English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ١٠ خرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

در سراي تمدن و بيداري اسلامي؛

نشست "زنان و بيداري اسلامي" برگزار شد

نشست "زنان و بيداري اسلامي" در هشتمين روز نمايشگاه بين المللي كتاب در سراي "تمدن و بيداري اسلامي" نمايشگاه كتاب برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، در ابتداي اين نشست محمد رضا پاكروان، مسئول سراي "تمدن و بيداري اسلامي "ضمن خوشامدگويي به علاقه مندان و فرهيختگان در سخناني گفت: در زمينه بيداري اسلامي خوشبختانه فعاليت هاي خوبي  توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي صورت گرفته است. كتاب هاي مختلف، مجلات، لوح هاي فشرده و... راه هايي بوده است كه ما با استفاده از آن ها سعي كرديم بيداري اسلامي را به منصه ظهور برسانيم.»

در ادامه اين نشست خانم حجازي مدير كل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخناني برپايي سالن بيداري اسلامي در نمايشگاه بين المللي كتاب را يك حركت بسيار مناسب ارزيابي كرد و افزود: يك رويداد فرهنگي بزرگ در ايران به نام نمايشگاه بين المللي كتاب و يك رويداد بزرگ در منطقه به نام بيداري اسلامي كه تاثير زيادي بر كل جهان داشته است. توجه به كتاب كه نشانه فرهنگ است و از سوي ديگر توجه به اتفاقات اجتماعي و سياسي منطقه هر دو حائز اهميت است.

وي با اشاره به اينكه از روزهاي ابتدايي حركت بيداري اسلامي تمامي نگاه ها به سمت جمهوري اسلامي ايران است ادامه داد:از دو سال پيش همه توجهات به سوي ايران بوده است، چراكه همه معتقد بودند اين حركت متاثر از ايران است. آنچه كه انقلاب اسلامي ايران در سال 57 به جهانيان عرضه كرد "اعتماد به نفس" ، "طلب عزت"،  "مبارزه براي استقلال" ، "مقابله در برابر خواسته هاي نامشروع" و "پافشاري براي خواسته هاي مشروع خودشان بود".

خانم حجازي در ادامه گزارشي از اجلاس زنان و بيداري اسلامي كه سال گذشته در ايران برگزار شد ارائه كرد. در اين اجلاس 1200 مهمان خارجي و 400 مهمان داخلي داشتيم. در ديداري كه اين عزيزان با مقام معظم رهبري داشتند، ايشان نقش زنان در بيداري اسلامي را بي بديل خواندند وفرمودند كه بانوان هم خودشان مي توانند حركت كنند هم قوه محركه براي ديگر افراد جامعه باشند.»

مدير كل امور زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با اشاره به اينكه غربي ها براي تاثير گذاري بر روي بانوان برنامه هاي زيادي اجرا مي كنند اضافه كرد:از كشورهاي مختلف اروپايي انستيتوهايي در مصر و تونس حضور يافتند با زنان را به هرگونه اي رهبري و هدايت بكنند. زيرا معتقدند در جريان اشاعه فرهنگ غربي زنان بزرگترين ابزار آنان هستند. غربي ها براي منحرف كردن جريان بيداري اسلامي روي زنان خيلي كار كردند و فعاليت هاي زيادي صورت گرفته است.

خانم حجازي با بيان اين موضوع كه جهان اسلام در حال يك حركت بزرگ است، افزود: اين حركت بزرگ در حال رخ دادن است. با شواهدي كه در دست داريم خيلي از كشورهاي ديگر اسلامي نيز به اين موج مي پيوندند. در اين بين نگاه همه مسلمانان جهان به ما دوخته شده است، زيرا ما با آييني رشد كرديم كه در آن معتقديم اگر  مسلماني روزش را بدون اينكه به فكر مسلمان ديگري نباشد آغاز كند مسلمان نيست. اين سخن پيامبر اسلام است و در هيچ جاي اين جمله سخن از مرز جغرافيايي ميان مسلمانان نيست. ما كشوري هستيم كه به يمن خون شهدا و تلاش امام راحل و تحمل فشارها استقلال خودمان را به دست آورديم. طبيعتاً چشم جهان اسلام براي به ثمر رساندن اين حركت به ما ايراني هاست.»

در ادامه اين نشست خانم "زارعي اقدم " از كارشناسان مسائل سياسي در سخناني بيداري اسلامي را حاصل سه موج اصلي دانست و اظهار داشت: بيداري اسلامي محصول 3 موج است. موج اول با ظهور و بروز انقلاب اسلامي ايران پيش آمد و اومانيسم و سكولاريسم و تفكرات غربي را به چالش كشيد و جريان غالب استكبار تا حدودي با رسانه هايش سعي كرد جلوي اين حركت را بگيرد. موج دوم با سقوط نظام كمونيستي در جهان به وقوع پيوست. موج سوم از دو حركت نشئت گرفته است. يكي به چالش كشيدن نظام ليبراليسم غرب و به عقب رانده شدن آن ها مانند جنبش 99 درصد و حركت دوم اين موج هم بيداري اسلامي است.

وي با بيان اينكه هر نهضتي ممكن است به انحراف بيانجامد حركت بيداري اسلامي را هم از اين مقوله مستثني نداست و ادامه داد: اين نهضت هم ممكن است به كجي و انحراف برسد.

خانم حجازي با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري در اين رابطه كه هويت زنان را به آنها بازگردانيد افزود:از تمام بانوان مي خواهيم براي بازگردان هويت زنان از هيچ تلاشي فروگذار نباشند. تجارت زيبايي در چند حوزه بر روي هويت زنان سايه انداخته است. يكي در حوزه زيبايي چهره، دوم زيبايي اندام كه هزينه هاي زيادي را براي جلب توجه زنان به اين مسائل در پي داشته است. حوزه سوم هم پوشش لباس و مد براي زنان در جهان اسلام است كه يكي از اهداف اصلي رسانه هاي غربي در زمينه هويت زدايي همين امر است. بايد چشمان مان را باز كنيم و متوجه توطئه صهيونيسم و غرب در اين كشور باشيم و با آن ها مقابله كنيم.

در انتهاي اين نشست خانم "حبيبي" از پژوهشگران بخش زنان و بيداري اسلامي، نتايجي از پژوهشي كه شخصا به صورت ميداني در مصر انجام دادند را تشريح كرد.

وي اظهار داشت: زنان در انقلاب مصر نقش هاي اصلي را ايفا مي كردند و هركدام جايگاه هاي را براي خود تعريف كرده بودند. يكي پرستار، يكي معلم ديگري در نقش مادر و... هركدام به نوبه خودشان به اين حركت كمك كردند.

خانم "حبيبي" مشاركت زنان مصري در بيداري اسلامي را در چند جنبه تقسيم بندي كرد. « مشاركت هاي اقتصادي، مشاركت هاي حضوري، مشاركت هاي سياسي، مشاركت هاي مذهبي، مشاركت هاي اجتماعي و تعليم و تربيتي. مهم ترين و شاخص ترين ويژگي حضور زنان در ميدان التحرير نگاه ايدئولوژيك و بسيج عمومي زنان در اين حركت بود. البته ادبيات و شعارهاي حماسي نيز از انگيزه هاي اصلي حضور زنان در ميدان التحرير مصر بود.»


١٦:٤٤ - 1392/02/19    /    شماره : ٥٩٨٠٢٨    /    تعداد نمایش : ٤٩١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
شماره 142 نشریه «زمزم» منتشر شد
مسابقه نقاشی «تصویر ایران» در اتیوپی
شعر «روح فناناپذیر مقاومت» در اوگاندا منتشر شد
نمایشگاه مجازی عکس «سلام بر آفتاب» در قزاقستان برگزار می‌شود
پخش سخنرانی مقام معظم رهبری به مناسبت روز جهانی قدس در نیجریه
وبینار «همکاری­‌های متقابل فرهنگی و غلبه بر پیامدهای همه‌گیر کرونا» برگزار می‌شود
بازتاب بیانات روز قدس رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های پاکستان
شماره 324 نشریه «محجوبه» منتشر شد
کتاب‌های انتشارات الهدی در سایت آمازون ارائه می‌شود
تأکید بر حمایت از مردم مظلوم فلسطین در تایلند
انتشار سی‌وپنجمین شماره هفته‌نامه «آیینه بنگلا» در بنگلادش
مصاحبه رایزن فرهنگی کشورمان با سایت ادبیات قزاقی
وبینار «اخلاق و سیاست در اندیشه امام خمینی(ره)» برگزار می‌شود
کتاب پرونده فوق سری 2040 در اوگاندا معرفی شد
مقاله «کشتی‌های ایرانی از خلیج فارس تا کارائیب»
انتشار مقاله «روز قدس روز اسلام است» در آذربایجان
ترجمه و زيرنويسي بیانات مقام معظم رهبری به مناسبت روز جهانی قدس
سخنرانی مسئول خانه فرهنگ در کراچی در وبینار «قدس محور وحدت جهان اسلام»
برگزاری روز جهانی قدس در ایالت خیبرپختونخوا
مراسم قرعه کشی برندگان مسابقه قرآنی ویژه ایرانیان مقیم عمان
پیام تسلیت ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پی درگذشت «جوره بیک نذری»
شعری به مناسبت روز جهانی قدس از شاعر اهل بیت(ع) جمهوری آذربایجان
جنبش همبستگی فلسطین کنیا (KPSM)؛ فلسطینی‌ها در حال حاضر با دو ویروس روبرو هستند
برگزاری دومین نشست مجازی «قدس و حقوق بشر» در ژاپن
وبینار «Selam Talks» نقش فرهنگ و هنر اتیوپی در شیوع ویروس کرونا
زندگینامه مشاهیر و عرفای «چشت» کتاب شد
وبینار «قدس محور وحدت و انسانیت» در اوگاندا برگزار شد
همدلی آزادی‌خواهان ادیان برای مقابله با ظلم رژیم صهیونیستی
تأکید بر لزوم دفاع از فلسطین و تلاش برای آزادی قدس
بازتاب بیانات مقام معظم رهبری به ‌مناسبت روز جهانی قدس در بمبئی

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما