English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا/ 1

خامه‌یار: بیزاری مردم آفریقا از استعمار نوین نمادی از وحدت و انسجام است

معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به همگرايی مردم کشورهای مختلف آفریقایی در عرصه‌های بین‌المللی گفت: با تداوم فرآيند بيداری ضد استعماری در بخش‌های مختلف اين قاره و بيزاری مردم آفريقا از استعمار نوين، قاره آفریقا به نمادی از وحدت و انسجام، تبدیل شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عباس خامه‌یار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود در نخستین همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا در محل دانشگاه تربیت مدرس، گفت: این کنفرانس در شرایطی برگزار می‌شود که جهان در هفته پیش شاهد برگزاری مراسم مختلفی در ارتباط با سالروز درگذشت نلسون ماندلا آزاد مرد و رهبر معنوی قاره آفریقا بود که یکی از پیشگامان شعار جهان عاری از خشونت، بازگشت به خویشتن آفریقایی و عامل وحدت بخش مردم این سرزمین کهن و پهناور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: قاره آفریقا با دارا بودن کهن‌ترین تمدن‌های بشری، آداب و رسوم غنی هزاران ساله که نسل به نسل و سینه به سینه انتقال یافته است، ذخائر ارزشمند خدادادی، موقعیت راهبردی و جای دادن بیش از یک چهارم کشورهای دنیا؛ امروزه بدون تردید یکی از مهمترین مناطق جهان بشمار می‌رود.

خامه‌یار با اشاره به همگرايی مردم کشورهای مختلف آفریقایی با تکیه بر وحدت و همبستگی و ایستادگی در مقابل استعمارگران دیروز و امروز در عرصه‌های بین‌المللی افزود: امروزه اهمیت قاره آفریقا در عرصه‌های جهانی کاملا عیان گشته و با تداوم فرآيند بيداری ضد استعماری در بخش‌هاي مختلف اين قاره و بيزاری مردم آفريقا از استعمار نوين، قاره آفریقا امروزه به نمادی از وحدت و انسجام که رفته رفته بر استحکام آن نیز افزوده می‌شود، تبدیل شده است.

وی با تأکید بر اینکه برخی متفکران و سياستمداران، قرن بيست و يکم را «قرن آفريقا» ناميده‌اند، گفت: در این میان، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین قدرت‌های منطقه‌ای که از دیرباز مناسبات بسیار دوستانه‌ای با کشورهای مختلف آفریقا تؤام با رعایت احترام متقابل و بدون هیچ انگیزه بهره‌برداری برقرار کرده است، به عنوان یکی از دوستان اصلی قاره این همواره از جایگاه والایی در بین مردمان آفریقایی برخوردار بوده که این امر بویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران وارد مرحله جدیدی شده است.

معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از قاره آفریقا به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مناطق جهان که از دیرباز از اهمیت خاصی برای ایران برخوردار بوده و پیشینه مناسبات فرهنگی تمدنی ایران با مناطق مختلف قاره آفریقا به هزاران سال پیش باز می‌گردد، به نیکی یاد کرد.

وی در ادامه سخنانش، گفت: آفریقا نه تنها نامی آشنا برای ایرانیان محسوب می‌شود، بلکه در فراخنای تاریخ ژرف مناطق مختلف این قاره هنوز رگه‌های پررنگی از فرهنگ و تمدن ایرانی بچشم می‌خورد که یکی از بارزترین آنها گرامیداشت «عید نوروز» در سواحل و جزایر شرق آفریقا است که با قدمتی هزارساله یکی از قدیمی‌ترین سنت‌های مردمان این خطه از قاره آفریقا بشمار می‌رود.

خامه‌یار یادآور شد: هنوز شاهد حضور گروه‌هایی از ایرانیان در آفریقا می‌باشیم که علیرغم حضوری چندصد ساله همچنان تعلقات عمیق ایرانی خود اعم از زبان فارسی و فرهنگ ایرانی را حفظ کرده و به عنوان یکی از عوامل توسعه مؤلفه‌های فرهنگی ایران در بخش‌های مختلف قاره آفریقا قلمداد می‌شوند.

وی اظهار کرد: پیروزی انقلاب اسلامی ایران رویداد مهمی در توسعه مناسبات سیاسی فرهنگی ایران و قاره آفریقا بشمار می‌رود و دولتمردان جمهوری اسلامی از نخستین ماه‌های پیروزی نهضت شکوهمند اسلامی ایران، گسترش مناسبات خود با کشورهای مختلف قاره آفریقا را تحت رهنمودهای امام خمینی (ره) بنیانگذار و رهبر انقلاب اسلامی آغاز کردند که این سیاست راهبردی طی چهل سال گذشته همواره ادامه داشته است.

وی بر ضرورت تداوم گفت‌وگوهای فرهنگی بین ایران و آفریقا تأکید کرد و گفت: از آنجایی که گفتمان فرهنگی نیز از جایگاه والایی برخوردار بوده، مدیران عالی فرهنگی ایران با هدف پیشبرد این امر والا اقدام به تأسیس رایزنی‌های فرهنگی متعددی در مناطق چهارگانه آفریقا کردند که در حال حاضر بالغ بر 14 نمایندگی فرهنگی می‌شود.

توسعه همفكري و همگرايي نخبگان و دولتمردان ایران و آفریقا

خامه‌یار، فرهنگ را به عنوان مهمترين عامل هويت بخش جوامع بشري و نشان و نماد بارز جامعه انساني و یکی از اصلی‌ترین ابزارها در نزدیک‌تر شدن بیشتر افکار  آراء ملت‌ها و رسیدن به فهم مشترک دانست و گفت: امروزه ديپلماسي فرهنگي به عنوان يك اصل اساسي و تأثيرگذار در عرصه روابط بين‌الملل براي ترويج دوستی و درك متقابل، تبادل افكار، اطلاعات، هنر و ديگر شاخصه‌هاي فرهنگي ميان ملت‌ها به جایگاه وسیعی دست یافته است.

وی تأکید کرد: ايران و كشورهاي آفريقايي مي‌توانند طرح‌ها و اقدامات سازمان یافته‌ای را با هدف توسعه مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود و برمبنای درک متقابل از یکدیگر، فارغ از تبلیغات مسموم رسانه‌های غربی دست یابند.

خامه‌یار همچنین، بیان کرد: بدیهی است این تفاهم می‌تواند زمینه‌ساز پایه‌گذاری همکاری‌هایی بلندمدت در عرصه‌های مختلف بویژه علمی و فرهنگی قلمداد شده و نقش آفرین دوره جدیدی از مناسبات بین این دو منطقه از جهان باشد.

وی آمادگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را برای تحقق و پيشبرد اين هدف و تداوم گفت‌وگوهاي سازنده متقابل و ایجاد بسترسازی مناسب جهت تأسیس دبیرخانه دائم گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا به منظور برقراری ارتباطات عمیق بین اندیشمندان علمی و فرهنگی ایران و آفریقا و عمق بخشیدن به ادامه گفت‌وگوهای فرهنگی با تمام کشورهای آفریقایی با بهره‌گیری از نمایندگی‌های فرهنگی خود در شرق، غرب، شمال و جنوب آفریقا و دیگر مکانیسم‌های موجود اعلام کرد.

معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنان پایانی خود، اظهار امیدواری کرد این سمینار موجبات ارتقاء سطح دانش و آگاهی دوجانبه اندیشمندان ایران و آفریقا و توسعه همفكري و همگرايي هرچه بیشتر ملت‌ها‌، نخبگان و دولتمردان جمهوری اسلامی ایران و قاره آفریقا را فراهم آورد.

بنابر اعلام این خبر، در ادامه پیش نشست‌های منطقه‌ای گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آفریقا که در دو کشور آفریقای جنوبی و تانزانیا برگزار شده بود، نخستین همایش این دور از گفت‌وگوهای فرهنگی صبح امروز چهارشنبه، 28 آذرماه با حضور محمدعلی ربانی، رییس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جمعی از نخبگان و شخصیت‌های برجسته علمی، فرهنگی و دانشگاهی از کشورهای آفریقایی و ایران در محل دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

این همایش در دو نوبت صبح و بعد از ظهر با ارایه گزارشی از مقاله‌ها و گفت‌وگوهای انجام شده در پنل‌های تخصصی صورت می‌گیرد و با قرائت بیانیه به پایان می‌رسد.

انتهای پیام/ص


١٢:١٢ - 1397/09/28    /    شماره : ٧٢٠١٨٨    /    تعداد نمایش : ١٥٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
اعلام سومین دوره مسابقه ادبی و هنری امام خمینی در سوریه
آغاز مراسم گراميداشت سي و يکمين سالگرد ارتحال امام خميني (ره)
برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ويژه سالگرد ارتحال امام(ره) در خارج از کشور
وبینار «شخصیت و جایگاه امام خمینی(ره)» در ژاپن برگزار می‌شود
تفکر انقلابی امام خمینی(ره) در بیداری اسلامی
از آرمان‌گرایی در اندیشه و عمل تا نقش ویژگی‌های رهبری امام(ره) در پیشبرد انقلاب
معرفی شخصیت جهانی امام خمینی(ره) در بیش از 20 شبکه تلویزیونی عراق
نمایش مستند «امام خمینی(ره)، مردی که نمی‌میرد» در اتیوپی
وبینار «نقش امام خمینی(ره) و نلسون ماندلا در تعیین مسیر آینده جهان» در پرتوریا
امام خمینی(ره) پیرو راستین پیامبر بزرگوار اسلام بود
انتشار مقاله «پیام نفتکش‌های ایرانی از زمان سفر کرده‌ای که همچنان حضور دارد»
وبينار «خانواده در انديشه امام خمينی(ره)» در لبنان برگزار می‌شود
ترجمه 100 اثر کلاسیک فارسی و چینی
نشست وبینار «امام خمینی(ره)؛ احیاگر قرن»
غزل‌خوانی دانشجویان ایرانشناسی در بنگلادش
میزگرد مجازی الگوی ظلم‌ستیزی حضرت امام(ره) در تایلند
منظومه فکری امام خمینی(ره) نقشه راهی برای شناخت مسیر انقلاب اسلامی
برگزاری ویدئو کنفرانس «بررسی اهمیت فرهنگ و گفتگو در اندیشه امام خمینی(ره)»
ویژه‌نامه سی‌ویکمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در آتن منتشر شد
رکاب زنی دور هرات توسط دوچرخه‌سواران هرات باستان
کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران» به زبان قرقیزی ترجمه شد
کتاب دیوان اشعار امام خمینی (ره) به زبان بنگالی منتشر شد
شماره 234 نشریه «الطاهره» به زبان عربی منتشر شد
ترجمه جلد دوم کتاب «انسان 250 ساله» به زبان تایی
ویبنار «دیداری با زائران خورشید» برگزار می‌شود
برپايي نمایشگاه مجازی سه بعدی عکس «فراق یار» در بلگراد
شماره 268 نشریه «اکو آو اسلام» منتشر شد
کتاب‌هاي «الرسائل العائلیة» و «الاخلاق الاسریة» در عراق منتشر شد
برگزاری شانزدهمین دوره شاهنامه‌خوانی در لاذقیه
ششمین شماره ماهنامه «نشر بنگال» در بنگلادش منتشر شد

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما