English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٩
اخبار > مراسم بزرگداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در خارج از کشور


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم بزرگداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در خارج از کشور

مراسم بزرگداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و شهدای قیام پانزده خرداد با حضور ایرانیان مقیم و ارادتمندان و دوستداران آرمان‌های امام راحل به همت نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان در خارج از کشور برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در کشورهای ذیل برگزار شد:

عشق‌آباد

مراسم بزرگداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) در شامگاه 14 خردادماه با حضور سفیر، کارکنان سفارت، ایرانیان مقیم و علاقمندان در محل مسجد فاطمه الزهرا(س) سفارت ایران در عشق‌آباد برگزار شد.

در این مراسم، آیاتی چند از کلام الله مجید به صورت جمع خوانی توسط شرکت کنندگان قرائت و به روح بلند امام راحل(ره) هدیه شد و در ادامه جمعی از کودکان اشعاری را خطاب به آن حضرت خواندند.

رضا خانیان، رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان طی سخنانی با اشاره به حدیث شریف «العلماء ورثه الانبیاء» امام خمینی(ره) را از مصادیق راستین این حدیث شریف دانست و افزود: شخصیت جامع حضرت امام(ره) با توجه به ابعاد مختلف فلسفی، دینی، عرفانی و سیاسی از ایشان شخصیتی بی بدیل ساخته بود و اکنون که پس از گذشت سی سال از فقدان آن عزیز به آن حقیقت همیشه زنده می‌نگریم، نمی‌توانیم شگفتی خود را از این عظمت پنهان کنیم.

وی همچنین، گفت: اگرچه تأسی به انبیاء و ائمه معصومین(ع) از دید برخی به خاطر وجود عصمت نزد آنها مشکل شمرده می‌شود، ولی امام راحل با طی کردن تمامی مراحل تکامل یک انسان به همه ما نشان داد که بدون برخورداری از مقام عصمت تا چه حد می‌توان در جایگاه جانشینی خداوند در زمین پیشرفت کرد.

مدیحه سرایی مداحان پایان بخش مراسم گرامیداشت ارتحال امام(ره) در عشق‌آباد ترکمنستان بود.

پیشاور

همایش آزادی قدس و وحدت اسلامی به مناسبت سی‌اُمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) در مسجد امامیه حیات آباد با حضور علمای شیعه و سنی و جمعی کثیری از دوستدان آن حضرت به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در پیشاور برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و خوانش اشعاری در سوگ ارتحال حضرت امام (ره) توسط قاری محمد حسین شگری آغاز شد.

عباس فاموری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در پیشاور ضمن عرض تسلیت به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام(ره)، گفت: ‏حضرت امام خمینی(ره) بعنوان مظهر کمال وتمام دیانت و سیاست برای جامعه اسلامی و انقلابی درس ها و راهبردهای فراوان فرهنگی، سیاسی و اجرایی داشتند.

وی افزود: آن بزرگ در هدایت مردم، چه بعنوان مرجعی دینی و رهبری انقلابی و چه به عنوان بنیانگذار یک نظام و انتظام بخش امور اجرایی جامعه، میراثی عظیم به جا نهاد. حفظ، پویایی و تحرک انقلابی در چهارچوب نظام و ساختارهای قانونی، از جمله کارهای مهمی است که در پرتو راهگشایی های آن معمار کبیر نظام انقلاب و اسلامی ایران تحقق یافت.

فاموری تأکید کرد: ایشان، امام امت نماد اقتدار و مقاومت و وحدت امت و باعث فخر جهان اسلام است. امیدوارم این نشست و نشست‌هایی از این قبیل بتواند مبانی، روش ها و ظرایف نظری و عملی حضرت  امام خمینی(ره) را بعنوان سرمشقی برای امت اسلامی باشد.

مولانا محمد شعیب، رییس انجمن علماء و مشایخ پاکستان اظهار کرد: قرنها باید انتظار کشید تا یک ابر مرد مبارز و مجاهدی مثل حضرت  امام خمینی(ره) پدید آید که تحول بزرگی را نه تنها در ایران بلکه در کل جهان بوجود آورد.

وی گفت: امام خمینی(ره) همواره درباره اتحاد کشور های اسلامی تاکید می کردند و می فرمودند: اگر مسلمانان جهان متحد شوند هیچ قدرتی در جهان نمی تواند در برابر آنان مقاومت کند اما دشمن تنها راه مبارزه با  مسلمانان جهان را تفرقه در صفوف آنان ایجاد می کنند.

رییس انجمن علما و مشایخ پاکستان در ادامه، خاطرنشان کرد: امروزه رمز پیروزی جهان اسلام به تاسی از فرمایشات حضرت امام (ره) است که از دنیای کفر هراسی نداشته باشند و وحدت خود را خفظ کنند.

احسان الله خلیلی، امام جمعه و جماعت جامعه الشهید عارف الحسینی طی سخنانی گفت: امروزه در آستانه سی‌اُمین سالگرد رحلت آن امام بزگوار مشاهده می کنیم که آرمان‌های متعالیش در سر تا سر بلاد اسلامی نمایان است و ابر قدرتها و جهان کفر به هراس افتاده اند.

نذیر حسین مطهری، مدرس حوزه و امام جمعه و جماعت مسجد امامیه حیات آباد پیشاور گفت: امام راحل(ره) نمونه عالی تعلیمات اسلامی و به پیروی از پیامبر اکرم (ص) هیچ گاه از دعوت به اسلام منصرف نشدند و در اوج انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی  به گورباچوف رهبر شوروی نامه می نویسد و او را دعوت می کند که اسلام را قبول کند که حل مسائل جهان امروز دربر دارد.

محمد باقر بیگی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در پیشاور هم در سخنانی، گفت: مهم‌ترین میراث حضرت امام خمینی(ره) سرنگونی نظام ستمشاهی و برپایی نظام اسلامی و حاکمیت دین اسلام است.

وی ادامه داد: امام (ره) ظلم ناپذیر بودند و شر استکبار و استعمار از سر مردمان ایران برداشتند، استقلال و احساس عزت را به ارمغان آوردند.

تونس

در آستانه سی‌اُمین سالگرد عروج ملکوتی امام خمینی (ره)، محمد حسن جاوید و علیرضا فدوی، کاردار و سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در تونس در نشست فکری که در مرکز پژوهش‌های علوم انسانی «مسارات» به این مناسبت برگزار شد، شرکت کردند.

فوزي علوي، رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی «مسارات» به عنوان سخنران افتتاحیه نشست ضمن تاکید بر اهمیت تفکر و شخصیت امام خمینی(ره) در عرصه‌های فکری، سیاسی و مذهبی در جهان اسلام گفت: مشکلات ما در جهان اسلام در حال حاضر بیشتر از اختلاف عقاید مذهبی از تعدد سلیقه‌ها، گرایش‌ها و برداشت‌های پیروان مذاهب مختلف مسلمانان نشات می‌گیرد و با توجه به اشتراک همه مذاهب اسلامی در اصول پایه‌ای دین، اختلافات موجود بیشتر جنبه سیاسی دارند تا اعتقادی.

صلاح الدین العامری، پژوهشگر تمدن اسلامی به عنوان سخنران اصلی این نشست تأکید کرد: امام خمینی(ره) شخصیتی و نمادی جهانی است و تنها متعلق به ایران و ایرانیان نیست و به عنوان افتخار انسان‌های آزاداندیش جهان تفکرات ایشان همچنان نقش برجسته‌ای در احیای ارزش‌ها و اخلاق ایفا می‌کند.

العامری در ادامه سخنان خود، گفت: اسلام اصیل پس از انقلاب اسلامی ایران و با توجه به قرائت امام خمینی(ره) از اسلام، مصطلح شد و این انقلاب از قیام حضرت امام حسین(ع) در کربلا و «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» الگو گرفته است.

در ادامه، محمد حسن جاوید به عنوان بخشی از نتیجه گیری این نشست فکری، گفت: اندیشه امام خمینی (ره)، اندیشه اعتدال است و بازتاب این حدیث نورانی نبوی (صلوات الله علیه و آله) "خیر الأمور اوسطها" است.

وی خاطرنشان کرد: دین اسلام، دین اعتدال، میانه‌روی و دوری از افراط و تفریط است. اسلام تلاش می‌کند با برنامه‌های متعدد پیروان خویش را در راه راست و خط اعتدال نگهدارد و با افراط و تفریط در هر کاری مخالف است و آ‌ن‌ را برای زندگی دنیوی و اخروی و فردی و اجتماعی مسلمانان مضر می‌داند و برای مسلمان یافتن راه راست و خط اعتدال از اهم واجبات است تا به بیراهه و گمراهی نرود.

جاوید بیان کرد: اندیشه امام خمینی(ره) در واقع در تبیین همین صراط المستقیم شکل گرفته و بنیان نهاده شده است و به دنبال تعالی اسلام و انسان‌ها است.

دهلی‌نو

همزمان با فرارسیدن نیمه خرداد سالگرد قیام پانزده خرداد و ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره)، هفتاد و دومین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی با حضور شاعران ایرانی در مرکز تحقیقات  فارسی خانه فرهنگ ایران در دهلی‌نو برگزار شد.

در این مراسم محمد علی بهمنی و عبدالجبار کاکایی، از شاعران کشورمان و حجت الاسلام کمیساری، معاون فرهنگی مؤسسه نشر آثار حضرت امام(ره)، علی دهگاهی، رایزن فرهنگی کشورمان، احسان الله شکراللهی، مدیر مرکز تحقیقات فارسی، خواجه پیری، مدیر مرکز میکروفیلم نور، حجت الاسلام والمسلمین صالح، ربیس نمایندگی جامعه المصطفی در هند، شریف حسین قاسمی، ربیس پیشین بخش فارسی دانشگاه دهلی، عین الحسن، ربیس دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه جواهر لعل نهرو، اخلاق احمد آهن، خانم فاطمه بلقیس حسینی و جمع کثیری از علاقه‌مندان به ادبیات فارسی و انقلاب اسلامی و امام راحل(ره) حضور داشتند.

دهگاهی در ابتدای این مراسم، به بیان خاطراتی از دوران رحلت امام خمینی(ره) و ویژگی‌ها و مقام والای آن حضرت پرداخت.

کیمساری، معاون فرهنگی مؤسسه نشر و آثار امام خمینی(ره) هم در سخنان خود، گفت: امام(ره) تنها رهبر تاریخ بشریت و تاریخ مکتوب است که باشکوه ترین تشیع جنازه برای ایشان برگزار شد در حالی که باشکوه ترین استقبال از ایشان هم برگزار شده بود.

وی افزود: امام(ره) هیچ کاری را جز برای خدا انجام نمی داد و ایشان از تعریف دچار ابتهاج نمی شد و از دشنام دچار تکدر نمی شد و عالم را محضر خدا می دانست.

وی در ادامه به نقل از مقام معظم رهبری گفت: امام(ره) به مرزهای عصمت نزدیک شده بود و تفکر امام(ره) فرامیلتی و اسلامی است که محدود به مرزهای ایران نیست.

در بخشی دیگر، محمد علی بهمنی چند غزل از سروده های خود را قرائت کرد و کاکائی به بیان خاطراتی از زندگی امام خمینی(ره) و نحوه جمع آوری دیوان اشعار امام خمینی(ره) پرداخت و غزلی از سروده‌های خود را خواند.

شریف حسین قاسمی در سخنان خود با اشاره به این نکته که در کشورهای اسلامی همواره علماء رهبری نهضت‌های اسلامی را به عهده داشتند، گفت: حضرت امام خمینی(ره) با برچیدن نظام شاهنشاهی، نظامی اسلامی را در ایران شکل داد که تاکنون پابرجاست.

عین الحسن، رییس دانشکده زبان های خارجی دانشگاه جواهر لعل نهرو نیز به بیان خاطراتی از سفرش برای مراسم سالگرد امام(ره) پرداخت و همچنین شعری نیز قرائت کرد.

عزیز مهدی، احمد علی برق اعظمی، سیده بلقیس فاطمه حسینی و اخلاق آهن به شعرخوانی پرداختند.

استکهلم

با فرارسیدن سی‌امین سالگرد رحلت ملکوتی معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) مراسم بزرگداشتی با حضور مسلمانان مقیم سوئد در مصلای بزرگ مرکز اسلامی برگزار شد.

این مراسم همزمان با ویژه برنامه‌های ماه مبارک رمضان و با حضور مسلمانان از ملیت‌های مختلف در پاسداشت یاد و خاطره آن سفر کرده عزیز برپا شد.

مسلمانان روزه دار و علاقمندان به حضرت امام خمینی(ره) با ترتیل خوانی قرآن کریم و دعای افتتاح، مراسم را آغاز کردند.

سپس حجت الاسلام والمسلمین حکیم الهی به عنوان سخنران مراسم راجع به جایگاه و ابعاد شخصیتی امام(ره) در جهان، الگوی ساده زیستی، اخلاق، رفتار، درایت، تدبیر و هوشمندی آن حضرت سخنانی را بیان کرد.

شعرای مسلمان و روزه دار مقیم سوئد از ملیت های مختلف، سروده ها و اشعار خود را در وصف و رثای امام راحل قرائت کردند.                                                             

سپس مداحان با مرثیه سرایی به همراه شرکت کنندگان در مراسم به سوگ و عزای امام(ره) نشستند و همزمان با اذان مغرب به وقت استکهلم نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حجت الاسلام والمسلمین حکیم الهی بر پا شد.

پاکستان (اسلام‌آباد)

به مناسبت سي امين سالگرد ارتحال حضرت امام خميني(ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران، دو مقاله در سایت خبری اسلام تایمز و نشریه بین المللی دی پیچ اسلام آباد پاكستان منتشر شد.

مقاله اول به عنوان «ايران امام خميني بعد از سي سال» به مناسبت ايام ارتحال حضرت امام خميني(ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران نوشته سید ثاقب اكبر، رئيس موسسه تحقيقاتي و پژوهشي البصيره و دانشمند برجسته در سایت خبری اسلام تايمز منتشر شد در اين مقاله نويسنده تحولاتي كه پس از ارتحال حضرت امام خميني در سي سال گذشته در ايران رخ داده را مورد بررسي قرار داده است و همچنين مقاله دوم و ديگر از قلم آقاي رشيد احمد چغتايي فعال رسانه اي و دانشمند پاكستان در نشريه بين المللي Page، پاكستان به عنوان ”رهبر بزرگ جهان اسلام ”امام خميني(ره) به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام خميني(ره) به زبان انگليسي منتشر شده است. هر دو مقاله كه در اينخصوص منتشر شده اند پيوست مي باشد.

در این مقاله اشاره شده است: امام خمینی(ره) بنیانگذار نظریه جدید هستند که این نظریه مخالف نظام سرمایه‌داری و کمونیسم بود. در این مقاله  افكار و انديشه امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در بخشی دیگر، آمده است: زندگی امام خمینی(ره) کلام و بیانات ایشان برای همه ملت‌های مظلوم یک منبع است. در این مقاله با استفاده از همه جلدهای کتاب صحیفه نور دیدگاه‌های امام خمینی(ره) نظریه انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است.

در  مقاله دوم نويسنده امتيازات انقلاب اسلامي ايران و نقش حضرت امام خميني در پيروزي انقلاب اسلامي ايران را مورد بحث قرار داده و امام خميني را به عنوان الگوي جهان اسلام مطرح كرده است.

لاهور

مطابق سال‌های قبل، مردم روزه دار و مسلمان پاکستان در حمایت از اندیشه و اقدام ماندگار حضرت امام(ره) و هم راستا با دیگر مسلمانان در کشورهای مختلف و در گرما شدید و رطوبت بالای هوای لاهور، در مهم ترین خیابان لاهور به راهپیمایی پرداختند.

راهپیمایان پس از اتمام نماز جمعه در مناطق مختلف لاهور بطرف ساختمان پارلمان پنجال حرکت کردند.

سازمان امامیه پاکستان، امامیه قرائت کالج، قرآن و اهل بیت(ع) آکادمی به همراه دیگر نهادهای حامی، بهمراه مسئولین و اعضای این سازمان ها با در دست داشتن پرچم ها و پلاکارت‌های، هم آوا با دیگر شهرهای پاکستان یکصدا و همدل شعار آزادی قدس شریف را سر دادند.

 

افغانستان

به مناسبت فرا رسیدن سی امین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و با هماهنگی این نمایندگی شورای عالی قرآنی افغانستان اقدام به برگزاری محفل انس با قرآن کریم با حضور مسئولین مراکز قرآنی شهر کابل ، اساتید ، قاریان ، حافظان و علاقمندان و ارادتمندان به امام خمینی (ره) در سالن اجتماعات  مرکز فرهنگی نما رسانه کرد.

در این برنامه حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده رئیس شورای عالی قرآنی افغانستان اظهار داشت : با توجه به نزدیک شدن سالروز ارتحال امام خمینی «ره» و تلاش های خستگی ناپذیر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، نمی توان بدون ادای مسئولیت از کنار آن گذشت.

 رئیس شورای عالی قرآنی افغانستان امام راحل تمام وجودش را برای اسلام و دفاع از مسلمانان به ویژه ملت مظلوم فلسطین فدا کرد و روز قدس را به عنوان نقطه عطف در تاریخ مسلمانان به فلسطین از خود به یادگار گذاشت.وی ادامه داد:  به همین دلیل نمی توان بدون یادآوری از فداکاری های امام راحل در مراسم و آئین های دینی و مذهبی گذشت.

حسن زاده افزود: جانشین امام راحل نیز با اقتدار، مبارزه با دشمنان اسلام و استکبار جهانی را به پیش می برند تا روزی جهان اسلام بویژه مردم مظلوم فلسطین از ظلم صهیونیست ها و زورگویان نجات یابند.

در ادامه این مراسم گروه سرود و تعدادی از اساتید شورای عالی قرآنی افغانستان به اجرای برنامه و قرائت مقاله در خصوص شخصیت امام خمینی (ره) پرداختند.

همچنین، با همکاری نمایندگی فرهنگی کشورمان در هرات، مسابقه مشاعره با عنوان رمضان، قدس، امام خمینی(ره) برگزار شد و به 14 نفر جوایزی به رسم یادبود اهدا شد.

همچنین، به مناسبت فرا رسیدن سی امین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره)، مراسم‌های بزرگداشتی توسط مرکز فرهنگی، ورزشی شورای طلوع پیروزی همراه با ارایه مقالات فرهنگی و سخنرانی و قرائت قرآن کریم در مراکز مختلف کابل برگزار شد.

قزاقستان

مراسم سی‌اُمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، 13 خردادماه با حضور صابر، سفیر جمهوری اسلامی ایران، کبریایی زاده، رایزن فرهنگی ایران، کارکنان سفارت جمهوری اسلامی و جمعی از ایرانیان مقیم در رایزنی فرهنگی کشورمان برگزار شد.

در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین دلیری طی سخنانی، یاد و خاطره امام امت را گرامی داشت و گفت: حضرت امام(ره) شخصیت ویژه‌ای بودند. ایشان هم فیلسوف بود و هم عارف و هم سیاستمداری دقیق و استوار.

وی افزود: برغم مشکلات و سختی های فراوانی که امام(ره) با آن روبرو بودند و در آن شرایط سختی که کشور با آن دست به گریبان بود با این وجود امام(ره) آثار بسیار ارزشمند علمی از خود بجای گذاشتند، تحریر الوسیله امام(ره) اثر گرانبهایی است که اکنون متن درسی سطح خارج در حوزه علمیه است و ده ها اثر دیگر که نشان دهنده شخصیت علمی و فقهی ایشان است.

مالزی

مراسم سی‌اُمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره)، با حضور مرضیه افخم، سفیر و علی محمد سابقی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی و تعداد زیادی از کارکنان نهادها و ایرانیان مقیم این کشور در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در مالزی برگزار شد.

سابقی در این مراسم، گفت: انقلاب اسلامی تحت هدایت و رهبری امام خمینی(ره) نه تنها در ایران بلکه در جهان تاثیر گذار بود و به حق از قرن بیستم به نام قرن خمینی یاد می‌‎شود.

خانم افخم ضمن تسلیت سی اُمین سالگرد رحلت امام(ره)، گفت: ابتدا اجازه دهید یادی کنیم از روح پرفتوح امام رحمه الله علیه که بزرگترین اعجاز قرن را ایجاد کرد. امروز مصادف است با سی امین سالکرد رحلت حضرت امام و 56 مین سالگرد قیام 15 خرداد که تقریبا مصادف شده است با روز جهانی قدس که از ارزشمندترین یادگارهای نهضت امام است.

وی ادامه داد: راه و اندیشه‌های راهگشای امام(ره) با ادامه رهبری مقام معظم رهبری و حمایت مردم ایران تداوم یافت و ایران امروزه به یک قدرت منطقه ای تبدیل شده که محور آن همان خودباوری است که امام در عمق وجود ملت ایران ایجاد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین جوان آراسته، مبلغ اعزامی از ایران طی سخنانی با اشاره به روحیات حق طلبانه و ظلم ستیز امام خمینی(ره) اظهار کرد: امام(ره) دریای ساکت و راکد مسلمانان را به خروش درآورد. امواج خروشان این دریا چنان به خروش درآمد که هنوز هم پایه های زر و زور و تزویر را دارد در هم می‌کوبد.

در پایان مراسم سلیمانی مداح اهل بیت(ع) با قرائت اشعاری در وصف امام و انقلاب اسلامی یاد و خاطره رحلت جانسوز ایشان را در اذهان حاضرین زنده کرد.

مراسم مشابهی در مراکز و حسینیه های شیعیان مالزی نیز برگزار و یاد امام رحمه الله علیه گرامی داشته شد و از اهداف و اندیشه هایش تجلیل به عمل آمد.

پکن

مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) با حضور جمع کثیری از ایرانیان مقیم پکن اعم از تجار، دانشجویان و کارمندان نهادهای مختلف ایرانی در سالن سفارت کشورمان در پکن برگزار شد.

عباسعلی وفایی، رایزن فرهنگی ایران در سخنانی، به ابعاد گوناگون شخصیت امام راحل اشاره کرد و به اندیشه عرفانی آن حضرت در تمامی ابعاد پرداخت.

در ادامه کلیپی از ولادت تا رحلت برای حاضران پخش شد و با ارایه نواهایی محزون در رثای امام راحل نوبت به سخنرانی کشاورز زاده، سفیر کشورمان در پکن رسید. وی با اشاره به نگاه نه شرقی و نه غربی امام(ره) در سیاست خارجی گفت: امام(ره) از حیث شخصیتی جامعیت فراوانی دارد.

ترکیه (آنکارا)

همزمان با فرا رسیدن سی‌اُمین سالگرد ارتحال جانگداز معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و شهدای قیام پانزدهم خرداد با حضور ارادتمندان و دوستداران آرمان‌های امام راحل در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا برگزار شد.

در این مراسم فرازمند، سفیر ایران در ترکیه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام(ره) طی سخنانی گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی که امام خمینی(ره) برای ملت ایران به ارمغان آورد، همانا استقلال واقعی جمهوری اسلامی ایران در جهان است. استقلالی که موجب حفظ عزت و اقتدار ملت غیور ایران در جهان شده است.

حجت الاسلام والمسلمین صفوی هم در سخنانی، به تبیین جایگاه و اندیشه ها و ویژگی های برجسته امام راحل(ره) پرداخت و از نقش بی بدیل ایشان در برپایی نهضت بزرگ انقلاب اسلامی مطالبی را بیان کرد.

وی با اشاره به اهمیت قیام پانزدهم خرداد در بیداری تاریخی ملت ایران و سایر مسلمانان جهان افزود: در طول تاریخ شاهد حوادث مختلفی در کشورهای جهان بوده ایم که بعد از گذشت مدتی کم اثر و یا بی اثر شده اند ولی نهضت حضرت امام خمینی(ره) که از مبارزه با رژیم طاغوت آغاز شد و پیروزی انقلاب اسلامی را در پی داشت، نه تنها با گذشت زمان کم اثر نشده بلکه هر روز شکوفاتر و پربارتر از قبل می شود.

حجت الاسلام صفوی در ادامه، افزود: ظهور حضرت مهدی(عج) دارای مقدماتی است تا اینکه جامعه آماده پذیرش ظهور آن حضرت شود و انقلاب اسلامی زمینه ساز و مقدمه ظهور آن حضرت است.

در پایان برنامه، فیلم کوتاهی از مراسم تشییع پیکر پاک و مطهر حضرت امام(ره) به نمایش درآمد.

 قرقیزستان

در آستانه سی امین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی بنیانگذار فقید  انقلاب اسلامی ایران؛ میزگردی با عنوان " نقش امام خمینی در حل مسائل و مشکلات  امروزی جهان اسلام" در دفتر منطقه ای خبرگزاری قدس در بیشکک برگزار گردید.

در این برنامه که به همت فوروم روزنامه نگاران ایران؛ روسیه و آسیای مرکزی و با مشارکت نمایندگی خبرگزاری فارس در بیشکک برگزار شد؛  علی مجتبی روزبهانی سفیر ج.ا.ایران در قرقیزستان؛ پرویز قاسمی رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در بیشکک؛ امیل غنیمت اف معاون دانشگاه آرابایف قرقیزستان و زین الدین کورمانف استاد دانشگاه و  رئیس گروه روابط بین الملل دانشگاه اسلاویانی شرکت داشتند. سخنرانان در این میزگرد مطالب و دیدگاه های خود را در حول چهار محور ذیل مطرح نمودند:

- نقش دیدگاه ها؛ آثار و افکار امام خمینی(ره)  در حل مسائل مبرم در فرهنگ  و دیگر حوزه های زندگی اجتماعی

- نقش دیدگاه ها ؛ آثار و افکار  امام خمینی در کاهش وابستگی اقتصادی  کشورهای اسلامی به غرب

- نقش دیدگاه ها ؛ آثار و افکار امام خمینی در تقویت استقلال جامعه اسلامی

- نقش دیدگاه ها ؛ آثار و افکار امام خمینی در تقویت وحدت  در جهان اسلام  در مقابل توطئه های دشمنان

پرویز قاسمی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در این میزگرد ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این میزگرد؛  یاد و نام بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی ایران را در سی امین سال ارتحال آن حضرت گرامی داشت و سخنرانی خود را با عنوان " وحدت ضرورت امروز جهان اسلام و دیدگاه های امام خمینی در خصوص آن" ارائه نمود. وی امام خمینی را منادی وحدت در دوران حاضر ذکر نمود و در ادامه با برشمردن ابتکارات و اقدامات جمهوری اسلامی ایران  و حضرت امام در مقوله  مهم وحدت؛  به تبیین مفهوم شناسی وحدت اسلامی؛ ریشه های وحدت و انسجام در اسلام و قرآن کریم؛ تفرقه افکنی استکبار در هراس از وحدت مسلمانان ؛ چگونگی وحدت جهان اسلام؛ موانع وحدت و انسجام مسلمانان ؛ اهداف امریکا از ایجلد گروه های تکفیری و داعش؛ راهکارهای وحدت و علل تفرقه و جدایی بین مسلمانان از دیدگاه امام خمینی پرداخت .

وی ظهور و گسترش تفکرات تکفیری و تروریستی مثل داعش در کشورهای اسلامی در سال های اخیر را نتیجه  توطئه دشمنان اسلام در ایجاد تفرقه میان مسلمانان و تخریب چهره عدالتخواه و انسان ساز اسلام  دانست و ابراز عقیده نمود که اگر میان مسلمین وحدت و همدلی وجود داشت به طور یقین فرصتی برای دشمنان اسلام در تقویت و گسترش تفکرات تکفیری و تروریستی وجود نداشت.

لازم به ذکر است که شامگاه همین روز نیز پرویز قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان در  ویژه برنامه رمضانی مسجد امام علی(ع) بیشکک که همه روزه  از اول ماه مبارک رمضان برگزار می شود شرکت و ضمن سخنرانی درخصوص شخصیت و جایگاه حضرت امام و تببین تاثیر اندیشه ها و افکار ایشان در مردم ایران بخصوص در مقوله تقویت اعتماد به نفس و خودباوری در جوانان و کسب دستاوردهای بی نظیر در حوزه های مختلف اقتصادی؛ فنی؛ نظامی ؛ پزشکی و ...؛ از فعالیت های  ارزنده و تاثیرگذار جناب آقای ایمانی امام جماعت مسجد امام علی بشکک و نیز از سه تن از فعالین قرآنی مسجد در ایام ماه مبارک رمضان با اعطای هدایایی تقدیر بعمل  آورد. 

سریلانکا

وبلاگ تامیل زبان " تودو thoothu  هم زمان با  سی امین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان  " امام خمینی رهبربزرگ قرن " نمود .

درابتدا نویسنده آورده است که ؛ امام خمینی فردی بود که تمام شرایط و ویژه گی های یک رهبر کامل و تمام عیاررا که عبارتند از ؛ تقوی ، علم و دانش ، صبرو فروتنی ، دوستی و احترام به مردم ، نترسیدن از دیگران ، خدا ترس بودن و در نهایت ارادات به پیشوایان دین را دارا بوده است . امام خمینی با اتکا به این خصوصیات بود که توانست انقلاب اسلامی را رهبری و به پیروزی برساند ، انقلابی که علی رغم خاست دشمنانش از عمرآن چهل سال سپری شده ، انقلابی که با هدایت ایشان کا ملا مبتنی برحمایت های مردم و قدرت خداوند بوده و اولین و مهمترین انگیزه برای به سرانجام رساند آن اسلام بوده است . پس از سال های طولانی و پس از انقلاب محمدی (ص) که در زمان پیامبر (ص) روی داد ، امروز جهان اسلام شاهد چنین انقلابی هست که با رهبری و هدایت های امام خمینی به پیروزی رسید . با رهبری ایشان ، اسلام توانست به عنوان یک نیروی سیاسی وارد عرصه های گوناگون شود .

ایشان به عنوان یک رهبر دینی و سیاسی هر زمان که احساس  نموده اند بی درنگ دست به اقدام زده اند ، که یکی دیگر از نمونه های مشهورآن ارسال نامه برای گورباچوف رهبر شوروی سابق و پیش بینی شرایط پیش رو برای ابرقدرت شرق بوده است .امام خمینی اثبات نمود که در دنیای معاصر ، بازگشت به اسلام بهترین راه برای مصون ماندن از انواع خطرات و تهدید ها می باشد .

کراچی

نماز عید سعید فطر  به امامت حجت الاسلام و المسلمین عابد رضاعرفانی استاد حوزه علمیه جامعه الزهرا(س) کراچی در محل خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی  برگزار شد.

احمدمحمدی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی، بهرام کیان وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ، حجه الاسلام والمسلیمن سلیمانی مسئول دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری ، تعدادی از دیپلمات‌ها و کارکنان کنسولگری، سایرنهادهای ایرانی مستقر و تعدادی از ایرانیان مقیم کراچی به همراه خانواده‌هایشان در نماز عید فطر خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران شرکت داشتند.

حجت الاسلام و المسلمین عابد رضاعرفانی در خطبه های بعد از نماز عید ضمن اشاره به برکات ماه مبارک رمضان و فضیلت روحی و اخلاق این ماه گفت: روز گذشته سالروز رحلت حضرت امام خمینی (ره) بود از ابتدای انقلاب اسلامی ایران مسلمانان پاکستان علاقه مند به امام و رهبری بوده و هستندو اطمینان قلبی داریم با هدایت های رهبر معظم مشکلات پیش آمده برای جمهوری اسلامی ایران و مسائل اخیربه خوبی رفع خواهند شد و مردم پاکستان همانطور که در حوادثی چون سیل زلزله از مردم ایران حمایت کرده اند در سایر موارد نیز  حامی و پشتیبان رهبری و برادران ایرانی خود هستند.

مادرید

مراسم بزرگداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران به همت رایزنی فرهنگی ایران و نیز با همکاری جمعیت شیعیان اهل البیت(ع) در مادرید برگزار شد.

در این مراسم که با استقبال جمعی از مسلمانان، ایرانیان مقیم و شخصیت‌های علمی و فرهنگی جامعه اسپانیولی برگزار شد، حسن قشقاوی، سفیر ایران و عبدالغنی المعمر، رییس جمعیت شیعیان اهل البیت(ع) به ایراد سخنرانی پرداختند.

قشقاوی با بیان فرازهایی از عمر با برکت حضرت امام(ره) و سوابق مبارزاتی و مدارج علمی و فقهی ایشان بعنوان مرجع عالیقدر جهان تشیع اظهار کرد: یکی از اصلی ترین اهداف قیام حضرت امام اقامه دین خدا در بین مردم و جامعه بود و در این راه موفق شد دین را از کنج مساجد و صرف استفاده از آن در آیین‌های عروسی و عزا و امور شخصی خارج ساخته و آن را به متن جامعه آورد و سیاست کلی نظام و اداره کشور را بر پایه مفاهیم اسلامی بنا نهاد و در واقع شعار سیاست ما عین دیانت ماست، را محقق کند.

وی ادامه داد: به فضل خدا این مسیر نورانی و حق طلبانه همچنان ادامه خواهد داشت و علی رغم همه فشارها مردم قدرشناس ایران تحت زعامت و رهبری مدبرانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله العالی) جانشین شایسته حضرت امام(ره) لحظه ای از اهداف بلند الهی خود دست بر نخواهد داشت.

در ادامه مراسم، عبدالغنی المعمر گفت: حضرت امام خمینی(ره) با بر پا ساختن انقلاب اسلامی تاریخ ایران را دگرگون ساخت و در واقع انقلاب اسلامی را به عنوان نقطه عطف تاریخ ایران سامان داد.

دهلی‌نو

 به مناسبت سی امین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) مراسمی در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار گردید.

این مراسم با حضور مسئولین و کارکنان نهادها و خانواده‌های ایرانی ،حجت‌الاسلام والمسلمین کمیساری  معاون فرهنگی  مرکز نشر و آثار امام خمینی(ره) و بهمنی و کاکائی شاعرو ادیب ایرانی  برگزار شد.

وی گفت :یکی از مباحثی که امروزه در حوزه دانش اجتماعی از دهه 70 به بعد میلادی به آن در محافل علمی توجه شد،  مسئله گفتمان سازی است. و توجه به گفتمان، در بین دانشمندان علوم اجتماعی یک اهمیتی و یک نکتة توجه ای پیدا کرد. البته این بحث  پیش از این یک بحث زبان شناسی بود و در حوزه ادبیات و در حوزه زبان‌شناسی به موضوع گفتمان توجه می شد. ولی این واژه در حوزه علوم اجتماعی و علوم سیاسی ورود پیدا کرد و اندیشمندان و فلاسفه اجتماعی و سیاسی به موضوع گفتمان توجه پیدا کردند و برای آن کارکردها و تاریخی را هم قائل شدند که بیشترین کسی که در بین فیلسوفان غرب به این موضوع علاقه نشان داده میشل فوکو بود.

با یک تعریف مختصر گفت:که امام خمینی(ره) تفکرش یک گفتمان بود  یعنی فردی نظریه پرداز و عملگراست. در واقع  امام گفتمانی را ارائه کرد و آن گفتمان به سرعت در طول نزدیک به دو دهه به باور عمومی تبدیل شد و خودش را در عرصه عملی جامعه نشان داد. حال  گفتمان امام خمینی(ره) چیست؟ بعضی ها می گویند انقلاب اسلامی؛ گفتمان امام خمینی(ره) است انقلاب اسلامی ابزاری است برای پیاده سازی گفتمان امام. چرا؟ گفتمان در واقع ویژگی هایی دارد که در مرکز این گفتمان، یک سری در کانون گفتمان نشانه‌هایی وجود دارد که در واقع نکته ابتکار گفتمان است بهش می‌گویند مرکز ثقل این گفتمان.

انقلاب اسلامی ابزاری برای گفتمان  امام خمینی(ره) است. انقلاب در واقع یک ابزار برای ایجاد تغییر و تحول در یک جامعه است . انقلاب اسلامی هدف امام نبود بلکه ابزاری بود برای رسیدن به یک هدف و آن هدف ریشه در مطالبات تاریخی مردم ایران داشته است.در ادامه درخصوص تعریف اندیشه امام(ره)، به بیانات مقام معظم رهبری اشاره کردند.

در پایان دو تن از شاعران و ادیبان آقایان بهمنی و کاکایی اشعار و دکلمه ای را قرائت کردند.

هند (بمبئی)

 

مراسم گرامیداشت سی‌اُمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) با حضور رضازاده، سرکنسول ایران، آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در بمبئی، اسلم قاضی، رییس حزب جماعت اسلامی هند شعبه مهاراشترا، اعضا و کارمندان نهادها و ارگان‌های وابسته به کشورمان در محل خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایرن در بمبئی برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط حجت الاسلام و المسلمین ناصری آغاز شد و پس از آن چند کلیپ در مورد رحلت امام راحل به زبان های فارسی و اردو به نمایش گذاشته شد.

رضازاده در سخنانی، گفت: امام(ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی در دل همه آحاد مردم جای دارد. ایشان رهبری مدبر، شجاع و در عین حال ساده زیست بودند و شخصیت والای ایشان باعث شده که تمامی مسلمانان گیتی به رهبر فقید انقلاب اسلامی ایران افتخار کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی حسینی، اظهار کرد: حضرت امام خمینی(ره) با داشتن صفات عالیه به عنوان الگوی مناسب برای همه بشریت در دوران معاصر بودند.

در ادامه، اسلم قاضی بیان کرد: حزب جماعت اسلامی شبه قاره هند همواره از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) حمایت و پشتیبانی کرده و خواهد کرد. انقلاب اسلامی توانسته امروزه در جهان اسوه دیگر ملت‌ها قرار گیرد و این به خاطر اجرای دستورات دین مبین اسلام است.

مولانا ظهیر عباس گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی دارای شخصیتی والا بودند و به همگان نشان دادند که امروزه نیز می‌شود، تعالیم اسلام را در جامعه اجرا کرد و دستورات این دین الهی تنها محدود به کتب مذهبی نمی‌شود.

مسئول خانه فرهنگ ایران هم در سخنانی، گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی با توکل به پرودگار با رهبری و هدایت مردم با فرهنگ ایران‌زمین توانست انقلاب اسلامی ایران که مایه فخر و مباهات مستضعفان گیتی است را به ثمر رساند.

وی ادامه داد: ایشان اندیشمندی مبارز و در عین حال ساده زیست نیز بودند و این یکی از شاخصه های الگویی حضرت امام (ره) بود که بسیار در جامعه ایران و حتی مستضعفان جهان تاثیر گذار بود و توانست یاد و نام علی ابن ابیطالب (ع) را در جامعه انسانی این دوران احیا کند.

همچنین، مراسمی با حضور حجت الاسلام و المسلمین مهدوی‌پور، نماینده ولی فقیه (مدظله العالی) در شبه قاره هند، آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در بمبئی، علما و اندیشمندان اسلامی، دانشجویان و علاقمندان به شخصیت والای رهبر فقید ایران در امامباره زدپلاس برگزار شد.

حجت الاسلام تصدیق عابدی در سخنانی، گفت: حرکت امام خمینی (ره) موجی عظیم در کشورهای مختلف همچون لبنان، هند، نیجریه و ... ایجاد کرد و این باعث ترس قدرت‌های شیطانی و در راس آن آمریکا شد.

حجت الاسلام مجاهد حسین هم در سخنانش، اظهار کرد: معمار کبیر انقلاب اسلامی چنان شخصیت والا و وارسته‌ای داشتند که همه افراد جامعه جذب آن شدند. ایشان قدرت اسلام واقعی را به جهانیان نشان دادند.

پس از آن، فیض رضوی، شاعر و مداح اهل بیت(ع) اشعاری را در وصف معمار کبیر انقلاب اسلامی قرائت کرد و گروه سرود جریان یادگیری اسلامی سرودی زیبا در توصیف مقام و منزلت رهبر معظم انقلاب اسلامی و اطاعت کامل از ایشان را خواندند.

در ادامه، حجت الاسلام مهدوی‌پور به ارائه پنج ویژگی بارز شخصیت امام خمینی(ره) پرداخت.

بغداد

مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) به همت مرکز فرهنگی اسلامی بدر و با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در بغداد در سالن حشدالشعبی برگزار شد.

در این مراسم که با حضور مسجدی، سفیر کشورمان در بغداد، وابسته فرهنگی و علماء و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی و علاقمندان و شیفتگان حضرت امام(ره) برگزار شد.

شیخ ابوجعفر الدراجی، از مسئولین حشدالشعبی در خصوص زندگی حضرت امام و ویژگی‌ها و رفتار و سلوک سیاسی و اجتماعی ایشان و مقایسه انقلاب اسلامی با حکومت پهلوی و همچنین، نامه ایشان به گورباچف به ایراد سخنرانی پرداخت.

سفیر کشورمان در بغداد طی سخنانی به ویژگی‌های انقلاب اسلامی ایران همانند اسلامی و مردمی بودن اشاره کرد و نقش مرجعیت دینی را از اساسی‌ترین عوامل پیروزی انقلاب اسلامی دانست.

در ادامه مراسم، نماینده انصارالله یمن نیز طی سخنانی گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز به لطف رهبری و حمایت مردم در تمام زمینه‌ها به خودکفایی رسیده است.

در پایان اشعاری در وصف حضرت امام(ره) قرائت شد.

همچنین، به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره)، همایش «امام خمینی(ره) روح و ریحان» به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در بغداد و با همکاری مؤسسه معارف اسلامی الغری در حسینیه امام حسن مجتبی(ع) در شهر نجف اشرف برگزار شد.

در این همایش که با حضور آیت‌الله سید مجتبی حسینی، نماینده مقام معظم رهبری در عراق، مسجدی، سفیر کشورمان در بغداد، حجت‌الاسلام قپانچی، امام جمعه نجف، استاندار نجف، محسن تقوی، وابسته فرهنگی کشورمان در بغداد و برخی از شخصیت‌ها، علماء و مسئولین محلی و مردم و شیفتگان حضرت امام(ره) برگزار شد.

فرزند آیت‌الله شیخ بشیر نجفی متن سخنرانی ایشان را قرائت کرد و با اشاره به شخصیت سیاسی و معنوی حضرت امام(ره)، از ایشان به عنوان فقیه و فیلسوف بزرگ نام برد.

حجت الاسلام قپانچی با اشاره به دلایل پیروزی نهضت امام خمینی (ره) گفت: بسیاری از شخصیت‌ها در طول تاریخ برای اقامه دولت اسلامی تلاش کردند، اما موفق نشدند چراکه نهضت امام توکل بر خداوند متعال بود و نه قدرتهای پوشالی، اقامه حکومت اسلامی بر پایه حضور و وحدت همه اقشار جامعه نه قشر و طایفه خاصی، تکیه بر حضور مردم و خصوصا جوان‌ها در همه عرصه‌ها وجه تمایز نهضت امام بود.

سفیر کشورمان در عراق نیز طی سخنانی با اشاره به وجه تمایز نهضت امام خمینی(ره) گفت: شخص اول کشور یک فقیه عالی قدر است که بر اساس قانونی اساسی بر تعیین و عملکرد قوای سه گانه نظارت دارد و تار و پود نظام بر اساس اسلامیت و تایید مرجعیت دینی است.

شیخ قاسم هاشمی، مسئول مؤسسه الغری هم در سخنانی، صبر و پایداری را عامل پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی ایران دانست.

غنا

به مناسبت بزرگداشت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره)، همایشی با عنوان نگاه انتقادی امام خمینی(ره) نسبت به رهبری جهانی به همت رایزنی فرهنگی ایران و با همکاری دانشگاه اسلامی غنا در محل این نمایندگی فرهنگی برگزار شد.

در این همایش که با قرائت آیاتی چند از قرآن کریم توسط شیخ ادریس حسین آغاز شد، یوسف الحسن، کارمند وزارت خارجه غنا به فرازی از زندگی امام خمینی(ره) پرداخت.

کوایاته، استاد دانشگاه اسلامی غنا با اشاره به موضوع «رهبری و جوانان» گفت: انقلاب اسلامی ایران در یک لحظه بسیار حساس تاریخی رخ داده است. زمانی که جامعه جهانی به ورشکستگی اخلاقی رسیده و عمیقاً در معرض فروپاشی اجتماعی و اخلاقی قرار گرفته بود. امام خمینی(ره) که یک رهبر مذهبی و معنوی بود، نظامی کاملاً متمایز با الگوهای پیشین، همراه با ارزش‌های معنوی، انسانی، و مذهبی را در ایران اسلامی تأسیس و نمونه‌ای ارزشمند از یک نظام سیاسی مبتنی بر مذهب برای جوامع سرتاسر جهان ایجاد کرد.

وی ادامه داد: مهم ترین عاملی که امام(ره) از آن بهره‌مند بود، استفاده از جوانان و نیروی پر جنب و جوش آنان بود.

معارفی، رییس دانشگاه اسلامی غنا در سخنانی، اضافه کرد: ما در روزهای مهمی قرار داریم. دیروز روز قدس بود و چند روز دیگر سالروز ارتحال امام خمینی(ره) است. مرد بزرگی که روز قدس را ابداع کرد.

سخنران بعدی همایش «نگاه انتقادی امام خمینی(ره) نسبت به رهبری جهانی»، شیخ ابوبکر کمال الدین، امام کل شیعیان غنا بود. وی طی سخنانی اظهار کرد: شخصیت امام خمینی(ره) و دستاوردهای عظیم ایشان، در احیای دوباره عظمت اسلام و مسلمانان را نمی‌توان دست کم گرفت. نباید فراموش کنیم که امام(ره) فردی عادی نبود، او هادی امید و آرزوهای مسلمانان و دارای شخصیت معنوی عالی بود که حتی منتقدان و دشمنانش نیز به این واقعیت شهادت می دادند.

فرامرزی، رایزن فرهنگی ایران در غنا با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی و دو شعار محوری انقلاب استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی گفت : این اصول که ریشه در عقاید مذهبی امام خمینی(ره) داشتند، به ایران کمک کرد تا از دایره دو قطبی نظام بین الملل دوری جسته و توانست افق های جدیدی مانند کرامت ملی، منافع ملی، حقوق بشر و احترام متقابل در روابط خود با دیگر کشورهای جهان، بر اساس تعالیم اسلامی را در سیاست خارجی خود جاری و ساری سازد.

بلگراد

مراسم گرامیداشت سی‌اُمین سالگرد عروج ملکوتی حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) با حضور حسین ملاعبداللهی، سفیر و مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان و جمعی از ایرانیان مقیم در محل نمایندگی فرهنگی ایران در بلگراد برگزار شد.

شیرازی به مبارزات و مجاهدت‌های حضرت امام(ره) و تلاش برای برقراری نظام اسلامی اشاره کرد و گفت: در آستانه فرا رسیدن نیمه خرداد شاهد بیش از پیش به ثمر نشستن آرمان های والای بنیانگذار جمهوری اسلامی با عبور از مرزهای جغرافیای به عمق دل‌های سایر آزادی خواهان جهان هستیم. بدون شک تجلیل و تکریم امام راحل عظیم الشأن و تعظیم شخصیت والای ایشان مایه انسجام ملت و ادای دین به همه کسانی است که طی سالیان طولانی در راه تحقق آرمان های انقلاب اسلامی جانفشانی کرده‌اند.

رایزن فرهنگی کشورمان در بلگراد افزود: امروز همگان باید بدانیم راز و رمز بقا و تکامل خط و راه امام(ره) در وحدت و انسجام ملی نهفته است.

خلیلوویچ، مدیر مرکز اسلامی قم در بلگراد نیز در سخنانی جایگاه علمی و عرفانی حضرت امام(ره) را تشریح کرد.

حسین ملاعبداللهی، سفیر کشورمان در بلگراد با ذکر سیر تاریخی از مبارزات ملت ایران طی دوران مشروطه تا پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)، نقش ایشان را در پیروزی انقلاب اسلامی بررسی کرد.

سوریه (لاذقیه)

با توجه به همزمانی دو مراسم بزرگ روز جهانی قدس و سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره)، مراسمی تحت عنوان «روز جهانی قدس در سی‌اُمین سالگرد ارتحال امام خمینی(قدس سره)» در روز شنبه (11 خردادماه) با حضور بسیاری از شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، استادان دانشگاه تشرین و علاقه مندان به انقلاب اسلامی و فلسطین در مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاذقیه برگزار شد.

غلامحسین حسینی درقه، وابسته فرهنگی کشورمان در لاذقیه، در خصوص صلابت، ایستادگی محکم و مقاومت امام(ره) در مقابل ستمگران و مظلومیت ایشان در برابر تبلیغات گسترده‌ دشمنان علیه او چه در زمان حیاتش و همچنین تا مدت‌ها بعد از رحلتشان سخنانی را بیان کرد.

وی با اشاره به موضوع معامله قرن بیان کرد: ایران سند حقیقی و واقعی دفاع از ملت فلسطین است و حمایت از مقاومت وظیفه ما است و آن جزئی از روح قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود.

سخنران بعدی این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ایمن زیتون، امام جماعت مسجد رسول اعظم(ص) لاذقیه بود. ایشان در سخنان خود ضمن اشاره به همزمانی روز قدس، سالگرد ارتحال امام (ره) و وفات مرحوم فقید حافظ اسد گفت: نقش اصلی این دو رهبر در تشکیل محور مقاومت بر کسی پوشیده نیست محوری که از مقاومت در فلسطین و لبنان پشتیبانی می‌کرد.

خلدون قسّام، عضو سابق مجلس الشعب سوریه، خالد حیدر، مدیر مرکز فرهنگی بانیاس و اجرای گروه تواشیح الانوار خوزستان و نمایشگاهی از تابلوهای عکس مربوط به ایام ارتحال حضرت امام(ره) و روز جهانی قدس از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

پاکستان(لاهور)

به مناسبت سی‌اُمین سالروز بزرگداشت ارتحال امام خمینی(ره)، مراسمی تحت عنوان «امام خمینی(ره)، منادی وحدت و احیاگر عظیم قرن» با حضور شخصیت‌های برجسته علمی، دینی، مذهبی، سیاسی و ... به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور و با مشارکت جمعیت علمای پاکستان شاخه نیازی در محل سالن اجتماعات امام رضا(ع) اين نمایندگی برگزار شد.

علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ ایران در لاهور گفت: امام خمینی(ره) شخصیتی چند بُعدی است. ایشان شاعری برجسته، در تصوف عارفی کامل، در سیاست رهبری بی نظیر و مبارزی کامل بود. در زندگی همسری خوب و با وفا بود. شخصیت هایی که در زمان خود برای آینده مسلمانان، ملت و کشور خود می اندیشند بی شک هیچگاه از ذهن و قلب انسانهای از بین نمی روند. شخصیت هایی چون امام خمینی(ره)، قائد اعظم محمد علی جناح و علامه محمد اقبال لاهوری شخصیت هایی جاودان و ابدی هستند.

 وی در ادمه افزود: امام(ره) کتابهایی چون مجموعه شعر، چهل حدیث، کتب دینی، سیاسی و ... را تألیف کرده است و اگر شما برگی از آن را بخوانید شاهد درخششی از شخصیت و تفکر این شخصیت خواهید بود.

در ادامه سخنرانان اين مراسم هر يك به بيان فضايل اخلاقي و سيره عملي و سياسي امام خميني (ره) پرداختند و در سخنان خود بر نقش انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني (ره) در بيداري امت اسلامي تأكيد كردند.

پیر سید نوبهار شاه، یکی از علمای بزرگ اهل تشیع در لاهور كه ضمن تسلیت سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) پس از مروری بر تاریخ کشورهای مختلف گفت: اگر ما تاریخ جوامع را ورق بزنیم، می‌بینیم که جامعه‌ای به رشد و بالندگی رسيده که در برابر ظلم و ستم قیام کرده باشد. اگر امروز ما شاهد موفقیت، پیشرفت و ترقی جمهوری اسلامی ایران هستیم، حاصل پیروی از اندیشه‌های والای امام خمینی (ره) است که در ذهن و قلب مردم غیور ایرانی جای گرفته است.

زاهد علی صادق، یکی از شخصیت‌های برجسته اهل تشیع هم در سخنانی گفت: درگذشت رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت‌الله خمینی (ره) نه تنها برای کشور ایران باعث غم و اندوه است؛ بلکه این حادثه چشم تمامی امت اسلامی را نیز اشکبار کرده است.

لعل مهدی خان، رییس اسبق سازمان امامیه پاکستان نیز ضمن تسلیت سالروز درگذشت امام خمینی(ره) گفت: امروزه با توجه به مشکلات و بحران‌هایی که در جامعه با آن مواجهیم، ضرورت مطالعه و تفکر در تعالیم بزرگان و نیاکان خود چون حضرت امام خمینی(ره)، علامه محمد اقبال لاهوری و ... بیش از پیش احساس می‌شود. رهبرانی  چون حضرت امام خمینی (ره) فقط رهبر یک کشور یا یک ملت نیستند.

سخنران بعدی برنامه روبینسون عزیز فرانسیس، معاون دبیر کل کمیته کشیش کاتولیک پنجاب که شخصیتی مسیحی گفت: امام خمینی فقط متعلق به مسلمانان نیست. روح آزادی خواهی و مبارزه با ظلم همواره در ضمیراو بوده و بدنبال این اندیشه ها زندگی مادی را بر خود سخت گرفت تا مسیری برای دیگران بگشاید. ما مسیحیان نیز این روز درگذشت وی را به جهانیان و آزادمردان و زنان تسلیت می گوییم.

 برهان الدین عثمانی، نماینده حزب جماعت اسلامی پاکستان در سخنان خود گفت: من در تمام عمر خود آیت‌الله امام خمینی(ره) را ندیدم؛ ولی از زمانی که ایشان در ایران حکومت اسلامی را حاکم ساخت، مریدشان شدم.

محمدرضا ناظری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور ضمن تسلیت سالروز بزرگداشت امام خمینی(ره) گفت: ما امروز دور هم جمع شده این تا یاد و خاطره از بزرگ مردی کنیم که مرید رهبران و شخصیت‌های بزرگی شد. امروز پس از گذشت سی سال از درگذشت امام خمینی(ره) ما شاهد هستیم که هر ساله مراسم بزرگداشت امام(ره) پُرشکوه تر از سنوات گذشته نه تنها در کشور ایران بلکه در کشور پاکستان نیز برگزار می شود که جای بسی خوشحالی و افتخار است.

در حاشیه برگزاری این مراسم، نمایشگاهی با بیش از یکصد کتاب از آثار حضرت امام خمینی(ره) و یا درباره شخصیت ایشان به زبان‌های فارسی، اردو و انگلیسی نیز برپا شد. همچنین، آلبومی از تابلوهای تصاویر ایشان و رخدادهای مربوط به حیات معظم له در این برنامه به نمایش گذاشته شد.

قرقیزستان (بیشکک)

نماز باشکوه عید فطر در مسجد امام علی(ع) بیشکک برگزار شد و حضور و مشارکت جوانان در این برنامه قرآنی قابل تحسین بود. پس از آن نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حجت الاسلام ایمانی برگزار و از فعالان قرآنی تقدیر شد.

کراچی

خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی به مناسبت بزرگداشت سی امین سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) رهبر انقلاب شکوهمند اسلامی و بنیانگذارحکومت جمهوری اسلامی ایران و روز جهانی قدس، کنفرانس قدس و صلح جهانی در اندیشه حضرت امام خمینی(ره) را در محل سالن همایش خانه فرهنگ برگزار کرد.

این کنفرانس با حضور احمد محمدی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران، بهرام کیان مسئول نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کراچی، حجه الاسلام والمسلیمن سلیمانی مسئول نمایندگی مقام معظم رهبری درپاکستان، مسئولان وکارمندان دفاتر وابسته به جمهوری اسلامی ایران درکراچی، سید عقیل انجم رئیس حزب جمعیت علمای پاکستان درایالت سند، حافظ نعیم الرحمن رئیس حزب جماعت اسلامی در کراچی، حجه الاسلام عابد رضاعرفانی استاد حوزه علمیه جامعه الزهرا(س) و از روحانیون سرشناس کراچی، تعداد زیادی از روحانیون شیعه، علمای اهل تسن و طلاب حوزه های علمیه شیعه درکراچی، ایرانیان مقیم، و همچنین تعداد زیادی ازمسلمانان پاکستان برگزار گردید.

بهرام کیان، مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران مطالبی را با عنوان صلح از دیدگاه حضرت امام خمینی(ره) بیان کرد: امام خمینی(ره) صلحی را قابل پذیرش می داند که برگرفته از اصول و تعالیم اسلام باشد و صلح واقعی از دیدگاه حضرت امام(ره) عبارت است از توقف و نبود جنگ همراه با اجرای عدالت و توسعه ارزش‌های انسانی و اخلاقی و احقاق حق مظلومان.

در ادامه، حافظ نعیم الرحمن، رییس حزب جماعت اسلامی در کراچی  ضمن تقدیر از زحمات نمایندگی فرهنگی ایران در برقراری و گسترش وحدت و همبستگی اسلامی از طریق دعوت از علماء و شخصیت‌های دینی و اسلامی اظهار کرد: موضوع اصلی جلسه امروز سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و روز جهانی قدس است. ما اینجا راجع به شخص وسالگرد رحلت فردی می خواهیم صحبت کنیم که تمام وجودش سرشار از تمنای خدمت به اسلام و رضایت حق تعالی بود.

وی ادامه داد: امام(ره) سراسر وجودش و سراسر عمرش جز مدنظر رضای حق تعالی نبود.امام (ره) هر آنچه، بود هر آنچه کرد، و هر آنچه که در قلبش، به زبانش و در عملش بود فقط برای رضایت حق بود.

سخنران بعدی مراسم حجت الاسلام عابد رضا عرفانی، استاد حوزه علمیه جامعه الزهرا(س) در سخنرانی خود به دو زبان اردو و فارسی، ویژگی‌های مهم شخصیت علمی و سیاسی حضرت امام(ره) را تشریح کرد.

خانم معصومه شیرازی از شعرا و اساتید دانشگاه به سرودن اشعاری زیبا در شان حضرت امام(ره) و همچنین در حمایت مسلمانان مظلوم فلسطین پرداخت.

علامه سید عقیل انجم، رییس حزب جمعیت علمای پاکستان در ایالت سند گفت: مراسم امروز جهت گرامیداشت سی امین سالروز ارتحال غمناک حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی و ابرمرد قرن بیست ویک میلادی و روز جهانی قدس با حضور علما و روحاینیون و دانشمندان محترم وگرانقدر ایرانی و پاکستانی برگزار شده است.

محمدی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی به عنوان آخرین سخنران به نکاتی از دیدگاه حضرت امام(ره) راجع به موضوع فلسطین اشاره کرد.

بلاروس

همایش بزرگداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال رهبر فقید انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) در محل سالن اجتماعات دانشگاه دولتی تربیت معلم بلاروس (ماکسیم تانک) در شهر مینسک برگزار شد.

در این مراسم که به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلاروس و با همکاری دانشگاه دولتی تربیت معلم برپا شده بود، مصطفی اویسی، سفیر ایران در بلاروس، خانم کوپتوا سویتلانا ایوانوونا، معاون اول دانشگاه تربیت معلم، رؤسا و اساتید دانشکده‌های مختلف این دانشگاه، بالغ بر 150 نفر از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف بلاروس  بویژه دانشجویان رشته تاریخ، دانشجویان ایرانی مقیم بلاروس و تعدادی از کارگزاران جمهوری اسلامی ایران و خانواده هایشان حضور داشتند.

خانم کوپتوا سویتلانا ایوانوونا در سخنانی، به روابط خوب و دوجانبه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس اشاره کرد و ضمن یاد آوری گشایش مرکز ایرا‌ن‌شناسی در دانشگاه تربیت معلم در آوریل 2014 که به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران انجام شد، این امر را گام مثبتی در جهت تحکیم روابط دو کشور به ویژه در امر آموزش عالی و فرهنگ خوانده و آن را نشانی بر حسن نیت دانشگاه تربیت معلم در توسعه روابط علمی و فرهنگی ثمربخش با جمهوری اسلامی ایران دانست.

وی با اشاره به شخصیت تأثیر گذار امام خمینی(ره) در تاریخ، درباره احیای کرامت انسانی که مورد تاکید بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود، مطالبی را بیان کرد.

اویسی هم در سخنانی، با ارائه تاریخچه مختصری از دوره های مختلف زندگی امام خمینی(ره)، به نقش رهبری آن حضرت در شکل گیری انقلاب بزرگ اسلامی در ایران پرداخت.

در ادامه، دانشجویان مختلف سوالات خود را درباره انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) و نیز درخواست برگزاری دور جدیدی از گفت‌وگوی ادیان در بلاروس را مطرح کردند.

خانم ایرینا ایوانوونا کوویاکو، استاد دانشکده تاریخ سخنران بعدی بود که به اهمیت مطالعه و بررسی تاریخی جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

در پایان این مراسم، نمایشگاه عکس «تصویر آفتاب» شامل 20 تصویر از مقاطع مختلف زندگی حضرت امام (ره) و کتاب‌ها و نرم افزارهای مرتبط با آثار و تالیفات آن حضرت به زبان روسی و انگلیسی در محل سالن اجتماعات این دانشگاه از سوی رایزنی فرهنگی ایران برپا شد.

اوگاندا

 

به مناسبت سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به منظور معرفی آراء و تفکرات سرنوشت‌ساز ایشان، نشستی تحت عنوان «تعریف استقلال ملی و عدم سلطه پذیری در اندیشه‌های امام خمینی(ره)» در محل نمایندگی فرهنگی کشورمان در کامپالا برگزار شد.

در این نشست سفیر کشورمان، ایرانیان مقیم، مسئولان سازمان‌ها و انجمن‌های اسلامی و فرهنگی و بیش از یکصد و بیست شخصیت دینی، علمی، فرهنگی و اجتماعی شرکت کردند. 

آدم المالکی، استاد دانشگاه اوگاندا، شیخ جمعه بخیتی کوکو، معاون آموزشی شورای عالی مسلمانان اوگاندا، کلیسا، رییس بنیاد خیریه سلام و شبکه سلام تلویزیون، سفیر کشورمان و رایزن فرهنگی راجع به موضوع نشست و ابعاد آن سخنرانی کردند.

المالکی در بخشی از سخنان خود امام خمینی(ره) را رهبری صادق، عالم به ابعاد دین مبین اسلام، انقلابی، وحدت آفرین، احیاگر و مصلح بزرگ دوران معاصر توصیف کرد.

وی با بیان اینکه اصل استقلال مبنای دینی و انسانی داشته و برای شهروندان مسئولیت ایجاد می‌کند، به تبیین و توضیح اصل استقلال ملی و  عدم سلطه پذیری از نگاه امام خمینی(ره) پرداخت.

قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در بخشی از سخنان خود، گفت: امام خمینی(ره) ارزش حیات و زندگی را به استقلال دانسته از آن به عنوان حقوق اولیه بشر یاد می کنند.

وی گفت: از نظر امام خمینی(ره) یک کشور زمانی به استقلال ملی می رسد که محور تصمیم گیری منافع کلی جامعه و مصالح عمومی بوده و بیگانگان در تصمیم گیری ها دخالت نداشته و رهبران و کادر موثر در تصمیم گیری ها از تحت نفوذ اجانب خارج باشند. مضافا اینکه در اندیشه امام خمینی(ره) استقلال زمانی بدست می آید که رهبری سیاسی از سلطه بیگانه آزاد شود.

شیخ جمعه بخیتی کوکو، معاون آموزشی شورای عالی مسلمانان اوگاندا طی ایراد سخنانی اظهار کرد: انقلاب اسلامی در ایران ظرف چهاردهه گذشته بهای هنگفتی برای کسب استقلال خود و عدم سلطه پذیری پرداخت کرده است.

وی در ادامه سخنان خود، گفت: انقلاب اسلامی ایران مانند خود اسلام به همه امت اسلامی اختصاص دارد و به همین دلیل است که دیدگاه های امام خمینی (ره) در خصوص وحدت ، پرهیز از تفرقه، بیداری، بصیرت، سلطه ناپذیری و ... مبانی دینی داشته و برای همه مسلمانان قابل فهم و اجرا است.

کلیسا، رییس بنیاد خیریه سلام و سلام تلویزیون در بخشی از سخنان خود از برگزاری نشست استقلال ملی و عدم سلطه پذیری از نگاه امام خمینی (ره) و دعوت از محققان و رسانه ها تقدیر و تشکر به عمل آورد.

مرتضوی، سفیر کشورمان ضمن تقدیر و تشکر از رایزنی فرهنگی ایران، اندیشه های امام خمینی(ره) را برای امت اسلامی سازنده، تحول زا، وحدت بخش، توام با صلح و دوستی و برادری توصیف کرد.

افغانستان

 

مراسم بزرگداشت سی امین سالگرد ارتحال ملکوتی عالم ربانی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) از سوی شورای اخوت اسلامی استان بلخ و با همکاری مجموعه‌های فرهنگی همسو در مسجد سلطانیه مزارشریف برگزار شد.

این مراسم با تلاوت قرآن کریم توسط مهدی مظفری آغاز شد و سپس حجت‌الاسلام محمدکاظم جعفری، رییس شورای علمای تشیع استان بلخ ضمن تسلیت به مناسبت رحلت امام خمینی(ره) اظهار کرد: تأثیر افکار امام خمینی(ره) جهانی و بین‌المللی است و به همان اندازه باید از ایشان تجلیل به عمل آید.

وی افزود: امام(ره) چیز جدیدی را ارائه ننمود، بلکه چهره اصلی قرآن، دین و اسلام را به مردم معرفی نمود و به اسلام جان دوباره بخشید. امام خمینی(ره) با ایمان به خدا و اتکا به مقاومت و ایستادگی مردم توانست باعث دگرگونی جامعه و پیروزی انقلاب اسلامی ایران شود.

وی با اشاره به نشست‌های صلح افغانستان بیان کرد: ما باید با الگوبرداری از امام خمینی(ره) دین خود را احیاء کنیم و اختلاف‌ها رو کنار گذاشته تا صلح واقعی را در افغانستان نماینگر شود. اسلام دین صلح، مهربانی و برادری است.

محمد بشیر توحیدی، معاون استاندار بلخ گفت: امام خمینی(ره) تنها رهبر انقلاب اسلامی ایران نیست بلکه رهبر امت اسلامی جهان است و مردم فهیم ایران با اطاعت از خدا، رسول خدا و اولی امر مسلمین حضرت امام خمینی(ره) توانستند سرنوشت خود را تغییر دهند و انقلاب اسلامی ایران را به ثمر برسانند.

وی با اشاره به انقلاب اسلامی افغانستان و پیروزی جهاد افغانستان در مقابل شوروی سابق بیان کرد: عدم به نتیجه رسیدن انقلاب افغانستان، فقدان وحدت کلمه در بین رهبران جهادی و انقلابی افغانستان بود، ما باید با الگو برداری از انقلاب اسلامی ایران که تنها رمز موفقیت آن در وحدت کلمه با محوریت خدا، قرآن واسلام می باشد، صلح کامل و دائمی را برای کشور عزیزمان افغانستان به ارمغان بیاوریم. 

همچنین، مراسم سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی(ره) از سوی هیأت باب الحوائج العباس(ع) و با همکاری نمایندگی فرهنگی ایران در مسجد محمد رسول الله(ص) شهرک علی‌آباد شهر مزارشریف برگزار شد.

این مراسم با قرائت قرآن کریم توسط حسین رحیمی آغاز شد و حجت الاسلام امینی، استاد حوزه علمیه ثقلین مزارشریف ضمن تسلیت به مناسبت ارتحال امام خمینی(ره) سخنانی در باره ابعاد شخصیتی امام(ره) بیان کرد.

هادی موافق، نماینده فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف اظهار کرد: اندیشه‌های امام خمینی(ره)، علیرغم گذشت سه دهه از عمر با برکتشان، اندیشه‌های آن مرد الهی همچنان در عصر حاضر قابل بهره برداری و چراغ راه ملت ها و مسلمانان رنج دیده جهان است.

همزمان با سی امین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت  امام خمینی(ره)، محفل انس با قرآن از سوی دارالقرآن محمد رسول الله(ص) مزارشریف و با همکاری نمایندگی فرهنگی ایران برگزار شد.

انتشار مقالات در فضای مجازی و مسابقه مقاله نویسی امام خمینی(ره) و جوانان از سوی مرکز آموزشی سید الشهداء(ع) و با همکاری نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف از دیگر برنامه‌های این ایام بود.

کنیا

 

به مناسبت بزرگداشت سی امین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) همایشی یک روزه با عنوان «اتحاد امت اسلامی در مقابله با صهیونیسم از دیدگاه امام و رهبری(حضرت آیت‌الله خامنه ای)» در محل حسینیه مجتمع اسلامی شیعیان جعفری برگزار شد.

این همایش با حضور شخصیت‌های علمی و دانشگاهی، اساتید و روئسای دانشکده‌های علوم دانشگاه‌های کنیاتا، دانشگاه کاتولیک مسیحی تانگازا، دانشگاه نایروبی و مدیرکل روابط بین‌الملل دانشگاه مسیحی سنت پُل و رییس شورای عالی ائمه جمعه و جماعت شهر نایروبی (سُنی مذهب)، ائمه جماعات مناطق مختلف شهر نایروبی از جمله کبیرا، شیعیان خوجه (هندی تبار) منطقه لوینگتون، اساتید و دانش‌آموزان شیعه دختر مدارس فاطمه الزهرا(س) از مناطق گاشیا و لیمورو و اعضای نمایندگی سیاسی سفارت جمهوری اسلامی ایران در نایروبی برگزار شد.

این مراسم با نمایش فیلم مستندی از ابعاد مختلف شخصیت حضرت امام(ره)، بعد سیاسی، اجتماعی، علمی، مبارزاتی، فرهنگی، خانوادگی و رهبری انقلاب اسلامی و بعد بین‌المللی شخصیت کاریزماتیک آن حضرت برای حاضران شروع شد.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران گفت: موضوع وحدت امت اسلامی از دیدگاه حضرت امام(ره)، موضوعی است که ایشان از همان سال‌های اولیه مبارزه خود پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به آن توجه ویژه داشتند و همیشه جوامع مسلمان را از جدایی و تفرقه برحذر می‌داشتند.

وی افزود: از دیدگاه امام(ره) وحدت یکی از ضروری ترین عوامل موفقیت مسلمانان بوده است و هرگونه جدایی و تفرقه بین آحاد ملت‌های اسلامی را دسیسه امپریالیست و صهیونیسم می‌دانستند.

در پایان این همایش، اساتید مسیحی دانشگاه‌های یاد شده به سؤالاتی در خصوص مسائل جوامع اسلامی پرداختند.

پاکستان

 

به همت خانه فرهنگ ایران در حیدرآباد سند و با همکاری سازمان دانشجویان اصغریه (ISOP)، سازمان اصغریه (AOP)، سمینار فکر امام خمینی(ره) به مناسبت فرارسیدن سالروز ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی با حضور علامه حیدرعلی جوادی، رییس و مؤسس مرکز تحقیقات و تبلیغات اسلامی جامشورو و رییس حوزه علمیه خواهران جامعةالزهرا(س)، استاد اخلاق احمد اخلاق سخنور و اندیشمند بزرگ ایالت سند و غلامرضا جعفری، رییس سابق سازمان اصغریه و دیگر اندیشمندان و عاشقان انقلاب اسلامی در سالن مرکزی اجتماعات المهدی منطقه جامشورو در ایالت سند برگزار شد.

سخنرانان در این مراسم به ویژگی‌های اخلاقی و مقام والای امام خمینی(ره) و اهمیت و جایگاه انقلاب اسلامی ایران اشاره کردند.

زیمبابوه

نشست علمی «نقش جهانی امام خمینی (ره) در خودباوری و بیداری انسان‌ها» به منظور بزرگداشت سی امین سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) به همت رایزنی فرهنگی ایران در زیمبابوه و با همکاری دپارتمان مطالعات ادیان دانشگاه زیمبابوه در هراره برگزار شد.

در این نشست علمی که با حضور جمعی از اساتید دانشکده علوم انسانی و دپارتمان مطالعات ادیان دانشگاه و جمعی از دانشجویان کالج اسلامی فاطمه زهرا (س) برگزار شد و سخنرانان از جنبه‌های گوناگون تاریخی، فلسفی، عرفانی، مطالعات میدانی و اجتماعی به بررسی نقش تاریخی و فراگیر امام(ره) پرداختند.

احمد عرفانیان، سفیر ایران در زیمبابوه سخنانی به زندگینامه و نقش تاریخی امام خمینی(ره) در مبارزه با رژیم منحوس پهلوی و هدایت مردم و مبارزان برای براندازی سلطنت 2500 ساله شاهنشاهی و پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد.

ونگیی، استاد مطالعات انجیلی سخنران بعدی این نشست بود که با ارائه نگاهی تاریخی به شخصیت‌های کتاب مقدس مسیحیان به واکاوی شباهت‌های رهبری در رهبران قدیس و امام خمینی(ره) پرداخت.

سخنران بعدی مراسم، پاشاپا بود که سؤالاتی در مورد رهبری منحصر به فرد امام خمینی(ره) به عنوان یک رهبر دینی مطرح کرد.

همچنین، روزیوه با اشاره به سیر رشد شخصیت امام(ره) سخنانی بیان کرد و خانم ژینگوانیسه ضمن ارائه و بررسی و تحقیقات میدانی خویش در زمینه پیدایش سازمان‌ها و نهادهای اسلامی در زیمبابوه پس از بروز انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

مابیری هم در این مراسم، به تحلیل فلسفی حرکت امام خمینی(ره) پرداخت و شیخ عبدالله ماکوئینجا به شخصیت معنوی و عرفانی امام خمینی(ره) اشاره کرد.

رضا عسگری، رایزن فرهنگی ایران در سخنانی، گوشه‌هایی از شخصیت ویژه و یگانه امام راحل(ره) را برشمرد و پیشنهاد کرد تا این مطالعات به صورت مدون در قالب یک دوره مطالعاتی و کتاب تدوین شده و در اختیار نسل جوان قرار گیرد تا در سایه آموزه های آن «خود باوری» را در خود نهادینه سازند.

 

انتهای پیام/ص


٠٨:٣٨ - 1398/03/18    /    شماره : ٧٣١٣٣٤    /    تعداد نمایش : ١٢٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.