداد
حضور مؤسسه الهدی با بیش از 43 عنوان کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه قطر
شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از قهرمانان بزرگ تاریخ است
شهید سلیمانی نمونه کامل انسان تربیت شده در مکتب اسلام است
ترجمه انگلیسی کتاب «حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع)» منتشر شد
عرضه 250 عنوان کتاب در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه
ضرورت آشنایی نسل جوان با مکتب شهید سلیمانی
تعامل و تقویت اتحاد بین ادیانی بهترین راهکار مقابله با دشمنان بشریت است
اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا در دومین سالگرد شهادت سردار دلها
اعطای فرصت مطالعاتی و دوره‌های دانش افزایی در ایران
برگزاری مراسم دومین سالگرد سردار در لبنان/ اهتراز پرچم مقاومت + عکس
برپایی نمایشگاه «آخرین انقلاب» در جزیره کرت» در موزه آتن
انتشار مقاله «قاتلان سردار سلیمانی کجا هستند؟» در اوگاندا
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.