English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٣ مهر ١٣٩٨
اخبار > دومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان آغاز ‌شد


  چاپ        ارسال به دوست

دومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان آغاز ‌شد

دومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان، صبح امروز با حضور رؤسا و مسئولین مراکز علمی و دانشگاهی افغانستان به میزبانی دانشگاه سیستان ‌و بلوچستان آغاز ‌شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان با موضوع «همکاری‌های آموزشی» صبح امروز (اول اسفندماه) با حضور رؤسا و مسئولین مراکز علمی و دانشگاهی افغانستان و سخنرانی ملکی، رایزن فرهنگی ایران، احد احدی، نماینده دانشگاه کابل، آیتی، معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیرجند، قاسمی، مدیر امور بین‌الملل دانشگاه سیستان و بلوچستان،‌ مجید سرسنگی،‌ معاون فرهنگی دانشگاه تهران،‌ امین احمدی،‌ رییس دانشگاه ابن سینا افغانستان،‌ مریم خلیلی جهان تیغ، دبیر علمی همایش در محل دانشگاه سیستان ‌و بلوچستان آغاز ‌شد.

در این مراسم، محمد علی ربانی، رییس مرکز مطالعات راهبردی و روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود در این همایش، گفت: جای بسی خوشبختی است که همزمان با چهلمین  سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و نهضت مقاومت اسلامی مردم افغانستان در برابر استعمار غرب و شرق، شاهد دومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان هستیم.

وی افزود: دومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان به یکی از مباحث حائز اهمیت در روابط دو کشور یعنی همکاری‌های علمی و آموزشی اختصاص یافته است که علیرغم فرصت‌های مناسب گسترده موجود در آن نوپا بوده و ظرفیت‌های دست نخورده بسیاری در آن وجود دارد.

ربانی با اشاره به ظرفیت‌ها و زمینه‌های مربوط به همکاری‌های آموزشی و تأثیر آن در توسعه و پایدارسازی روابط فرهنگی دو کشور گفت: روابط فرهنگی جوامع بشری در دنیای معاصر که ناظر به پیوندهای مشترک و همسو میان ملت‌ها و دولت‏ها است، چهره جدیدی به خود گرفته و فضاهای جدیدی را گشوده است که می‌توان به تأثیر شبکه‌های اجتماعی در شکل‌گیری سازمان‌ها، نهادها و انجمن‌های علمی، فرهنگی و همچنین، تبادل آزاد اطلاعات و ارتباطات میان ملت‌ها اشاره کرد.

وی در ادامه سخنانش، اظهار کرد: نظام آموزشی می‌تواند در عرصه‌هايى چون تشخيص و ترویج ارزش‌هاى اجتماعى و عقيدتى، سهم و نقش مؤثری برعهده گیرد. نکته حائز اهمیت دیگر اینکه فرهنگ یک مقوله درونی است که با نظام ارزشی در وجود آدمی ارتباط تنگاتنگ دارد یا به عبارتی مى‌توان گفت كه ارزش‌ها، درونى ترين و مبنايى ترين عنصر فرهنگ را تشكيل مى‌دهند و همه رفتارها و حالات فرد و جامعه از آن‌ها ريشه مى‌گيرد.

رییس مرکز مطالعات راهبردی و روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه نظام آموزشی حكم زيرساخت و پايه نخستين در شكل‌گيرى فرهنگ عمومى و باورهاى ملى را دارا است، گفت: نظام‌هاى آموزشی به عنوان عامل انتقال ميراث اجتماعى و ايجاد نگرش و تغييرات فكرى افراد جامعه، نقش به سزايى بر عهده داشته و هر جامعه داراى ارزش‌ها، هنجارها، باورها و اعتقادات فرهنگى و اجتماعى بنيادى معينى است كه در اثر غفلت، ممكن است از ميان برود، بنابراين انتقال آن به اعضاى جديد جامعه و پاسدارى و بزرگداشت آن از اهميت زيادى، برخوردار است.

وی مطرح کرد: از طرفی، دیپلماسی علمی به عنوان یکی از ابعاد دیپلماسی مطرح شده است. جوامع علمی به عنوان کنشگران جدید نقش مهمی در تغییرات شناختی و هم سیاسی بر عهده داشته می‌توانند تأثیر مفیدی برای بازسازی روابط مستحکم تر برعهده گیرند.

تأکید بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی نخبگان

ربانی با تأکید بر اهمیت فعال‌سازی ظرفیت‌ها و پتانسیل مراکز علمی و فرهنگی از جمله دانشگاه‌ها در توسعه و تحکیم مناسبات سیاسی و فرهنگی ایران و افغانستان، گفت: امروزه ضرورت تقویت پیوندهای فرهنگی ایران و افغانستان به دلیل تأثیر مخرب عواملی چون رشد افراط گرایی و همچنین، چالش‌های ناشی از سهم و نقش بیگانگان در این منطقه به شدت احساس می‌شود.

وی یادآور شد: انچه که بیش از هر عامل دیگر کارآمدی دیپلماسی علمی و همکاری‌های آموزشی دو کشور را می‌تواند نشان دهد، مؤلفه‌های تبادل و دوسویگی است. لذا هرچه این ارتباط تعاملی و مشارکتی تر باشد احتمال موفقیت و پایداری آن نیز بیشتر خواهد شد، چراکه دیپلماسی به دنبال شکل دادن به معنا و مفهوم «ما» است.

ربانی با تأکید بر گفت‌وگوی نخبگان و گروه‌های مرجع علمی ایران و افغانستان بیان کرد: گفت‌وگو که اغلب بر یک احساس همگرایی شکل می‌گیرد زمانی می‌تواند به نتایج عملی مناسبی نیز دست یابد که بر ابتکارات کارآمد در توانمندسازی میدانی به منظور باز تعریف و باز مهندسی روابط فرهنگی ایران و افغانستان با تأکید بر ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی نخبگان دو کشور تمرکز یابد.

وی همچنین، گفت: همگرایی و همکاری‌های علمی، آموزشی و فرهنگی دو کشور ایران و افغانستان، در حل و فصل چالش‌های فزاینده جهان اسلام بویژه مهار افراط گرایی تأثیرگذاری بسیاری بدنبال دارد. ارتباطات فکری و فرهنگی دو ملت همواره برقرار بوده و این امکان را فراهم آورده است تا از طریق داد و ستدهای فکری و فرهنگی مسیر تعامل و همکاری و بهره‌گیری از فرهنگ غنی و پربار اسلامی کمتر دستخوش تحولات سیاسی و اقتصادی شود.

ربانی، توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی بر اساس راهبرد و استراتژی فرهنگی جهان اسلام، توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی در چارچوب نهادهای منطقه‌ای و قراردادهای فرهنگی منعقده دوجانبه، توسعه ارتباطات از طریق بهره‌گیری از ظرفیت گفت‌وگوهای فرهنگی میان نخبگان دو کشور را سه حوزه اصلی ظرفیت‌های همکاری‌های علمی و فرهنگی دو کشور برشمرد.

رییس مرکز مطالعات راهبردی و روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پیشنهاد داد: برای استمراربخشی و نتیجه بخش کردن گفت‌وگوها، دبیرخانه مجمع علمی گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان فعال شود تا امکان اجرایی کردن توافقات دو نشست فراهم شود.

وی افزود: انتشار فصلنامه علمی مشترک با همکاری نهادهای علمی و دانشگاهی عضو مجمع و همچنین فعال کردن سایت مجمع می‌تواند فضای گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان دو کشور را تسهیل و استمرار بخشد. گام‌های عملی در راه اندازی این دو فعالیت علمی برداشته شود و دستورالعمل مشارکت دانشگاه‌های عضو نیز تعیین شود.

ربانی همچنین، افزود: علاوه بر نشست‌های دوره‌ای مجمع، سالانه چند نشست موضوعی بویژه در خصوص مسایل و دغدغه‌های فرهنگی اجتماعی مشترک نیز برگزار شود.

وی در ادامه، بیان کرد: پیشنهاد می‌شود دانشگاه‌های شرکت کننده در این دور از نشست از این فرصت جهت توافق برای برخی همکاری‌های مشترک دو جانبه بهره گیرند و از ظرفیت جوانان و زنان و دانشجویان دو کشور جهت فعال‌سازی هرچه بیشتر این مجمع بهره جسته و برپایی نشست و برخی همکاری‌های علمی فرهنگی با موضوع زنان و جوانان را نیز در دستور کار خود قرار دهد.

بنابر اعلام این خبر، در این دور از گفت‌وگوی دو روزه، علاوه بر ارايه سخنرانی و مقالات با موضوع این دور از گفت‌وگوها، دومین نشست کاری اعضاي ایرانی و افغانستانی عضو دبیرخانه مجمع گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان، در خصوص آيین‌نامه دبیرخانه مجمع، همکاری‌های مشترک علمی و فرهنگی، تشکیل صندوق مشترک، چاپ و نشر فصلنامه، برپایی نشست‌های علمی و سایر همکاری‌ها، برپا خواهد شد.

انتهای پیام/ص


٠٨:٣٦ - 1397/12/01    /    شماره : ٧٢٣٩٧٠    /    تعداد نمایش : ٤٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.