English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٩ خرداد ١٣٩٩
اخبار > برگزاری مراسم اربعین حسینی در خارج از کشور


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم اربعین حسینی در خارج از کشور

همزمان با اربعین حسینی، مراسم عزاداری و سوگواری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از كشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم اربعین حسینی با حضور ارادتمندان به مكتب عاشورا و خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران در كشورهای ذیل برگزار شد:

غنا

همزمان با اربعین حسینی، روز پنجشنبه (25 مهر) مراسم بزرگداشت سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش با حضور جمعی از ایرانیان مقیم غنا در محل رایزنی فرهنگی ایران در غنا برگزار شد.

حجت‌الاسلام عرب‌خراسانی، رییس دانشگاه اسلامی غنا در سخنانی، با اشاره به معجزه بودن قرآن کریم و راز ماندگاری این کتاب مقدس اظهار کرد: قرآن کریم بیانگر روش و منش زندگی انسان در طول تاریخ بشریت بوده و تنها متعلق به یک دوره خاص نیست.

وی ادامه داد: قرآن کریم همواره ترسیم کننده خطوط بین حق و باطل است و این مهم از داستان هابیل و قابیل آغاز و تا کنون نیز ادامه دارد.

رییس دانشگاه اسلامی غنا با ورود به واقعه کربلا اظهار کرد: حرکت امام حسین(ع) در حق طلبی و شهادت طلبی روز عاشورا، انعکاس آموزه‌های قرآنی ایشان است. امام حسین(ع) با این تفکر و پرسش، که کدام یک از پیامبران الهی و صالحان سر تعظیم در مقابل باطل فرو آورده اند که من بیاورم، برای رضای پروردگار، تا پای جان خود و شهادت همراهانش در برابر رژیم منحوس اموی ایستادگی کرد.

همچنین مراسم مشابهی جهت بزرگداشت اربعین حسینی با حضور ارادتمندان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در شهر آکرا برگزار شد.

این مراسم روز یکشنبه (28 مهر) با برگزاری راهپیمایی از مسجد رسول اکرم(ص) در منطقه نیما آغاز و پس از طی مسافت 10 کیلومتر به سمت منطقه زنگو واقع در مرکز شهر آکرا پایان یافت.

در این مراسم معنوی شیعیان و محبان اهل بیت(ع)، با اعلام همبستگی با اهداف والای اهل بیت(ع) از خداوند منان طلب آمرزش کرده و دستان نیازمند خود را به سوی پروردگار دراز کردند.

در ادامه، شیخ احمد کمال الدین رهبر شیعیان غنا، در سخنانی با تسبیح خداوند متعال و تشکر از شرکت کنندگان در مراسم پیاده روی اربعین، برای کسانی که روش و منش شیعه، در تضرع از درگاه الهی و اهل بیت(ع) را خارج از دین دانسته طلب مغفرت و آنان را به پیروی از حق و حقیقت دعوت کرد.

شیخ احمد کمال الدین خاطرنشان کرد: اگر اعتقادات و دستورالعمل های اهل بیت(ع) در روحیات و اخلاقیات ما منعکس نشود، قطعاً در مسیر و راه امام حسین(ع) قرار نداشته و اعمال ما مورد قبول خداوند نخواهد بود. مسیری که ما باید طی کنیم تا اعمال ما مورد قبول پیشگاه درگاه الهی قرار بگیرد، این است که رفتار و اخلاق مناسب با خانواده، دوستان و تمامی نزدیکان خود داشته باشیم و چه بسا با این اوصاف شناخته شویم.

رهبر شیعیان غنا همچنین با اشاره به تأثیر اخلاق خوب بر مخالفین گفت : یکی از مهمترین روش‌های دعوت مردم به حقیقت، برخورد با اخلاق خوب یا موعظه بدون کلام است، این همان چیزی است که برای رسیدن به آن باید تلاش کنیم.

امام کل شیعیان غنا در بخش پایانی سخنانش، اظهار کرد: اگر کسی می‌خواهد حسینی باشد، باید اخلاق و روش حسین(ع) را سرچشمه رفتار و اخلاق خود قرار دهد.

دهلی‌نو

 همزمان با اربعین سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) مراسم سوگواری آن حضرت با حضور جمع کثیری از شیفتگان و ارادتمندان به خاندان رسالت در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام علیزاده موسوی در خصوص راز اربعین و عدد چهل در قرآن و روایات و تاریخ سخنانی ایراد کرد.

این مراسم با عزاداری و ذکر مصائب برای حضرت امام حسین(ع) به پایان رسید.

همچنین، ربانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران همزمان با اربعین حسینی(ع) در جمع شیعیان آگرا حضور یافت. در این مراسم که در مزار شهید ثالث «شهید نورالله قاضی شوشتری» برگزار شد، جمعی از شیعیان آگرا به نوحه خوانی و سینه زنی پرداختند.

در ادامه این برنامه، مراسمی با عنوان «شرح بیان محرم» در مرکز بین‌المللی هند برگزار شد. شعرخوانی، دکلمه و بیان سنت‌های آئینی و عاشورایی محرم در هند و توصیف واقعه کربلا از جمله برنامه‌های این مراسم بود.

در حاشیه این برنامه، محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو با مسئولین برگزار کنندگان این برنامه دیدار و گفت‌وگو کرد.

آفریقای جنوبی (پرتوریا)

در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، مراسم عزاداری و سوگواری (26 مهرماه) با حضور مقامات، کارکنان سفارت ایران در آفریقای جنوبی، ایرانیان مقیم و خانواده‌های آنان به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پروتوریا برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، احمد علی محسن‌زاده، رایزن فرهنگی کشورمان در پروتوریا با تسلیت ایام سوگواری، به تشریح و تبیین فلسفه قیام عاشورا پرداخت.

وی اظهار کرد: اسلام انسان‌ها را به تفکر امر می‌کند و قرآن کریم مردم را به اندیشیدن در خلقت آسمان‌ها و زمین، سرگذشت و سرنوشت پیشینیان دعوت می‌کند؛ همچنین در حدیث آمده یک ساعت فکر کردن بهتر از هفتاد سال عبادت است.

محسن‌زاده ادامه داد: با نگاهی به تاریخ حادثه کربلا درمی‌یابیم آنهایی که به قصد عبادت، امام و یاران باوفایش را به شهادت رساندند و کسانیکه در برابر این حادثه سکوت کردند و راضی شدند، اگر در خصوص سخنان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) و دلایل قیام آن حضرت تفکر می‌کردند، این حادثه عظیم رخ نمی‌داد.

رایزن فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی گفت: در زیارت‌نامه‌های عاشورا، وارث و اربعین، نه تنها  قاتلین آن حضرت مورد لعن و نفرین قرار گرفتند، بلکه کسانی هم که در برابر این ظلم و بیدادگری سکوت  اختیار کردند و به آن راضی شدند و از ستمگران تبعیت کردند نیز به همان اندازه مورد لعن قرار گرفتند.

وی در ادامه با اشاره به نقش اساسی قیام کربلا در پیروزی و استمرار حیات انقلاب اسلامی در مقاطع مختلف از جمله در دفاع مقدس پرداخت و به عزت امروز جمهوری اسلامی ایران و تأثیر بی‌بدیل حماسه حسینی در این بالندگی اشاره کرد.

وی افزود: شعار «حب الحسین یجمعنا» امروزه عظیم‌ترین راهپیمایی صلح آمیز را در جهان رقم زد و می‌رود تا این حرکت الهی به یکی از مهمترین عوامل بیداری مسلمانان بلکه همه مظلومان و آزادیخواهان جهان تبدیل شده و پیروزی کامل جبهه مقاومت را در منطقه و جهان رقم زند.

در پایان این مراسم، مداح اهل بیت(ع) به ذکر مصائب عاشورا و اربعین سرور آزادگان جهان پرداخت.

استانبول

با همکاری وابستگی فرهنگی ایران در استانبول، مراسم سوگواری و عزاداری اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) با حضور سید کاظم سجادپور، معاون پژوهشی و آموزشی وزارت امور خارجه و کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی ایران و مشتاقان و محبان اهل بیت‌(ع) از کشورهای ترکیه‌، آذربایجان، افغانستان، کارکنان نهادهای جمهوری اسلامی ایران مستقر در استانبول و ایرانیان مقیم در مسجد والده خان‌ (ایرانیان‌) استانبول برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین فرید عصر، امام جماعت مسجد والده خان (‌ایرانیان‌) استانبول با تسلیت فرارسیدن اربعین حسینی در سخنانی، گفت: اربعین امام حسین‌(ع) و یاران با وفایش مایه وحدت جهان اسلام است و کسانیکه از این حماسه بزرگ و شرکت ‌در راهپیمایی جا مانده اند با گردهم آمدن و تعظیم به حرکت عاشورا دلبستگی خود را به این مسیر اعلام می‌کنند.

در ادامه، احمد‌زاده، مداح اهل بیت(ع) به مرثیه خوانی  و سینه زنی در وصف سالار شهیدان  پرداخت.

همچنین مراسم مشابهی با حضور عاشقان و پیروان اهل بیت(ع)، سجادپور، معاون پژوهشی و آموزشی وزارت امور خارجه، آیت‌الله مصطفی‌ باقری، امام جمعه بناب، بختیار اسدزاده، سرکنسول و کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول از سوی مرکز زینبیه در سالن یحیی کمال بیاتلی منطقه هالکالی استانبول برگزار شد.

شیخ حسن کارابولوت، رییس اتحادیه علمای جعفری ترکیه (‌جابر) در سخنانی گفت: امام حسین (ع) امید تمامی مظلومان و محرومان در دنیاست، ما افتخار می‌کنیم که پیرو او هستیم و سید الشهدا رهبر تمام آزادگان جهان است.

رییس بخش خدمات دینی بنیاد جم علویان ترکیه هم در این مراسم، گفت: درک و فهمیدن امام حسین(ع) وظیفه تمام مسلمانان و حتی وظیفه تمام انسان‌هاست، انسانیت امروزه نیازمند الگو گرفتن از نهضت عاشورا و کربلاست و باید بسیج  شناخت از کربلا و شهدای کربلا برای همگان آغاز شود.

آیت‌الله شیخ مصطفی باقری، نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه بناب، با ابلاغ سلام مقام معظم رهبری و ملت ایران به عزاداران حسینی، پیرامون اتحاد و الفت امت اسلامی و مسلمانان سخنانی ایراد کرد و به ذکر احادیث و روایاتی درباره محبت به اهل بیت‌(ع) پرداخت.

این مراسم با اجرای تئاتر اربعین ازسوی جوانان مرکز زینبیه و مداحی اهل بیت(ع) در هالکالی استانبول پایان یافت.

فیلیپین

مراسم اربعین حسینی با حضور تنهایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران، اعضاء سفارت، جمعی از ایرانیان مقیم و عاشقان اهل بیت(ع) در سالن رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در مانیل برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، خانم زینب هاویر، از زنان فرهیخته مسلمان و منشی انجمن دوستی زنان فرهیخته ایران و فیلیپین سخنانی را ایراد کرد.

وی افزود: در این جا گرد هم آمده‌ایم تا سالگرد چهلمین روز واقعه اسفناک کربلا را بیاد آوریم، واقعه ای که نشان داد چگونه سید الشهدا (ع) ماموریت بزرگ خود را در حساس ترین برهه تاریخ اسلام عملی کرد.

خانم هاویر با اشاره به چالش‌های پیش روی پیروان اهل البیت(ع) گفت: یکی از چالش‌های بزرگ فراروی همه ما این است که چگونه امام حسین(ع) را به غیر مسلمانان و اهل تسنن معرفی کنیم و این که به آنان نشان دهیم که امام بزرگوار برای امروز و دوران فعلی ماست و کربلا متعلق به همه انسان‌ها بدور از نژاد، قومیت، دین و عقاید آنهاست.

 وی ادامه داد: باید به مردم امکان دهیم تا درک کنند که انقلاب امام حسین(ع) انقلابی در راستای حقیقت و عدالت بود.

سخنران بعدی، محمد تنهایی بود. وی با اشاره به شخصیت والای امام حسین(ع) گفت: آنچه لازم است این که چگونگی ارتباط خود را با امام حسین(ع) بشناسیم و از مسئولیت خود اطلاع داشته باشیم و هر کسی به اندازه ظرفیت خود باید این کار را انجام دهد.

سفیر کشورمان با اشاره به واقعه عاشورا افزود: حرکت امام حسین(ع) در روز عاشورا شروع نشد و در قریب پنج شش دهه عمر مبارک ایشان شکل گرفت؛ حقیقت ایمان یعنی از خود گذشتگی در کربلا اوج تکامل انسانی و اوج اعتلاء روحی امام حسین(ع) را نشان داد.

این مراسم با مرثیه سرایی یکی از مداحان خاندان عصمت و طهارت پایان یافت.

بمبئی

به همت رایزنی فرهنگی ایران در بمبئی و همزمان با اربعین حسینی، مراسم با‌شکوهی در روز یکشنبه (28 مهر) با حضور محسن آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، کارکنان و اعضای نهادهای وابسته به کشورمان و جمع کثیری از ایرانیان مقیم در محل دربار حسینی مومبای برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین گیلانی، از روحانیون به شرح حوادث پس از عاشورا و قیام توابین پرداخت و با اشاره به فضیلت، جایگاه و مقام شهادت اظهار کرد: در تفکر شیعی، برترین کامیابی، بزرگ‌ترین پیروزی، والاترین مقام، رفیع‌ترین مرتبت و عالی‌ترین رتبه و گرانمایه‌ترین درجه، رسیدن به فیض عظمای شهادت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نجفی هم در سخنانی، با اشاره به خطبه امام سجاد(ع) در مسجد شام گفت: اهل بیت پیامبر(ص) در اول صفر سال 61 هجری قمری در شرایطی وارد شهر شام شدند که حدود چهل سال در این شهر و اطراف آن بر علیه امیرالمؤمنین علی علیه السلام تبلیغات مسموم صورت گرفته بود.

وی ادامه داد: یکی از حساس‌ترین سخنان امام سجاد‌(ع) که تحولی عظیم در بینش مردم نسبت به امویان ایجاد کرد و معادلات یزید را بر هم زد و خط مشی او را نسبت به اهل‌بیت(ع) کاملاً تغییر داد، خطبه‌ای است که آن حضرت در جمع مردم و رجال سیاسی و دینی و در مسجد شام ایراد کرده و در آن خطبه اوج موفقیت امام سجاد(ع) در ابلاغ رسالت و تبلیغ عاشورا و تداوم خط شهیدان کربلا به تصویر کشیده شده است.

در پایان این مراسم فلاحی، مداح اهل بیت عصمت و طهارت به ذکر مصائب اهل بیت‌(ع) پرداخت.

گرجستان

همزمان با ایام اربعین حسینی(ع)، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در گرجستان با همکاری و مشارکت اداره مسلمانان گرجستان، اقدام به برگزاری کنفرانسی با عنوان «عاشوراه: فداکارای برای انسانیت و معنویت» در سالن اجتماعات آل البیت(ع) شهر تفلیس گرجستان کرد.

این همایش با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین اجاق‌نژاد، نماینده ولی‌فقیه در جمهوری آذربایجان، سید جواد قوام‌شهیدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران، حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی کشورمان، زازا واشاكمادزه، مشاور نخست وزیر و رییس آژانس دولتی امور دینی و جمعی از علماء، روحانیون، شخصیت‌های دینی از ادیان مختلف گرجستان، رییس نمایندگی سازمان دیانت ترکیه در تفلیس، نماینده سفارت جمهوری آذربایجان و عاشقان و شیفتگان مکتب اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام برگزار شد.

تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، پخش کلیپ برپایی عزاداری امام حسین(ع) در جهان و ایراد سخنرانی از جمله برنامه‌های این مراسم بود.

همچنین در حاشیه این کنفرانس، نمایشگاه عکس اربعین برپا شد و مشاور نخست وزیر و رییس آژانس دولتی امور دینی، مفتی شرق گرجستان، رییس اداره مسلمانان گرجستان، نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان و قفقاز، حجت‌الاسلام والمسلمین ساعی ور، رییس نمایندگی سازمان دیانت ترکیه در تفلیس، نماینده سفارت جمهوری آذربایجان در ترکیه و نمایندگان کلیسا در خصوص قیام نهضت امام حسین(ع)، جایگاه جهانی اربعین، مبانی ارزشی معنویت در دین، فداکاری امام حسین(ع) در راه احیای دین و معنویت و ... سخنرانی کردند.

همزمان با اربعين سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) و ياران باوفاي آن حضرت، مراسم عزاداري و سوگواري (27 مهرماه) با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان برگزار شد.

این مراسم با حضور دوستداران اهل بیت(ع)، علماء و شخصیت‌های محلی، حجت‌الاسلام والمسلمین اجاق‌نژاد، نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان و منطقه قفقاز، حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی  ایران، شیخ رامین ایگیدوف، رییس اداره مسمانان گرجستان، داود زارع، رییس نمایندگی جامعةالمصطفی(ص) العالمیه در گرجستان و جمع کثیری از مسلمانان و دلدادگان عاشق امام سوم شیعیان از شهر و روستاهای اطراف شهر مسلمان نشین گاردبانی گرجستان در مسجد امام علی‌(ع) در روستای قره تجله این شهر برگزار شد.

در این مراسم که همزمان با افتتاح مسجد مسجد امام علی‌(ع) انجام شد، شیخ رامین ایگیدوف، رییس اداره مسمانان گرجستان در خصوص اهداف قیام امام حسین‌(ع) نکاتی بیان کرد.

سپس حجت‌الاسلام اجاق‌نژاد، نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان و منطقه قفقاز در باره تبیین نهضت فراگیر امام‌حسین‌(ع) از عاشورا تا اربعین سخنرانی کرد.

در پایان این مراسم، خندانی، مداح اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به زبان آذری با ذکر مصایب حضرت سید الشهداء(ع) و یاران با وفایش، به مرثیه خوانی و نوحه سرایی پرداخت.

همچنین مراسم مشابهی به همین مناسبت، در روز یکشنبه (28 مهرماه) و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین اجاق‌‎نژاد، نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان و منطقه قفقاز، حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تفلیس، شیخ رامین ایگیدوف، رییس اداره مسمانان گرجستان در محل مسجد امام حسین‌(ع) این شهر برگزار شد.

شیخ عزیز نبی اف، امام جمعه مسجد امام حسین‌(ع) نکاتی در خصوص پیاده‌روی اربعین حسینی و ابعاد اجتماعی عزاداری‌های محرم و صفر بیان کرد.

حجت‌الاسلام اجاق‌‎نژاد درباره تبیین جایگاه اربعین در فرهنگ شیعی و اهمیت زیارت اربعین امام‌حسین (ع) به ایراد سخن پرداخت.

این مراسم با مداحی مداح اهل بیت عصمت و طهارت و عزاداری و سینه زنی و اقامه نماز جماعت به امامت نماینده ولی فقیه پایان یافت.

کراچی

مراسم اربعین حسینی در شهر کراچی نیز به شکل گسترده و بسیار با شکوه برگزار شد. عزاداران حسینی در حال نوحه کنان و سینه زنی از مناطق مختلف کراچی راهپیمایی کردند و در نشترپارک در سولجر بازار محل تجمع مرکزی عزاداری در کراچی گردهم آمدند.

حجت‌الاسلام محمدرضا داودانی، از روحانیون کراچی به بیان فلسفه قیام عاشورا و هدف شهادت سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایش پرداخت.

وی گفت: هر سال برگزارای مراسم یاد بود قیام عاشورا و بزرگداشت اربعین حسینی به تمامی مردم مظلوم و ستمدیده جهان به خصوص به پیروان اهل بیت(ع) درس مقاومت علیه طاغوت و استبداد می‌دهد.

پس از اقامه نماز و مرثیه سرایی، راهپیمایی عزاداران اربعین در محل حسینیه ایرانیان به پایان رسید.

همچنین، مراسم عزاداری اربعین حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) با حضور ایرانیان مقیم و کارکنان و کارگزاران نهادهای دولتی و خانواده ایشان و شیفتگان و عاشقان آن حضرت در محل نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کراچی برگزار شد.

این مراسم با نماز ظهر و عصر آغاز و با خواندن زیارت اربعین، مداحی و سینه زنی و اجرای اشعار اربعین توسط کودکان ادامه یافت.

سپس حجت‌الاسلام والمسلمین سلیمانی، سرپرست دفتر نمایندگی ولی فقیه در پاکستان در تبیین جایگاه و اهمیت بزرگداشت اربعین و مقام سید الشهدا(ع) به سخنرانی پرداختند.

کوالالامپور

همزمان با ایام اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، علاقه‌مندان به اهل‌بیت(ع) عصمت و طهارت و ایرانیان مقیم مالزی، یاد فداکاری‌های امام حسین (ع) و شهدای کربلا و رهبری‌های حکیمانه حضرت زینب(س) پس از واقعه عاشورا را در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی گرامی داشتند.

این مراسم که با همکاری هیأت مذهبی ایرانیان مقیم مالزی در شامگاه جمعه (26 مهرماه) در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی برگزار شد، عاشقان اهل بیت به رسم تکریم خاندان عصمت و طهارت (ع) تجمع کرده و به عزاداری پرداختند.

در ابتدای این برنامه که با حضور رایزن فرهنگی کشورمان در مالزی و ایرانیان مقیم و دانشجویان دانش آموزان و کارگزاران نظام برگزار شد، پس از اقامه نماز جماعت و قرائت قران کریم، علی‌محمد سابقی رایزن فرهنگی ایران در مالزی طی سخنانی با اشاره به برند جهانی شدن راهپیمایی اربعین،  به تبیین جایگاه و فلسفه اربعین پرداخت و برگزاری آیین چهلم را در میان ائمه تنها منحصر به امام حسین (ع) دانست كه از احادیث برگرفته شده است.

وی به تحلیل کوتاه‌ترین زیارت‌نامه امام حسین(السلام علیک یا اباعبدالله الحسین) پرداخت و اظهار کرد: این عبارات به ظاهرکوتاه، دارای مفاهیم بلندی است که بیانگر اهمیت عاشورا و جنبه هدایتگری آن در طول تاریخ است. در این زیارت‌نامه کوتاه جنبه‌های مختلف تاریخی حادثه عاشورا، نشانه‌شناسی عاشورا، جنبه آیینی و شعاری عاشورا، بعد زیارتی عاشورا، جنبه اعتقادی، جنبه زبانشناختی و جنبه سیاسی مستتر در آن با مضامین عالیه مطرح شده که آن را به کوتاهترین زیارتنامه با ابعاد گوناگون سیاسی ـ اعتقادی بدل کرده است.

رایزن فرهنگی ایران در مالزی همچنین به تشریح اهداف سیدالشهدا(ع) و اهمیت واقعه كربلا در زنده نگه داشتن اسلام و آرمان‌های الهی آن و عزت و سربلندی مسلمین پرداخت.

این مراسم با پخش کلیپ اربعین حسینی، مداحی و سینه زنی در عزای اربعین سالار شهیدان امام حسین (ع) و یاران با وفایش پایان یافت.

عشق‌آباد

مراسم عزاداري اربعین حسینی با حضور ارادتمندان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در مسجد فاطمه‌الزهرا(س) عشق‌آباد برگزار شد.

در این مراسم، رضا خانیان، رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی به ریشه‌های تاریخی اربعین و برجسته تر از همه سخنان امام صادق(ع) در این خصوص و همچنین، زیارت امام حسین (ع) توسط جابر بن عبدالله انصاری اشاره کرد و افزود: رسم زیارت امام حسین(ع) در روز اربعین، امروزه به یک نمایش با شکوه از سوی ارادتمندان امام حسین(ع) اعم از شیعه و سنی و مسیحی و... تبدیل شده است و آزادی‌خواهان جهان را در این ایام در کربلا گرد هم آورده است.

خانیان در ادامه، گفت: آنچه در راهپیمایی اربعین شاهد آن هستیم، تحقق اهداف آرمانی همه مصلحان جهان از دیر باز تا كنون است. چرا که در مسیر طولانی راهپیمایی اربعین مهمترین موضوعی که مشاهده می‌شود، از خود گذشتگی، مهربانی، عاطفه و گذشت است.

رایزن فرهنگی کشورمان در عشق‌آباد خاطر‌نشان كرد: مردم شریف و کریم عراق به واسطه ميزباني سخاوتمندانه از ميليونها زائر،  اکنون به نماد كرامت و بخشندگی  بدل شده اند اما رسانه‌هاي جهان به خاطر سياستهاي گردانندگانشان تا كنون تلاش كرده‌اند كه از كنار همه اين خوبي‌ها گذر كنند كرده و آن را انعكاس ندهند. زيرا راهپيمايي اربعين شكلي از زندگي صالحان بر روي كره زمين ارائه مي‌كند كه با سبك مهلك زندگي غربي در تعارض است.

در پایان این مراسم زيارت اربعين قرائت شد و عزاداران به سینه زنی و مداحی پرداختند.

(باندونگ) اندونزی

به همت سازمان ایجانی و مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی مراسم اربعین سالار شهیدان امام حسین(ع) و یاران با وفایش و با حضور جلال الدین رحمت، رییس سازمان ایجابی و جمع کثیری از عاشقان آن حضرت در سالن اجتماعات مدرسه شهید مطهری شهر باندونگ برگزار شد.

در این مراسم پس از قرائت قرآن کریم کلیپ عکس‌های منتخب دوره‌های گذشته جایزه بین‌المللی اربعین ارسالی از اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور پخش شد و در ادامه فیلم مستند دده کوثر برنده جایزه سوم بخش فیلم مستند پنجمین دوره جایزه بین‌المللی اربعین به نمایش درآمد.

در ادامه، مهرداد رخشنده، رایزن فرهنگی ایران در اندونزی در خصوص اهمیت اربعین گفت: تاریخ گواه مظلومیت امام حسین (ع) است  تا جایی که حتی پس از حادثه عاشورا حاکمان ظالمی بودند که علاقه‌مندان اهل‌بیت را از زیارت کربلا منع کرده و حتی چندین بار اقدام به تخریب مرقد نورانی آن حضرت کردند. ولی امروز شاهد هستیم که چگونه عاشقانش اینگونه از سراسر جهان با پای پیاده راهی کربلا می‌شوند.

رخشنده خاطر نشان کرد: در حال حاضر شاهد هستیم چگونه دشمنان اسلام تلاش می کنند تا با حربه شیعه هراسی ترسی در دل جهانیان ایجاد کنند اما به لطف همان مظلومیت امام و یارانش، این دسیسه هم راهی به جایی نخواهد برد و به کوری چشم شان ، امروز صدای پای همه ادیان الهی و حتی کسانی که دین ندارند ولی دوست دارند آزاده باشند در این راه معنوی شنیده می شود و این پیام عشق، صلح، آرامش و  برادری برگرفته از همان اسلام ناب محمدی است که امام خمینی (ره) به آن توصیه می کردند.

جلال‌الدین رحمت با اشاره به فلسفه اربعین و جایگاه و اهمیت بیان کرد: امروز خداوند را شاکریم که ما هم می توانیم در ثواب راهپیمایی اربعین سهیم باشیم و شاهد هستیم که هرسال زائران آنحضرت از کشور اندونزی بیشتر می شود و این همان شور حسینی است.

این مراسم با نوحه خوانی ، سینه زنی و دعا به پایان رسید.

آتن

مراسم بزرگداشت اربعین حسینی با حضور سفیر و کارکنان نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران و خانواده‌های آنان، جمعی از ایرانیان مقیم و دانشجویان در محل سالن خلیج فارس رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آتن برگزار شد.

این مراسم با قرائت زیارت خاصه امام حسین‌(ع) در اربعین آغاز شد و با سخنان علی‌محمد حلمی، رایزن فرهنگی کشورمان در آتن ادامه یافت. وی در سخنانی گفت: شب اربعین شب زیارتی سرور شهیدان حضرت امام حسین (ع) است. امام رضا‌(ع) فرمودند: هر کسی نام ابی عبدالله را بشنود و بگوید یا لیتنی کنت معک در ثواب زیارت و بلکه نهضت امام حسین (ع) شریک است.

رایزن فرهنگی کشورمان در آتن با اشاره به برخی اعداد از جمله عدد چهل افزود: سن رسول خدا(ص) در زمان مبعوث شدن 40 سال بوده و بلوغ کامل و رشد انسان‌ها در چهل سالگی است. میقات موسی با پروردگارش در 40 روز حاصل شد و حضرت آدم 40 شبانه روز بر روی کوه صفا در حال سجده بود. گویی عدد چهل مبدا یک تحول دانسته شده است و اربعین امام حسین (ع) آغاز تحولی بزرگ در امت اسلامی و جهان می‌شود.

وی بیان کرد: طبق روایات مشهور اربعین سال 61 هجری روزی است که اسرای کربلا و حرم امام حسین (ع) در حرکت از شام به سوی مدینه به کربلا برای زیارت شهدا می‌رسند و اولین زیارت آنها با مرقد مطهر اباعبدالله الحسین(ع) و شهدای کربلا است و گفته شده در همین روز جابرابن عبدالله انصاری که از صحابه پیامبر اکرم(ص) بوده به قصد زیارت امام حسین و شهدای کربلا از مدینه حرکت کرد و به کربلا می‌رسد و از آن پس امامان معصوم و پیشوایان دین روز چهلم پس از شهادت امام حسین (ع) را روز زیارت آن حضرت و مستحب دانسته‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به خواندن و ترجمه فرازی از زیارت خاصه امام حسین(ع) که از سوی حضرت امام جعفر صادق (ع) انشاء شده است، پرداخت.

حلمی در بخش پایانی سخنانش، به راهپیمایی عظیم اربعین پرداخت که در این چند سال اخیر به صورت خودجوش تبدیل به یک مانور بزرگ سیاسی عبادی شده و هرسال گسترده‌تر و عمیق‌تر می‌شود و این نشانه و بشارتی است که خداوند به پیروان حق و اهل ایمان می‌دهد که همگان و همه آزادیخواهان و عدالت جویان امیدوارتر از گذشته باشند و در انتظار منجی عالم حضرت مهدی(عج) و قیام جهانی او تلاش کنند که پیروزی از آن حق است و باطل رفتنی است.

سرودن اشعار و مرثیه سرایی در وصف امام حسین(ع) و شهدای کربلا و همچنین، عزاداری و سینه زنی پایان بخش این مراسم معنوی بود.

اسلام‌آباد

همزمان با اربعين سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) و ياران باوفاي آن حضرت، مراسم عزاداري و سوگواري با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی، این مراسم باحضور مسئولين و كاركنان نهادهاي جمهوري اسلامي ايران و خانواده هاي آنان در اسلام‌آباد با همکاری رایزنی فرهنگی در مسجد امام حسين(ع) واقع در منطقه مسكوني سفارت جمهوري اسلامي ايران در اسلام‌آباد برگزار گردید.

در اين مراسم پس از تلاوت چند آیه از آیات قرآن کریم و قرائت  زيارت عاشورا ، حجت الاسلام مبلغي، روحاني برجسته در امور دینی با تسليت اربعين حسيني به حاضرین، به بيان نقش حضرت زينب(س) و امام زين العابدين(ع) در رساندن پيام عاشورا و شهداي كربلا به ويژه حضرت اباعبدالله الحسين(ع) پرداخت.

مبلغي با قرائت بخش هايي از سخنان و خطبه امام سجاد(ع) در مجلس يزيد به افشاگريهاي آن امام همام نسبت به خاندان اموي اشاره كرد و متذكر شد زنده بودن نهضت حضرت اباعبدالله الحسين(ع) درحقيقت به نوعي به ايستادگي و مقاومت اسراي كربلا و در رأس آنها حضرت زينب(س) و امام سجاد(ع) و سخنان و خطبه هاي بيدار كننده آنان پيوند خورده است.

در پایان، اين مراسم با مرثيه سرايي و نوحه خواني همكاران سفارت جمهوري اسلامي ايران در اسلام‌آباد،  حاضرين به عزاداري و سينه زني در ماتم سرور و سالار شهيدان و شهداي كربلا پرداختند.

اوگاندا

به مناسبت اربعین سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع)، مراسم عزاداری، سخنرانی، نوحه خوانی، سینه زنی و قرائت زیارت اربعین در مراکز دینی و آموزشی اوگاندا برگزار شد.

این مراسم در مدرسه امیر المؤمنین(ع) در منطقه بودده کامپالا با همکاری نمایندگی فرهنگی کشورمان، مدرسه امین الرعایا منطق جینجا، مسجد خوجه های مقیم کامپالا، شهرستان بوجوری توسط بنیاد امام حسین(ع) و مؤسسه خاتم الانبیاء(ص)، مؤسسه بلال کامپالا، مرکز دینی دربار حسین(ع) و برخی شهرستان‌ها و مدارس عصری اوگاندا صورت گرفت.

نیجریه

همزمان با اربعین حسینی، مردم شهرهای مختلف نیجریه با حضور در خیابان‌ها به صورت نمادین با راهیان کربلای معلا و کاروان اسرای خاندان حسینی همراهی کردند.

در ابوجا مرکز سیاسی نیجریه شیعیان و عاشقان سرور و سالار شهیدان حسین بن علی (ع) پس از اقامه نماز جمعه از مسجد مرکزی شهر به راهپیمایی پرداختند. راهپیمایان در این مراسم با حمل پلاکارد چهلمین سالروز شهدای کربلا را گرامی داشتند.

همپنین در شهرهای شمالی و مسلمان‌نشین نیجریه از جمله کانو، پامبئوا و جاس نیز عاشقان و دلباختگان حسینی با حضور در خیابان ضمن گرامیداشت اربعین حسینی بر آزادی رهبر شیعیان این کشور شیخ ابراهیم زاکزاکی تأکید کردند.

شیعیان نیجریه علاوه بر راهپیمایی در حسینه ها و مراکز مذهبی با سخنرانی و نوحه سرایی به عزاداری پرداختند.

گفتنی است؛ سالروز اربعین حسینی به همت رایزنی فرهنگی و سفارت کشورمان با حضور کارکنان سفارت و جمعی از ایرانیان مقیم در محل سفارت گرامی داشته شد.

تایلند

مراسم عزاداری اربعین شهادت اباعبدالله الحسین(ع) با حضور پرشور عاشقان و رهروان آن حضرت، ایرانیان و افغانی‌های مقیم بانکوک، سفیر ایران و سایر همکاران نهادهای ایرانی در تایلند در حسینیه ولایت رایزنی فرهنگی کشورمان برگزار شد.

در این مراسم ابتدا زیارت اربعین حسینی قرائت شد و سپس، حجت‌الاسلام صفورایی، نماینده جامعةالمصطفی(ص) العالمیه به ایراد سخن در باب فضیلت‌های وارده در روایات معصومین(ع) برای زیارت مرقد مطهر حضرت سید الشهدا(ع) در کربلا پرداخت.

در ادامه برنامه، عزاداران با نوای سعید کیانی به سینه زنی و سوگواری پرداختند.

چین

مراسم اربعین حسینی با حضور ایرانیان مقیم پکن در نمازخانه سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن برگزار شد.

در این مراسم، دانشجویان و کارکنان نهادهای دولتی با قرائت زیارت عاشورا و زیارت اربعین به ساحت والای آن حضرت ابراز ارادت کردند و سپس حجت‌الاسلام شریعتی، از روحانیون به بیان فضایل و عظمت امام حسین(ع) و قیام عاشورا پرداخت.

وی در سخنانش، از اهمیت پیاده‌روی اربعین حسینی یاد کرد و این رخداد بی نظیر را از برکات روزگار خواند.

در ادامه، یکی از دانشجویان به خواندن اشعاری در مدح حضرت زینب(س) پرداخت.

زیمبابوه

هم آوا با دیگر سوگواران اربعین شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش در کربلای معلّی و در سراسر جهان تشیع، مراسم سوگواری با حضور شیعیان و محبان اهل بیت(ع) در مسجد آل محمد (ص) هراره برگزار شد.

این مراسم که با حضور احمد عرفانیان، سفیر ایران، عزت احمد، کاردار سفارت پاکستان، رضا عسگری، رایزن فرهنگی ایران، کارکنان سفارت ایران در زیمبابوه و خانواده‌های آنان و دانشجویان کالج اسلامی فاطمه زهرا (س) برگزار شد، با اقامه نماز جماعت مغرب و عشا آغاز و با قرائت زیارات عاشورا و خاصه اربعین ادامه یافت.

سخنران این برنامه حجت‌الاسلام والمسلمین حسین لطیفی، استاد اسلام‌شناسی دانشگاه زیمبابوه بود که درباره این روز بزرگ در تاریخ تشیع به ایراد سخنرانی پرداخت. وی با اشاره به اهمیت عدد «چهل» در روایات و آیات قرآن گفت: علت ماندگاری قیام عاشورا تا اربعین همان سال و در همیشه تاریخ را باید در کیفیت و نقش اجتماعی و تاریخی این قیام جست و جو کرد.

وی در ادامه با تشریح ویژگی‎‌های یک عمل که عبارتند از صورت ظاهر، نیت انجام آن عمل و نیز نقش و اثر آن عمل افزود: علت جاودانگی قیام امام حسین(ع) وجه الهی آن است که به موجب آیه شریفه باقی خواهد ماند.

در ادامه مراسم، نوحه و روضه خوانی به زبان عربی برای شیعیان لبنانی انجام شد.

مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در روز اربعین حسینی در محل کالج اسلامی فاطمه زهرا(س) برگزار شد. در این مراسم شیخ عبدالله ماکوئینجا با اشاره به آموزه‌های واقعه عاشورا که همانا وفاداری، پایداری، ایثار و از خودگذشتگی است، سخنان رهبران غیر مسلمان جهان همچون نلسون ماندلا و مهاتما گاندی را در مورد قیام امام حسین(ع) نشانه اهمیت این حرکت تاریخی و آموزنده دانست.

در این مراسم در شهر موتاره که با حضور کودکان، زنان و مردان محب خاندان رسول خدا(ص) و نیز خواهران و برادران اهل تسنن و نیز مسیحی در حسینیه امام حسین(ع) شهر موتاره برگزار شد، شیخ مصطفی چیندانداری، شیخ جمعه، شیخ پرینس و شیخ ماسوندا به ایراد سخنرانی پرداختند.

سخنرانان با اشاره به حرکت عظیم قیام کربلا و درسی که امام حسین(ع) به تمامی انسانها در طول حیات بشری خود آموخته به حرکت بیدارگرانه زینب کبری(س) اشاره کردند و آن را تداوم بخش و کامل‌کننده نهضت حسینی دانستند.

نکته قابل توجه جنبه آموزشی و کارگاهی بودن این مراسم بویژه برای کودکان و نوجوانان بود که مطالب را برای حفظ و مراجعه بعدی یادداشت می‌کردند.

در مراسم اربعین حسینی در شهر کادوما که در مرکز اسلامی امام خمینی(ره) این شهر برگزار شد، شیخ جولا، رییس این مرکز در جمع دهها تن از شیعیان و محبان خاندان عصمت و طهارت به تشریح ابعاد قیام امام حسین (ع) و ادامه این قیام توسط زینب کبری(س) از عصر عاشورا تا اربعین شهادت آن امام همام پرداخت.

وی گفت: این قیام هرگز پایان نیافته است و همواره و همه جا زنده و جاری است . اینکه گفته شده کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا نشانگر همین نکته است که تا قیام قیامت جوهره و ذات این قیام همچنان پابرجا و چراغ هدایت محرومان و مستضعفان جهان است و همین کیفیت است که حسین(ع) را به فرموده پیامبر اکرم (ص) «چراغ هدایت و کشتی نجات انسانها» کرده است.

مراسم مشابهی نیز به همت بنیاد امام رضا(ع) و سازمان جوانان مسلمان زیمبابوه و با حمایت رایزنی فرهنگی با حضور شیخ اسماعیل دعا رییس شورای عالی امور مسلمانان زیمبابوه و جمعی از خانواده های شیعیان و محبان اهل بیت(ع) و تعدادی میهمان از اهل تسنن و نیز، مسیحیان در حومه هراره برگزار شد.

در این مراسم، شیخ کاظم ضمن ایراد سخنرانی آموزه‌های بلند عاشورا را یادآور شده و همگان را به عمل به این آموزه‌ها فرخواند.

همزمان با اربعین حسینی، مراسم عزاداری و سوگواری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از كشور برگزار شد.

سریلانکا

مراسم اربعین سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با حضور زائری، سفیرکشورمان در کلمبو، ایرانیان مقیم، شیعیان سریلانکایی و افغانستانی‌های مقیم کلمبو در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد.

در این مراسم، لافیر مدنی، رییس بنیاد هاشمی سریلانکا سخنانی به زبان تامیل و فارسی ایراد کرد. وی با بیان حوادث پیش آمده برای حضرت ابراهیم(ع) و مقایسه آنها با برخی رویدادها در زندگی حضرت امام حسین(ع) گفت: این پیامبرالهی و همچنین، حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در اطاعت کردن از دستورات الهی و تسلیم محض خداوند بودن، تبدیل به الگوهای نمونه‌ای در جهان شده‌اند.

وی ادامه داد: اربعین موضوعی است که سال به سال با افزایش اهمیت آن و همچنین افزایش تعداد راهپیمایان از اقشار گوناگون و ملیت‌ها و تفکرات مختلف، مقدمات جهان شمول شدنش به وضوح دیده می‌شود.

در بخشی از این مراسم زیارت عاشورا قرائت و نوحه خوانی انجام شد.

بلغارستان

در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، مراسم عزاداری با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق‌نوری، رییس سابق مجلس شورای اسلامی و جمعی از کارکنان سفارت و خانواده‌های ایشان در محل سفارت ایران در صوفیه برگزار شد.

حجت‌الاسلام ناطق‌نوری در خصوص عظمت قیام عاشورا و اربعین حسینی و نقش آن در پیروزی انقلاب اسلامی ایران سخنانی ایراد کرد.

وی گفت: نهضت امام خمینی(ره) در سال 1342 و همزمان با سخنرانی ایشان در عصر عاشورای حسینی در مراسم بزرگداشت شهدای فیضیه آغاز شد و تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی نقش کربلا در نهضت امام(ره) بسیار پررنگ و تاثیرگذار بوده است.

حجت‌الاسلام ناطق‌نوری با اشاره به مراسم چهلم شهدای انقلاب که از قم آغاز شد و به ترتیب در شهرهای تبریز، یزد و تهران و دیگر شهرها ادامه داشت، بیان کرد: این حرکت برگرفته از اربعین امام حسین(ع) بود و تاثیر بسزایی در پیروزی انقلاب اسلامی داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ذکر خاطرهای از ورود حضرت امام خمینی(ره) در سال 57 پرداخت که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

همچنین، مراسم دیگری نیز روز جمعه، 26 مهرماه با حضور ایرانیان مقیم و محبین اهل بیت(ع) در محل حسینیه رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد.

به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و با همکاری سفارت ایران در بلغارستان، مراسم اربعین اباعبدالله الحسین(ع) با حضور ایرانیان مقیم و محبین اهل بیت(ع) و با سخنرانی سیدمحمدجواد رسولی، سفیر کشورمان در محل حسینیه رایزنی فرهنگی کشورمان برگزار شد.

در این مراسم که ایرانیان مقیم و محبین اهل بیت از کشورهای عراق، افغانستان و گرجستان حضور داشتند، رسولی در سخنانی به تشریح فلسفه قیام امام حسین(ع) پرداخت.

وی در سخنانی، افزود: امروز اربعین امام حسین(ع) مایه وحدت و سرافرازی جهان اسلام است و حتی کسانیکه از این حماسه بزرگ تاریخی جا مانده‌اند، سعی می‌کنند با گرد هم آمدن و تعظیم حرکت عاشورا دلبستگی خود را به این مسیر اعلام کنند.

رسولی ادامه داد: همه کسانی که در این روز زیر خیمه امام حسین(ع) هستند باید قدر بدانند و اتصال خود را به این حبل الهی مستحکم‌تر کنند.

وی با اشاره به شاخص‌های حرکت امام حسین(ع) همچون اقامه نماز، امر به معروف و نهی از منکر، ایستادگی در مقابل باطل و ... اشاره کرد و گفت: همه ما باید با تمسک به آن امام همام در پیروی از ایشان، در انجام اصول و فروع دین ثابت قدم باشیم.

در پایان این مراسم عزاداران در سوگ امام حسین(ع) و یاران باوفایشان اشک ماتم ریختند.

همزمان با اربعین حسینی، مراسم عزاداری و سوگواری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از كشور برگزار شد.

اتیوپی

به همت رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی و همزمان با اربعین حسینی، گردهمایی باشکوهی با حضور سفیر، رایزن فرهنگی، ایرانیان مقیم و شیعیان هندی و  پاکستانی و ارادتمندان اهل بیت (ع) و بعضی از علمای اهل تسنن و جمعیت متصوفه اتیوپی در این نمایندگی فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای برنامه نماز مغرب و عشاء به امامت حجه الاسلام سید مظاهیر اقامه شد و در ادامه، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران سخنرانی خود را با موضوع «المقامات السامية في زيارة الأربعين» آغاز کرد.

وی به مهمترین عامل نهضت امام حسین(ع) که امر به معروف و نهی از منکر بود اشاره کرد و در ادامه، شیخ عبدالمعطی‌سراج، از علمای شیعه منطقه تیگرای به ذکر دلایل قیام امام حسین(ع) و علت و چرایی آن پرداخت.

سپس، شیخ محمد طاهر، از اندیشمندان شیعه اتیوپیایی و استاد حوزه جعفر ابن طیار، گوشه‌هایی از واقعه عاشورا و اسارت کاروان امام حسین(ع) را به زبان امهری و انگلیسی برای عزاداران حسینی بازگو کرد.

حجت‌الاسلام سید مظاهیر، از علمای اعزامی حوزه علمیه نجف اشرف پیرامون واقعه کربلا و اهل بیت(ع) به زبان‌های فارسی، عربی و اردو سخنرانی کرد.

در پایان برنامه نیز، سینه زنی و نوحه خوانی با حضور گسترده عزاداران حسینی برپا شد.

عمان

مراسم عزاداری و سوگواری اربعین شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای ایشان با حضور جمع کثیری از ایرانیان مقیم عمان و محبان اهل بیت(ع) در محل سفارت جمهوری اسلامی  ایران در مسقط برگزار شد.

در این مراسم که با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان برپا شد، پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و قرائت زیارت حضرت امام حسین(ع) و زیارت اربعین، مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) از جمله علی بهادری و محمدجواد نوری به مرثيه‌سرایی و نوحه‌خوانى در مدح سالار شهیدان و یاران با وفای آن حضرت پرداخته و شرکت کنندگان نیز با سینه‌زنی و اشک ماتم ارادت قلبی خود را به شهدای دشت کربلا ابراز كردند.

حجت الاسلام محمدرضا نوری‌شاهرودی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان نیز طی سخنانی با تأکید بر جایگاه ویژه حضرت اباعبدالله الحسين(ع) در میان ائمه اطهار(ع)، حرکت میلیونی روز اربعین را نتیجه ارادت پیروان اهل بیت(ع) به آزادگی سرور و سالار شهیدان و یاران با وفای ایشان توصیف کرد.

وی با تبیین احادیث و روایاتی که در زمینه زیارت اربعین آمده است، نیت نمودن عاشقان حضرت امام حسین(ع) برای زیارت ایشان را با اهمیت دانست و تاکید کرد که خداوند متعال معراج شیعیان را قتلگاه امام حسین(ع) قرار داده است.

در ادامه این مراسم همچنین نماز ظهر و عصر به امامت حجت الاسلام نوری‌شاهرودی برگزار شد.

هرات

وابسته فرهنگی کشورمان درهرات از زوار مراسم اربعین حسینی استقبال کرد.

شهر هرات همانند دیگر شهرهای مرزی از کشورهای  ایران و عراق در مسیر کاروان های زیارتی اربعینی که از استان های دیگر افغانستان به سمت عتبات عالیات در حال حرکت می باشند واقع شده است، به همین منظور از چند سال گذشته با همت جوانان این شهر ستادی جهت پذیرایی و استقبال از زائرین اربعین در مجتمع فرهنگی فاطمیه بکر آباد هرات راه اندازی شد.

نمونه ای از خدمات آماده شده برای زائرین اربعین امام حسین علیه السلام:

•           برگزاری برنامه های فرهنگی از قبیل: نماز های سه گانه، سخنرانی و عزاداری در نوبت ظهر و شب، جلسات قرآن کریم، برنامه کتابخوانی

•           محل اسکان مناسب برای آقایان و خانمها

•           تهیه وسیله ایاب و ذهاب (چند دستگاه خودرو و آمبولانس) جهت عزیمت به شهر هرات و بیمارستان های داخل شهر

•           صرافی در خود مسجد جهت تسعیر پول ها افغانی شان به تومان، دلار و پول عراقی

•           تهیه آشپزخانه مجهز و کمک آشپز و همچنین سه وعده غذایی صبحانه، نهار و شام، دو وعده غذای گرم

•           ستاد ایاب و ذهاب به داخل شهر، به داخل روستای جغاره، و مرز جمهوری اسلامی ایران و همچنین ستاد تحویل گیری زائران از مسیر های ورودی شهر هرات به سمت مسجد جامع.

•           بالغ بر تن نیروی امنیتی مسلح جهت حفاظت زائران در مسیر هرات -جغاره و اطراف مسجد جامع محمدیه

•           ارائه خدمات پزشکی به زائران

لاهور

همانند هر سال و بسان دیگر نقاط جهان اسلام، در کشور پاکستان نیز مراسم اربعین حسینی با نهایت حضور و شور و در اوج عزت و احترام برگزار شد. در این خصوص در تمامی کشور به منظور اظهار تاسف، غم و اندوه شهادت نوه گرامی حضرت رسول اکرم(ص) حضرت امام حسین(ع) و هفتاد و دو تن از یاران با وفایش، مجالس مختلف و راهپیمایی‌های کثیری صورت گرفت. هزاران نفر از مومنین زن و مرد، پیر و جوان در راهپیمایی‌های این روز شرکت و عزاداری کردند.

در شهرهای مختلف پنجاب چون لاهور، فیصل آباد، بهاولپور، سیالکوت خیل عظیم عزادران در دسته‌ها و مکان‌های مختلف به سوگواری و عزاداری اقدام کردند.

در شهر لاهور، راهپیمایی عظیم اربعین حسینی از منطقه رنگ محل آغاز شد و پس از رسیدن به محله قدیمی شیعه نشین کربلا گامه شا به پایان رسید. عاشقان اهل بیت علیهم السلام در روزهای منتهی به اربعین مراسم مختلفی با عنوان «سوز و سلام» برپا کردند.

انتهاي پيام/ص


١٢:١٣ - 1398/07/28    /    شماره : ٧٣٧٣١٤    /    تعداد نمایش : ١٦٠٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.