English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١٠ بهمن ١٣٩٨
اخبار > حضرت علی اصغر(ع) نماد مظلوميت همه كودكان جهان است


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا:

حضرت علی اصغر(ع) نماد مظلوميت همه كودكان جهان است

محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا در اجتماع مسلمانان و عزاداران حسینی(ع) در مساجد کامپالا و خوجه گفت: حضرت علی اصغر(ع) نماد مظلوميت همه كودكان جهان به ویژه کودکان مظلوم است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا در اجتماع  مسلمانان مسجد کامپالا ومسجد خوجه  باارائه سخنرانی درمورد جایگاه امامت بطور عام در اسلام و بطور خاص حضرت امام حسین(ع) ، علل و اهداف قیام کربلا ؛ بيعت‌خواهي يزيد، دعوت مردم كوفه از امام(ع) ، اصلاح امت و مبارزه با فساد از جمله انگيزه‌هاي قيام كربلا را  تشریح کرد.

محمدرضا قزلسفلی  در سخنانی بااشاره به اوضاع سياسي و اجتماعي زمان امام حسين(ع) ، تبليغات مسموم بنى اميه عليه حضرت على(ع)، تحريفات و بدعت‌هاي هدفمند اظهارداشت: در چنين اوضاعي امام حسين(ع) فرمود "آيا نمى‏بينيد كه به حق عمل نمى‌شود و از باطل نهى نمي‌شود؟ در اين هنگام بايد شخص مؤمن حقا طالب لقاى خدا باشد". نهضت، مقاومت، پايدارى و شهادت امام حسين(ع) موجب شد تا اسلام ناب محمدي(ص) نجات يافته و باقي بماند.

احياي نماز و فريضه امر به معروف و نهي از منكر

رایزن فرهنگی ایران در ادامه سخنان خود  با اشاره به تاثير گسترده قيام امام حسين(ع) در ترويج و تحکیم ارزش‌هاي انساني و الهی در مسلمانان و آزادگان جهان و همه انسان‌هاي پاك‌سرشت تصریح کرد:احياي نماز و فريضه امر به معروف و نهي از منكر، استقامت و آزادي‌خواهي، حفظ كرامت و عزت نفس، بيداري، رهائي از جهالت و گمراهي، شجاعت، اخلاص، آزادگي و ايثار از جمله ميراث و پيام‌هاي قيام ابا عبدالله الحسين(ع) است.

سخنران مسجد خوجه تنها راه نجات از همه مشكلات و بحران های اجتماعي، اقتصادي، سياسي، فرهنگي و رسيدن به سعادت دنيوي و اخروي، پیروی از فرهنگ اسلام ناب محمدي(ص) و اقتدا به فرهنگ و معارف اهل البيت(ع) و امام حسین (ع) عنوان کرد.

وی درادامه سخنان خود ،با تاکید براین که همه مسلمانان و آزادگان جهان در همه زمان‌ها و مكان‌ها و امت اسلامي مخاطب سؤال هل من ناصر ينصرني امام حسین (ع) در روز عاشوراي سال شصت و يك هجري می باشند ، گفت:حضرت زينب(س) پیام آور انقلاب کربلا - قيام عاشورا  با نقش و رسالت حضرت زینب (س) كامل شد . اگر حضرت زينب(س) پيام كربلا را به بشريت نرسانده بود؛ حقيقت قيام عاشورا به طور تحريف شده در تاريخ ثبت مي‌شد. نقش حضرت زينب(س) بانوي قهرمان کربلا به عنوان پيام رسان قيام کربلا با سخنان کوبنده و افشاگرانه‌ خود توانستند حقايق و ‌وقايع عاشورا را به گوش مردم جهان رسانده و‌ روز به روز بر عمق نفرت مسلمانان و ملت هاي آزاده جهان از اعمال ظالمانه‌ بني ‌اميه بيفزايند.

کربلا یک حرکت بین المللی بود

قزلسفلی در اجتماع مسجد خوجه با تاکید براینکه ،تشريح زمينه هاي فرهنگي قيام کربلا __ ايجاد اختلاف، شبهه در مباني دين، به کار گماردن افراد فاسد در رده‌هاي بالاي حکومتي، ترويج فرهنگ فساد، اشاعه و گسترش رقص، آواز، لهو و لعب در جامعه‌، ايجاد نظام طبقاتي، تحريف دين و احکام اسلامي، ترويج فرهنگ دنيا پرستي، کم رنگ کردن ارزش‌هاي اسلامي در جامعه از جمله شيوه هاي فرهنگي و ديني يزيد بن معاويه به عنوان رهبر مسلمين براي نابود کردن ارزش ها و آموزه هاي اسلام ناب و بازگردان امت مسلمان به جاهليت قبل از اسلامي بودند افزود:امام حسين(ع) با نثار خون خود و ياران با وفايش درختي را که پيامبر اکرم(ص) به عنوان اسلام کاشته بود در سال شصت قمري توسط يزيد بن معاويه در معرض خشک شدن و نابودي قرار گرفته بود، آبياري، حاصل خيزي، احياء و سلامت آن را براي هميشه تضمين کردند.

وی افزود: لذا در بين شهداي کربلا نمایندگانی از هر ملت و نژاد و بويژه يک سياه پوست از آفريقا به نام آقای جون وجود دارد . لذا مکتب عاشورا يک طرح جهاني بوده، به زمان و مکان محدود نبوده و همه مسلمانان اعم از سنی و شیعه و آزادي خواهان جهان مديون ميراث نهضت کربلا هستند.

نهضت عاشورا بازگشت به هويت اسلامي

قزلسفلی در ادامه سخنان خود اظهارداشت:مکتب عاشورا يک انديشه زنده، تاثير گذار و الهام بخش در جنبش‎هاي جهان مي باشد . ، آزادي و آزادگي بوده و ملت هاي مسلمان با الگو گرفتن از قيام عاشورا با ظالمان حاکم مبارزه مي کنند.قيام کربلا حافظ اهداف مبعث، سنت هاي حضرت محمد(ص) و ميراث اسلام ناب می باشد.  نقش قیام کربلا در بیداری و بصیرت مردم، امام حسین (ع) وارث انبیاء الهی، مقاومت و آزاديخواهى، احياى اسلام و امر به معروف و نهى ازمنكر در قیام کربلا، نقش حضرت زینب (س) در تداوم و تکمیل نهضت امام حسین (ع)، ایثار، شجاعت، آزادگی، تاریخچه عاشورا، مصائب اهل البیت (ع) در کربلا، پیامبر اکرم (ص) و امام حسین (ع)و.....

عزاداري‌ بر امام حسين(ع) سبب‌ زنده‌ ماندن‌ هميشگي‌ دين‌ اسلام‌ شده است

وی درادامه سخنان خود اظهار داشت : ترسیم نحوه شهادت حضرت علی اصغر (ع) برای مادران __ حضرت علی اصغر(ع) نماد مظلوميت همه كودكان جهان بویژه کودکان مظلوم است. حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) که با شهادت خود و هفتاد و دو تن از یارانش سلامت کامل اسلام و ارزش های انسانی را برای همیشه تضمین نمود به همه انسان ها تعلق دارند .شهادت حضرت علی اصغر برای امام حسین (ع) بسیار درناک و ناگوار بود. یک نامه و سند زمانی اعتبار دارد که امضاء کوچکی در پایان آن قرار بگیرد . امام حسین (ع) در روز عاشورا طوماری با خون یارانش ، با دست های قلم شده برادرش حضرت عباس (ع) و با بدن های پاره پاره شده فرزند بزرگش حضرت علی اکبر(ع) و ... نوشت . اما ارزش و اعتبار این طومار زمانی معتبر شد که  فرزند شش ماهه اش که کوچک ترین سرباز کربلا بود ، شهید شد .

تشریح نقش حضرت زینب (س) در قیام کربلا

رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا ،در بخش دیگری از سخنان خود درباره قيام کربل گفت:قیام كربلا آغازگر راهی است كه امروز ، تداوم يافته است و در نهايت قطعا به پيروزی و استقرار حكومت جهانی حضرت مهدی موعود(عج) منجر خواهد شد.مفهوم حديث نبوی حسين از من است و من از حسين مفهوم اين است كه سلامت و بقای اسلام با نهضت كربلا برای هميشه تضمين شده است.

قزلسفلی درپایان سخنان خود گفت:يزيد همان چيزی را از امام حسين(ع) خواسته بود كه امروز حاكمان ستمگر و استکبار آمریکا و کشورهای استعمارگر  از پیروان راستین پیامبر اکرم (ص) ، مسلمانان و ملت‌های مستضعف می‌خواهند.امام حسين(ع) در برابر بدعت‌ها و خواسته‌های نامشروع يزيد، به‌پا خواست و با قيام خود به همه انسان‌های آزادی‌خواه درس آزادی و بيداری آموخت و راه رهايی از استبداد و استكبار را به بشريت نشان داد.

انتهای پیام/م


١٥:٠٠ - 1398/06/18    /    شماره : ٧٣٥٣٨٥    /    تعداد نمایش : ٦٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.

 • آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین برگزار شد
  آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین و افتتاحیه ششمین دور (9 مهرماه) با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌ جمهور، سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آيت‌الله تسخيري، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام و غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي در حسینیه الزهرا(س) این سازمان، برگزار شد.