English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

در دیدار رایزن فرهنگی ایران با نماینده مجلس فیلیپین:

ریشه اصلی دشمنی امریکا با ایران در استقلال طلبی و عدم پذیرش سلطه امریکا از سوی مردم ایران است

مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی کشورمان در مانیل با خانم آرلین بروساس، نماینده مجلس فیلیپین از حزب گابریئلا که مدافع حقوق زنان است در محل رایزنی فرهنگی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، در این دیدار که با هدف تبیین اتفاقات اخیر و آشنایی مهمانان با سیاست و مواضع ج.ا.ایران انجام گرفت ، مرتضی صبوری رایزن فرهنگی به بررسی جنایات امریکا علیه ایران از کودتا علیه نخست وزیر قانونی ایران در 28 مرداد 1332 شمسی تاکنون پرداخت .

وی ریشه اصلی دشمنی سردمداران امریکا با ایران بعد از انقلاب اسلامی را در ویژگی استقلال طلبی و عدم پذیرش سلطه امریکا از سوی مردم و مسئولین ایران دانست.

امریکا بدنبال سلطه بر ملتها و دولتها برای تصاحب منابع آنها است 

رایزن فرهنگی تاکید کرد امریکا بدنبال سلطه بر ملتها و دولتها برای تصاحب منابع آنها است و برای سردمداران امریکایی آنچه که حق است ، زور است و عناوینی چون سازمانهای  بین المللی و قواعد حقوق بشر و مانند آن ، زمانی مفید و معتبر هستند که تامین کننده منافع نامشروع امریکا باشند، بنابراین امریکا از تمامی قواعد انسانی و بین المللی بعنوان ابزارهایی در خدمت منافع خود بهره می گیرد و هرگاه هم که این مقررات و ساختارهای بین المللی مانع سلطه جویی امریکا شوند مورد خشم امریکا قرار می گیرند که نمونه های فراوانی از آن را در تاریخ امریکا مشاهده می کنیم.

رایزن فرهنگی اظهار داشت از نظر روسای جمهور امریکا نظیر ترامپ ارزشهای انسانی و حقوقی در زور و پول خلاصه شده است و مشاهده می کنیم که در زمانی که دیگران بر حقوق انسانها و ارزشهای بشری تاکید می کنند و هنر و مزیت خود را در حفاظت از این ارزشهای انسانی و فرهنگی می دانند، از نظر ترامپ داشتن ارتش قوی و سلاحهای مدرن ، زیبا و قابل افتخار هستند و از چنین دیدگاه سبک ، غیرانسانی و غیر فرهنگی ، طبیعی است که مراکز و پایگاههای فرهنگی یک کشور را که ریشه هزاران ساله دارد و فرهنگش مایه مباهات نه تنها مردم ایران بلکه کل جهان بعنوان میراث بشری است، علنا مورد تهدید نظامی قرار دهد.

امریکا ، شریک و دولت قابل اعتمادی نخواهد بود

رایزن فرهنگی افزود: امریکا با رعب و وحشت و بعضا تطمیع دولتها سعی در همراه ساختن آنها با سیاستهای غیرانسانی و سلطه جویانه خود دارد و متاسفانه شاهد هستیم برخی دولتها هم ، از روی ترس یا بواسطه تطمیع ، پنهان و آشکار با ترامپ همراهی می کنند و برخی نیز خود مشوق امریکا برای جنایاتش هستند غافل از آنکه از نظر امریکا دوستی و وفا به عهد هیچ معنایی جز لزوم سرسپردگی دیگران در قبال امریکا ندارد و به وقت ضرورت، به هیچ وجه امریکا ، شریک و دولت قابل اعتمادی نخواهد بود و فقط تمایل به امریکا ، منجر به تشویق او به ادامه زورگویی و قلدری خواهد شد و این خصوصیت اصلی استکبار است .

رایزن فرهنگی تاکید کرد: وقتی ملت ما مروری بر بیش از چهل سال مقاومت خود علیه سیاست سلطه طلبانه امریکا می نماید بخودش می بالد و آنرا مایه افتخار می داند و البته در این مسیر متحمل فشارها و سختی های فراوانی هم شده است که از جمله آنها تحمیل 8 سال جنگ از سوی صدام حسین با حمایت اکثر کشورهای مدعی حقوق بشر علیه ایران بود .

گروهک منافقین در ترور بیش از 17 هزار نفر از مسئولین و مردم بی گناه ایران جنایت کرد

جنایات گروهک منافقین در ترور بیش از 17 هزار نفر از مسئولین و مردم بی گناه ایران بود که اینک همین گروهک جنایتکار و تروریستی در حمایت امریکا و کشورهای اروپایی هستند . ایران از بدو پیروزی انقلابش تحت تحریم های روزافزون امریکا قرار گرفت و این تحریمها با ایجاد مشکل برای زندگی مردم خاصه تامین دارو برای بیماران ، خود به نوعی جنایت علیه بشریت تلقی می شود. صبوری گفت هریک از توطئه ها و فشارهای ظالمانه امریکا علیه ملت ایران از نظر ملت ایران و ملتهای آزادیخواه جهان ، دلیل روشنی است برای جنایتکار بودن سردمداران امریکا و کسانی که او را در این جنایاتش همراهی و مساعدت می کنند و این از نظر ملت ایران پنهان نیست ولی هیچکدام از این جنایات خللی در عزم راسخ ملت ایران برای حفظ و حراست از استقلال و عزت خود ایجاد نکرده و بلکه ملت ایران را در راهش مصمم تر ساخته است که نمونه آن را جهان ، در مراسم تشییع باشکوه و کم نظیر پیکر سردار بزرگ ایران شهید قاسم سلیمانی مشاهده کرد.

رایزن فرهنگی تصریح کرد: ما از حمایت دولتها و ملتها تشکر می کنیم و مطمئن هستیم ملل آزاده و حق جو فریب تبلیغات کاذب و دروغین امریکا و ایادیش را علیه ایران و مردم ایران نمیخورند. ولی نکته مهم این است که ملتها و دولتها از اصول عزت و شرافت و کرامت انسانی در سطح ملی و بین المللی حفاظت و حمایت کنند و از ارزشهای انسانی و استقلال طلبی و آزادی خواهی دفاع کنند و اینکه اجازه ندهند کسی به دلیل اینکه زور و ثروت دارد خود را محق اشغالگری و سلطه و حکومت بر دیگر ملتها بداند و منابع و ثروت ملتها را غارت نماید.

ملتها حرکت ملت ایران را تایید و حمایت می کنند و از دولت امریکا و سیاستهای خصمانه اش در جهان منزجر هستند

در این دیدار خانم " بروساس "  هم ضمن اظهار خرسندی از حضور در رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران اظهار داشت: بنده خودم در کمیسیون سیاست خارجی پارلمان هستم و نکاتی را که شما مطرح کردید ، حتما در جلسات خودمان مطرح خواهم کرد. وی گفت ما هم با شما هم عقیده هستیم ولی متاسفانه سایه سیاست بر رفتارها و موضع گیریها بسیار سنگین است و برخی نیز محافظه کاری می کنند و علنا نظر قلبی خود را نمی گویند ولی مطمئن هستیم ملتها حرکت ملت ایران را تایید و حمایت می کنند و از دولت امریکا و سیاستهای خصمانه اش که جهان را در بحران جنگ و خشونت فرو برده است و علیه ملت مستقل ایران ظلم و جنایت می کند ، منزجر هستند.

بروساس در ادامه صحبتهایش با اظهار تاسف ا ز وقایع اخیر در ایران و ترور فرمانده ارشد ایران توسط امریکا ، این اقدام امریکا را محکوم کرد و گفت: ما یک سازمان بین المللی مردمی داریم که بنام " اتحادیه بین المللی تلاشهای مردمی " علیه جنگ شناخته می شود و در سال 1985 تاسیس شده است و در کشورهای متعددی فعالیت شبکه ای داریم و در نظر داریم برای روز 25 ژانویه (5 بهمن) در مانیل یک تجمع قانونی مسالمت آمیز گسترده در مخالفت جنگ و فشار امریکا علیه ایران برگزار نماییم و امیدواریم از این طریق صدای خودمان را به گوش سیاستمداران و مردم جهان برسانیم.

ما همچنان امریکا را یک امپریالیست می دانیم

در ادامه این دیدار ، همچنین " رناتو ریاز " از منتقدین بنام و سرشناس سیاستهای امریکا که در ضمن دبیرکل سازمان فوق الذکر می باشد به تشریح برنامه 25 ژانویه پرداخت و اظهار داشت: ما همچنان امریکا را یک امپریالیست می دانیم.

وی درپایان افزود: صحبتهای شما بعنوان رایزن فرهنگی ایران زمینه های جدیدی از همکاری را برای ما روشن ساخت که ما در کنار اقدامات عمومی ، همکاریهای دیگر نظیر گردهمایی های دانشگاهی با حضور اساتید و دانشجویان و رسانه ها و نیز دیدار با رهبران ادیان داشته باشیم و بطور آکادمیک و رسمی و همچنین از منظر حقوق بین الملل به ابعاد مختلف سیاستها و جنایات امریکا بپردازیم و خوشحال خواهیم شد که در این چارچوب از همکاری رایزنی فرهنگی هم برخوردار شویم.

در ادامه این دیدار سایر مهمانان نیز نقطه نظراتی را ارائه نمودند و در خاتمه یک نسخه از اعلامیه مرکز مطالعات بین المللی دانشگاه دولتی فیلیپین ( یوپی) در مخالفت با جنگ و نیز در همدردی با ملت ایران در جنایت اخیر امریکا، به رایزن فرهنگی ارائه شد.

انتهای پیام/م

 


٠٧:٠٦ - 1398/10/27    /    شماره : ٧٤٣٠٠٤    /    تعداد نمایش : ٣٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.