English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨
اخبار > برگزاری هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر

همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با حضور 19 کشور اروپایی و آسیایی از تاریخ  25 تا 28 بهمن‌ماه در چابهار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، به همت کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت فعال اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رایزنی‌های فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سراسر جهان با حضور 19 کشور اروپایی و آسیایی از تاریخ  25 تا 28 بهمن‌ماه در چابهار برگزار شد.

بخش بین‌الملل جشنواره مد و لباس فجر با همکاری و حمایت منطقه آزاد چابهار با شعار «خوشا مکران و نقش بی‌مثالش» با هدف ترغیب و تشویق طراحان برای ارايه ایده‌ها و طرح‌های اصیل و کاربردی به‌مقتضای زمان از هنر سوزن‌دوزی بلوچ و معرفی توانمندی‌های هنرمندان بانوان و ظرفیت‌های منطقه جنوب ایران، ارج نهادن به سابقه فعالیت پیشکسوتان، چهره‌های ماندگار و فعالان سوزن‌دوزی بلوچ، ایجاد فضای مناسب برای معرفی هنر بومی جنوب ایران به بازارهای جهانی برگزار شد.

شایان ذکر است؛ مَکران، مُکران یا مکوران، سرزمین رؤیایی است که در جنوب شرقی پهنه خاکی کشور عزیزمان ایران، از نواحی شرقی هرمزگان تا مرزهای کشور پاکستان در سواحل شمالی دریای عمان گسترده است و گنجینه ناشناخته‌هاست و جاذبه‌های بسیاری را در خود جای داده است. شورای سیاستگذاری جشنواره با انتخاب این موضوع تلاش داشته است تا با معرفی این سرزمین رؤیایی، میراث ماندگار کشورمان را به جهانیان معرفی كند.

مراسم افتتاحیه

هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در تاریخ 25 بهمن‌ماه در سالن همایش‌های منطقه آزاد چابهار افتتاح شد. در آیین افتتاح این نمایشگاه رفعت مسعود، سفیر پاکستان در ایران، عبدالرحیم کردی، مدیرعامل منطقه آزاد تجاری چابهار، حسین مسگرانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان‌وبلوچستان، مهدی افضلی، مدیرعامل مؤسسه هنرهای معاصر ایران و تعداد زیادی از هنرمندان و صنعتگران مد و لباس از استان‌های مختلف ایران و 19 کشور ديگر (تونس، سنگاپور، کانادا، چین، قزاقزستان، روسیه، ایتالیا، سوریه، لبنان، عمان، فرانسه، آذربایجان، ارمنستان، عراق، پاکستان، هند، افغانستان، اسپانیا، اندونزی) در بخش بین‌الملل این جشنواره حضور داشتند.

در این جشنواره طراحین مطرح از کشورهای فرانسه و ایتالیا، حضور پررنگی را در برگزاری  ورک‌شاپ‌های عملی و نظری داشتند.

مراسم اختتامیه بخش بین‌الملل

اختتامیه بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر با حضور سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزیر ارشاد، علی جنتی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس، برخی از معاونان وزرا، سفرای سایر کشورها، هنرمندان و طراحان در تاریخ 28 بهمن‌ماه در چابهار برگزار شد.

در اين آیین، سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اظهار این مطلب که نقوش سیستان‌وبلوچستان سرشار از کیمیای خلاقیت است، عنوان كرد: این جشنواره پیامی ارزشمند دارد و حکایتی بدون تکرار و آن اینکه برای برآمدن در عرصه جهانی و برای سخن گفتن به زبان و به سبک خود باید به گفت‌وگو بنشینیم، گفت‌وگو میان طراحان، گفت‌وگو با صنعتگران، گفت‌وگوی متخصصان داخلی و خارجی و استفاده از آموزه‌ها و داشته‌های فرهنگی و آموختن دستاوردهای نوین.

حسینی افزود: جشنواره چابهار فرصت مغتنمی بوده و می‌تواند کانون این گفت‌وگو باشد و مجالی برای نوآوری در عین اصالت که تداوم آن در گروي اهتمام همه ماست. اهتمام برای تشکیل کارگاه‌ها و صنایع مرتبط، برای توسعه بازار و کسب و کار، توسعه آموزش و مستندنگاری اصالت‌ها و ایجاد موزه‌ای برای نشان دادن توانمندی‌ها.

عبدالرحیم کردی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار هم گفت: سوزن‌دوزی یک اصالت فرهنگی و ریشه‌دار ایرانی است که قوم بلوچ پاسدار آن بوده توانسته آن را حفظ کند. در برگزاری جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر و ارتباط صنعتگران بومی سوزن‌دوزی منطقه با اساتید و صنعتگران بین‌المللی، به دنبال توانمندسازی زنان بلوچ در یادگیری زبان بین‌المللی برای ارایه هنر اصیل خود به بازارهای جهانی هستیم. می‌خواهیم با حفظ اصالت و ریشه در تاریخمان این صنعت را با زبان بین‌المللی به جهانیان ارایه دهیم.

کردی اضافه کرد: تأکید ویژه مقام معظم رهبری به سبک زندگی ایرانی اسلامی، تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی، توجه ما را به صنعت سوزن‌دوزی و مد و لباس بیش از پیش افزایش داده است. موقعیت استراتژیک و ژئوپولیتیکی چابهار از جمله منطقه آزاد بودن آن و راه داشتن به آب‌های آزاد اقیانوسی، شرایط مناسب و ویژه‌ای را برای برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی در اختیار این منطقه قرار داده است.

برگزیدگان جشنواره

هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در بخش بین‌الملل خود با همکاری سازمان منطقه آزاد چابهار این بخش با هدف حفظ میراث چندهزار ساله سوزن‌دوزی جنوب و منطقه مکران و توان‌افزایی بانوان و هنرمندان پایبند به هنر اصیل ایرانی، اعطای نشان مهتاب را برگزار می‌کند.

در مراسم اختتامیه از مهلا زمانی و زرخاتون عظیمی، پیشکسوتان سوزن‌دوزی بلوچستان تجلیل شد. در این جشنواره برای اولین بار از نشان ملی مهتاب رونمایی شد.

نشان ملی مهتاب، به پاس گرامیداشت و یادبود مهربانوان هنرمند این خطه از جمله مهتاب نوروزی، هنرمند سوزن‌دوز بلوچ اهل شهرستان ایرانشهر، از این پس در جشنواره مد و لباس فجر به پوشاک و زیورآلاتی که با هدف ارايه در بازارهای جهانی و با الهام از پوشاک سنتی جنوب ایران و هنر سوزن‌دوزی طراحی شده باشند، اعطاء می‌شود.

در این جشنواره در بخش طراحی لباس، نفر اول و دارنده مدال مهتاب، مریم ریگی، هنرمند فاخردوز بلوچستان شد، نفر دوم فرین نوروزی‌پناه و نفر سوم فریبا حسینی، در بخش زیورآلات نیز مریم‌السادات طبایی، دارنده نشان مهتاب شد.

برنامه‌های جانبی بخش بین‌الملل جشنواره

- برگزاری نشست مدیر عامل منطقه آزاد چابهار با مدرسان آکادمی بررا میلان و نماینده شرکت چی اف

- برگزاری نشست مدیرعامل منطقه آزاد تجاری چابهار با طراحان و گفت‌وگو در خصوص مشکلات و راهکارهای ایشان

- برگزاری نشست خبری بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر با حضور مدیرعامل منطقه آزاد چابهار و مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر و اصحاب رسانه

- برگزاری کارگاه‌های آموزشی

گفتني است؛ بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر شاهد حضور استادان دانشگاه‌های ایتالیایی و فرانسوی با هدف نگاهی نو به بازارهای جهانی بود.

برپایی تور نمایشگاهی ـ آموزشی چابهار و مسابقه از ایده تا اجرا با حضور نمایندگانی از دانشگاه‌های برارا ایتالیا، مدآرت فرانسه و میلان فشن انستيتو، برگزار و در پایان دوره آموزشی گواهی معتبر از این دانشگاه اروپایی به شرکت‌کنندگان اعطا شد.

کارگاه‌های آموزشی شامل موارد ذیل بوده است:

- کارگاه نظری با عنوان «چگونه ظرفیت‌های بومی خود را به کالای جهانی تبدیل کنیم» توسط لورنزو موگانتی، استاد مؤسسه آموزش عالی میلان فشن انستیتو با حضور بیش از ۳۰۰ تن از صنعتگران بومی منطقه

- کارگاه آموزشی «چگونگی تبدیل ایده به محصول بر اساس استانداردهای الگو و طراحی دنیا» در قالب کارگاه آموزشی عملی با حضور لوکا جیراردوزی و سرجو ونوتی از دانشگاه برارا در ایتالیا و نیز بررسی استارت‌آپ‌های مد در شرایط کنونی اقتصادی ایران و کارآفرینی با بررسی عملی از سوی رزالیو باربوزا، نماینده شرکت چي اف در ایتالیا

- ورک‌شاپ «نحوه بسته‌بندی و ارايه محصول فشن» با حضور با حضور کورین گاسر، دستیار سیلوی فاکن، طراح مطرح و نامی فرانسوی از دانشگاه مدآرت فرانسه  به همراه ماریو میراندا، مدرس استراتژی و مارکتینگ در عرصه مد و کارشناس فعال در مجله CNN

انتهاي پيام/ش


٠٩:١٨ - 1397/12/06    /    شماره : ٧٢٤٢٢٥    /    تعداد نمایش : ٣٧٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.