English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ١٨ فروردين ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی کشورمان در بیروت:

دشمن با ماهيت انقلاب اسلامی مشكل دارد

عباس خامه‌یار در نشست «همگرايی عربی پيرامون برنامه گام دوم امام خامنه‌ای» با تأکید بر اینکه بیانیه گام دوم انقلاب، مسائل منطقه و جهان را حل می‌کند گفت: دشمن با ماهيت انقلاب اسلامی مشكل دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رايزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ايران در بيروت با همكاری مركز مطالعات و پژوهش‌ها و در چارچوب گفت‌وگوی ميان ايران و عرب، نشستی تخصصی با عنوان «همگرايی عربی پيرامون برنامه گام دوم امام خامنه‌ای» با حضور جمعی از كارشناسان، فرهیختگان و نخبگان در محل اين مركز برگزار كرد.

این نشست با پخش کلیپ معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی آغاز شد و با سخنان عبدالحلیم فضل‌الله، مدیر مرکز مطالعات مشاوره‌ای ادامه یافت. وی اظهار کرد: بيانيه گام دوم امام خامنه‌ای برای آینده ایران و منطقه بسیار مهم بوده و برای آینده ما نیز تأثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه در این پیام هیچ گونه صبغه اسلامی و شیعی و حتی ایرانی ديده نمی‌شود، گفت: الگوی انقلاب اسلامی در این پیام را می‌توان بدون رنگ و بوی ایرانی، اسلامی و حتی شیعی دید و این پیام فرا ایرانی و فرا اسلامی بوده و تجربه‌ای قابل استفاده برای دیگر کشورهای منطقه و جهان با محوریت ارزش‌های اخلاقی، انسانی و جوان‌گرايی است.

عبدالحلیم فضل‌الله با بیان اینکه ایران به آزادی فرد و جامعه در کنار یکدیگر احترام می‌گذارد، گفت: در طرح تمدنی جمهوری اسلامی ایران این امر به طور کامل مشهود است زیرا بر اساس معیارهای علم، اخلاق، عدالت، استقلال و تکنولوژی تنظیم شده و می‌توان گفت که این پیام در حقیقت گفتمان مثبتی میان ایران و کشورهای منطقه به شمار می‌رود چراکه آمادگی خود را برای انتقال تجربیات و تکنولوژی خود به دیگر کشورها را اعلام کرده است.

دشمن با ماهيت انقلاب اسلامی مشكل دارد

عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی کشورمان در بیروت در سخنرانی خود، با اشاره به معرفی این پیام در کشور عربی گفت: شاید نخستین باری است که تصویر واقعی از جامعه ایران و جمهوری اسلامی ایران این گونه با دقت و موشكافی و عالمانه ارائه می‌شود و با نگاه مختصری به بندهای آن می‌توان گفت به طور قطع این پیام گام مهم و راهبردی است که مسائل منطقه و جهان را حل می‌کند.

وی ادامه داد: پیشنیه انقلاب اسلامی هنوز به درستی آن چنان که شایسته است معرفی نشده است و مقام معظم رهبری با ارائه گزارشی از گذشته ایران بیانیه خود را آغاز می‌کنند چراکه ایشان از معدود شخصیت‌هایی هستند که خود در بطن اتفاقات حوادث گذشته حضور داشتند و از نزدیک شاهد این اتفاقات بوده‌اند و نه صرف يك روايتگر كه تاريخ را مطالعه كرده باشند.

خامه‌یار افزود: بخش دوم آن به مسائل پس از انقلاب و جایگاه علمی، دينی و ... می‌پردازد که در حال حاضر در آن قرار داریم و باید در آینده قرار داشته باشیم و بخش دیگر نیز به آینده انقلاب اسلامی توجه کرده که تمام امید رهبرمان به قشر جوان است و بیشترین واژه مورد کاربرد ایشان در اين بيانيه جوانان بوده و تمام امیدها بر جوانان و توانمندی آنها متمرکز شده است، ايشان همواره نسل امروز را نسبت به جوانان نسل اول انقلاب انقلابی‌تر و كار آمدتر می‌دانند.

وی در ادامه، گفت: نکته دیگر در باب سیاست خارجی است که می‌بینیم تمام جوانب مختلف روابط خارجی با دیگر کشورها را لحاظ کرده و ارتباط با محیط حاکم بر جهان را مد نظر داشته است.

خامه‌یار خاطرنشان کرد: درک ایشان از تجربیات گذشته، کنونی و آینده برای هر اندیشمندی قابل تأمل است و در بُعد سیاست خارجی باید گفت ایران هیچ جنگ و اختلافی با دیگران ایجاد نکرده بلکه این دیگران هستند که اختلاف و جنگ افروزی می‌کنند و مشکلات را برای ایران ایجاد کرده‌اند.

وی یادآور شد: استراتژی اسلام بسیار مهم بوده و باید توجه داشت که با گذشت چهل‌ویک سال از انقلاب اسلامی، این انقلاب همچنان مایه نگرانی غربی‌ها و آمریکا بوده و آنها نه تنها با انقلاب اسلامی ایران مخالفت می‌کنند بلکه ایران را تهدیدی برای خود می‌دانند و بارها کشورمان را تهدید کرده‌اند.

خامه‌یار ادامه داد: آمريكایی‌ها، ایران را تنها دولت انقلابی بر روی زمین می‌دانند که می‌خواهند به آن پایان دهند و مشکل آنها همان ماهيت انقلاب اسلامی است و تمام تلاش آمریکایی‌ها این است که دستاوردهای ما را بگیرند و در رسانه‌های خود می‌‎گویند که ایران باید «انقلابی گری» خود را کنار گذارد. بنابراین دشمن با اصل و ماهيت انقلابی كشورمان مشکل دارد و آن را مشکل اصلی خود با ایران می‌داند لذا تلاش می‌کند تا مردم ایران را از روحیه انقلابی شان تخلیه کند. آمریکا انقلاب را تخریب کننده انديشه‌های غرب می‌داند و این نشان دهنده اهمیت و قدرت انقلاب اسلامی است.

رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان با تشريح مفاد بيانيه گام دوم و اشاره به این نکته که انقلاب اسلامی با گذشت چهل سال بدون هیچ گونه عقب نشینی از اصول خود، به راهش ادامه داده و انحرافی در مسیر آن ایجاد نشده گفت: امروز در ایران انتخابات مجلس برگزار شد و مردم با حضور خود بر این امر تأکید کردند، بنابراین دشمنان در پی گرفتن روحیه انقلابی از مردم هستند تا بتوانند بدین وسیله موجب سلب هویت، آزادی و اصول ما شوند، و این هویت انقلابی ماست که چارچوب منافع ما را مشخص می کند.

وی با اشاره به موضوع تمدن اسلامی گفت: انقلاب اسلامی برای رسیدن به همین هدف تلاش می‌کند و با گذشت بیش از چهل سال در مسیر رسیدن به تمدن اسلامی در حرکت هستیم و هیچ گونه عقب ماندگی نداشته‌ایم و امام خامنه‌ای به آن وعده داده است که با تمدن کنونی خود چگونه می‌توانیم با تمدن غرب مقابله کنیم چرا که تمدن ما بر پایه عدالت و حق استوار شده و جای خود را در جهان معاصر در میان دیگر تمدن‌ها باز کرده است.

رفتارها و باورهای جوان مؤمن انقلابی در گام دوم

سرکیس ابو زید، روزنامه‌نگار و نویسنده مسیحی در سخنان خود، گفت: گام اول و دوم نشان دهنده عقلانیتی است که انقلاب را به مراحل مختلفی تقسیم کرده و پس از استقرار و ثبات ایران به مرحله بعدی می‌اندیشد، این گام نشان دهنده این است که در این مرحله بر مقابله با رژیم صهیونیستی و بهره بردن از توانمندی جوانان تأکید کرده است.

نويسنده كتاب مسيحيت در ايران گفت: توجه گام دوم به پتانسیل جوانان نشان دهنده دقت نظر امام خامنه‌ای و طراحی و استفاده از آنهاست، طرحی بسیار عالی و ارزنده‌ای است که برای آینده بر روی آن تأکید شده است.

وی در ادامه، افزود: درست است که دعوت به آینده شده است اما الگوی جدیدی برای جوانان بوده که اعراب و جوامع عربی باید از آن استفاده کنند تا بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

شیخ محمد زُعبی، از علمای اهل تسنن شمال لبنان در سخنان خود گفت: انقلاب اسلامی ایران آرزوی ما را محقق کرد، چرا که به گذشته تکیه نکرد بلکه با شعار «ما می‌توانیم» مردم را وارد صحنه كرد و بیداری در جامعه ایجاد كرد و اسلام از محدوده کتاب‌ها و تریبون‌ها خارج شده و وارد میدان عمل كرد و تمام مردم و اقشار مختلف جامعه به اسلام روی آوردند و نتیجه‌اش سرنگونی استبداد شد و مستکبران نتوانستند آن را به زانو درآورند و این همان الگوی اسلامی پیشرفته برای آزادگان جهان است، لذا اسلام توانست الگویی برای زندگی، اقتصاد و دیگر ابعاد مختلف معرفی کند و عدالت را در میان همه تقسیم کند. این موفقیت بر اساس تنها اخلاق و معنویت به دست نیامد بلکه با تمسک به ارزش‌ها و توانمندی‌های ملت بود.

وی همچنین، گفت: غربی‌ها تلاش می‌کنند تا با از بین بردن جمهوری اسلامی ایران قدرت اسلام را محدود کنند، بنابراین ما باید برخیزیم و از ایران محافظت کنیم و از خواب خود ساخته خودمان بیدار شویم و بیداری ایران را به رغم مخالفت غربی‌ها به همه کشورهای اسلامی منتقل کنیم، لذا وظیفه ما شکستن این محدودیت بر ضد جمهوری اسلامی ایران است.

ایستادگی و مقاومت ایران در برابر قدرت‌های جهان

ریاض صوما، نویسنده مسائل سیاسی و کارشناس مسائل راهبردی گفت: پیام را به دقت خواندم و شگفت زده شدم، اما برداشت عمومی خود را عرضه خواهم کرد. نخست این که این پیام به جوانان خطاب شده تا به آنها دیدگاه سیاسی ارائه کند و انقلاب را معرفی کند، لذا بسیار ارزشمند و خلاقانه بوده و راهبرد عمومی ایران در منطقه و جهان را معرفی کرده است.

وی به مسئله ایستادگی و مقاومت ایران در برابر قدرت‌های جهان اشاره كرد و افزود: ایران با همکاری جنبش‌ها و نیروهایی مانند حماس، سوریه و نیروهای مسیحی و سنی منطقه و نیز کشورهایی مانند ونزوئلا، کره شمالی و چین در برابر قدرت‌ها ایستادگی کرد و باید گفت امام خامنه‌ای رهبری جهانی است و بر او درود می‌فرستیم و امیدواریم بتواند تمدن نوين را با کمک کشورهای دیگر بنا کند.

انیس، نقاش مدیر مؤسسه مطالعاتی «امان» در سخنانی، با اشاره به گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب گفت: ما باید شعار مرگ بر آمریکا را برای جوانان تفسیر کنیم و اندیشه و اهداف صهیونیست‌ها را باید با زبان دنیا برای جهانیان شرح دهیم.

خانم احلام بیضون، کارشناس مسائل سیاسی، قاسم قصیر، نويسنده و روزنامه نگار، توفیق شومان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی، محمد فقیه، مدير بخش آنلاين الميادين، جهاد سعد، نايب ریيس مدير مركز مطالعات اسلامی آستان مقدس حضرت ابوالفضل(ع) در لبنان، حیّان حیدر، عضو نشست گفتگوی ملی با رياست سليم الحُص، علی شُکر، استاد دانشكده حقوق و علوم سياسی دانشگاه لبنان از جمله سخنرانان این مراسم بودند.

در پایان این نشست، دو كتاب پيرامون مقام معظم رهبری با عناوین «فلسفه انديشه امام خامنه‌ای درباره مقاومت» و «هويت زن و ديدگاه جمهوری اسلامی ايران به زن» برای استفاده علاقه‌مندان معرفی شد.

انتهای پیام/ص


٠٩:٤٨ - 1398/12/04    /    شماره : ٧٤٥٨٣٥    /    تعداد نمایش : ٣٠٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.