English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢١ فروردين ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

در چند روز گذشته رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو در رأس کانون فعالیت‌های فرهنگی بود؛

سمینار بررسی «آراء و اندیشه‌های گاندی و امام(ره)» در کلکته برگزار شد

همزمان با صدوپنجاهمین سالگرد تولد مهاتما گاندی، رهبر استقلال هند، سمینار دو روزه بررسی «آراء و اندیشه‌های گاندی و امام خميني(ره)» (10 بهمن‌ماه) از سوی انجمن ایرانی کلکته در محل این انجمن، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو چندین برنامه و همایش مهم بین‌المللی را در چند روز گذشته به صورت متوالی و متواتر در دهلی‌نو برگزار کرد. این نماينده فرهنگی که در کارنامه فعالیت‌های خود در تهران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رأس اجرایی برنامه‌ها و مناسبت‌های علمی و بین‌المللی بود، هم‌اکنون نیز باخستگی‌ناپذیری و روحیه جهادی، فعالیت‌های خود را از بدو ورود به دهلی با جدیت در اجرای برنامه‌های مهم و تأثیرگذار در راستای فعالیت‌ها و مراودات بین‌المللی ادامه می‌دهد.

وی در طول چند روز گذشته با انجام فعالیت‌های بسیار ارزنده توانسته است در رأس اخبار فرهنگی بین‌المللی کشورمان و رسانه‌ها باشد. اکنون به یکی دیگر از برنامه‌های تأثیرگزار که دیروز برگزار شد، می‌پردازیم.

بررسی آراء و اندیشه‌های گاندی و امام خمینی(ره) در کلکته

مراسم افتتاحیه این سمینار دو روزه با حضور ربانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، آرون کومار، ريیس انجمن ایرانی کلکته، پابیت سارکر، ريیس دانشگاه رابیندارا و برخی دیگر از نویسندگان و شخصیت‌های فرهنگی کلکته و بنگال غربی برگزار شد.

رام چوداری، ريیس بنیاد گاندی در این مراسم گاندی را بخشی از هویت جامعه هند برشمرد و یادآور شد: جامعه امروز نیازمند به بکارگیری درس‌هایی است که گاندی طی حیات و مبارزه خود در مسیر استقلال، آزادی و همزیستی و صلح بما آموخته است.

امام خمینی(ره) و گاندی؛ دو شخصیت بزرگ روزگار هستند

جاوید یوسف، عضو هیأت ريیسه انجمن ایرانی کلکته و دیگر سخنران افتتاحیه این سمینار نیز با تشریح فعالیت‌ها و اهداف انجمن ایرانی کلکته در مسیر توسعه و تحکیم مناسبات ایران و هند و معرفی ایران به مخاطب هندی، یادآور شد: امام خمینی(ره) و گاندی دو شخصیت بزرگ روزگار ماست که منشاء آثار و تحولات بزرگی در جامعه جهانی شدند.

وی با ابراز امیدواری از گسترش همکاری‌های این انجمن با رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران گفت: لازم است با حضور اساتید ایرانی دوره‌های آموزش زبان فارسی و مطالعات ایرانشناسی در این انجمن تقویت شود.

گاندی امام خمینی(ره) ماندلا به ما آموختند که سیاست بر پایه ارزش‌های اخلاقی استوار است

فواد حلیم، نویسنده و اندیشمند هندی دیگر سخنران مراسم افتتاحیه این سمینار بود. وی در سخنانش با اشاره به چالش های اجتماعی و فرهنگی که انسان امروز با آن مواجه می باشد اظهار داشت :درسی که رهبران بزرگی چون گاندی، امام خمینی، ماندلا و برخی دیگر به ما داده اند اینست که اگر سیاست برپایه ارزش های اخلاقی استوار گردد و سیاستمداران بتوانند از نظام اعتمادی مستحکمی را بر مبنای صداقت، راستگویی،گفتگو و مردم مداری پی ریزی نمایند قطعا آن جامعه و رهبران آن مسیر توامان موفقیت و سعادت را دنبال می کنند.

وی افزود: امروزه متاسفانه جوامع با نوعی بی اعتمادی به رهبران سیاسی خود مواجه بوده و این بی اعتمادی با ایجاد شکاف میان رهبران سیاسی و مردم آسیب های جدی به مناسبات مردم و رهبران وارد نموده است .

ربانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی، دیگر سخنران این مراسم بود که با موضوع بررسی تطبیقی شخصیت و اندیشه های امام خمینی و گاندی مطالبی را ارائه داد.

امام خمینی و گاندی  دو شخصیت فراتاریخی اند که فراتر از مرزهای قومی، جغرافیایی و حتی مذهبی اند

وی امام خمینی و گاندی را دو شخصیت فراتاریخی نامید که فراتر از مرزهای قومی، جغرافیایی و حتی مذهبی و با نگاه انسانی و ارزش های اخلاقی توانستند بخشی از تاریخ را تحت تاثیر خود قرار دهند .

ربانی افزود: هر دو شخصیت رشد و توسعه واقعی را در استقلال و تکیه بر سرمایه های خودی و رهایی از وابستگی و استعمار می دانسته و بر ساز وکارهای فرهنگی و پرهیز از خشونت در مسیر مبارزه برای استقلال و آزادی تاکید داشتند .

امام خمینی و گاندی  مردم را پشتوانه حکومت وشرط بقاء آن می دانستند

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی، درادامه افزود: مردم در نگاه امام خمینی و گاندی  منشاء و کانون اصلی قدرت بشمار می آمده و بهره مندی حکومت از پشتوانه مردم را شرط بقاء آن می دانستند. هردو رهبر خود را بخشی از جامعه و بویژه مردم محروم می دانستند و پیوسته بر ارتباط خود با مردم ، ساده زیستی و ساده گویی و پرهیز از تشریفات و پیچیده گویی پرهیز داشتند.

گاندی و امام خمینی درمیان مسلمانان وجامعه جهانی دارای محبوبیت هستند

وی تعلق خاطر و درس‌آموزی از نهضت عاشورای حسینی ع را دیگر وجه مشترک این دو رهبر بزرگ خواند و خاطرنشان ساخت: نگاه گاندی مشرق زمین و فهم درست او از اسلام ومسلمانان موجب شده بود تا وی مناسبات و ارتباطات خوبی با مسلمانان برقرار نموده و در میان مردم دیگر کشورها از جمله ایران از محبوبیت خوبی برخوردار باشد.

ربانی درپایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد انجمن ایرانی کلکته همچون گذشته بتواند سهم خود را در توسعه مناسبات فرهنگی ایران و هند و معرفی ایران معاصر به جامعه هند بخوبی ایفا نماید.

انتهای پیام/م 


١٨:٣٩ - 1398/11/11    /    شماره : ٧٤٣٧٢٣    /    تعداد نمایش : ٥٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
ابراز همدلی و همراهی دولت و مردم جمهوری آذربایجان با ملت ایران
مصاحبه تلویزیونی ایرونیموس دوم، اسقف اعظم کلیسای یونان
هندوستان در خاموشی به مدت 9 دقیقه
قدرت نرم مؤثری در اتیوپی داریم/نقش مهم زبان فارسی در تبلیغ اسلام
70 بار ختم قرآن کریم، 2 میلیون بار قرائت دعای نجات
بازنشر کتاب «هانا دختر قهرمان ما» در ایتالیا
برپایی نمایشگاه مجازی با موضوع «تصاویری از ایران»
نماز و روزه‌داری برای مقابله با ویروس کرونا
محکومیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران در سریلانکا
برنامه تلاوت دسته جمعی قرآن «آنلاین» در اندونزی
«بلایایی مانند کرونا و تأثیر آن در معنویت گرایی بشر» به زبان قزاقی
انتقاد نویسنده آلمانی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران
انتشار مقاله نویسنده اندونزیایی در حمایت از ایران
فارسی‌آموزان تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم کردند
کرونا؛ نئولیبرالیسم و جهانی‌سازی
انتشارکتاب «هانا، قهرمان ما» به آلمانی
پخش فیلم‌های ایرانی از شبکه‌های تلویزیونی تانزانیا
آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در صربستان/ اختصاص 11.388 میلیون یورو برای پیشگیری
شتاب کرونا در پاکستان/ پنجاب درصدر تلفات
هزینه حج عمره را به درمان کرونا اختصاص دهید
گسترش ویروس کرونا در 13 ایالت و عدم کنترل بیماری
اختصاص یک ماه حقوق رییس جمهور و اعضای دولت برای مقابله با کرونا در فیلیپین
برگزاری نخستین دوره برخط (آنلاین) آموزش زبان فارسی
تلاش بانوی مسلمان هندی برای زنده نگه داشتن هنر خوشنویسی
درگذشت رییس انجمن اسلامی نیجر
پخش اذان در برلین برای اولین‌بار
تقاضای دریافت کتاب جستارهایی در ابعاد فرهنگی و اجتماعی ویروس کرونا
برپایی دوره جدید آموزش زبان فارسی در قطر
مصر و بحران کرونا
بازتاب پیام رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رسانه‌ها

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما