English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ١٩ ارديبهشت ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه فرهنگی و آموزشی «رمضان شناسی» در کامپالا

کارگاه فرهنگی و آموزشی «رمضان شناسی» با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در کامپالا برگزار و سخنرانان بر حمایت از ملت مظلوم فلسطین و آزادی قدس شریف تأکید كردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت دانشگاه بین‌المللی متروپلیتنت کامپالا و با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا و انجمن اسلامی آن دانشگاه، کارگاه فرهنگی و آموزشی رمضان شناسی برگزار شد.

احمد چیوَنوکا، دانشجوی سال چهارم و رییس انجمن اسلامی دانشگاه بین‌المللی متروپلیتنت اوپاندا، محمد موبیرو، استاد دانشگاه، ایسلام آپوچو، عضو فعال در امور اسلامی دانشگاه، سکیب زیوا، امام جمعه و جماعت مسجد دانشگاه، لوییمبازی کاتوگولو، سفیر افتخاری جوانان آفریقا و محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا طی سخنانی در کارگاه فرهنگی و آموزشی رمضان شناسی ضمن تأکید بر حمایت از ملت مظلوم فلسطین و آزادی قدس شریف به تبیین و تشریح معنا و مفهوم لغوی کلمه رمضان و علت وضع این لغت بر یک ماه روزه داری، اهداف روزه و روزه داری در ماه مبارک رمضان، اخلاق و فرهنگ روزه داری، عوامل افزایش دهنده و کاهش دهنده ارزش روزه، روزه و همدردی با مستضعفین، حمایت از ملت‌های مظلوم، رسیدگی به ضعفا، روزه عامل بزرگ بیداری و بصیرت و ... پرداختند. 

سخنرانان به بررسی خطرات، آفات و آسیب‌های روزه مانند تکبر، ریاء، عُجب و خود بینی، غیبت، دروغ ساختن، حسادت، خشم، ظلم و ستم، مردم آزاری، معاشرت با فاسد، سخن چینی، حرام خواری و لقمه حرام، افکار ناپسند، دشنام و بدگوئی و ... پرداختند.

رایزن فرهنگی کشورمان در اوگاندا در سخنانی به تبیین و تشریح فلسفه، اهداف و اهمیت ماه مبارک رمضان و نقش روزه در ایجاد توسعه انسانی پرداخت و گفت: عقل و منطق ایجاب می‌کند که میهمان با رعایت اخلاق میهمانی و با انجام اعمال صالحه و پرهیز از هر گونه عمل زشت و ناپسند موجبات خرسندی و رضایت میزبان را فراهم آورد. 

رایزن فرهنگی کشورمان در بخشی دیگر با اشاره به بیانات امام خمینی(ره) گفت: تکبر و عُجب یکی از مفاسد اخلاقی بسیار خطرناک به عنوان بزرگ شمردن عمل صالح و مسرور شدن به آن و خود را از حد تقصیر خارج دانستن است، دیگران را به حساب نیاوردن، ارزش‌های سایر انسان‌ها را نادیده گرفتن و ...  عامل هلاکت انسان و بی خاصیت نمودن روزه است.

سخنرانان در ادامه با بیان اینکه در اسلام سیاست و دیانت، عبادت و تلاش، معاد و معاش و ... توام بوده و همه با هم عبادت محسوب می‌گردند، تصریح کرد: آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و تعیین روز جهانی قدس توسط امام خمینی(ره) و حمایت از مستضعفین و ملت‌های تحت ستم  از جمله  فلسطین و  رعایت دوستی با دوستان اسلام و دشمنی دشمنان اسلام  بخشی از اهداف ماه مبارک رمضان و فرهنگ روزه  داری است.

سکیب زیوا، امام جمعه و جماعت دانشگاه متروپلیتنت کامپالا افزود: ماه مبارک رمضان کامل ترین و مجهزترین درمانگاه برای مداوای انواع بیماری‌های جسمی، روانی، اخلاقی، فکری و رفتاری است.

در کارگاه آموزشی رمضان شناسی، ارتباط و پیوند روز جهانی قدس با لیالی قدر، دلائل تعیین آن در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و مسئولیت‌های روزه داران در خصوص حمایت از ملت مظلوم فلسطین مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی فلسفه و اهداف ماه مبارک رمضان، مسئولیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جامعه روزه‌دار و لزوم تحقق اهداف روزه در جامعه، کسب تقوای به عنوان هدف نهایی روزه با اشاره به آیات و روایات مربوطه از جمله مباحث کارگاه رمضان شناسی بودند.

اساتید کارگاه آموزشی رمضان شناسی در ادامه، تأکید کرد: ایجاد تحولات مثبت در انسان و جامعه، بازسازی و تقویت اراده و صبر، همدردی با فقرا و مساکین، تحکیم تقوی و اخلاص، عادت به نظم و انضباط، گسترش محبت در میان مردم، تحکیم وحدت، خودشناسی و خداشناسی و ... از جمله دستاوردهای ماه مبارک رمضان است.

ترجمه و تفسیر سوره قدر، اعمال خاص شب‌های قدر، معنای لغوی و اصطلاحی قدر، اندازه گیری، شب تقدیر و سرنوست، ارزش عبادت و احیا در شب قدر و ...  بخشی از  مطالب آموزشی کارگاه فرهنگی و آموزشی رمضان شناسی در دانشگاه متروپلیتنت کامپالا بود. 

احمد چیوَنوکا در بخشی از سخنان خود، گفت: ماه رمضان زمان مناسبی برای توبه، بخشش، تقويت اراده، بيدارى، اعتماد به نفس، پاکى فکر و اندیشه، تمرين نظم و انضباط و در نهایت خانه تکانى دل از گناه و انواع آلودگى و ... است.

محمد موبیرو، استاد دانشگاه با استناد به برخی روایات گفت: روزه سپری در برابر آفات دنیوی و عذاب اخروی است که روزه دار را از بلایای دنیا و عذاب آخرت محفوظ نگه می دارد.

انتهای پیام/ص


١٠:٢٨ - 1400/02/12    /    شماره : ٧٦٨٦٤٣    /    تعداد نمایش : ٤٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.