English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ١٠ خرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

به بهانه برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»/ 1

تأکید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حفظ و پایداری صلح جهانی

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان تنها سازمان متولی فعالیت‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج کشور، درصدد آن است تا با ایجاد جبهه مقاوم جامعه بين‌الملل در مقابل یک‌جانبه‌گرایی آمریکا گام مهمی در راه حفظ و پایداری صلح جهانی بردارد.

صلح یک آرمان جهانی و رسالت ادیان الهی است و بی شک در پرتو همزیستی مسالمت‌‌آمیز و عدالت جامعه بشری به ارمغان خواهد آمد. امروزه، لازمه ایجاد صلح، درک واقعیت‌های جدید جنگ و نیز، روشی است که از طریق آن، جان انسان‌ها و هویت‌های آنها در نقاط مختلف جهان در جریان خشونتی که به قلب ارزش‌های فرهنگی و مذهبی مردم حمله‌ور می‌شود، مورد تعرض قرار می‌گیرد.

اصل و اساس از نظر دین مبین اسلام، صلح بوده و موضوع «صلح» و زندگى مسالمت‌آمیز از مسائل عمیق و ریشه‌دار اسلام است و تمام نظام‌ها و قوانین و دستورات و مقررات اسلامى بر اساس آن پى‌ریزى شده است.

در این میان، تحریم در سیاست‌های بین‌المللی به عنوان ابزاری برای حفظ «صلح» و «امنیت بین‌المللی» تعریف شده است و به منظور نیل به اهدافی همچون بازدارندگی، پیروی، تنبیه و ... به جهت وادار کردن کشورها برای تغییر در سیاست خارجی یا رفتارهای سیاسی به کار می‌رود.

تحریم‎ها نیز از دو طریق بر کشورها اعمال می‌شوند، نخست تحریم‌های شورای امنیت که طبق فصل هفتم منشور، سازمان ملل متحد حق انجام اقدامات قهری علیه هر یک از اعضای سازمان ملل را دارد و دیگری تحریم‌های یک‌جانبه که محدویت‌ها و ممنوعیت‌هایی است که یک دولت بر دولت یا دولت‌های دیگر وضع می‌کند و اصطلاحاً شامل «تحریم اولیه» و «تحریم ثانویه» است.

امروزه تحریم‌های بین‌المللی به عنوان ابزاری برای اعمال فشار اقتصادی بر کشورها از سوی جامعه جهانی در جهت تعدیل در سیاست‌ها و رفتار آنها مطرح است. در حال حاضر این نقش به شورای امنیت سازمان ملل متحد که مسئولیت حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را براساس منشور ملل متحد برعهده دارد، واگذار شده است.

پس از انقلاب اسلامی ایران، ایالات‌ متحده آمریکا به دلایل گوناگون، جمهوری اسلامی ایران را تحت تحریم‌های یک‌جانبه خود قرار داده و ایران از جمله معدود کشورهایی است که تحت تحریم‌های شدید ایالات‌ متحده در طول سالیان متمادی قرار داشته، تحریم‌هایی با رنگ و بوی تجاری، اقتصادی و دفاعی که به ‌دفعات علیه ایران اعمال شده ‌است.

ایالات متحده آمریکا یکی از کشورهایی است که با اعمال تحریم‌های یک‌جانبه به دنبال دستیابی به اهداف مربوط با سیاست خارجی خود است و از تحریم به ‌عنوان اصلی‌ترین ابزار، علیه جمهوری اسلامی ایران‌ و موضوعاتی دیگر چون بی توجهی به حاکمیت ملی کشورها و دخالت در امور داخلی کشورهای مستقل به دلیل سیاست‌های استبدادی آمریکا، استفاده کرده و بالطبع، تهدیدی جدی برای صلح جهانی بوده است.

جامعه جهانی نیز همواره طرفدار چندجانبه‌گرایی بوده و رفتار غيرقانونی و سياست دولت آمريکا در تحريم کشور‌ها که باعث ايجاد اختلال در روابط ميان ملت‌ها مي‌شود را محکوم کرده است؛ چراکه تحریم‌هایی که اثرات زیان‌بار و مخربی بر کشورها به ویژه ملت بزرگ ایران داشته و آسیب‌های جدی را وارد کرده است.

تحریم‌های آمریکا ناقض صلح در جهان است

این در حالی است که تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا بر مبنای حقوق بین‌الملل، سازمان ملل و حقوق بشر، غیرحقوقی و غیر مشروع است و این عمل در تحریم ایران، ناقض اصل همزیستی مسالمت‌آمیز و صلح و عدالت در میان دولت‌ها است.

به طور کلی باید گفت، ایستادگی جامعه بين‌الملل علیه سياست يک‌جانبه‌گرايي آمريکا راهگشایی برای مهار دیکتاتوری جهانی است، زیرا تحریم‌ها باعث ضربه به صلح و ثبات بین‌المللی می‌شود.

بر این اساس، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان تنها سازمان متولی فعالیت‌های فرهنگی در خارج کشور، در ترویج صلح نقش مهمی را در جامعه جهانی ایفا کرده است. این سازمان، علی رغم فعالیت‌های فرهنگی متنوع، سال‌هاست برنامه گفت‌وگوی دینی و فرهنگی با سایر ادیان و نخبگان جهان را برای برقراری صلح و عدالت اجتماعی دنبال می‌کند.

این سازمان همواره تلاش دارد با هدف گفت‌وگو، به مبانی مشترک دست یابد و بر این اعتقاد است که تنها در صورت درک و تعامل متقابل و احترام به عقاید یکدیگر است که زمینه لازم برای رفع سوء برداشت‌ها و کاهش نزاع‌ها و نهایتاً بسترهای فهم مشترک محقق خواهد شد.

بهره‌گیری از اندیشمندان دینی در راه حفظ صلح

همان گونه که پیشتر اشاره شد؛ این سازمان به واسطه انجام فعالیت‌های متنوع فرهنگی بویژه برگزاری گفت‌وگوهای بین دینی در فراسوی مرزها، گام‌های ارزشمندی برای رسیدن به جهانی عاری از خشونت و افراط گرایی و نزدیکی بیشتر ملت‌ها برداشته است، اما پیشتر نگاهی به مفهوم صلح، ضرورت دارد.

امروز با بروز یک‌جانبه‌گرایی آمریکا و سیاست‌های استبدادی آن و همچنین، اقدام نابخردانه دولت آمریکا در وضع تحریم‌های جدید علیه مقامات عالی کشور و ملت بزرگ ایران تهدیدی جدی برای صلح جهانی به وجود آمده است که موجب شده مردم ایران از اقوام و پیروان ادیان مختلف ضمن ابراز انزجار خویش از این سیاست‌های خصمانه بر همبستگی و انسجام خویش در مقاومت عزتمندانه علیه استکبار جهانی، بیش از پیش تأکید کنند.

در این راستا، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در یکی از وظایف مهم خود که شناخت جمعیت‌ها، انجمن‌ها و شخصیت‌های فرهنگی و مذهبی جهان است، در برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» درصدد آن است تا گام مهمی در راه حفظ صلح بردارد.

در این همایش تلاش می‌شود تا مسئولیت‌پذیری رهبران ادیان نسبت به تأثیرگذاری بر سیاست‌مداران به عنوان راهکار عملی مقابله با سیاست‌های استبدادی آمریکا و اقدام نابخردانه دولت آمریکا در وضع تحریم‌های جدید علیه مقامات عالی کشور و ملت بزرگ ایران، افزایش یابد.

به طور قطع، جمهوری اسلامی ایران در جهت ایفای نقش سازنده خود در بهره‌گیری از اندیشمندان دینی و نقش‌آفرینی آنها در ساختارهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی می‌تواند کشورهای تحت تحریم را با خود همراه ساخته و یک جبهه مقاوم در مقابل یک‌جانبه‌گرایی آمریکا ایجاد کند.

یادداشت از مهسا صبوری

انتهای پیام/ص


١٥:١٠ - 1398/04/30    /    شماره : ٧٣٣١٨٨    /    تعداد نمایش : ١١٩٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
شماره 142 نشریه «زمزم» منتشر شد
مسابقه نقاشی «تصویر ایران» در اتیوپی
شعر «روح فناناپذیر مقاومت» در اوگاندا منتشر شد
نمایشگاه مجازی عکس «سلام بر آفتاب» در قزاقستان برگزار می‌شود
پخش سخنرانی مقام معظم رهبری به مناسبت روز جهانی قدس در نیجریه
وبینار «همکاری­‌های متقابل فرهنگی و غلبه بر پیامدهای همه‌گیر کرونا» برگزار می‌شود
بازتاب بیانات روز قدس رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های پاکستان
شماره 324 نشریه «محجوبه» منتشر شد
کتاب‌های انتشارات الهدی در سایت آمازون ارائه می‌شود
تأکید بر حمایت از مردم مظلوم فلسطین در تایلند
انتشار سی‌وپنجمین شماره هفته‌نامه «آیینه بنگلا» در بنگلادش
مصاحبه رایزن فرهنگی کشورمان با سایت ادبیات قزاقی
وبینار «اخلاق و سیاست در اندیشه امام خمینی(ره)» برگزار می‌شود
کتاب پرونده فوق سری 2040 در اوگاندا معرفی شد
مقاله «کشتی‌های ایرانی از خلیج فارس تا کارائیب»
انتشار مقاله «روز قدس روز اسلام است» در آذربایجان
ترجمه و زيرنويسي بیانات مقام معظم رهبری به مناسبت روز جهانی قدس
سخنرانی مسئول خانه فرهنگ در کراچی در وبینار «قدس محور وحدت جهان اسلام»
برگزاری روز جهانی قدس در ایالت خیبرپختونخوا
مراسم قرعه کشی برندگان مسابقه قرآنی ویژه ایرانیان مقیم عمان
پیام تسلیت ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پی درگذشت «جوره بیک نذری»
شعری به مناسبت روز جهانی قدس از شاعر اهل بیت(ع) جمهوری آذربایجان
جنبش همبستگی فلسطین کنیا (KPSM)؛ فلسطینی‌ها در حال حاضر با دو ویروس روبرو هستند
برگزاری دومین نشست مجازی «قدس و حقوق بشر» در ژاپن
وبینار «Selam Talks» نقش فرهنگ و هنر اتیوپی در شیوع ویروس کرونا
زندگینامه مشاهیر و عرفای «چشت» کتاب شد
وبینار «قدس محور وحدت و انسانیت» در اوگاندا برگزار شد
همدلی آزادی‌خواهان ادیان برای مقابله با ظلم رژیم صهیونیستی
تأکید بر لزوم دفاع از فلسطین و تلاش برای آزادی قدس
بازتاب بیانات مقام معظم رهبری به ‌مناسبت روز جهانی قدس در بمبئی

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما