English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ١٠ خرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

خانم حجازي در کنفرانس بیداری اسلامی در پاكستان:

زنان مسلمان بايد چهره زشت دشمنان اسلام را نمایان كنند

امروز بر زنان و مادران مسلمان است که با تلاش مضاعف سعی کنند نسل امروز و فردا  را با اسلام حقیقی آشناتر نموده و چهره زشت دشمنان اسلام را در اشکال مختلف آن نمایان و آشکار سازند .

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، کنفرانس بیداری اسلامی با عنوان" زن مسلمان و مقتضیات زمان" با حضور شخصیتهای علمی ، سیاسی و آموزشی  کشور پاکستان در هتل PC شهر پیشاور برگزار شد.

در اين كنفرانس،"صديقه حجازي"،مديركل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و دبیر ستاد جهانی بیداری اسلامی زنان به عنوان مهمان ویژه اين كنفرانس در سخنانی اظهار داشت: واژه بیداری اسلامی عمری به طول تاریخ اسلام و اندیشه اسلامی دارد و اکنون شرایطی پیش آمده که این واژه به تعبیر حضرت امام خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک شعاردردست توده های مردم قرار گرفته است .

وي ادامه داد: مقام معظم رهبري مدت ها قبل از اینکه جنبش های بیداری اسلامی در کشورهای مصر، لیبی ، بحرین و سایر کشورها رخ دهد، فرمودند ؛ بیداری در دنیای اسلام .......حرفی که در صد سال قبل مصلحان دنیای اسلام در کشورهای مختلف ......بر زبان می آوردند امروز در دست توده های مردم به عنوان یک شعار مطرح است . برگشت به اسلام ، احیای قرآن ، ایجاد امت واحده ، عزت وقدرت دنیای اسلام و امت اسلامی چیزهایی که به عنوان یک آرمان دور دست ، مصلحان در محیط های محدود در بین خواص مطرح می کردند، امروز در بین توده های مسلمان جزو آرمان های مطرح و جزو شعارهای زنده است. به هر کدام از کشورهای اسلامی که شما نگاه کنید، بخصوص در میان قشرهای جوان و تحصیلکرده و روشنفکر این شعارها زنده شده است. البته نقش پیروزی اسلام در ایران اسلامی در این زمینه نقش بسیار بارزی است. ملت ایران با فداکاری و با ایستادگی خود با به دست گرفتن عَلَم عزت اسلامی به ملت های مسلمان روح دمیدند و آنها را امیدوار کردند.

خانم حجازی در خصوص دستاوردهای اجلاس بیداری اسلامی در تهران گفت: دراين اجلاس ، در حدود دو هزار نفر از زنان مسلمان از بیش از 80 کشور شرکت داشتند و این اجلاس فرصتی را فراهم آورده تا بسیاری از بانوان مسلمان فرصت آشنایی با یکدیگر و ظرفیت های بالقوه و بالفعل در جهان اسلام را پیدا  نمایند.

مديركل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در بخش دیگری از اظهارات خود از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه زنان گفت : امروز زن مسلمان در کشور ایران یک موجود سرافراز و عزتمند است. هزاران وسیله تبلیغی؛ بمباران خبری می کنند برای اینکه این واقعیت را واژگون جلوه دهند، اما حقیقت این است . امروز زنان ايران اسلامي، زنان تحصیلکرده در زمینه سیاسی ، علمی ، مدیریت های اجتماعی ، زنان مومن و انقلابی هستند كه  دارای تحصیلات خوب و اندیشه عمیق اند .

دبیر ستاد جهانی بیداری اسلامی درخصوص مشکلات جهان اسلام اظهار داشت: از یک طرف استکبار و صهیونیزم جهانی عرصه را بر امت اسلامی تنگ کرده اند و از طرفی جریان های تندرو چهره زشتی از اسلام به دنیا ارائه داده اند .

وی افزود: امروز بر زنان و مادران مسلمان است که با تلاش مضاعف سعی کنند نسل امروز و فردا  را با اسلام حقیقی آشناتر نموده و چهره زشت دشمنان اسلام را در اشکال مختلف آن نمایان و آشکار سازند .

اين كنفرانس، دارای دو جلسه افتتاحیه و چهار کمیسیون اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی و امنیت جهانی بود.

در ابتداي اين كنفرانس، خانم "ستاره ایاز"، وزیر سابق امور زنان و رفاه اجتماعی به عنوان دبیر همایش ضمن خیر مقدم اظهار داشت: حرکتهای بیداری اسلامی و حضور زنان مسلمان باعث موفقیت این نهضت هاست وی حضور زنان مسلمان در تمام عرصه های اجتماعی را خواستار شد .

خانم" ثمینه خاور حیات"، عضو مجلس ایالت پنجاب در سخنانی ، جایگاه زن و آموزش زنان را موضوع بحث خود قرار داد و اظهار داشت: نمی توانیم از زن انتظار حل مشکلات اجتماعی و اصلاح امور را داشته باشیم در حالیکه از آموزش محروم باشند .

آقای" امتیاز شاهد قریشی"، معاون مجلس ایالتی گفت : دولت تحریک انصاف تمام توان خود را بکار خواهد گرفت تا قوانین منطبق با احکام اسلام و مورد نیاز جامعه زنان  تصویب شود.

خانم"شاهین دار"، نماینده مجلس کشمیر آزاد به موضوع نقش زنان در عرصه سیاسی و اجتماعی پرداخت و گفت:مصمم هستیم برای آگاهی زنان از ظلم و جنایت علیه آنان در کشمیر و  فلسیطن کنفرانسی برگزار کنیم .

وی نهضت بیداری اسلامی را عامل تحقق آرزوی تمام مردم جهان از یوغ ظلم و ستم دانست.

خانم "مدیحه گوهر"، استاد دانشگاه صوابی زن را رکن امنیت دانست و گفت: اگر بخواهیم در موضوع امنیتی به موفقیت دست یابیم باید با آموزش زنان این موضوع را نهادینه کنیم تا امنیت به عنوان یک موضوع بسیار مهم در جامعه تلقی شود .

خانم "وجیهه زهرا"، استاد حوزه گفت: عمل کردن به احکام اسلامی تنها راه تامین کننده امنیت جهانی است و غفلت از احکام الهی باعث ناامنی است .

وی افزود: رهاورد نهضت بیداری اسلامی امنیت در ابعاد مختلف برای امت اسلامی خواهد بود تا جامعه اسلامی در سایه امنیت جانی واقتصادی و بهداشتی بر امور معنوی بتواند تعالی پیدا کند.

سخنرانان بعدی اين كنفرانس عبارتند بودند از خانم ثروت عسکری از کراچی ،خانم سکینه مهدی مسئول واحد خواهران حزب وحدت مسلمین، خانم دکتر هما جاوید استاد دانشگاه ، خانم دکتر رفعت حق از دانشگاه علامه اقبال اسلام آباد ، خانم رضیه عزیز نماینده سابق مجلس فدرال و عضو حزب جماعت اسلامی ، خانم اسماء ممدود عضو نماینده مجلس فدرال ، خانم دکتر عنایت جدون نماینده مجلس و عضو جماعت اسلامی، خانم توقیر فاطمه عضو مجلس سند ، خانم دکتر بشری جمال استاد دانشگاه از کشور آلمان ،دکتر شمامه استاد دانشگاه ، خانم دکتر عایشه گلاله معاون مجلس کشمیر ،خانم طاهره فاضلی مدیر حوزه علمیه کراچی ، خانم راشده ظفر از حزب جماعت اسلامی ، خانم شاهین دار عضو نماینده مجلس کشمیر ، خانم فرزانه علی رئیس شبکه تلویزیونی آج در ایالت خیبرپختونخوا ، خانم عایشه سید نماینده مجلس فدرال و عضو حزب جماعت اسلامی ، خانم زبیده اقبال نماینده سابق مجلس فدرال و همچنين خانم دکتر نورجهان رئیس دانشگاه صوابی كه هر یک در خصوص مشکلات مبتلا به زنان در پاکستان و جهان اسلام مطالبی را بیان کردند. آنان هم چنین از نهضت بیداری اسلامی حمایت نموده و خواستار پیروزی نهضت بیداری اسلامی زنان درجهان اسلام شدند.

قطعنامه پایانی همایش بیداری اسلامی بانوان با مفاد ذیل به تصویب رسید:

1- شرکت کنندگان کنفرانس بر این نکته تاکید دارند که اسلام دینی است که احکام آن محیط بر زندگی دنیوی و اخروی است تنها اسلام است که سعادت انسانها را تامین می کند .

2- شرکت کنندگان همایش تاکید می کنند که راه زیستن سالم و پاک تنها با آموزه های اسلام است مکاتب غربی همانند لیبرالیزم زندگی ها را مشکل تر و پیچیده تر کرده و انسانیت را از فطرت خویش دور کرده است و بشریت راهی جز بازگشت به اسلام ندارد .

3- حاضرین در اجلاس بر این نکته باور دارند زن تربیت کننده نسلهاست سعادت بشر در سایه زنان مومن و فداکار تامین می شود خانواده هسته اولیه جامعه اسلامی را تشکیل می دهد تربیت کننده خانواده زن است پس این زن است که امت اسلامی را به قله رفیع سعادت و رستگاری سوق می دهد .

4- زن مظهر جمال خداست خدا او را مایه آرامش و سکینه خانواده قرار داده اگر زن به عنوان مادر ، همسر و دختر و خواهر نقش خود را به درستی ایفا کند می تواند به مشکلات جهان اسلام خاتمه دهد بدون دخالت زن امور جهان اسلام سامان نمی یابد فراموش کردن نقش زن در امور جامعه اسلامی به معنی فراموشی نقش نیمی از پیکره امت اسلامی در اصلاح امور مسلمانان است پس نقش او ضروری است و باید در تمام شئونات امت اسلامی ورود نماید .

5- پیشرفت مسلمانان مستلزم وجود زنان فرهیخته و عالم است باید سطح علمی زنان ارتقاء یابد تبعیض در توزیع علم و دانش و محروم کردن زنان از این امر ضروری محکوم است . امت اسلامی با تاسی از تعالیم اسلام و تجربه کشور جمهوری اسلامی ایران آموزش را خصوصا در حوزه زنان باید در صدر برنامه های خود قرار دهد تا جامعه اسلامی از جهالت و بی سوادی نجات پیدا کند.

6- از مشکلات زنان مسلمان در بسیاری از کشورهای اسلامی فقر و محرومیت و عدم بهداشت صحیح و در نتیجه بیماری و مرگ و میر کودکان و به دنیا آمدن درصد بالایی از کودکان ناقص است شرکت کنندگان از دولتهای اسلامی می خواهند با برنامه ریزی و مدیریت درست در محرومیت زدایی و بهداشت زنان بکوشند تا  باالمال  جامعه اسلامی سلامت نشاط و سرزندگی را شاهد باشد

7- کنفرانس زن مسلمان و مقتضیات زمان  با تمام توان از بیداری در جهان اسلام حمایت می کند و با زنان در انقلابهای مردم مصر ، لیبی ، تونس ، فلسطین ، بحرین و کشمیر هم فکری و هم سویی دارد و سایر مسلمانانی که  در سایر ممالک اراده رهایی از یوغ استبداد دارند حمایت می کند و بر این نکته نیز تاکید می ورزند بانوان  در استقلال و آزادی کشورها سهم بسزایی دارند نمونه بارز آن استقلال کشور پاکستان و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی است که زنان نقش فعال و تعیین کننده داشته اند .

8- هوشیاری لازمه نهضت بیداری اسلامی است موجی که در نتیجه بیداری اسلامی در کشورهای جهان خصوصا اسلامی بوجود آمده نشان از موفقیت انسانهای عدالت طلب و آزاده خواه است استکبار در صدد انحراف این نهضتها است انقلابیون بیداری اسلامی نباید بگذارند انقلابشان توسط استکبار و صهیونیزم جهانی مصادره شود پس باید اولا در اصلاح و پیمودن صحیح مسیر انقلاب بکوشند و ثانیا در حفظ و حراست آن دقت وافر داشته باشند.

9- برخورد تمدنها بنیاد خانواده را به تلاطم انداخته و هجوم رسانه هایی که بر خلاف تعلیمات اسلامی است تمدن اسلامی را به خطر انداخته است باید برای حفظ خانواده اسلامی و تهذیب این نهاد مقدس از تجربیات کشورهای موفق در این زمینه نظیر جمهوری اسلامی ایران استفاده شود تا خانواده اسلامی و امت اسلامی بتواند در برابر هجوم تمدن غربی هویت اسلامی خود و نسل خود را حفظ کنند .

10- رسانه ها در کشورهای اسلامی باید  هماهنگ با استفاده از کارشناسان تعلیم و تربیت اسلامی و برنامه های سازنده مخاطبین خود را آموزش دهند  و در برابر هجوم رسانه ای غربی و شرقی که با اصول اسلامی سازگار نیستند از ارزشهای خود به نحو مطلوب و موثر دفاع کنند . امت اسلامی با استفاده از تعالیم و ابزارهای رسانه ای نباید بگذارند فرزندانشان آماج حملات فرهنگ ضد ارزشهای اسلامی گردد.


١٠:٥٨ - 1392/04/16    /    شماره : ٦٠٠٢٠٦    /    تعداد نمایش : ٥٣٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
شماره 142 نشریه «زمزم» منتشر شد
مسابقه نقاشی «تصویر ایران» در اتیوپی
شعر «روح فناناپذیر مقاومت» در اوگاندا منتشر شد
نمایشگاه مجازی عکس «سلام بر آفتاب» در قزاقستان برگزار می‌شود
پخش سخنرانی مقام معظم رهبری به مناسبت روز جهانی قدس در نیجریه
وبینار «همکاری­‌های متقابل فرهنگی و غلبه بر پیامدهای همه‌گیر کرونا» برگزار می‌شود
بازتاب بیانات روز قدس رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های پاکستان
شماره 324 نشریه «محجوبه» منتشر شد
کتاب‌های انتشارات الهدی در سایت آمازون ارائه می‌شود
تأکید بر حمایت از مردم مظلوم فلسطین در تایلند
انتشار سی‌وپنجمین شماره هفته‌نامه «آیینه بنگلا» در بنگلادش
مصاحبه رایزن فرهنگی کشورمان با سایت ادبیات قزاقی
وبینار «اخلاق و سیاست در اندیشه امام خمینی(ره)» برگزار می‌شود
کتاب پرونده فوق سری 2040 در اوگاندا معرفی شد
مقاله «کشتی‌های ایرانی از خلیج فارس تا کارائیب»
انتشار مقاله «روز قدس روز اسلام است» در آذربایجان
ترجمه و زيرنويسي بیانات مقام معظم رهبری به مناسبت روز جهانی قدس
سخنرانی مسئول خانه فرهنگ در کراچی در وبینار «قدس محور وحدت جهان اسلام»
برگزاری روز جهانی قدس در ایالت خیبرپختونخوا
مراسم قرعه کشی برندگان مسابقه قرآنی ویژه ایرانیان مقیم عمان
پیام تسلیت ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پی درگذشت «جوره بیک نذری»
شعری به مناسبت روز جهانی قدس از شاعر اهل بیت(ع) جمهوری آذربایجان
جنبش همبستگی فلسطین کنیا (KPSM)؛ فلسطینی‌ها در حال حاضر با دو ویروس روبرو هستند
برگزاری دومین نشست مجازی «قدس و حقوق بشر» در ژاپن
وبینار «Selam Talks» نقش فرهنگ و هنر اتیوپی در شیوع ویروس کرونا
زندگینامه مشاهیر و عرفای «چشت» کتاب شد
وبینار «قدس محور وحدت و انسانیت» در اوگاندا برگزار شد
همدلی آزادی‌خواهان ادیان برای مقابله با ظلم رژیم صهیونیستی
تأکید بر لزوم دفاع از فلسطین و تلاش برای آزادی قدس
بازتاب بیانات مقام معظم رهبری به ‌مناسبت روز جهانی قدس در بمبئی

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما