English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی نقش حافظ در ادبیات فارسی و ادبیات جهانی در استانبول

آیین بزرگداشت روز حافظ (22 مهرماه) به همت وابستگی فرهنگی ایران در دانشگاه استانبول برگزار و نقش حافظ در ادبیات فارسی و ادبیات جهانی بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در استانبول و با همکاری دانشگاه استانبول، آیین بزرگداشت روز حافظ، روز دوشنبه (22 مهرماه) با حضور علی گوزل‌یوز، رییس گروه زبان‌های شرقی و گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول، کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی ایران در استانبول، داوود اسپرهم، استاد اعزامی وزارت علوم به کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول، استادان و دانشجویان و زبان‌آموزان فارسی در دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول، برگزار شد.

کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول با اشاره به فعالیت‌های این نمایندگی فرهنگی در زمینه‌های علمی، آموزشی، فرهنگی و دینی به بررسی نقش و جایگاه حافظ در ادبیات فارسی و ادبیات جهانی پرداخت.

علی گوزل‌یوز، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول به علاقه خاص ترک‌ها به اشعار حافظ اشاره کرد و افزود: برای اشعار حافظ شرح‌های مختلفی نگاشته شده که می‌توان به شرح سروری، شرح شمعی و شرح سودی بوسنوی اشاره کرد.

وی افزود: می‌توان گفت شرح سودی بهترین شرح است که بعدها نیز به زبان فارسی ترجمه شده است. به غیر از سودی شارحان دیگر نیز، اشعار حافظ شیرازی را از منظر تصوف مورد بررسی قرار داده‌اند. اشعار حافظ دارای جنبه‌های مختلفی از جمله عرفان و تصوف است.

ماندگاری حافظ شیرازی و تأثیر آن بر ادبیات جهانی

داوود اسپرهم، استاد اعزامی وزارت علوم به کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول به دلایل ماندگاری حافظ شیرازی و تأثیر آن بر ادبیات جهانی پرداخت و گفت: ماندگاری اشعار حافظ به دلیل درک زیبایی‌شناسی و چگونگی مواجهه حافظ با دنیاست.

محمد آتالای و قدیر تورگوت، از استادان گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول هم در خصوص واژه «رند» در اشعار حافظ و شرح حافظ از منظر شارحان ترک از جمله کمال پاشا زاده در خصوص بیتی از حافظ «پیر ما گفته خطا بر قلم صنع نرفت/ آفرین بر نظر پاک خطا پوشش باد» سخنانی ایراد کردند.

خواندن غزل‌هایی از دیوان حافظ از سوی دانشجویان زبان فارسی دانشگاه استانبول و زبان‌آموزان مرکز زبان فارسی استانبول و اهدای گواهینامه و جوایزی به رسم یادبود به دانشجویان و زبان‌آموزان برتر از سوی وابستگی فرهنگی کشورمان از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

انتهای پیام/ص

 


١٥:٣٤ - 1398/07/23    /    شماره : ٧٣٧١١٩    /    تعداد نمایش : ١٠٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.