English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢١ فروردين ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

نکوداشت سلمان فارسی در اوگاندا؛

با تأکید بر یادآوری میراث پیامبر اکرم(ص)

در آستانه سال نوی میلادی علما ، قاضی های شرعی و امام های جمعه و جماعات مناطق مختلف اوگاندا با برگزاری گردهمائی بزرگی بر وحدت ، بصیرت ، شناخت سیاست های تفرقه انگیز دشمنان و  تاکید کردند .

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، این گردهمائی در محوطه مسجد بزرگ کیبولی با حضور شاهزاده مسلمان بوگاندا ، مفتی اعظم این کشور ، رهبران دینی ، خطیبان ، برخی مقامات دولتی ، رئیس سازمان شریعت در اوگاندا شیخ رجب کاکوزا ، شیخ علی موندو رئیس صوفیه اوگاندا ، شرق و مرکز آفریقا و رایزن فرهنگی کشورمان حضور داشتند.

 شیخ سلیمان علی موندو ، رئیس انجمن صوفیه در اوگاندا  و شرق و مرکز آفریقا از نقش علما گفت :این در گردهمائی میراث پیامبر اکرم (ص) یادآوری شده و هر سال از مرحوم شیخ لوبووا که بنیانگذار این اجتماع بزرگ و سنت خوب است قدردانی شده و با قرائت سوره فاتحه برای او رحمت و مغفرت طلب می کنیم.

مسلمانان از متهم کردن یکدیگر وایجاد تفرقه که خواست دشمنان است پرهیز کنند

 وی با بیان اینکه شیعه و سنی برادر هستند و ما نیز به اهل البیت پیامبر اکرم (ص) اعتقاد داریم در بخشی از سخنان خود تاکید نمود که باید اسلام ناب را بیشتر شناخت و از تصورات غلط ، ایجاد تفرقه بین مسلمانان و متهم کردن یکدیگر که خواست دشمنان است پرهیز کرد.

  شیخ موندو گفت: ما مسئولیت داریم تا با معرفی اسلام ناب به فرزندان خود و نسل جوان موجبات حرکت آن ها را در مسیر در رستگاری و رشد معنوی فراهم نمائیم . 

 قزلسفلی رایزن فرهنگي سخنران بعدی گردهمائی گفت: در آستانه سال نود برگزاری گردهمايي بزرگ موجبات برنامه ریزی برای افزایش دامنه فعالیت های همه جانبه برای توسعه کشور ، وحدت مسلمانان  ، شناخت بیشتر سنت ها و آموزه ها و تعالیم قرآن مجید ، اسلام و پیامبر اکرم (ص) فراهم می آورد.

مسلمانان خود را به آیه « محمد رسول الله و الذین معه اشد علی الکفار و رحماء بینهم»تجهیز کنند

  وی در بخشی از سخنان خود ضمن ترغیب همه مسلمانان به ارتقاء سطح شناخت و بصیرت خود نسبت به اهداف شوم و تفرقه انگیز دشمنان سابقه دار با اشاره به آیه " محمد رسول الله و الذین معه اشد علی الکفار و رحماء بینهم " گفت دعوت به وحدت مسلمانان و  داشتن نگاه رحمت به یکدیگر  از عمده ترین سیاست ها و دیپلماسی های پیامبر اکرم (ص) می باشد. 

    قزلسفلی با بیان اینکه تعالیم عالیه قرآن مجید ، پیامبر اکرم و اسلام طبیعتا وحدت زا بوده و به برقراری صلح ، وحدت و برادری در جامعه اسلامی منجر می شود.

   وی خطاب به جامعه مسلمانان اوگاندا با بیان اینکه حضرت محمد(ص)نمونه و الگوی کامل یک انسان مطلوب خداوند متعال می باشند گفت: شناخت ابعاد زندگی پیامبر اکرم (ص) و عمل به آن ها راه حل نجات جهان امروز از انواع بحران ها و چالش ها می باشد .

  رایزن فرهنگی با اشاره به حدیث " دنیا مزرعه آخرت است " و با بیان اینکه این دنیا محل کار ، کوشش و عمل بر مبنای ایمان و اعمال صالح است گفت هر چه بیشتر  در  دنیا عمل صالح کشت نماییم در  آخرت بیشتر محصول خواهیم داشت .

  وی با بیان اینکه امروزه جهان اسلام با یک توطئه جهانی و هجمه سنگینی مواجه شده است گفت دشمنان اسلام برای نیل به مطامع خود تلاش می کنند تا با شیوه های مختلف استعماری میان مذاهب و فرق گوناگون اسلامی تفرقه ایجاد کنند .

 قزلسفلی با بیان اینکه دشمنان با احیاء توطئه خطرناک تفرقه می‌ خواهد بین مسلمانان شیعه و سنی اختلاف ایجاد نمایند، گفت: امروزه شناخت جریان‌های تفرقه انداز و تقویت وتحکیم وحدت و همدلی از عمده ترین وظایف همه مسلمانان می باشد . 

تاکید بر اصول اسلام مطابق آموزه های پیامبر اکرم(ص) و  اسلام

 شیخ مرتضی کیوان وکا از شخصیت های مسلمان اوگاندا طی ایراد سخنانی برداشت های شخصی افراطی بر اساس ظن و گمان را بزرگترین چالش جهان اسلام معرفی نمود و بر ضرورت تکیه بر اصول اسلام مطابق آموزه های پیامبر اکرم(ص) و  اسلام تاکید کرد.

  وی از مردم خواست که به فتواهای جعلی و اطلاعات گمراه کننده برخی که خود را از علما معرفی می کنند توجهی نکرده و روابط خود را با سایر مسلمانان بر مبنا و معیار وحدت و رحمت برقرار نمایند . 

 

شیخ محمد کیاززه ، امام بزرگ مسجد وندگیا طی ایراد سخنانی گفت: سلمان فارسی از  اصحاب بزرگ حضرت محمد (ص) خدمات فراوان و سازنده ای به اسلام نموده است. 

نبوغ سلمان فارسی و جایگاه او در نزد پیامبر اسلام (ص)

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به نبوغ سلمان فارسی و جایگاه او در نزد پیامبر اسلام (ص) به تشریح تکنیک دفاعی و استراتژی نظامی در برابر دشمنان که سلمان فارسی در جنگ خندق به حضرت محمد(ص) پیشنهاد داد ، پرداخت.

مفتی اعظم اوگاندا ، شیخ سلیمان کاسوله با بیان اینکه یکی صدقات جاریه و اعمال حسنه ای که مرحوم شیخ لوبووا  مفتی سابق از خود به جا گذاشته است برگزاری اجتماع سالانه و وحدت آفرین علماء ، قاضی های شرعی و شخصیت های مسلمانان اوگاندا در آستانه سال نوی بسیار می باشد . 

وی از همکاری و حضور فعال رایزنی فرهنگی کشورمان در اوگاندا در  اجتماعات و محافل اسلامی و  همچنین از کلیه کسانی که در برگزاری این اجتماع بزرگ و سازنده با دفتر مفتی شرکت نموده اند ، تشکر به عمل آورد .

انتهای پیام/م


١٤:١٠ - 1398/10/12    /    شماره : ٧٤١٩٣٢    /    تعداد نمایش : ٧١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
ابراز همدلی و همراهی دولت و مردم جمهوری آذربایجان با ملت ایران
مصاحبه تلویزیونی ایرونیموس دوم، اسقف اعظم کلیسای یونان
هندوستان در خاموشی به مدت 9 دقیقه
قدرت نرم مؤثری در اتیوپی داریم/نقش مهم زبان فارسی در تبلیغ اسلام
70 بار ختم قرآن کریم، 2 میلیون بار قرائت دعای نجات
بازنشر کتاب «هانا دختر قهرمان ما» در ایتالیا
برپایی نمایشگاه مجازی با موضوع «تصاویری از ایران»
نماز و روزه‌داری برای مقابله با ویروس کرونا
محکومیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران در سریلانکا
برنامه تلاوت دسته جمعی قرآن «آنلاین» در اندونزی
«بلایایی مانند کرونا و تأثیر آن در معنویت گرایی بشر» به زبان قزاقی
انتقاد نویسنده آلمانی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران
انتشار مقاله نویسنده اندونزیایی در حمایت از ایران
فارسی‌آموزان تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم کردند
کرونا؛ نئولیبرالیسم و جهانی‌سازی
انتشارکتاب «هانا، قهرمان ما» به آلمانی
پخش فیلم‌های ایرانی از شبکه‌های تلویزیونی تانزانیا
آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در صربستان/ اختصاص 11.388 میلیون یورو برای پیشگیری
شتاب کرونا در پاکستان/ پنجاب درصدر تلفات
هزینه حج عمره را به درمان کرونا اختصاص دهید
گسترش ویروس کرونا در 13 ایالت و عدم کنترل بیماری
اختصاص یک ماه حقوق رییس جمهور و اعضای دولت برای مقابله با کرونا در فیلیپین
برگزاری نخستین دوره برخط (آنلاین) آموزش زبان فارسی
تلاش بانوی مسلمان هندی برای زنده نگه داشتن هنر خوشنویسی
درگذشت رییس انجمن اسلامی نیجر
پخش اذان در برلین برای اولین‌بار
تقاضای دریافت کتاب جستارهایی در ابعاد فرهنگی و اجتماعی ویروس کرونا
برپایی دوره جدید آموزش زبان فارسی در قطر
مصر و بحران کرونا
بازتاب پیام رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رسانه‌ها

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما