English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٠ مرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور صدها نفر از مردم عراق انجام شد؛

چهل‌ویکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و اربعین شهدای مقاومت

به همت سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در بغداد در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مقارن با چهلمین روز شهادت سرداران شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، مراسمی با حضور صدها نفر از مردم عراق برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جمعیت گسترده مقامات کشوری و لشکری، رهبران سیاسی، سفرا و نمایندگان خارجی کشورهای مختلف جهان، روحانیون شیعه و اهل سنت، شیوخ عشایر و سران قبایل ، نمایندگان موسسات فرهنگی - اجتماعی، بانوان  و روسای اتحادیه های مختلف در این مراسم باشکوه حضور داشتند.

از میهمانان ویژه این مراسم، سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی، نوری المالکی نخست وزیر اسبق و دبیرکل حزب الدعوه اسلامی و رهبر دولت قانون، شیخ همام حمودی رییس مجلس اعلای انقلاب اسلامی، شیخ عبداللطیف الهمیم رییس دیوان وقف سنی عراق، شیخ خالد ملا رییس جماعت اهل سنت عراق ، در پیشاپیش دیگر میهمانان عراقی بودند.

در ابتدای مراسم پس از تلاوت کلام ا... گهر بار مجید و نواختن سرود ملی دو کشور دوست و همسایه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق و قرائت فاتحه به مقام شامخ شهدای مقاومت ، سفیر ج.ا.ایران در بغداد ضمن خیر مقدم و خوش آمدگویی به تمامی میهمانان به عنوان نخستین سخنران، درباره انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن برای حضار سخن گفت .

ایستادگی ملت ایران با عزمی راسخ درمقابل موج توطئه‌های استکبار و دشمنان

مسجدی درآیین جشن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و چهلمین روز شهادت سرداران قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس افزود که در چند دهه گذشته هر سال دشمنان انقلاب اسلامی با طراحی و اجرای توطئه‌ها و وعده‌های مختلف سقوط ایران را پیگیری و مطرح کردند اما این توطئه‌ها ناکام مانده و ایران با عزمی راسخ، استوارتر و مقتدرتر در مسیری که در پیش گرفته در مقابل موج توطئه‌های استکبار و دشمنان ایستادگی کرده است.

دولت آمریکا واسلاف آنها عبرت پذیر نیستند

وی تاکید کرد که متاسفانه دولتمردان امروزی آمریکا بدون عبرت گرفتن از اسلاف و گذشتگان خود همان مسیر را طی می‌کنند و با حربه ترور، تخریب و تحریم به مقابله با ملت ایران برخاسته‌اند، اما باید بدانند این اقدام‌ها تاثیری در مسیر ملت ایران نخواهد داشت.

سفیر ایران در عراق یادآور شد که دولت آمریکا حدود ۲ سال پیش با خروج از توافقنامه برجام که خود از بانیان آن بود به جهانیان نشان داد که نه تنها به هیچ کدام از تعهدهای روشن خود پایبند نیست بلکه به اعمال مجازات علیه ملت ایران پرداخت.

خون شهدای مقاومت باعث پیوند هرچه قوی تر دو ملت ایران و عراق شده است

مسجدی ادامه داد که دولت آمریکا همچنین با ترورشهید سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس به ننگ و نفرت جهانیان علیه خود دامن زده است وی  به برکات خون سرداران شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس اشاره کرد و گفت که این خون ها باعث پیوند هرچه قوی تر دو ملت ایران و عراق شده است.

سفیر کشورمان ادامه داد : در زمینه روابط ایران و عراق موجب افتخار است که اعلام کنم با وجود تلاش بدخواهان همکاری این  دوکشور در تمام حوزه‌ها رو به گسترش است و این هم افزایی در مسیر تامین منافع دو ملت ادامه دارد.

سفیر ایران در عراق اضافه کرد: یاد و خاطره شهیدان سردار سلیمانی و مجاهد ابومهدی المهندس را گرامی می‌داریم و از درگاه ایزد بخشاینده آمرزش روح این دو شهید را خواستاریم.

جمهوری اسلامی ایران در مرحله سازندگی و پیشرفت در کنار ملت عراق است

مسجدی اعلام کرد که از این فرصت استفاده و تاکید می‌کنم که ملت و دولت ایران همان گونه که در مبارزه با تروریسم داعش در کنار دولت و ملت دوست و برادر عراق قرار داشت در مرحله سازندگی و پیشرفت نیز در کنار ملت عراق خواهد ماند.

سخنران دوم مراسم چهل و یکمین سالگشت پیروزی شحوهمند انقلاب اسلامی  نوری المالکی نخست وزیر اسبق عراق نیز و دبیرکل حزب الدعوه عراق بود . مالکی در سخنانی به یاد و خاطره خود از لحظات پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل (ره) اشاره کرد و گفت که ما این لحظات را با پوست و خون خود تجربه کردیم و در تماس با این انقلاب بودیم.

روح بیداری اسلامی پوزه استکبار و صهیونیست ها را به خاک ذلت نشانده است

وی برکات پیروزی انقلاب اسلامی ایران را در آگاهی بخشی به ملت های مسلمان منطقه حائز اهمیت خواند و گفت: روح بیداری اسلامی که این روزها در کشورهای عراق، یمن، سوریه، فلسطین، لبنان و دیگر سرزمین های اسلامی به رشد و بالندگی رسیده و پوزه استکبار و صهیونیست ها را به خاک ذلت نشانده است که شکل گیری محور مقاومت از برکات انقلاب اسلامی ایران است.

دبیرکل حزب الدعوه عراق گفت : ملت عراق با اندیشه ها و  باورهای جمهوری اسلامی ایران هماهنگ و متحد شد و بر پایه همین باورها بود که تروریسم داعش را شکست داد.
مکتب جهاد و شهادت خاموش شدنی نیست

وی با اشاره به شهادت سرداران مقاومت تاکید کرد که ما فرقه‌گرایی را نابود کردیم در حالی که ما را به آن متهم کردند، ما فرماندهان شهید سردار سلیمانی و ابومهندس را از دست دادیم اما مکتب جهاد و شهادت را از دست ندادیم.
دبیرکل حزب الدعوه عراق گفت : دشمنی شدید استکبار جهانی با جمهوری اسلامی ایران موضوع عجیبی نیست زیرا امام راحل در جشن پیروزی انقلاب سفارت رژیم صهیونیستی را بست و سفارت فلسطین را جایگزین آن کرد.

رییس جمعیت علمای اسلامی عراق نیز در این آیین گفت :جمهوری اسلامی ایران نخستین کشوری بود که مانند برادر در کنار ملت عراق ایستاد و به پایان فتنه های موجود از جمله داعش کمک کرد.

شیخ خالد الملا رهبر جماعت علمای اهل سنت عراق به عنوان سومین سخنران چهل و یکمین ساروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی نیز به عنوان سومین سخنران تاکید کرد: شهیدان مقاومت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس فقط متعلق به شیعیان نیستند بلکه شهدای امت اسلامی هستند.

وی به مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال عراق از زمان سقوط رژیم صدام تا به امروز اشاره کرد و گفت : جمهوری اسلامی ایران همواره در طول این سال های طولانی پیشگام حمایت و پشتیبانی از عراق بوده است.

الملا بر سخنان سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد مبنی بر اینکه خون سرداران شهید مقاومت پیوند دو ملت را بیش از پیش تقویت کرده، صحه گذاشت و بر گسترش هرچه بیشتر این روابط تاکید کرد.

وی انقلاب اسلامی ایران را مردمی ترین انقلاب جهان توصیف و گفت جمهوری اسلامی ایران امروز با اقتدار تکیه گاه مسلمانان و آزادیخواهان جهان است.

 شیخ  عبدالقادر الالوسی رییس مجلس پیوند محمدی از علمای دینی برجسته اهل سنت در استان الانبار به همراه ده ها روحانی اهل سنت در مراسم امروز حضور داشتند بودند.

حضورگسترده دولت و مردم عراق درمراسم سالروز انقلاب و اربعین شهدای مقاومت

یکی از نکات مهم نسبت به سال های گذشته بیشتر به چشم می آمد حضور چندین وزیر سابق و  نمایندگان مجلس به علاوه نمایندگان روسای فراکسیون های پارلمانی به سفارت ایران آمده بودند تا در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی بر پیوندهای دوستی و برادری با ایران تاکید کنند.

نمایندگانی از سوی رییس جمهوری، نخست وزیری و رییس مجلس نمایندگان عراق نیز در صف نخست مهمانان بودند.سران عشایر و نمایندگان اقلیت های مختلف کرد، مسیحی، ترکمن، شبک و کردهای فیلی نیز آمده بودند تا نشان دهند که رابطه ایران تنها بر یک قشر خاص در عراق متمرکز نشده بلکه با همه اقشار مختلف جامعه عراق ارتباط دوستانه و ناگسستنی دارد.

 جمعی از همرزمان شهیدان حاج  قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس از نیروهای الحشد الشعبی و گروه های مقاومت اسلامی به علاوه شماری از فرماندهان نظامی نیز به مراسم حال و هوای جبهه و جنگ داده بودند و دو باره روزهایی که سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس به همراه دیگر نیروهای مسلح عراق دو شادوش هم هجوم گروه تروریستی داعش را دفع کرده بودند، در اذهان زنده کردند.

در کنار میهمانان سفرای روسیه، چین، انگلستان، ونزوئلا، هلند، هند، پاکستان، افغانستان، برزیل، کره جنوبی، کرواسی، لهستان، بلغارستان، فلسطین، بوسنی و ارمنستان به علاوه کاردارهای قطر و سلطنت عمان و چند کشور عربی - اسلامی و خارجی نیز حضور داشتند.

 شبکه ها و رسانه ها با حضور خبرنگاران و عکاسان خود در این مراسم به پوشش خبری این رخداد بزرگ وملی چرداختند و بیش از 20 شبکه از شبکه های تلویزیونی عراقی نیز به صورت مستقیم این برنامه را پوشش دادند.

در کنار برنامه های متنوع روز ملی و سالروز ج.ا.ایران در سفارت کشورمان در بغداد به همت رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در بغداد علاوه بر انجام اکثر فعالیت های اجرایی و فرهنگی و برنامه­ای این جشن ملی و برگزاری برنامه های جشن ایرانیان مقیم ، نمایشگاهی از تصاویر سرداران شهید مقاومت و همرزمان آنها برپا گردید که توجه بسیاری از حاضرین را به خود جلب کرد به نحوی که برخی از میهمانان درخواست تصاویر موجود در نمایشگاه را داشتند تا در منازل و یا دفاتر خود نصب نمایند .

انتهای پیام/م


١٠:٥٨ - 1398/11/22    /    شماره : ٧٤٥٢٧٤    /    تعداد نمایش : ٨٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.