English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

سالگرد ارتحال ملکوتی امام خميني (ره) در افغانستان گرامی داشته شد

از تاریخ 11 خردادماه، مجالس و مراسم بزرگداشت بیست‌ونهمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) توسط مراکز دینی و فرهنگی از اهل سنت و تشیع، در سطح شهر کابل آغاز شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گزارش برخي از اين مراسم مردمي و خودجوش در ادامه منتشر مي‌شود:

بزرگداشت سالگرد ارتحال امام (ره) در حوزه علمیه قائم آل محمد (عج)

به مناسبت فرارسیدن بیست‌ونهمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مراسم بزرگداشتی توسط حوزه علمیه قائم آل محمد (عج) و کتابخانه امام خمینی (ره) و با حضور اساتید و طلاب حوزه علمیه برگزار شد.

در این مراسم که با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید توسط پورعاشوری، قاری اعزامی از ايران به کابل آغاز شد و اجرای تواشیح توسط گروه «آل یاسین» ادامه یافت، حجت‌الاسلام مصباح، طی سخنانی به تشریح شخصیت حضرت امام (ره) در عرصه‌های مختلف دینی، فرهنگی و اجتماعی پرداخت.

مصباح گفت: امام خمینی (ره) دارای شخصیتی بی‌نظیر و متعلق به همه جهانیان بوده و مردم افغانستان هیچگاه حمایت‌های ایشان را در زمان اشغال ارتش سرخ از یاد نخواهند برد.

اختصاص خطبه نماز جمعه غرب کابل به امام خمینی (ره)

در روز جمعه 11 خرداد سخنران پيش از خطبه‌های نماز جمعه کابل و امام جمعه غرب کابل، بخش اعظم سخنان خود را به بیان ویژگی‌های حضرت امام (ره) اختصاص دادند.

در مراسم این هفته نماز جمعه غرب کابل ابتدا حجت‌الاسلام مظفر که به عنوان سخنران قبل از خطبه‌های سخن می‌گفت، اظهار كرد: مطابق آیه قرآن کریم، کسانی که ارزش‌های اسلامی را احیا می‌كنند در تاریخ جاودانه خواهد شد و از مرزهای جغرافیایی عبور خواهد كرد.

وي تأكيد كرد: حضرت امام (ره) مظهر زنده کردن ارزش‌های اسلامی بود؛ بنابراين جاودانه خواهد بود و از اذهان بشریت محو نخواهد شد.

در ادامه حجت‌الاسلام مصباح‌شهرستانی، امام جمعه غرب کابل خطه دوم نماز جمعه را به شخصیت بی‌نظیر حضرت امام (ره) اختصاص داد.

حجت‌الاسلام شهرستانی در ابتدا به ویژگی حضرت امام (ره) در آینده‌نگری اشاره كرد و گفت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های امام خمینی (ره) آینده‌نگری او بود. زمانی که هیچ کس فکر نمی‌کرد روزی رژیم کمونیستی که نیمی از جهان را در اختیار داشت فرو بریزد، امام (ره) طی نامه‌ای به گورباچف این مسأله را متذکر شد.

وي افزود: از دیگر ویژگی‌های حضرت امام (ره) استکبارستیزی و حمایت از ملت‌های مظلوم در سطح جهان بود؛ به همین سبب روز قدس را برای حمایت از مردم مظلوم و ستمدیده فلسطین اعلام كرد.

امام جمعه غرب کابل ادامه داد: همین تفکر حضرت امام (ره) موجب شد ایشان در طول دوران جهاد مردم افغانستان از آنان حمایت كند و برای پیروزی آنان از هیچ کمک و مساعدتی دریغ نکرد.

شهرستاني در بخش دیگری از خطبه‌هاي نماز جمعه غرب كابل گفت: روحیه آزادگی از دیگر صفات بارز آن عزیز سفر کرده بود که دنیای کنونی مرهون این صفت بارز ایشان است و در هر جای جهان حرکتی در جهت آزادی ملت‌ها انجام می‌شود نام و یاد امام خمینی (ره) در آنجا وجود دارد.

وی افزود: امام (ره) یک الگو و اسوه بود و به خاطر همین صفات نیکو مورد علاقه بسیاری از مردم افغانستان اعم از شیعه و اهل سنت بوده و هست و مرجع تقلید بسیاری از شیعیان کشورمان بودند.

حجت‌الاسلام شهرستانی در پایان با اشاره به شخصیت جهانی و بدون مرز حضرت امام (ره) گفت: بسیاری افراد در جهان انقلاب کردند اما هم نام خودشان و هم انقلابشان از یادها رفت؛ اما امام چون همه اعمال و رفتارش به خاطر خدا بود زنده است و یاد و خاطره در اذهان تمامی آزادگان جهان برای همیشه باقی خواهد ماند.

گرامیداشت سالگرد ارتحال امام (ره) در شب شعر هلال رمضان

مؤسسه فرهنگی و هنری «نمارسانه» پنجمین شب شعر هلال رمضان را با حال و هوای گرامیداشت رحلت جانگداز رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و با حضور شعرای پیشکشوت و جوان افغانستانی برگزار كرد.

در این برنامه ابتدا تعدادی از شعرا، اشعار خود را در خصوص شخصیت بی‌بدیل حضرت امام (ره) قرائت كردند و همچنین گروه تواشیح اعزامی از ايران به اجرای چند تواشیح پرداخت.

در پایان این مراسم حجت‌الاسلام فاضل‌زاده، ريیس مؤسسه خاتم‌الانبیاء (ص) طی سخنانی به تشریح ویژگی‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران پرداخت و طي آن اظهار كرد: در فضای کنونی جهان و به ویژه کشور ما عده‌ای در جستجوی علل دین‌گریزی جوانان هستند و هر شخصیتی با توجه به تخصص و اعتقادات خودش دلیلی را برای این مسأله عنوان كرده است.

ريیس مؤسسه خاتم‌الانبیاء (ص) افغانستان ادامه داد: بهترین پاسخ را به این سؤال حضرت امام (ره) که دارای شخصیتی فراتر از مرزهای جغرافیایی هستند فرموده‌اند. پاسخ امام (ره) در آن زمان به این سؤال این بود که مسلمانان از غرض اصلی قرآن که همان هدایت بشری، انسان‌سازی و ایجاد مدینه فاضله است، غافل شده‌اند.

این استاد حوزه علمیه اضافه كرد: امام (ره) یک روحانی عادی نبود؛ شما ببینید تمام تحلیلگران و مسئولین کشورها تحلیل‌هایی را می‌گویند اما ظرف چند روز و یا چند ساعت نظر خود را عوض می‌کنند؛ اما حضرت امام (ره) سخنان و تحلیل‌هایش اختصاص به زمان خاصی نداشت و همیشه محقق می‌شد.

وی در پایان با ذکر خاطره‌ای از حضرت امام (ره) در برخورد با یک فرد افغانستانی در نجف اشرف، عنایت و توجه حضرت امام را به مسلمانان و به ویژه مردم افغانستان تشریح كرد.

برگزاری محفل انس با قرآن به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره)

به مناسبت سالگرد عروج ملکوتی امام خمینی (ره) محفل انس قرآن کریم توسط شورای عالی قرآنی افغانستان و با حضور اساتید، قاریان، حافظان، قرآن‌پژوهان و قرآن‌آموزان در سالن اجتماعات مؤسسه فرهنگی و هنری «نمارسانه» برگزار شد.

در بخش اول این مراسم قاریان افغانستانی و قاریان اعزامی از جمهوری اسلامی ایران به قرائت آیات نورانی قرآن کریم پرداخته و سپس گرده تواشیح «آل یاسین» به اجرای برنامه تواشیح پرداخت.

بخش دوم محفل انس با قرآن کریم به سخنرانی حجت‌الاسلام حسن‌زاده، مسئول شورای عالی قرآنی افغانستان پیرامون شخصیت حضرت امام خمینی (ره) اختصاص داشت.

حسن‌زاده اظهار كرد: امام خمینی (ره) دارای نفس مطمئنه بود و کسیکه دارای این شخصیت شد به پیروزی‌های می‌رسد که از عقل بشری به دور است.

وي افزود: امام (ره) دارای ابعاد شخصیتی بسیاری است که در این مقال نمی‌گنجد و باید به صورت مدام در سیره و زندگی ایشان مطالعه و تحقیق كنیم تا بتوانیم نسبت به شخصیت ایشان به شناخت برسيم.

مسئول شورای عالی قرآنی افغانستان ادامه داد: یکی از صفات بارز حضرت امام (ره) ارتباط با قرآن بود. این صفت نیکوی ایشان تا جایی پیش رفته بود که تا آخرین لحظه حیاتشان قرآن در کنار او بود و هر گاه که حال ایشان کمی بهبود پیدا می‌کرد مشغول به تلاوت قرآن می‌شدند.

وي ادامه داد: همین صفت امام (ره) بود که نشان می‌داد جهان اسلام که دچار فتنه‌ها شده است، ناشی از دوری از قرآن و عمل نکردن به دستورات آن است. دوری از قرآن موجب تفرقه شد که ساخته استکبار جهانی و صهیونیست‌ها است و امام (ره) متوجه این ترفند آنان شده بود؛ بنابراين در تمام مدت مبارزاتش با دشمن صهیونیستی مقابله می‌كرد تا جایی که برای این مبارزه جمعه آخر ماه رمضان را روز قدس اعلام كرد تا به این واسطه مسلمانان متحد شوند و دشمنان اسلام را منکوب كنند.

انتهاي پيام/ش

 

 


١١:٣٦ - 1397/03/13    /    شماره : ٧٠٦٦٢٦    /    تعداد نمایش : ٢٣٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ويژه سالگرد ارتحال امام(ره) در خارج از کشور
وبینار «شخصیت و جایگاه امام خمینی(ره)» در ژاپن برگزار می‌شود
تفکر انقلابی امام خمینی(ره) در بیداری اسلامی
از آرمان‌گرایی در اندیشه و عمل تا نقش ویژگی‌های رهبری امام(ره) در پیشبرد انقلاب
معرفی شخصیت جهانی امام خمینی(ره) در بیش از 20 شبکه تلویزیونی عراق
نمایش مستند «امام خمینی(ره)، مردی که نمی‌میرد» در اتیوپی
وبینار «نقش امام خمینی(ره) و نلسون ماندلا در تعیین مسیر آینده جهان» در پرتوریا
امام خمینی(ره) پیرو راستین پیامبر بزرگوار اسلام بود
انتشار مقاله «پیام نفتکش‌های ایرانی از زمان سفر کرده‌ای که همچنان حضور دارد»
وبينار «خانواده در انديشه امام خمينی(ره)» در لبنان برگزار می‌شود
ترجمه 100 اثر کلاسیک فارسی و چینی
نشست وبینار «امام خمینی(ره)؛ احیاگر قرن»
غزل‌خوانی دانشجویان ایرانشناسی در بنگلادش
میزگرد مجازی الگوی ظلم‌ستیزی حضرت امام(ره) در تایلند
منظومه فکری امام خمینی(ره) نقشه راهی برای شناخت مسیر انقلاب اسلامی
برگزاری ویدئو کنفرانس «بررسی اهمیت فرهنگ و گفتگو در اندیشه امام خمینی(ره)»
ویژه‌نامه سی‌ویکمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در آتن منتشر شد
رکاب زنی دور هرات توسط دوچرخه‌سواران هرات باستان
کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران» به زبان قرقیزی ترجمه شد
کتاب دیوان اشعار امام خمینی (ره) به زبان بنگالی منتشر شد
شماره 234 نشریه «الطاهره» به زبان عربی منتشر شد
ترجمه جلد دوم کتاب «انسان 250 ساله» به زبان تایی
ویبنار «دیداری با زائران خورشید» برگزار می‌شود
برپايي نمایشگاه مجازی سه بعدی عکس «فراق یار» در بلگراد
شماره 268 نشریه «اکو آو اسلام» منتشر شد
کتاب‌هاي «الرسائل العائلیة» و «الاخلاق الاسریة» در عراق منتشر شد
برگزاری شانزدهمین دوره شاهنامه‌خوانی در لاذقیه
ششمین شماره ماهنامه «نشر بنگال» در بنگلادش منتشر شد
معرفی فرهنگ و هنر ایران در برنامه عیدانه تلویزیون اینترنتی دوحه 360
روايتي از یک مبلغ و مروج سخت‌کوش اسلام در منطقه کدیری

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما