English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٥ فروردين ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

در چارچوب برنامه‌های ماه فرهنگی ایران در هند؛

سمینار «عرفان اسلامی در هند و ایران» در حیدرآباد برگزار شد

با همکاری رایزنی فرهنگی ایران و دانشگاه مولانا ابوالکلام آزاد حیدر‌آباد هند، سمینار «عرفان اسلامی در هند و ایران» همراه با جشنواره فیلم‌های ایرانی و نمایشگاه و کارگاه خوشنویسی (25 تا 28 بهمن‌ماه) در این دانشگاه، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رحمت‌الله، معاون دانشجویی دانشگاه مولانا ابوالکلام آزاد حیدرآباد در مراسم افتتاحیه سمینار «عرفان اسلامی در هند و ایران» با اشاره به سهم ایرانیان در توسعه و ترویج  فرهنگ و تمدن اسلامی در جهان به ویژه در هند، این قابلیت را ناشی از قدرت و توان فکری و فرهنگی ایرانیان در فرهنگ‌سازی و تمدن‌سازی خواند.

وی همچنین، خاطرنشان کرد: هندی‌ها با میل و اشتیاق عناصر فرهنگی و تمدنی ایران را پذیرفتند و در بالندگی آن به ویژه در حوزه زبان فارسی و تصوف نیز سهیم بودند.

رحمت‌الله ارتباط تنگاتنگ زبان فارسی و عرفان را حائز اهمیت دانست و منابع ادبی و اشعار فارسی را ذخیره‌های ارزشمندی از عرفان و ارزش‌های اخلاقی برشمرد.

بهره‌مندی سینمای ایران از پیام‌های اخلاقی منبعث از فرهنگ غنی ایرانی ـ اسلامی

رضوان احمد، رییس مرکز رسانه دانشگاه مولانا آزاد حیدر آباد نیز در سخنانش به معناگرایی در فرهنگ و هنر ایرانی و هندی اشاره کرد و افزود: علاوه بر ارزش‌های معنوی و فرهنگی مشترکی که در طول تاریخ میان هند و ایران وجود داشته است، سینمای هند و ایران نیز دارای وجوه مشترک است.

وی با اشاره به معناگرایی سینمای ایران پس از انقلاب یادآور شد: آنچه که سینمای امروز ایران را برای مخاطب جذاب و متمایز ساخته، بهره‌مندی آن از پیام‌های اخلاقی و ارزش‌های فرهنگی منبعث از فرهنگ غنی ایرانی اسلامی است.

محمد کاظم کهدویی، استاد ایرانی زبان فارسی دانشگاه داکا نیز در این سمینار به تفصیل پیرامون اخلاق و عرفان در شعر فارسی، سخن گفت.

وی اخلاق و عرفان را مضمون اصلی نهفته در آثار نظم و نثر در ادبیات فارسی برشمرد و با استناد به اشعاری از مولانا، امیرخسرو دهلوی، حافظ، بیدل دهلوی و سعدی درخصوص اخلاق در ادب فارسی و بازتاب های عرفانی شعرای ایرانی در اشعار شعرای پارسی گوی هند توضیحاتی را ارائه داد.

عرفان ایرانی ـ اسلامی حلقه وصل پیوندهای تاریخی ایران و هند است

محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی کشورمان نیز در این برنامه با اشاره به ویژگی‌های عرفان اسلامی ایرانی، از عرفان ایرانی اسلامی به عنوان حلقه وصل و پل استوار پیوندهای تاریخی ایران و هند و ظرفیتی که بیش از دیگر ظرفیت‌های موجود در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی، فرصت و امکان تعامل، گفت‌وگو و تمدن‌سازی را میان ایران و هند فراهم کرده است، یاد کرد.

وی افزود: عرفان ایرانی که منشاء و خاستگاه آن مکتب خراسان نیمه قرن چهارم تا ششم هجری است توانست از شهرهای ایران به افغانستان و آسیای صغیر از آنجا به شبه قاره امتداد یابد.

ربانی با اشاره به پنج ویژگی مکتب عرفانی ایرانی شامل؛ بهره‌گیری از زبان فارسی و  استفاده بسیار از شعر برای بیان عارفانه احساسات و عواطف خود، استفاده از داستان‌سرایی برای بیان عقائد پیچیده عرفانی و یا دستورات اخلاقی دینی، استفاده مکرر از مفهوم عشق برای بیان رابطه انسان و انسان‌دوستی با نگاه  فراتاریخی و فرامذهبی و بر گفت‌وگو برای همدلی و همزبانی اشاره و بر پیوستگی  اخلاق و زبان و ادب فارسی تأکید کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: مهمترین پیام عرفان و تصوف فارسی و ایرانی وحدت و همدلی فارغ از مرزهای جغرافیایی، مذهبی و قومی است و این پیام، امروزه که جهان دچار کشمکش و منازعات بسیاری است همچون گذشته کارساز و حائز اهمیت است و امروزه نیز می‌توان از ظرفیت بالای عرفان برای پیشبرد گفت‌وگوهای فرهنگی و دینی بین ملت‌های بهره جست.

ربانی یادآور شد: پیام‌های  نهفته در  ادب و عرفان فارسی  همانند درست دیدن و حسن ظن داشتن و قضاوت کردن برپایه خوش‌بینی و حسن‌ظن می‌تواند امروزه نیز راهکار مناسبی برای گسترش تفاهم و صلح جهانی  محسوب گردد.

محمد اسلم پرویز و ایوب خان، از اساتید دانشگاه مولانا آزاد دیگر سخنرانان این سمینار بودند که هریک پیرامون سهم عارفان مسلمان در معرفی و گسترش اسلام در شبه قاره و بازتاب‌های عرفان در زبان اردو سخن گفتند.

جشنواره سه روزه فیلم‌های ایرانی نیز همزمان با حضور هیأت ایرانی در این دانشگاه با نمایش هشت فیلم ایرانی برگزار شد. در این جشنواره هر روز دو یا سه فیلم به نمایش درآمد و علاوه بر دانشجویان سایر علاقه‌مندان نیز امکان تماشای فیلم‌های ایرانی را یافته بودند. این برنامه با اقبال دانشجویان مواجه شد.

برپایی نمایشگاه و کارگاه خوشنویسی با حضور هنرمند خوشنویس ایرانی از دیگر برنامه‌های اجرا شده از سوی رایزنی فرهنگی ایران در این دانشگاه بود که این برنامه نیز در مطبوعات و رسانه‌های حیدر‌آباد انعکاس زیادی داشت.

انتهای پیام/ص


١٤:٢٢ - 1398/11/28    /    شماره : ٧٤٥٧١٩    /    تعداد نمایش : ٢١٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.