English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»/ 4

وزیر کشور: اراده حاکم بر تعاملات جهانی دین‌مدار نیست

عبدالرضا رحمانی‌فضلی در همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» گفت: اگر دین را محور قرار دهیم، اختلافات و نزاع ها کم می‌شود اما اراده حاکم بر تعاملات جهانی مبتنی بر این نیست و اراده قدرتمندان بر نفی، تضعیف یا جدایی دین از اداره امور است. حتی پایان عصر تفکر دینی را اعلام می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در سخنرانی خود در همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» با بیان اینکه بزرگترین حقیقت وجودی انسان آن است که به دنبال تعالی خود و اعتلا و رسیدن به حقیقت باشد، اظهار کرد: ما حقیقت انسان در عالم هستی را از چهار نوع رابطه تعریف می‌کنیم؛ رابطه انسان با خدا، رابطه انسان با خودش، رابطه انسان با طبیعت و رابطه‌ای که با جامعه دارد. طی طریق این مسیر انسان به دنبال حقیقت جویی است و راه ساده‌ای هم نیست.

وزیر کشور ادامه داد: مشکلات فراوانی در این مسیر در بُعد فردی و درونی انسان و همچنین، در بُعد اجتماعی و بیرونی وجود دارد. در این میان وجود مصالح و منافعی که انسان متناسب با آن عالم هستی و روابط را بر اساس آن تفسیر می کند نیز مطرح است که این موارد بعضا منجر به اختلافاتی می شود که انسان از مبنای وحدانیت و مسیر وحدت دچار تفرقه و چندگانگی بشود. اساسا هرچه تنوع بیشتر باشد، امکان وحدت و آرامش سخت تر خواهد بود. باید به وحدت برسیم و بتوانیم این مسیر وحدت گرایی را به درستی مدیریت کنیم.

وی تصریح کرد: در جامعه هر چقدر اهداف و اغراض و مصالح متعدد شوند با دنیایی از تغییر و دخالت‌ها مواجه خواهیم شد. همین تنوع‌ها و تفاوت‌هایی است که بلایا و خساراتی را ایجاد می کند. همه جنگ‌ها و خونریزی‌ها ناشی از منافعی است که با آن مواجه هستیم و در این بین آنچه که می‌تواند محور وحدت قرار گیرد و همه ما را به هدف معین و مشخصی برساند، دین خدا است.

رحمانی‌فضلی تأکید کرد: اگر دین را محور قرار دهیم، اختلافات و نزاع ها کم می‌شود اما همان گونه که می بینیم اراده حاکم بر تعاملات جهانی مبتنی بر این نیست و اگر هم بعضاً دین مبنا قرار گیرد، مبتنی بر تفاسیری به نفع خودشان است و یقینا آن دین حقیقی نخواهد بود اما در عین حال ما با موقعیت هایی در دنیا مواجهیم که حتی وقتی به تفسیر آنها توجه می‌کنیم، می‌بینیم که اراده قدرتمندان به دنبال نفی دین، تضعیف دین یا جدایی دین از اداره امور یا تحریف آن هستند.

وزیر کشور همچنین، افزود: در بهترین حالت آنچه مبنای مدیریت جهانی قرار می‌گیرد، اگر عقل سالم بشری هم در آن حاکم باشد، باز هم کامل نیست. ما در مقطعی که بحث رنسانس مطرح می شود، می بینیم که دین از عرصه زندگی خارج می شود و همه در جایگاه زدودن و کمرنگ کردن دین هستند. امروز مباحثی نظیر عشق، وفا و صلح در محدوده امور مادی که حاکمان به دنبال وقوع و تحقق آن هستند، قرار گرفته است و حتی به جاهایی می رسیم که پایان عصر تفکر دینی و توجه مطلق به علم گرایی مبنا می شود.

وی اظهار کرد: اگر نتوانیم با عنصر حقیقت الهی و وحدت ادیان جامعه را اداره کنیم با چالش های بزرگی مواجه می شویم. اگر عقل مبتنی بر وحدانیت در برابر این چالش نباشد هر لحظه منتظر فاجعه باید باشیم. از چالش های فعلی حوزه امنیت جهانی و همچنین در حوزه خرد و منطقه ای و حتی کلان می توان به وجود 15 هزار کلاهک هسته ای اشاره داشت که این تعداد بین مناطق مختلف توزیع شده و ممکن است هر کس بر آن حاکم است از آن استفاده داشته باشد.

رحمانی‌فضلی اظهار کرد: مسئله دیگر محیط زیست است که به عنوان دغدغه علما، دانشمندان و مردم هست و این نشان می دهد عدم تنظیم ضابطه میان انسان و محیط زیست وجود دارد. چالش دیگر خانواده و فروپاشی آن است. بزهکاری هایی که امروز در بسیاری از جوامع ارزش محسوب می شوند، طبیعتا در این شرایط نمی توانیم عشق و وفا و صلح را ببینیم، بحث خانواده بسیار اهمیت دارد. در کنار این موارد موضوع شکاف طبقاتی نیز مطرح است و بخش اندکی از دنیا در انباشت ثروت و بخش عظیمی در فقر و نابرابری زندگی می کنند.

همواره حکومت دینی مبتنی بر آموزه‌های دین ما را جلو برده است

وی ادامه داد: این همه آشوب و دگرگونی دیده می شود، آیا می توانیم ادعا کنیم که ما قدرت آرام کردن این دریای متلاطم را داریم؟ این نمی شود مگر آنکه به حقیقت واحده ایمان داشته باشیم. مردم جهان با توجه به قدرت و بینش عمیق علمی و عقلی و تجربیات بزرگی که داشته اند، امروز همه از ترور و قتل و خونریزی و ظلم خسته شده اند و مردم تمنایشان رسیدن به آرامش و امنیت و صلح است اما در راس این هرم منافع گروه های سیاسی مبتنی بر ظلم را که بویی از حقیقت را نبرده اند در دنیا می بینیم. شاید ما از کشورهای معدودی هستیم که ظرف این 40 سال مورد خشونت و جنگ و خونریزی قرار گرفته ایم اما آنچه مشخص است اینکه با وجود شرایط سخت و دخالت هایی که از همان اوایل انقلاب با آن در قالب های مختلف مواجه شده ایم، همواره حکومت دینی مبتنی بر آموزه های دین ما را جلو برده است.

رحمانی‌فضلی در ادامه سخنانش، تأکید کرد: معاندین و منافقین فشار را زیاد کرده اند تا آثار آن را در جامعه ایرانی ببینند، برای مثال دی ماه 96 تنش ها و اعتراضاتی را شاهد بودیم که در حدی نبودند که خارج از اداره سیستم های امنیتی باشند، در عین حال پشتوانه مردمی نیز نداشتند؛ من آن زمان هم گفتم در بالاترین حد مجموعه افراد 100 تا 120 نفر بیشتر نبودند اما درست یک ماه بعد با حجم انبوهی از سازماندهی کردن آنها مواجه بودیم که می گفتند سال 97 موضوع را ساماندهی خواهیم کرد در حالی که همان سال 96 هم اصلا از سوی معاندین و منافقین این اتفاقات رخ نداد بلکه بر اساس برخی نارضایتی ها بود که مطرح و سپس به اتمام رسید.

وزیر کشور در ادامه ابراز کرد: آنها متناسب با تحریم ها کار کردند و گفتند با افزایش تحریم ها و تنش ها می توانند حجم عظیم دخالت خود را ادامه بدهند اما 13 آبان 97 مردم بیش از هر سال دیگری به خیابان ها آمدند و نشان دادند که حامی این نظام هستند اما بعد از آن هم مطرح شد که دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب را نخواهید دید اما باز هم مثل همیشه ما همواره از استحکام بیشتری برخوردار بوده ایم، حتی گفتند تحریم ها را بیشتر می کنیم به گونه ای که کالا کم شود و حتی از واژه قحطی استفاده کردند اما چنین نشد و اتفاقا کالاها بیشتر هم شدند و کمبودی احساس نمی شود.

وی افزود: اکنون که ترامپ قوانین بین المللی را نقض کرده و به دنبال آن است که در حوزه موشکی و در سطح منطقه ای صحبت کند، ما باز هم شاهد این هستیم که قدرت نفوذ داریم و اتفاقا به نسبت آمریکا در حوزه بین المللی بیشتر شده است به گونه ای که سه بار پرونده ایران به شورای امنیت رفت اما نتوانستند علیه ما رای بگیرد.

رحمانی‌فضلی بیان کرد: ترامپ و دوستانش متوجه این دو مسئله هستند که اولا قدرت فروپاشی ایران را ندارند و دوم اینکه مردم ایران هیچ شکی در دفاع از اصول و امنیت خود نخواهند داشت. به هر روی با وجود همه اقدامات و برنامه‌ریزی‌ها و دخالت‌ها از سوی معاندین و سلطنت طلبان و همکاری آنان با دشمن این ملت با توکل و تکیه بر دین و آموزه‌های الهی و رهبری حاکم بر جامعه با وجود مشکلات همواره سربلند بیرون آمده‌اند.

انتهای پیام/ص

 


١١:٠٠ - 1398/04/31    /    شماره : ٧٣٣٢٠٧    /    تعداد نمایش : ١١٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
وبینار بین المللی " اخلاق وسیاست در اندیشه امام خمینی ره " درهند
مقاله " رهبری با تقوا ، رمز موفقیت انقلاب اسلامی "
برگزاری وبینار ارتحال امام خمینی (ره)درروسیه
برگزاری میزگرد " تاثیر دیدگاه های امام خمینی(ره) بر جهان اسلام" در بیشکک
نمایشگاه عکس امام خمینی(ره) در قاب تصویر دریونان
برپایی نمایشگاه مجازی عکس با عنوان "سلام بر آفتاب " در قزاقستان
بزک‌کنندگان آمریکا امروز نمی‌توانند سر خود را بلند کنند/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
اعلام سومین دوره مسابقه ادبی و هنری امام خمینی در سوریه
آغاز مراسم گراميداشت سي و يکمين سالگرد ارتحال امام خميني (ره)
برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ويژه سالگرد ارتحال امام(ره) در خارج از کشور
وبینار «شخصیت و جایگاه امام خمینی(ره)» در ژاپن برگزار می‌شود
تفکر انقلابی امام خمینی(ره) در بیداری اسلامی
از آرمان‌گرایی در اندیشه و عمل تا نقش ویژگی‌های رهبری امام(ره) در پیشبرد انقلاب
معرفی شخصیت جهانی امام خمینی(ره) در بیش از 20 شبکه تلویزیونی عراق
نمایش مستند «امام خمینی(ره)، مردی که نمی‌میرد» در اتیوپی
وبینار «نقش امام خمینی(ره) و نلسون ماندلا در تعیین مسیر آینده جهان» در پرتوریا
امام خمینی(ره) پیرو راستین پیامبر بزرگوار اسلام بود
انتشار مقاله «پیام نفتکش‌های ایرانی از زمان سفر کرده‌ای که همچنان حضور دارد»
وبينار «خانواده در انديشه امام خمينی(ره)» در لبنان برگزار می‌شود
ترجمه 100 اثر کلاسیک فارسی و چینی
نشست وبینار «امام خمینی(ره)؛ احیاگر قرن»
غزل‌خوانی دانشجویان ایرانشناسی در بنگلادش
میزگرد مجازی الگوی ظلم‌ستیزی حضرت امام(ره) در تایلند
منظومه فکری امام خمینی(ره) نقشه راهی برای شناخت مسیر انقلاب اسلامی
برگزاری ویدئو کنفرانس «بررسی اهمیت فرهنگ و گفتگو در اندیشه امام خمینی(ره)»
ویژه‌نامه سی‌ویکمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در آتن منتشر شد
رکاب زنی دور هرات توسط دوچرخه‌سواران هرات باستان
کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران» به زبان قرقیزی ترجمه شد
کتاب دیوان اشعار امام خمینی (ره) به زبان بنگالی منتشر شد
شماره 234 نشریه «الطاهره» به زبان عربی منتشر شد

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما