English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٢ مهر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ایران در تونس مطرح کرد؛

تجلی ادبیات مقاومت و قدس شریف در اشعار «محمود درویش»

میثم فراهانی در دوازدهمین سالگرد درگذشت «محمود درویش» گفت: ادبیات مقاومت محمود درویش در شکل‌گیری آگاهی جمعی نسبت به مسأله فلسطین نقش حائز اهمیتی داشته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، «محمود درویش» به نقل رخدادها و تجربیات واقعی پرداخته و فریادی که از سر ظلم و خشونت و کشتار بوده را بازگو می‌کند و رفتارهای پست و حقارت آمیز صهیونیست‌ها در سرزمین مسلمانان را به تصویر می‌کشاند.

همزمان با دوازدهمین سالگرد درگذشت «محمود درویش» شاعر و نویسنده فلسطینی، مراسم تجلیل از مقام ادبی او با حضور سفیر فلسطین، سفیر ونزوئلا، والی قصرین، جمعی از مسئولان وزارت امور فرهنگی و اساتید و اهالی فرهنگ تونس به همت مرکز فرهنگی سمامه در شهر قصرین تونس برگزار شد.

میثم فراهانی، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تونس در سخنانی در این مراسم، با تأکید بر ضرورت گرامیداشت ستاره‌های ادب مقاومت، گفت: اصلی‌ترین موضوع در شعر محمود درویش مسأله فلسطین است که ابعاد انسانی و هویت تاریخی و فکری مرتبت از سرزمین عربی و ذهن جمعی مسلمانان را در بطن خود حمل می‌کند.

وی در ادامه، مطرح کرد: این موضوع موجب شده تا آثار ادبی درویش در رفیع‌ترین جایگاه مکتوبات فکری دوران حاضر قرار داشته باشد. محور اصلی اندیشه محمود درویش در آثارش مسأله ادامه مقاومت است و او با توجه به عمق فاجعه پیش آمده و حقوق نادیده گرفته شده ملت فلسطین؛ آتش خشم خود را بر سر اشغال گران فرومی‌ریزد و فریاد درد و انقلاب خواهی سر می‌دهد.

فراهانی با تأکید بر اینکه محمود درویش شاعر انقلابی فلسطین است که عشق و دلدادگی‌اش به میهن حد و مرزی ندارد بیان کرد: قدس در شعر محمود درویش دارای ابعاد مختلف دینی، سیاسی، تاریخی، ملی، معنوی و احساسی است که او با پرداختن به این ابعاد به دنبال بیان جایگاه رفیع این مکان و تبیین وظیفه دفاع از آن به عنوان سرزمین تلاقی هویت اسلامی است. شعر درویش روایتگر قله‌های حزن و اندوه است که درد را فریاد میزند.

رایزن فرهنگی ایران در تونس افزود: آثار محمود درویش را باید نوعی تحول در گونه ادبیات مقاومت دانست. او با بینش کامل به مسأله فلسطین نگریسته و از این دید برخوردار است که اشغال این سرزمین با پایمال شدن حقوق ملت عزیز فلسطین همراه بوده است.

اولین دفتر شعر محمود درویش با عنوان «برگ‌های زیتون»

وی ادامه داد: درویش در اولین دفتر شعر خود با عنوان «برگ‌های زیتون» از دریچه نگاه خود به جایگاه میهن دوستی و امید به انتظار برای آینده موعود اشاره می‌کند. او همچنین از اعتلای هویت ملی سخن به میان می‌آورد که با محنت و امید و نبرد و پایداری در هم آمیخته است. این تجلیات و نمودهای ملی گونه است که در میانه خشم گروهی و فردی و سکوت خیمه زده بر جهان عرب به بروز و  ظهور ادبیات مقاومت انجامیده است.

فراهانی همچنین، اظهار کرد: در نوشته‌های محمود درویش فلسطین دغدغه انسان است. این سرزمین مدار گذشته، اکنون و افق آینده است. فلسطین یک مسأله ملی و انسانی است که با شعور و احساس آدمی هم نواست. درویش این تپش و ضربان را به تپش اندیشه پیوند می‌دهد تا انواع فکر مقاومت از جمله مقاومت مسلحانه، مقاومت فکری و فرهنگی، مقاومت با سلاح قلم و انقلاب و پیش برد مسیر پایداری را در  افق دور تعریف کند. از نظر او موضوع فلسطین در حیطه ادبیات مقاومت صرفاً یک اسم و یا شعار نیست، بلکه این مسأله به عنوان یک ذات انسانی در ابعاد مختلف است.

وی در ادامه سخنانش، تأکید کرد: درویش تعبیر «تولد فردا» را برای فلسطین به کار برده؛ چراکه این سرزمین همچنان تحت اشغال بوده و بر اساس خط سیر «ادبیات مبارزه و جریان مقاومت» در انتظار فرادی زیباتری است.

فراهانی در ادامه با بیان مؤلفه‌هایی از خط سیر این جریان، باور به مسأله فلسطین و اطلاع از اهمیت آن مقاومت در برابر ناامیدی و سرخوردگی و استمرار راه پایداری و مبارزه، به تصویر کشیدن محنت و رنج انسانی و تبیین تأثیرات و ابعاد اجتماعی و روحی و ذهنی و سیاسی آن، اهمیت قائل شدن برای پیشبرد مسیر تحول به منظور بازپس‌گیری حقوق مشروع  و وفاداری به مسأله فلسطین از سر اخلاص و نه از روی پندار متوهم گونه را از اهم مولفه‌های مذکور برشمرد.

رایزن فرهنگی ایران در تونس اظهار کرد: زبان شعر، انسان اهل مقاومت را به ایستادن در برابر اشغالگری و رها ساختن میهن از وجود طاغوتیان پست وادار می‌کند. از منظر محمود درویش، مقاومت نمادهای متفاوتی دارد. مقاومت با انسان زندگی می‌کند و با ضربان حیات او همراه می شود تا با یأس، حصار، تصرف، کینه و نفرت و جهل و سرسپردن مقابله کند و دشمن واقعی را به زانو در آورد. بی‌تردید مقاومت، نگرش آگاهانه نسبت به  مسأله فلسطین و  جستجو برای یافتن  مسیر نصرت در آینده و محقق ساختن معنای واقعی عمل خیر در برابر شر است تا بدین سان زندگی و حیات انسان عاشق میهن ادامه یابد.

مقاومت‌؛ نشانه‌ای از فداکاری و جانشفانی برای رسیدن به شرافت حیات

وی ادامه داد: مقاومت‌، نشانه‌ای از فداکاری و جانشفانی برای رسیدن به شرافت حیات است. مقاومت عمق تدبر در اصل و  مبدأ است. محمود درویش در دفاتر شعر گنجشگ‌های بی‌بال، دوستان من نمیرید، برگ‌های زیتون، عاشقی از دیار فلسطین، گنجشک‌ها در الجلیل می‌میرند، در وضعیت محاصر و ستایش سایه بلند، مقاومت را نماد عشق سترگ دانسته و محاصره و رنج و محنت را به تجسم می‌کشد. در این دیوان‌ها، دوگانه‌های متفاوتی همچون جلای وطن و  فروشکستن به تعبیر کشیده شده و امید در انتظار نصرتی است که از آن با عنوان «زمان یقین» یاد می‌شود.

فراهانی تأکید کرد: ادبیات مقاومت محمود درویش در شکل‌گیری آگاهی جمعی نسبت به مسأله فلسطین نقش حائز اهمیتی داشته است. او به نقل رخدادها و تجربیات واقعی پرداخته و فریادی که از سر ظلم و خشونت و کشتار بوده را بازگو می‌کند و رفتارهای پست و حقارت آمیز صهیونیست‌ها در سرزمین مسلمانان را به تصویر می‌کشاند. این فریادها تجسم تاریکی است که به ماهیت انسانی و هویت فلسطین و ریشه‌های تاریخی آن لطمه می‌زند.

رایزن فرهنگی کشورمان در تونس افزود: محمود درویش اگر چه اکنون در میان ما نیست، اما نمونه یک انسان میهن‌پرست است که تا آخرین نفس و حتی برای لحظه‌ای کشور خود را از یاد نبرد. او با اشعار خود میراث پُرباری برای ما به یادگار گذارده که به تاریکی‌های زمانه فروغ بخشید و با نبض زندگی مشحون با رهایی که در تمامی احوالات شکوفا و بارور خواهد شد می‌تپد.  

بنابر اعلام این خبر، در ادامه این مراسم نویسندگان و شعرای تونسی و فلسطینی با بیان دیدگاه‌ها و سرودن اشعاری در وصف محمود درویش، یاد و خاطره وی را گرامی داشتند.

انتهای پیام/ص


١٢:٤١ - 1399/05/20    /    شماره : ٧٥٥٠٥٨    /    تعداد نمایش : ٥٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
هنر خیمه شب بازی مطابق با آموزه‌های اسلامی در حرکت تبلیغی «رادِن فتَح»
اندونزی ۵ پیشنهاد برای تقویت گردشگری در آ سه آن ارائه کرد/ خبرگزاری مهر
تابلوی«مسیر ظهور» با تصویری از سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی
همایش بزرگداشت علامه اقبال لاهوری در کویته برگزار می‌شود
ایران یکی از مقاصد محبوب گردشگری در جهان است
وبینار بررسی نقش گفت‌وگوهای میان ادیان در ایام بیماری فراگیر در مانيل
اصول عرفان و انقلاب اسلامی ایران از منظر امام(ره) تبیین شد
کتاب مناسک حج ویژه بانوان در اندونزی منتشر می‌شود/ خبرگزاری ایکنا
مرکز هماهنگی ادیان در اندونزی تأسیس می‌شود/ خبرگزاری ایکنا
تشکیل شورای مشورتی در مسجد استقلال اندونزی/ خبرگزاری ایکنا
نمایشگاه بین المللی کتاب اندونزی به صورت مجازی برگزار می‌شود/ خبرگزاری مهر
وزارت دین اندونزی منابعی درباره مناسک حج ویژه زنان، تولید می‌کند/ خبرگزاری مهر
بیانیه کمیته گفت‌وگوی مذاهب زیمبابوه در محکومیت اهانت به ساحت پیامبر(ص)
معرفی «سیمرغ: سی مصاحبه با ایرانشناسان ایتالیایی» به جایزه جهانی کتاب سال ایران
دانشگاه جی سو چین خواستار تقویت همکاری با ایران شد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.