English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٢ آذر ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی نویسنده سرشناس قرقیزی/

«بایالین‌اف»؛ نویسنده‌ای هم‌تراز با پوشکین

قاسمعلی بایالین‌اف، نویسنده سرشناس قرقیزی است که همسنگ پوشکین بود. با این اوصاف اما ایرانیان کمی هستند که با او و آثارش آشنایی دارند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، قاسمعلی بایالین‌اف در منطقه ساوخوز «کوک موینوق» در یتیم‌خانه‌ای به دنیا آمد. متأسفانه، دوره کودکی وی با دوران شکست مردم در قیام آزادیخوهانه ملی و روزگاران سختی که مردم از یک محل به محل‌های مختلف منتقل می‌شدند، مصادف شد. وی در دانشگاه سوپارتکورس تاشکند، آموزشگاه تربیت مدرس قزاقی-قرقیزی  آلماتی و بعد رشته خبرنگاری انستیتوی مسکو تحصیل کرد.

از دوران کودکی سختی‌های بسیار کشیده و از نخستین سال دوره دانشجویی‌اش در فعالیت‌های اجتماعی قرقیزستان فعالانه شرکت داشت و در گروه‌های کمونیستی مناطقی؛ چون آت باشی، تارین و کوچکور فعالیت کرد و از آن دوره تا آخر عمرش در کارهای سیاسی، خبرنگاری، فرهنگی همزمان با خلاقیت‌های ادبی خدمت کرد. خلاقیت وی نخست از اخبار، مقاله، شعر، نمایشنامه و حکایت‌های کوتاه آغاز شد.

نخستین اشعار وی در سال‌های ۱۹۲۲-۱۹۲۳ در روزنامه‌ و مجلات قزاقی «زبان‌شناس»، «حق فقیر»، « شُلپان»، «آق جول» و «خیرت جوان» منتشر ‌شد. در ۱۹۲۲ شعر «به هدفم برسم»، در ۱۹۲۴ شعر «ما چه کسی بودیم و چه کسی شدیم» در روزنامه «زبان‌شناس» منتشر شد. وی در این اشعار عذاب و رنج مردم قرقیزستان را در روزگاران قبل از انقلاب اکتبر بیان کرده است. 

وی در ۱۹۲۵ بر اساس سوژه داستان‌نویسی کودکان «روباه و موش خرمای کوهی» و «مار و پرستو» را نوشت. شایان‌ ذکر است که این داستان‌ها با سبک ساده، دقیق، کوتاه و موضوعی آن در ادبیات کودکان دوره شوروی یکی از نخستین آثار به شمار می‌رود. به همین دلیل، ادبیات کودکان دوره شوروی از همین دو داستان آغاز می‌شود.

در ۱۹۲۶ انتشارات ملی قرقیزستان تأسیس و او به ‌عنوان رئیس آن برگزیده شد. داستان‌های «مرگ یتیم» و «آجار» (هاجر) و در ۱۹۲۶ داستان «مراد» را منتشر کرد. وی همچنین داستان‌های «یتیمی که بزرگ‌شده»، «دو قلب»، «در رنج تقدیر»، «حمایت»، «او دیگر یتیم نیست» را نوشت. مهم‌ترین اثر وی بعد از «آجار» داستان «بخت» بود که در ۱۹۵۰ به زبان روسی در مسکو و بعد در ۱۹۵۲ بانام «ساحل دریا» به زبان قرقیزی منتشر شد. وی در اواخر سال‌های ۱۰۵۰ و اوایل سال‌های ۱۹۶۰ اولین جلد کتاب سه‌جلدی  «ملل برادر» را نوشته و در ۱۹۶۲ منتشر کرد. در سال‌های آخر عمرش داستان‌های «دوران سخت» (زندگی‌نامه خود) و «پرچم سرخ نارین» را نوشت. وی در ترجمه آثار نویسندگان روسی مانند پوشکین، اونگین و دیگر نویسندگان کلاسیک روسی سهم بسزایی دارد.

فهرست آثار قاسمعلی بایالین‌اف

۱. روباه و موش خرمای کوهی، داستان‌های کودکان، فرونزه ۱۹۲۷، ۱۶ ص.

۲. آجار، داستان، فرونزه ۱۹۲۷، ۳۶ ص. ، چاپ دوم فرونزه، ۳۰ ص. ۱۹۳۲، چاپ سوم ۱۹۸۴، ۲۸ ص.

۳. روباه و موش خرمای کوهی و مار و پرستو، فرونزه ۱۹۲۸، ۱۶ ص.، چاپ دوم ۱۹۲۹، چاپ سوم ۱۹۸۴، ۲۰ ص.

۴. مراد، داستان، فرونزه ۱۹۲۹، ۱۵ ص.، چاپ دوم، ۱۹۴۰، ۱۲ ص. ، چاپ سوم ۱۹۸۶، ۲۰ ص.

۵. مجموعه  داستان‌ها، فرونزه ۱۹۴۶، ۱۳۶ ص.

۶. بخت، داستان، فرونزه، ۱۹۴۷، ۱۴۳ ص.

۷. ساحل دریا، داستان، فرونزه ۱۹۵۲، ۱۴۸ ص.، چاپ دوم ۱۹۵۹، ۴۱۹ ص.، چاپ سوم ۱۹۸۲، ۳۹۲ ص.

۸. داستان‌ها و حکایات، فرونزه، ۱۹۵۲، ۱۲۲ ص.

۹. تقتوقول ساتیل‌قان اف ، زندگی‌نامه و آثار نویسنده، فرونزه ۱۹۵۴، ۳۸ ص.  

۱۰. ملل برادر، داستان، فرونزه، ۱۹۶۲، ۳۶۸ ص. چاپ دوم ۱۹۷۷، ۵۶۷ ص.

۱۱. ملل برادر، داستان، فرونزه، ۱۹۶۷، ۵۹۵ ص. چاپ دوم ۱۹۷۷، ۵۶۷ ص.

۱۲. مجموعه  آثار دوجلدی، فرونزه ۱۹۶۹، جلد اول ۶۳۴ ص.، جلد دوم ۵۹۴ ص.

۱۳. دوران سخت، داستان‌ها و حکایات، فرونزه ۱۹۸۰، ۴۲۴ ص.

«دوستی ملل» اثر ق. بایالین‌اف روابط دوستی ملل قرقیز و چک را در دوران سوسیالیسم توصیف می‌کند. رودلف قهرمان اصلی این اثر است. از دوران نوجوانی خود انقلاب روسیه را خوب بررسی کرده و با مردم چک ارتباط برقرار می‌کند. درنتیجه، از طریق دریای سیاه، قفقاز شمالی و بعضی از مناطق اکراین  به روسیه می‌رسد و در انقلاب روسیه شرکت می‌کند. همچنین با انقلابیون روس ارتباط برقرار می‌کند و بعد به آسیای میانه منتقل می‌شود و آغاز به کار می‌کند. وی در پیروزی انقلاب در منطقه ورنی سهم زیادی داشت.

این خبر را رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان ارسال کرده است.

انتهای پیام/م


١٥:٥٩ - 1398/09/10    /    شماره : ٧٣٩١٨٢    /    تعداد نمایش : ٢٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ترویج فرهنگ برهنگی و بی حجابی مصداق بارز تضییع حقوق انسانی زنان است
مراسم اعطای جایزه منطقه‌ای کتاب برگزار می‌شود
آغاز دوره‌ آموزش شاهنامه‌خوانی در لاذقیه سوریه
نشست «شبی با نویسندگان» در آلمان برگزار شد
انیمیشن‌های ایرانی در هند به نمایش گذاشته می‌شود
شورای عالی انقلاب فرهنگی توانسته فرهنگ اصیل و ارزشمند اسلامی را معرفی کند
اشتراکات فرهنگی مستحکم‌ترین پُل ارتباطی ایران و پاکستان است
راه‌‎اندازی بخش فارسی در دانشگاه تشرین/ خواهان بهره‌مندی از دانش اساتید ایرانی هستیم
مرکز «الجواهریه» کاظمین؛ کانون گردهمایی خدام الحسین(ع) و پناهگاه اهالی قرآن
نمایشگاه فرهنگی و هنری ایران در مرو افتتاح می‌شود
سومین شماره نشریه «ایران» در ژاپن منتشر شد
ایرانی که BBC و CNN به شما نشان نمی‌دهند
پانزدهمین کنفرانس علوم فقهی عمان برگزار شد
نشست «ادبیات کودک ایران» در استانبول برگزار شد
گسترش همکاری‌های رسانه‌ای بین ایران و پاکستان
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.

 • آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین برگزار شد
  آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین و افتتاحیه ششمین دور (9 مهرماه) با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌ جمهور، سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آيت‌الله تسخيري، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام و غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي در حسینیه الزهرا(س) این سازمان، برگزار شد.

 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.