English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩
اخبار > نشست «یک میراث فرهنگی در خطر؛ سایت‌های ایران در فهرست جهانی یونسکو»


  چاپ        ارسال به دوست

در ایتالیا برگزار شد؛

نشست «یک میراث فرهنگی در خطر؛ سایت‌های ایران در فهرست جهانی یونسکو»

به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در ایتالیا و با مشارکت انجمن بین‌المللی مطالعات مدیترانه و شرق، نشست «یک میراث فرهنگی در خطر؛ سایت‌های ایران در فهرست جهانی یونسکو» در پاسخ به تهدید حمله رییس جمهور آمریکا به میراث فرهنگی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این نشست با حضور حمید بیات، سفیر ایران در ایتالیا، اکبر قولی، رایزن فرهنگی ايران در رُم، طاها هاشمی، سفیر ایران در واتیکان، آدریانو رُوسّي، مدیر انجمن بین‌المللی مطالعات مدیترانه و شرق؛ و پروفسور پیِر فرانچسکو کالییِری، استاد دانشگاه بلونیا در کتابخانه «وَلّیچِلیانا» شهر رُم برگزار شد.

اظهارات ترامپ درباره میراث فرهنگی ،خشم ایران شناسان سراسر دنیا را برانگیخت

در آغاز این نشست، رُوسّی، مدیر انجمن بین‌المللی مطالعات مدیترانه و شرق، با نمایش تصاویری از واکنش جوامع دانشگاهی و فرهنگی در سراسر جهان به تهدید حمله رییس جمهور امریکا به میراث فرهنگی ایران بیان داشت: "اظهارات ترامپ خشم ایران شناسان سراسر دنیا را برانگیخت... و استولپر؛ ایران‌شناس برجسته امریکایی، بیانیه ای را در محکومیت اظهارات ترامپ منتشر نمود، که ظرف ۴۸ ساعت قریب به اتفاق اعضا جامعه بین‌المللی ایران شناس، آن را امضا؛و انجمن ایران شناسان اروپا نیز با صدور بیانیه جداگانه‌ای در سایت خود، اظهارات ترامپ را محکوم؛ و جملگی سخنان ترامپ را به عملکرد داعش تشبیه نمودند... و ما ایران شناسان ایتالیایی نیز، با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا. ایران در ایتالیا، این نشست را برای محکوم نمودن این تهدید ترتیب داده ایم...ما که هنوز خسارت های میراث بشری در جنگ ایران و عراق؛ و حمله طالبان به مجسمه بودا را فراموش نکرده ایم؛ چگونه می توانیم اجازه دهیم؛ خسارات و ویرانی بیشتری به میراث بشری وارد گردد.

ارتقاء درک متقابل، با هدف تحکیم صلح و دوستی میان ایران وایتالیا ، همواره مد نظر است

در ادامه، حمید بیات؛ سفیر ج.ا.ایران در رم، طی سخنانی بیان داشت: "برخورداری دو کشور ج.ا.ایران و ایتالیا از فرهنگ و تمدنی غنی؛ قدمت مناسبات فرهنگی؛ و میراث و ریشه‌های تاریخی مشترک؛ موجب گردیده؛ در بسیاری موارد دیپلماسی فرهنگی راه گشای دیگر مناسبات ایران و ایتالیا باشد؛ تا آن جا که، مقامات عالی رتبه دو کشور در سفرهای متقابل بر روابط فرهنگی تاکید فراوان داشته؛ مناسبات را فرهنگ محور ارزیابی نموده؛ و ارتقاء درک متقابل، با هدف تحکیم صلح و دوستی میان دو ملت و دولت را، همواره مد نظر قرار داده اند".

از مفهوم میراث مشترک بشری برای توصیف دستاوردهای بشری بهره جوییم

حمید بیات ، سپس با ارایه آمارها در خصوص میراث ایران در فهرست جهانی یونسکو، و یادآوری همکاری ج.ا.ایران با انجمن بین‌المللی مطالعات مدیترانه و شرق در کاوش و مرمت برخی از آن‌ها افزود: "برگزاری چنین نشستی خود، گواه دیگری از جایگاه والای فرهنگ و تمدن دوکشور، به عنوان میراث مشترک بشری است. مکان‌ها وآثار فرهنگی و تمدنی شاید از لحاظ تاریخی و جغرافیایی متعلق به یک قوم یا ملت باشند، اما از لحاظ نقشی که در بازشناسی هویت بشری و انباشت لایه‌های تاریخی معرفت دارند؛ متعلق به همگان؛ و فارغ از جغرافیا و مکان‌اند؛ و لذا، شایسته است؛ از مفهوم میراث مشترک بشری برای توصیف این دستاوردهای بشری بهره جوییم. احترام به آثار فرهنگی و تمدنی، در واقع رعایت حرمت انسانی، و کرامت ذاتی انسانی است؛ و نقطه مقابل آن؛ یعنی حمله به اموال، و میراث فرهنگی، حمله به انسانیت؛ حمله به روح بشریت؛ و حمله به تاریخ است".

تهدید رییس جمهور امریکا برای نابودی مراکز فرهنگی و تمدنی ایران، مصداق بارز تروریسم فرهنگی بین‌المللی است

وی همچنین، با اشاره به کنوانسیون‌های بین‌المللی در خصوص حفاظت از میراث فرهنگی؛ و تأکید بر ضرورت التزام بین‌المللی به آن‌ها بیان داشت: "با کمال تعجب امروز، نه تنها از سوی برخی گروه‌ها و جریان‌های افراط‌گرا آثار و ارزش‌های فرهنگی و تمدنی در معرض تهدید و خطر قرار دارد؛ بلکه اخیرا شاهد اقدامات و اظهارات رییس جمهور آمریکا بودیم؛ که مردم و فرهنگ و تمدن ایرانی را مورد تهدید قرار داد... تهدید رییس جمهور امریکا برای نابودی مراکز فرهنگی و تمدنی ایران، مصداق بارز تروریسم فرهنگی بین‌المللی است؛ و ادامه قانون شکنی آمریکا برای شکستن مقاومت مردم ایران است؛ که از یک سو، با تروریسم اقتصادی، با صراحت منابع تامین غذا و داروی مردم مقاوم ایران را مورد هدف قرار داده است؛ و از سوی دیگر، به تهدیدات نظامی و فرهنگی مبادرت می‌کند. امریکا علیرغم ادعای خود بارها نشان داده؛ که اعتقادی به مذاکره و پایبندی به تعهدات قبلی و فعلی ندارد؛ و دشمنی با فرهنگ؛ و حتی خصومت با یک ملت نیست؛ بلکه مخاصمه و مبارزه با ارزش‌های مشترک فرهنگی، و دستاوردهای تمدنی ملل مختلف جهان است".

ایران به عنوان وارث یکی از تمدن‌های کهن، همواره منادی تعامل و همکاری فرهنگ‌ها و گفت و گو‌ها بوده است

سفیر ج.ا.ایران در خاتمه سخنان خود خاطر نشان ساخت: "میراث فرهنگی نقش به سزایی در تقویت عناصر معنونی و مادی تحقق صلح و توسعه پایدار دارد. آثار تاریخی میراث گذشتگان و امانت آیندگان است. ج.ا.ایران به عنوان وارث یکی از تمدن‌های کهن، همواره منادی تعامل و همکاری فرهنگ‌ها و گفت و گو‌ها بوده؛ تا نسل‌های آینده از بالندگی و پویایی و تعامل فرهنگی برخوردار باشند؛ و نسل کنونی از بلای افراط و خشونت رها شود.

وی درادامه تصریح کرد:در این راستا، همکاری‌های دو کشور ایران و ایتالیا، در زمینه حفظ و حراست از میراث فرهنگی و تمدنی، که سال‌های اخیر در سطح بسیار خوبی صورت گرفته؛ از اقدمات ارزشمند در روابط دوکشور بوده؛ که جا دارد؛ از حسن توجه مسؤلین ایتالیایی در این امر تشکر و قدردانی نمایم".

سخنران پایانی این نشست، پروفسور "کالییِری"؛ استاد دانشگاه بولونیا بود؛ که طی سخنانی بیان داشت: "صحبت های ترامپ در خصوص حمله به مراکز فرهنگی ایران، در جامعه بین‌المللی ایران شناسان؛ بالاخص ایران‌شناسان آمریکایی؛ که در زمره برترین ایران‌شناسان دنیا هستند؛ نگرانی عمیقی ایجاد نمود.

بسیار مفتخر هستیم؛ که توانسته‌ایم؛ اطمینان و احترام ایرانیان را جلب نماییم

وی درادامه افزود:ایران بین کشورهای جهان رتبه نهم؛ و در آسیا رتبه سوم برخورداری از میراث فرهنگی بشری را دارد؛ و سرمایه‌گذاری زیادی در خصوص حفظ؛ معرفی؛ و ثبت میراث خود در فهرست میراث فرهنگی بشری نموده است. از ۲۴ سایت ثبت شده در این فهرست؛ ۸ سایت با همکاری ایتالیا کاوش؛ مرمت؛ معرفی؛ و به ثبت رسیده؛ که مهم‌ترین آن ها نیز بوده اند؛ و این باعث افتخار کشور ایتالیا؛ و ایران شناسان آن است... تحریم ها تاثیر زیادی بر روند امور در عملیات شناسایی؛ حفاری؛ و مرمت آثار باستانی ایران داشته؛ و برای ما نیز مشکلات عدیده‌ای ایجاد نموده‌است... ترامپ از ویرانی میراثی سخن می گوید؛ که ذره ای آن را نمی شناسد؛ زیرا اگر می شناخت؛ به خود اجازه این اظهارات را نمی داد...فعالیت‌های ایران‌شناسان ایتالیایی در ایران، همیشه نزد ایرانیان و مسؤلین میراث فرهنگی ایران ارج یافته؛ و برای آن احترام خاصی قایل هستند؛ که جای تشکر دارد؛ و باید بگویم؛ بسیار مفتخر هستیم؛ که توانسته‌ایم؛ اطمینان و احترام ایرانیان را جلب نماییم".

این نشست، با جمع بندی پایانی "رُوسّی"؛ مدیر انجمن بین‌المللی مطالعات مدیترانه و شرق خاتمه یافت؛ که در بخشی از آن بیان داشت: "از این تریبون بهره جسته؛ و مراتب نزدیکی و همدلی خود با مردم عزیز ایران را اعلام می نمایم".

این نشست با حضور پرشمار خبرنگاران؛ از جمله خبرنگار صدا و سیمای ج.ا.ایران در شهر رم؛ خبرنگار خبرگزاری رسمی ایتلیا "آنسا"؛ روزنامه پرشمارگان "رِپوبلیکا"؛ و پوشش تصویری بخش خبر بیست و چهارساعته تلویزیون سراسری ایتالیا RAI 24، پوشش خبری مطلوبی داشت.

بخشی از این پوشش خبری به مصاحبه بخش خبر تلویزیون سراسری ایتالیا RAI 24 با اکبر قولی؛ رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا اختصاص داشت؛ که وی در پاسخ به سوالات خبرنگار این شبکه مبنی بر تغییر دیدگاه و کاهش نگرانی ج.ا.ایران پس از عقب نشینی ترامپ از سخنان تهدید آمیز خود، با محکومیت تهدید خارج از عرف؛ و ناقض کنوانسیون‌های بین‌المللی حفاظت از میراث فرهنگی رییس جمهور امریکا؛ بیان چنین تهدیدی را از چنین جایگاه حقوقی ای؛ معنادار؛ تکان دهنده؛ وهشدار دهنده ارزیابی؛ و همراهی جامعه بین الملل؛ به ویژه ایران شناسان و دیگر فرهیختگان ایتالیایی با دولت و ملت ایران، در مقابله با این تهدید؛ که منجر به عقب نشینی رییس جمهور آمریکا گردید را؛ دلگرم کننده؛ و در خور تقدیر دانست.

وی در پاسخ به سوال در خصوص هدف از برگزاری این نشست نیز بیان داشت: "این نشست با هدف معرفی میراث فرهنگی ایران به مخاطبین ایتالیایی؛ از زبان ایران‌شناسان شهیر ایتالیایی؛ و همچنین جلب توجه جامعه جهانی به خطراتی که از جانب افراط گرایان در مخاصمات بین دولت ها، این میراث بشری را تهدید می کند؛ برگزار شده است".

انتهای پیام/م


٠٧:٢٤ - 1398/11/12    /    شماره : ٧٤٣٧٤٨    /    تعداد نمایش : ٤٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.