English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨
اخبار > بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خارج از کشور


  چاپ        ارسال به دوست

بخش دوم؛

بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خارج از کشور

آیین بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور ایرانیان مقیم به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اين مراسم در كشورهای ذيل برگزار شد:

عراق (نجف اشرف)

به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران همایشی با همکاری مرکز تحقیقات حوزوی الهدی و با حضور علما و شخصیت‌های علمی، فرهنگی و سیاسی عراق  با عنوان «امام خمینی ... مسیر پیروزی ملت مسلمان» در نجف اشرف برگزار شد.

در این همایش پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید، حضرت آیت‌الله سید مجتبی حسینی، نماینده مقام معظم رهبری در عراق طی سخنانی ضمن اشاره به دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران گفت: انقلاب اسلامی ایران تنها به ایران محدود نمی‌شود و این انقلاب پس از 40 سال همانند یک انسان کامل و عاقل شده است.

وی در ادامه افزود: این انقلاب یک هدیه الهی است که باید از آن مراقبت شود؛ چرا که در مقابل نسل‌های آینده مسئول هستیم.

وي همچنين دلایل استمرار انقلاب را در نقش حضرت امام و مرجعیت، عدم وابستگی به شرق و غرب، نقش مقام معظم رهبری، اراده مردم و نقش مهم آنها در استمرار انقلاب و انطباق قوانین و قانون اساسی با دستورات اسلامی دانست.

در ادامه همایش حجت‌الاسلام قپانچی، امام جمعه نجف اشرف طی سخنانی با مقایسه انقلاب اسلامی ایران با دیگر کشورهای اسلامی گفت: در دیگر کشورها هم عوامل اصلی انقلاب نظیر حضور مردم، وجود اسلام و رهبری وجود داشته است؛ ولی تفاوت محتوایی انقلاب ایران با دیگر انقلاب‌ها داشته و آن هم فهم درست از اسلام است.

وی افزود: وجود رهبری که نیازمند تأیید کشور و قدرت دیگر نباشد و همه شرایط را داشته باشد و باعث بیداری مردم شود و اسلامی که انسان‌ها را از تاریکی بسوی نور ببرد.

امام جمعه نجف اشرف مهم‌ترین پایه انقلاب اسلامی در ایران را فهم و درک اسلام واقعی دانست.

وي در ادامه گفت: عراق از نظر مردم، فرهنگ و تاریخ به ایران مرتبط است و مسیر دو کشور یکی است و قدرتی نمی‌تواند این دو ملت را از هم جدا کند و به آمریکا هم اجازه نمی‌دهیم که تبدیل به پایگاه ضدایرانی شود.

در ادامه مراسم آیت‌الله سیدعلی اکبر حائری، از علما و اساتید حوزه نجف و همچنین مکارم، سرکنسول کشورمان در نجف اشرف طی سخنانی به دستاوردهای چهل ساله انقلاب اشاره كردند.

گرجستان

به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تفلیس با همکاری گالری نقاشی النه آخولدیانی، مدارس شماره‌های (1)، (51)، (55) و (195) گرجستان و مجتمع آموزشی فردوسی، نهمین دور نمایشگاه نقاشی و آثار هنری دانش‌آموزان ایرانی و گرجی» در تفلیس را با هدف شناسایی استعدادها و توانمندی‌های دانش‌آموزان برگزار کرد.

مراسم افتتاحیه نمایشگاه با سخنرانی مدیر مدرسه 195 و رایزن فرهنگی کشورمان در محل مدرسه شماره 195 طی روز جمعه، 19 بهمن‌ماه برگزار شد. در این نمایشگاه، بیش از 100 اثر نقاشی و طرح دست ساخته از دانش‌آموزان در سالن اجتماعات مدرسه 195 به نمایش گذاشته شد.

قوام شهیدی، سفیر کشورمان هم در سخنانی، گفت: توسعه و ارتقاء فرهنگ و انسان جز با تعلیم و آموزش میسّر و ممکن نخواهد بود و مراکز آموزشی، مهم‌ترین گذرگاه انتقال فرهنگ هستند؛ بنابراین توسعه فرهنگی، ارتباطی دو سویه با آموزش و نظام آموزشی دارد.

حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی ایران در ادامه این مراسم، بیان کرد: امروزه هنر در پرورش خلاقیت و ارتقای سلامت روانی دانش‌آموزان نقش اساسی دارد و انجام فعالیت های هنری موجب ایجاد آرامش، بروز خلاقیت و شکوفایی ارزش‌های انسانی می‌شود.

وی ادامه داد: بهره گیری از هنر در نظام آموزشی امری لازم و ضروری است. دانش‌آموزان آینده سازان کشور هستند و در آینده این قشر از جامعه محور توسعه روابط علمی و فرهنگی دو کشور خواهند بود.

کوبا تسنگواشویلی، مدیر مدرسه شماره 195 نیز در این مراسم، گفت: امسال نهمین سال است که این نمایشگاه با حمایت رایزنی فرهنگی ایران با هدف شناسایی استعدادها و توانمندی های دانش‌آموزان دو کشور برگزار می‌شود.

 وی افزود: این رویداد فرهنگی به یک سنت حسنه در دهه فجر تبدیل شده است. دانش‌آموزان ایرانی و گرجی پس از نه سال به عنوان یک خانواده بزرگ در برگزاری هرچه باشکوه تر این نمایشگاه، همکاری می‌کنند.

این مراسم، با اهدای لوح تقدیر به معلمین مدارس، جوایز 15 دانش آموز برگزیده و لوح تقدیر شرکت کنندگان به پایان رسید.

كردستان عراق (سلیمانیه)

در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مقامات و مسئولین به ویژه استاندار و مدیرکل فرهنگ استان سلیمانیه ، علما و ماموستایان، با مسعودیان، سرکنسول و هاشمی، وابسته فرهنگی ایران در سلیمانیه كردستان عراق دیدار كردند و فرارسيدن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را تبریک گفتند.

بابکر دره‌ای، مدیرکل فرهنگ سلیمانیه در اين ديدار ضمن تشکر از همکاری وابستگی فرهنگی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سليمانيه گفت: جمهوری اسلامی ایران با کردستان عراق، اشتراكات فرهنگی بسیاری دارد و این مشترکات فرهنگی دارای ریشه عمیق است.

 

وی افزود: مردم کردستان عراق از موسیقی و هنر ایرانی استقبال می‌كنند و آمادگی همکاری‌های بیشتر با وابستگي فرهنگی ايران را داریم.

غنا

به مناسبت بزرگداشت 40 اُمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، مراسم باشکوهی با حضور 150 نفر از اساتید دانشگاه، علما و ائمه جمعه و جماعات، برخی مقامات سیاسی غنا، هیأت سیاسی از سفارت ایران، دانشجویان و دانش‌آموزان در سالن اجتماعات مرکز مطالعات آفریقای دانشگاه لگون برگزار شد.

در این مراسم که به همت رایزنی فرهنگی ایران و همکاری دانشگاه لگون، تحت عنوان «نقش انقلاب اسلامی در بیداری جوانان و رهبری جهانی» برگزار شد، پس از خواندن دعا توسط شیخ ابراهیم بانسی، ابتدا آیاتی چند از کلام‌الله مجید قرائت و سپس سرود ملی دو کشور به اجرا گذاشته شد.

در مراسم بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برخی از شخصیت‌های آکادمی و سیاسی به شرح زیر سخنرانی کردند:

گاووا، استاد برجسته دانشگاه غنا به عنوان اولین سخنران اصلی جلسه، جمال ناصر، استاد برجسته دانشگاه اسلامی غنا به عنوان دومین سخنران اصلی جلسه، رأس مبارک، نماینده مجلس غنا به عنوان مهمان ویژه و به نمایندگی از حمید مصطفی، وزیر مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته غنا (ارايه پیام همبستگی به نمایندگی از دولت غنا)، شیخ ابوبکر کمال‌الدین، امام کل شیعیان (ارايه پیام همبستگی از سوی شیعیان غنا)، آنچی بوسیاکو سچر، مدیر اجرایی مؤسسه دیپلماسی عمومی غنا (ارايه پیام همبستگی به نمایندگی از مردم غنا)، عليرضا فرامرزی، رایزن فرهنگی ایران در غنا.

 

فرامرزی در سخنانش ضمن تشریح وضعیت جامعه ایران پیش از انقلاب اسلامی، به ابعاد مختلف وابستگی رژیم پهلوی به غرب اشاره کرد و گفت: مردم ایران بیش از 50 سال تحت حاکمیت رژیمی زندگی کردند که هیچ ارزشی برای باورهای اسلامی مردم و استقلال سیاسی و اقتصادی کشور قائل نبود. به همین دلیل انقلاب اسلامی با همت مردم و به رهبری امام خمینی(ره) پیروز و نظام سلطنتی به سرعت سرنگون شد.

رایزن فرهنگی كشورمان همچنين با انتقاد از سیاست خارجی نظام سلطنتی و تصویب کاپیتالاسیون بیان كرد: به دنبال اتخاذ این چنین سیاستی، جنایات وحشتناکی از سوی سازمان امنیت رژیم پهلوی بر علمای دین و مردم مستضعف ایران اعمال شد. با تصویب این قانون، خارجی‌ها این امکان را داشتند تا هرگونه جنایتی را بدون این که از سوی قوه قضائیه و دادگاه مورد تعقیب قرار بگیرند، انجام داده و به کشور خود بازگردند.

فرامرزی در ادامه ضمن تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی اظهار كرد: امروز ایران قدرتمند و استوار است. همانگونه که دنیا در حال تغییر است، ایران نیز در حال تغییر است. ایران در حال تکامل و ایفای نقش و توسعه ژئوپلیتیک خود در منطقه است.

برنامه‌های جانبی اين همايش عبارت بودند از: پخش تصاویر ویدیویی از نهضت اسلامی و پیروزی انقلاب اسلامی به مدت یک ساعت پیش از آغاز رسمی جلسه و حضور مطبوعات و تلویزیون PAN AFRICAN براي پوشش خبري همايش.

 هندوستان (دهلی‌نو)

به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، مراسمی با حضور غلامعلی حداد عادل، رییس بنیاد سعدی، حجت الاسلام مهدی پور، نماینده مقام معظم رهبری در هند، حجت الاسلام محمد رضا صالح، نماینده جامعةالمصطفی (ص) العالمیه در هند، علی چگینی ، سفیر و علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو، احسان الله شکر اللهی، مدیر مرکز تحقیقات فارسی و دیگر مسؤولان نهادهای ایرانی و خانواده‌های ایشان در محل رایزنی فرهنگی کشورمان برگزار شد.

علی چگینی در سخنان خود ضمن اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: ما باید ارزش‌های انقلاب اسلامی را به نسل‌های بعدی منتقل کنیم و این وظیفه دینی ما است و انقلاب اسلامی جزو منافع ملی ماست و حفظ و گسترش آن نیز در وظیفه همه ما است.

غلامعلی حداد عادل ضمن  تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه(س)، انقلاب اسلامی را شجره  طیبه ای خواند که با خون شهدا آبیاری شده است.

وی افزود: تجربه چهل ساله نشان داده که ما به دنبال خشونت و دشمنی نیستیم و این امر بیانگر آن است که استعمارگران از الگو شدن انقلاب اسلامی برای سایر ملت‌ها دلهره دارند. آنها نمی‌خواهند ملتهای دیگر نیز مانند مردم ایران علیه ظلم و ستم قد علم کنند.

آفريقاي‌جنوبي

همزمان با ایام چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، رایزنی فرهنگی کشورمان با همراهی سفارت ايران در آفريقاي‌جنوبي یک دوره مسابقات والیبال ویژه ایرانیان مقیم را با عنوان جام خلیج فارس در محل خانه ایران در ژوهانسبورگ برگزار كرد.

این برنامه در کنار مجموعه فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده به مناسبت فرارسیدن ایام‌الله دهه فجر و سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، در راستای حمایت از برگزاری برنامه‌های فرهنگی، هنری، ورزشی و اجتماعی ویژه ایرانیان مقیم به همت رایزنی فرهنگی کشورمان انجام پذیرفت.

در این برنامه ورزشی ـ تفریحی که از ساعت 10صبح با حضور بیش از 80 نفر از ایرانی‌ها در قالب 6 تیم والیبال در خانه ایرانیان (منطقه مونتن ویو) در ژوهانسبورگ برگزار شد، اعضاي شرکت‌کننده همراه با خانواده در محیطی گرم و صمیمی روز مفرحی را سپری کردند.

بر اساس شیوه اعمال شده در برگزاری این مسابقه که با مدیریت ایرانیان مقیم انجام پذیرفت، این مسابقه به صورت دوره‌ای انجام شد و پس از اتمام بخش اول و بازی تمام تیم‌ها با یکدیگر، امتیازها بررسی شد و دو تیم برای فینال و دو تیم دیگر برای سوم و چهارمی با هم به رقابت پرداختند.

مسابقه میان تیم‌های شرکت‌کننده در ساعت 3 بعداز ظهر به پایان پذیرفت و به تیم‌های اول تا سوم توسط رایزن فرهنگی و معاون محترم سفارت  کشورمان کاپ ورزشی Persian gulf اهدا شد.

 

گفتني است؛ تیم متشکل از همکاران سفارت و رایزنی فرهنگی ایران، رتبه سوم را در این مسابقات به دست آورد.

قرقیزستان (بیشکک)

به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، روزهای فیلم ایرانی در روزهای ۱۶ تا ۱۸ بهمن‌ماه به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، اداره‌کل سینمایی وزارت فرهنگ، گردشگری و اطلاع‌رسانی قرقیزستان، دانشگاه فرهنگ و هنر، دانشگاه بین‌المللی بیشکک و مدرسه چنگیز آیتماتوف برگزار شد.

در افتتاحیه این رویداد فرهنگی که در محل خانه سینمای بیشکک انجام شد، خانم گلمیره کریم آوا، معاون اداره‌کل سینمایی قرقیزستان گفت: مایه خوشحالی است که همه ساله شاهد دستاوردهای جدید ایران در حوزه فرهنگ و سینما هستیم و از مفاهیم عمیق و معناگرای تولیدات سینمایی ایران بهره‌مند می‌شویم.

وی ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان در عرصه تولید و نمایش فیلم‌های مشترک قدم‌های جدی‌تری بردارند.

علی مجتبی روزبهانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان نیز، گفت: جمهوری اسلامی ایران با پیروزی انقلاب اسلامی توانسته است به موفقیت‌های چشم‌گیری در حوزه‌های مختلف بخصوص فرهنگ، فیلم و سینما برسد.

خانم چولدوش بیک آوا، معاون علمی دانشگاه فرهنگ و هنر قرقیزستان نیز گفت: این دانشگاه نزدیک شش سال است که با رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برنامه‌های متعددی را به طور مشترک اجرا کرده است؛ از جمله آنها برگزاری نمایش‌ها، جشنواره‌های نوروزی و هفته‌های فیلم بوده است.

علی حکیم پور، رایزن فرهنگی کشورمان گفت: سینمای ایران بعد از انقلاب به موفقیت‌های بسیاری رسیده است به طوری در چهل سال دوران بعد ازنقلاب اسلامی توانسته ضمن حفظ معنویت، اخلاق و ارزش‌های انسانی فیلم‌هایی را تولید کند که در جشنواره‌های معتبر بین‌المللی فیلم رتبه های برتر را کسب کنند.

وی افزود: مهمترین ویژگی فیلم‌های ایرانی بعد از انقلاب معناگرا وخلاق بودن آنهاست.

در ادامه برنامه فیلم های «نفس» ساخته «نرگس آبیار» و «پری دریایی» ساخته امیرمسعود آقابابائیان به نمایش گذاشته شد.

 در روز دوم برنامه فیلم‌های «رنگ خدا» به کارگردانی مجید مجیدی و طعم شیرین خیال از کمال تبریزی در مدرسه چنگیز آیتماتوف برای دانش‌آموزان کلاس‎‌های هشتم و نهم به نمایش گذاشته شد.

همچنین، دو فیلم «نفس» و «پری دریایی» برای دانشجویان رشته زبان فارسی گرایش فلسفه دانشگاه بین المللی قرقیزستان به نمایش گذاشته شد.

در این برنامه، خانم چولپان علی اوا ضمن تجلیل از فرهنگ و هنر ایرانی از همکاری‌های سازنده رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک قدردانی کرد.

افغانستان (مزارشریف)

همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران همایش باشکوهی با موضوع «وحدت رمز موفقیت» با حضور شخصیت‌های علمی، فرهنگی و سیاسی استان بلخ افغانستان در تالار کتابخانه فردوسی مزارشریف برگزار شد.

این همایش با تلاوت قرآن کریم توسط قاری سید عسکر علوی آغاز شد. سپس موافق، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف، اظهار كرد: با استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان ثمره انقلاب که بر اساس رهبری خردمندانه حضرت امام(ره) و وحدت و انسجام مردم شکل گرفت،  فصل جدیدی در تاریخ ملت ایران گشوده شد و آن مشارکت مردم در تمامی عرصه‌های انقلاب اسلامی است.

وی در ادامه با بیان وحدت و انسجام به عنوان قدرت نرم افزود: وحدت و اتحاد مردم می‌تواند افراط‌گرایی را که در سال‌های اخیر به عنوان یک چالش در منطقه تبدیل شده است را به امنیت تبدیل کند.

سپس محمد بشیر توحیدی، معاون استاندار بلخ  با تبریک چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی به رهبری معظم انقلاب اسلامی، دولت و مردم ایران، وحدت و انسجام مردم و رهبری عالمانه امام خمینی(ره) را به عنوان مهم‌ترین عوامل به ثمر رسیدن جمهوری اسلامی ایران برشمرد.

وی در ادامه بیان كرد: همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، مردم افغانستان توانستند با همدلی و همراهی در مقابل اتحاد جماهیر شوروی بایستند و در سایه مبارزه و جهاد به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنند؛ اما متأسفانه در ادامه به واسطه عدم انسجام و ایجاد تفرقه نتوانستیم به اهداف مقدس خود که همانا امنیت، رفاه و آسایش برای ملت افغانستان است نائل شویم.

در ادامه خلیق، ريیس اداره اطلاعات و فرهنگ استان بلخ به اهمیت و جایگاه وحدت در جامعه اشاره کرد و از آن به عنوان ضرورت و رمز موفقیت نام برد.

وی در ادامه افزود: با وحدت می‌توان همه اقوام با هر گرایش دینی را یکپارچه كرد و در این راه هنرمندان و روشنفکران می‌توانند با آثار خود نقش بسزایی در وحدت افغانستان داشته باشند.

حجت‌الاسلام مرتضوی، ریيس مدارس خصوصی استان بلخ، محمد حیدری، معاون فرهنگی شهرداری مزارشریف و محمد بلخی، رييس اتحادیه جوانان شمال افغانستان، از دیگر سخنرانان این همایش بودند که با تبریک دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران به ضرورت وتبین جایگاه وحدت در آینده افغانستان پرداختند.

هند (بمبئي)

نمایشگاه پوستر و کتاب چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در سالن حسینیه مسجد ایرانیان بمبئي با حضور خسرو رضا زاده، سرپرست سرکنسولگری و محسن آشوري، سرپرست خانه فرهنگ ایران در بمبئي به همراه کارمندان ارگان‌ها و نهادهای مقیم بمبئي، ایرانیان مقیم و علاقمندان به فرهنگ و تمدن ایران‌زمین و دستاوردهای چهل ساله انقلاب و اصحاب رسانه افتتاح شد.

گشایش نمایشگاه توسط سرپرست سرکنسولگری ایران به همراه سرپرست وابستگی فرهنگی كشورمان آغاز شد. پس از آن حاضرین به تماشای پوسترهایی از دستاوردهای انقلاب اسلامی که مجموعه‌ای از عمده فعالیت‌های صورت گرفته در چهار دهه اخیر جمهوری اسلامی پرداختند. وابستگي فرهنگی كشورمان پوسترها را ترجمه كرده و آنها را انتشار داده است.

ميهمانان در ادامه از نمایشگاه کتاب ديدن كردند که شامل مجموعه‌ای نفیس از کتاب‌های چاپ شده از سوي خانه فرهنگ ایران و دیگر نویسندگان و مترجمان هندی پیرو اهل بیت(ع) است. همچنين تعدادي از مترجمین کتاب‌ها، آثار خود را به بازدیدکنندگان اهدا کردند.

پس از آن فيلم‌های از چهل سال تلاش مردمان ایران اسلامی در زمینه خودکفایی در همه عرصه‌ها و نيز جاذبه‌های گردشگري ایران‌زمین به نمايش گذاشته شد.

در مراسم افتتاحیه خبرنگاران و اصحاب رسانه از کانال‌های تلویزیونی مختلف، مصاحبه‌های جداگانه‌ای را با سرپرست سرکنسولگری و سرپرست خانه فرهنگ ایران در بمبئي انجام دادند که به تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در چهار دهه اختصاص داشت.

سرپرست خانه فرهنگ ایران در جريان افتتاح اين نمايشگاه با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی، گفت: تمامی دستاوردهای انقلاب اسلامی همگی به خاطر توکل به خداوند بلندمرتبه و رهبری اندیشمندی صالح و وارسته و عالمی بزرگوار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(حفظه الله تعالی) و پشتکار و همت مردم بافرهنگ ایران‌زمین است.

وی افزود: امروزه کشور پهناور ایران با توجه به برنامه‌های مدون و طبق قانون اساسی، گام‌های بلندی را در جهت فتح قله‌های کامیابی برمی‌دارد و توانسته تا کنون در جلوی دشمنان خود با تمامی قوا ایستادگی و مقاومت كند و گفتمانی جدید را به مردمان جوامع بشری دیگر ارايه دهد.

همچنين حجت‌الاسلام ناصری، از ائمه جماعت مسجد ایرانیان بمبئي، در مصاحبه با کانال‌های تلویزیونی اظهار كرد: انقلاب اسلامی ایران با وجود همه مشکلاتی که توسط ابرقدرت‌های استعماری جهان ایجاد شده، توانسته راه خود به خوبی پیدا کند و اکنون نیز انقلاب قوی‌تر و با شکوه‌تر از گذشته مسیر موفقیت را طی می‌کند.

پاكستان (لاهور)

به همت خانه فرهنگ ايران در لاهور پاكستان، مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در محل هتل پی سی لاهور برگزار شد. در این مراسم سرکنسول ترکیه و تنی چند از شخصیت‌های فرهنگی و هنری و سفرای سابق پاکستان، ناظری، سرکنسول و علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس نمایندگی فرهنگی کشورمان در لاهور ایران حضور داشتند.

همچنین تعدادی از ایرانیان مقیم در لاهور و دانشجویان ایرانی نیز در این مراسم شرکت کرده بودند. برنامه با تلاوت آیات قرآن کریم و نعت‌خوانی در مدح رسول گرامی اسلام(ص) آغاز شده و سپس ملی سرود دو کشور نواخته شد.

سپس با دعوت مجری برنامه سرکنسول کشورمان محمدرضا ناظری، طی بیاناتی ضمن تقدیر از حضور مهمانان، استقرار و استمرار راه انقلاب اسلامی را نتیجه پایداری و قوت آن که ناشی از اراده مردمی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) دانست.

وي همچنین رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب را نعمتی از جانب حق تعالی دانسته و در بخش پایانی سخنانش آرزمند توسعه روابط دو کشور پاکستان و ایران شد.

در ادامه شمشاد خان، سفیر سابق پاکستان در ایران طی بیاناتی اظهار كرد: ایران و پاکستان نه فقط دو کشور هم‌مرز و همسایه، بلکه دو کشور دوست و برادر و هم‌سرنوشت نیز هستند. روابط صمیمی این دو کشور بزرگ تاریخ طولانی دارد، حتی در دوران پیش از اسلام نیز روابط ایران و این منطقه که امروز پاکستان نامیده می‌شود، دوستانه بوده است.

وي افزود: نخستین بار به عنوان یک دیپلمات جوان در سال ۱۹۶۷ ميلادي به ایران رفتم و چهار سال در تهران مأموریت داشتم. دومین بار، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان سفیر، در ایران عزیز خدماتی انجام دادم. مهم‌ترین چیزی که از دوستان ایرانی یاد گرفتم، عشق و علاقه ایشان به زبان مادری‌شان یعنی فارسی است، بنده هم تصمیم گرفتم که در کشور خودم همیشه به زبان خودم یعنی به اردو صحبت می‌کنم، تا هموطنانم نیاز به مترجم نداشته باشند. دوم این که ملت نجیب و شریف ایران هیچ‌گاه طعم بردگی را نچشیده است. در دوران پهلوی وقتی شاه محمد رضا شاه سلطه آمریکا را می پذیرفت، ملت ایران قیام کرد و نهضت انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی به پیروزی رسید.

گفتني است؛ به همت خانه فرهنگ کشورمان، نمایشگاهی از کتب هنری و معماری کشورمان به نمونه‌هایی از صنایع دستی و بروشورهای حاوی اطلاعات مفید در این مراسم به نمایش گذاشته شد. ميهمانان برنامه به دفعات از این نمایشگاه بازدید کرده و با گوشه‌ای کوچک از هنر و فرهنگ کشورمان آشنا شدند.

همچنین گروه موسیقی عرفانی «آوای باربد» اعزامی کشورمان از شهر سبزوار در این برنامه در چند بخش مختلف به اجرای قطعاتی از موسیقی عرفانی کشورمان پرداختند که شعر و مضمون بلند آن به همراه نوای نی و دف مورد توجه حاضرین قرار گرفت. این گروه متشکل از فرامرز ایزی، سعید سلیمانی و حسن روحی است که طی روزهای آینده در برنامه‌های دیگری نقش هنری خود را به درخشش خواهند گذاشت.

آلمان

 

به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نمایشگاه سه هفته‌ای همراه با 6 کارگاه هنری نقاشی خط از سوی رایزنی فرهنگی ایران با مشارکت انستیتو حافظ، مرکز فرهنگی کره و دانشگاه‌های بامبرگ و ارفورت برگزار خواهد شد.

همچنین، دو کارگاه از مجموعه این برنامه اختصاص به گفت‌وگوی هنری در شکل پرفورمنس میان هنرمندان ایرانی و کره با استفاده از تکنیک‌های خطوط فارسی و هانگول (خط کره‌ای) داشته و هنرمندان دو کشور خواهند کوشید برای علاقمندان آلمانی امتزاج این دو فرم هنر شرق و غرب آسیا را به نمایش گذارند.

پاکستان(کویته)

به مناسبت بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در ادامه برگزاری نمایشگاه عکس و صنایع دستی در غرب شهر کویته، در منطقه هزارتاون که با استقبال بسیار خوبی از سوی مردم منطقه روبرو شد، نمایشگاه فرهنگی و هنری در محل کتابخانه میجر نادر در شرق شهر کویته در منطقه علمدار برگزار شد.

این نمایشگاه که با همکاری مدارس توحید و خدیجه الکبری، از مجموعه مدارس جمهوری اسلامی در کویته برگزار شده بود، عکس‌هایی از دوران انقلاب و نیز دستاوردهای انقلاب اسلامی، صنایع دستی همچون ظروف قلمزنی، میناکاری روی فلز وسفال، و خاتم کاری در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.

همچنین، همزمان با ایام الله دهه فجر و در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ویژه نامه از سوی خانه فرهنگ ایران با موضوع دستاوردهای 4 دهه پس از انقلاب اسلامی در دو روزنامه آزادی و ریفارمر به چاپ رسیده است.

تایلند

همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حجت الاسلام و المسلمین مظلومی، با هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران در برنامه‌ های فرهنگی و هنری در تایلند و میانمار شرکت می‌کند.

شرکت در مراسم مردمی شب شهادت حضرت فاطمه (س) در مسجد الهدی و دیدار با برخی علما و شیعیان، سخنرانی در سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) در جمع ایرانیان مقیم در رایزنی فرهنگی ایران، بازدید از مسجدی در میانمار، بازدید از اتاق ایران و مرکز ایرانشناسی و زبان فارسی دانشگاه سیام بانکوک و دیدار با علما و مبلغین بانکوک در محل نمایندگی جامعةالمصطفی (ص) العالمیه از جمله برنامه‌های این ایام است.

تاشکند

به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، جشن ملی انقلاب با شرکت دیپلمات‌های خارجی، مدیران دولتی و نمایندگان بخش خصوص و حضور گسترده ایرانشناسان و اساتید زبان فارسی و شخصیت‌های برجسته فرهنگی و بهمن آقارضی، سفیر جمهوری اسلامی ایران و آچیل بای رحمتف، معاون اول نخست وزیر و وزیر حمل و نقل ازبکستان در هتل بین‌المللی تاشکند برگزار شد.

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری با شکوه این مراسم، اقدام به برگزاری یک نمایشگاه ویژه تابلوهای خطاطی و کتاب از شاهکارهای ادبی ایران در حاشیه این مراسم کرد که شامل 18 تابلو خطاطی از اشعار مولانا و حافظ و شاهکارهای ادبی ایران که بصورت نفیس چاپ شده بود و مورد توجه و استقبال خوب شرکت کنندگان قرار گرفت.

این آثار شامل شاهنامه فردوسی، دیوان حافظ شیرازی، مثنوی معنوی، بوستان، گلستان و غزلیات سعدی، مجموع اشعار رودکی، خمسه نظامی و با آثاری از شاعران معاصر پروین اعتصامی، سهراب سپهری، فریدون مشیری و ... بود. 

بهمن آقا رضی در این مراسم به تشریح دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی پرداخت و رایزن فرهنگی ایران در حاشیه این جشن ملی با تعدادی از شخصیت های علمی، فرهنگی و ایرانشناس دیدار و گفتگو کرد.


افغانستان (كابل)

به مناسبت فرارسیدن سالروز چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، شورای عالی قرآنی افغانستان اقدام به برگزاری محفل انس با قرآن با حضور گروه تواشیح ايراني محمد رسول‌الله(ص) كرد. در این برنامه که با حضور تعداد کثیری از اساتید، قرآن‌پژوهان و قرآن‌آموزان و همچنین رؤسای مراکز قرآنی و ائمه جماعات مساجد كابل برگزار شد، برنامه‌های مختلف قرآنی به اجرا درآمد.

در ایتدای این مراسم محمد سخی، قاری خردسال به قرائت آیاتی چند از کلام‌الله مجید پرداخت، سپس با دعوت مجری قاری واحد یار، از قاریان بین‌المللی افغانستانی آیاتی چند از کلام‌الله مجید را تلاوت کرد.

پس از ایشان صفری، از اعضای گروه تواشیح محمد رسول‌الله(ص) ـ اعزامی از ايران، با قرائت آیاتی از کلام نور ، معنویت خاصی به این محفل بخشید.

سپس گروه تواشیح محمد رسول‌الله(ص) به تواشیح‌خوانی در مدح رسول گرامی اسلام(ص) و اسماء الهی پرداخت كه با استقبال حاضرین مواجه شد.

این مراسم با قرائت چند تن از قاریان و اجرای سرود مذهبي توسط گروه سرود بصائر و گروه سرود شورای عالی قرآنی ادامه یافت.

در ادامه محفل، گروه تواشیح اعزامی به اجرای چند قطعه از سرودهای انقلابی آهنگین و همچنین تواشیح در خصوص امام رضا(ع) و حضرت ولیعصر(عج) پرداختند.

در پخش پایانی این مراسم حجت‌الاسلام حسن‌زاده، رييس شورای عالی قرآنی افغانستان طی سخنانی به ویژگی‌های انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) پرداخت و طي آن اظهار كرد: امام خمینی(ره) فرمود؛ انقلاب ما انفجار نور بود

حجت‌الاسلام حسن‌زاده در تبیين این سخن حضرت امام(ره) گفت: اکنون ما شاهد هستیم که از پرتو این انقلاب نوری در دل تمام مستضعفین عالم تابیده شد و تمام جهانیان را متوجه این نور که همان اسلام عزیز و آموزه‌های آن است، کرد.

ريیس شورای عالی قرآن افغانستان ادامه داد: امروز و در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شاهد هستیم که ایران با تمام مشکلات، توطئه‌ها و تحریم‌های ظالمانه، پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و در بسیاری از موارد در رتبه‌بندی‌های اول تا دهم جهانی قرار دارد.

هند (بمبئي)

جشن چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در خانه فرهنگ ایران در بمبئي با حضور محسن آشوري، سرپرست خانه فرهنگ ایران، مولانا ظهیر عباس رضوی، عضو هیأت امنای وقف ایالت مهاراشترا، ناصر پتان، ريیس جامعه هند و عرب، مولانا سید عبدالرحمن میلی، اعضای نهادها و ارگان‌های وابسته به ايران در بمبئي، اساتید، دانشجویان و شخصیت‌هایی از بمبئي و دیگر نواحی همچون اورنگ‌آباد و بوپال برگزار شد.

مراسم با تلاوتی چند از آیات قرآن مجید آغاز گردید، پس از آن سرود ملی جمهوري اسلامي ايران طنین‌انداز و در ادامه سرود ملی هند پخش شد و پس از آن، کلیپ سلام خاصه امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و نيز فیلمی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در چهل سال اخیر اکران شد.

محسن آشوری، سرپرست خانه فرهنگ ایران در بمبئي در سخنراني خود در اين مراسم گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران، پیروزی دین مبین اسلام و پیروزی انسانیت بود. حاصل نظام گذشته ظلم و بیداد در سایه غارت اموال مردمان ایران‌زمین و وابسته کردن کشور عزیزمان بود و امروزه همگی ما آزادی و اختیار را مرهون مجاهدت‌های مردم مومن با درایت رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) هستیم.

آشوری ادامه داد: انقلاب‌های زیادی در دنیا انجام گرفت که به دلایل گوناگون به شکست انجامیدند؛ اما این انقلاب با توکل به ذات باری تعالی و به پشتوانه نیروی عظیم مردمی و با رهبری  حضرت امام خمینی‌(ره) توانست بر نظام ستمشاهی پیروز شود و امروزه نیز با رهبری گرانقدر مقام عظمای ولایت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (سلمه الله) در قله‌های کامیابی ایستاده و مورد توجه تمامی سیاست‌مداران است.

وي در پایان سخنان خود اظهار كرد: امروزه زنان ایرانی همپای مردان در بسیاری از عرصه‌ها، فعالیت‌های مهمی در زمینه‌های گوناگون انجام می‌دهند و نرخ سواد این قشر از جامعه نسبت به قبل بسیار چشمگیر است و این نشان‌دهنده حرکت مثبت انقلاب به سوی قله کامیابی است.

در ادامه مولانا ظهیر عباس، عضو هیأت امنای وقف ایالت مهاراشترا هند، گفت: استکبار جهانی در رأس آن آمریکای جهانخوار با قلدری موانعی را برای انقلاب اسلامی مردم ایران گذاشته است که نه تنها خود او بلکه هم‌پیمانان او نیز نتوانستند کوچک‌ترین خللی در عزم و اراده حرکت عظیم مردم ایجاد کنند و امروزه همه ما شاهد دستاوردهای بی‌نظير انقلاب اسلامی هستیم که همه آنها با توکل به خداوند بزرگ‌مرتبه و رهنمون‌های رهبرانی دوراندیش و اندیشمند حاصل شده است.

ناصر پتان، ريیس جامعه هند و عرب هم اظهار كرد: امروزه انقلاب اسلامی ایران حامی مستضعفان جهان محسوب می‌شود و با در نظر داشتن آرمان‌های والا به سوی قله‌های کامیابی حرکت می‌کند و نشانه‌های آن را می‌توان در دستاوردهای چهل ساله آن مشاهده کرد.

وی با اشاره به سفر خود به ايران در سال 2010 گفت: ایران پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به سرعت پیشرفت کرده است. در این سفر از مناطق مختلف بازدید کردیم و باید گفت که دولت ايران، هیچ تمایزی میان اهل سنت با شیعیان قائل نیست و همه آحاد مردم به یک صورت پیشرفت کرده‌اند كه این خود نشان‌دهنده عزم انقلاب اسلامی برای حمایت از امت یکپارچه اسلام است.

مولانا عبدالرحمن میلی، روحاني هندي هم در سخنراني خود بیان كرد: حضرت امام خمینی(ره) شخصیتی منحصر به فرد بودند که برای رضای خداوند و با توکل به ذات متعال او با دستانی خالی به نبرد با طاغوت زمان رفتند. امروزه هم ایران اسلامی در برابر قدرت‌های بزرگ ایستادگي مي‌كند و گفتمان و فصلی جدید را در مقابل جهانیان آغاز کرده و همین امر موجب ناخرسندی و وحشت مستکبران و قدرت‌های استعماری شده است.

وي در ادامه با اشاره به آینده‌نگری رهبر فقید انقلاب اسلامی اظهار كرد: ایران تنها کشوری است که در جهان حامی محرومان و مستضعفان است و با رهنمودهای امام خمینی(ره) جمعه الوداع را روز جهانی قدس نامیدند و نظر همگان را به مشکل اصلی جهان اسلام یعنی اسرائیل معطوف کردند و در همین راستا وظیفه همه مسلمانان گیتی به ويژه مسلمانان هند است که از انقلاب اسلامی ایران حمایت و پشتیبانی کنیم.

رفیع‌الدین ناصر، استاد دانشکده مولانا آزاد شهر اورنگ‌آباد هم با بيان سخناني كوتاه با اشاره به سفرهاي متعدد خود به ايران، گفت: انقلاب اسلامی دارای قانون اساسی است که بر پایه قرآن کریم مدون و تدوین شده است و این مهم‌ترین امر در نظام اسلامی محسوب می‌شود.

 

در پایان اين مراسم از کتاب «امام خمینی و انقلاب اسلامی؛ مجموعه مقالات» که سال جاری توسط وابستگی فرهنگی ایران در بمبئي به چاپ رسیده است، رونمایی شد.

انتهای پیام/ص.ش


١١:٠١ - 1397/11/24    /    شماره : ٧٢٣٥٣٨    /    تعداد نمایش : ٩٨٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.

 • آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین برگزار شد
  آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین و افتتاحیه ششمین دور (9 مهرماه) با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌ جمهور، سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آيت‌الله تسخيري، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام و غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي در حسینیه الزهرا(س) این سازمان، برگزار شد.

 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.