English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٩
اخبار > حركت در مسيرآموزه‌هاي ديني صلح را تضمين مي‌كند


  چاپ        ارسال به دوست

ابراهيمي‌تركمان:

حركت در مسيرآموزه‌هاي ديني صلح را تضمين مي‌كند

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ديدار با دبير شوراي پاپي گفت‌وگوي اديان واتيكان گفت: تنها راه نجات بشر براي بازگرداندن آرامش به جهان، گفت‌وگوست و تنها حركت در چارچوب آموزه‌هاي ديني مي‌تواند صلح را تضمين كند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيوزو گواكسي، دبير شوراي پاپي گفت‌وگوي اديان واتيكان و مونسينيور خالد عكاشه، رييس بخش اسلام اين شورا با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس اين سازمان ديدار و گفت‌وگو كردند.

ابراهيمي‌تركمان در اين ديدار با يادكرد از كاردينال توران، رييس فقيد شوراي پاپي گفت‌وگوي اديان واتيكان كه چندي پيش درگذشت، ابراز اميدواري كرد؛ گفت‌وگوهاي ديني اسلام و مسيحيت كاتوليك (ايران و واتيكان) كه تاكنون 10 دور آن برگزار شده است، همچنان تداوم يابد.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با تأكيد بر اينكه گفت‌وگو با واتيكان را براي خود ضرورت مي‌دانيم، گفت: احساس ما اين است گفت‌وگوهاي بسيار مؤثري را تاكنون انجام داده‌ايم و انجام اين ده دور گفت‌وگوي ديني، در شناختن همديگر، كمك زيادي به ما كرده است و راه‌هاي پيش رو را روشن مي‌بينيم.

وي افزود: از زمان برگزاري نخستين دور گفت‌وگوها در سال 1994 ميلادي تا كنون نگاه‌هاي ما به همدگير تغيير يافته است و البته حس خوب دو طرف سبب ماندگاري اين گفت‌وگوها و تداوم طولاني آن شده است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در بخش ديگري از سخنانش با يادآوري آغاز سي‌ودومين كنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي در تهران، گفت: بسياري از رهبران مذاهب اسلامي به اين كنفرانس دعوت شده‌اند تا راهكارهاي وحدت در جهان اسلام را بررسي كنند.

وي همچنين با بيان اينكه مواضع پاپ فرانسيس به دليل انساني بودن در ايران مورد توجه است، گفت: گفت‌وگوهاي ديني ما با واتيكان، در سطح وسيعي تأثير خودش را در ايران گذاشته است. ما در ده دور قبلي تلاش‌هاي زيادي انجام داده‌ايم و حالا بايد به سمت اثربخش كردن اين گفت‌وگوها حركت كنيم.

هدف فعالان گفت‌وگوهاي ديني اشاعه وحدت ميان پيروان همه اديان است

آيوزو گواكسي، دبير شوراي پاپي گفت‌وگوي اديان واتيكان هم با قدرداني از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي ارسال پيام‌هاي تسليت به مناسبت درگذشت كاردينال توران، رييس فقيد شوراي پاپي گفت‌وگوي اديان واتيكان از ايشان به عنوان شخصيتي ياد كرد كه در راه تداوم گفت‌وگوهاي ديني با اسلام و ايران تلاش‌هاي بسياري انجام داد.

وي همچنين گفت‌وگو را براي هر كسي در هر جايي و در هر زماني، اولويت اول عنوان كرد و گفت: امروز شاهد بشريتي هستيم كه زخم‌خورده است و اين نياز احساس مي‌شود كه بشر در كنار هم قرار بگيرند و بر اين اساس ضرورت زيادي براي انجام گفت‌وگو احساس مي‌شود.

گواكسي بر دستاوردهاي ده دور گفت‌وگوي قبلي ايران و واتيكان تأكيد كرد و با روشن دانستن آينده در خصوص اين مهم، گفت: از سال 1994 تا 2018 تغييرات زيادي را شاهد بوده‌ايم و اين خرد را داشتيم تا به نسل جديد فكر كنيم و به دنبال راهكارهايي براي وحدت بشر باشيم.

وي افزود: پاپ فرانسيس، رهبر كاتوليك‌هاي جهان هميشه پيشنهاد و تأكيد مي‌كند كه گفت‌وگوها بر مبناي احترام و دوستي باشد. وي هميشه به دنبال اعتلاي فرهنگ جامعيت است؛ به معناي مراقبت از هر يك از اعضاي بشريت است و ايجاد پل‌هايي براي رسيدن هر شخص براي ايجاد روح وحدت.

دبير شوراي پاپي گفت‌وگوي اديان واتيكان از برگزاري كنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي در تهران اظهار خرسندي كرد و هدف تمامي فعالان گفت‌وگوهاي ديني را اشاعه وحدت ميان پيروان همه اديان عنوان كرد.

گفتني است؛ سابقه گفت‌وگوهاي ديني بين جمهوي اسلامي ايران و واتيكان به اولين گفت‌وگوي مركز گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و شوراي پاپي گفت‌وگوي اديان واتيكان در سال 1373 بازمي‌گردد كه اولين نشست در تهران برگزار و دور دهم گفت‌وگوي ديني سال 1395 در شهر رم برگزار شد.

عكس‌ها از: مهدي حسيني

انتهاي پيام/ش

 

 


١٥:٢٤ - 1397/09/03    /    شماره : ٧١٨٤٠٢    /    تعداد نمایش : ١٤٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.