English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ١٠ خرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري نشست"تحولات فکری وسیاسی منطقه وتأثیرات اجتماعي آن"در سوريه

نشست فکری "تحولات فکری وسیاسی منطقه وتأثیرات اجتماعي آن و با شعار: مقاومت نقطه وحدت ما "  در محل سالن اجتماعات اتحادیه نویسندگان عرب در دمشق برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، ابن نشست به مناسبت سی وچهارمین سالگرد پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی ایران دوم اسفندماه سال جاري با همكاري رايزني فرهنگي كشورمان و انجمن دوستي ايران و فلسطين و اتحاديه نويسندگان عرب و با حضور جمع كثيري از نويسندگان و فرهيختگان سوري و فلسطيني برگزار شد

در مراسم افتتاحيه اين نشست  "سید علی موسوی زاده" وابسته فرهنگي كشورمان در سخناني با اشاره به همزمانی برپایی این نشست با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی،گفت: با ظهور نور انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)نظام فکری جهانی متزلزل شد و معادله استکباری جهان که در جنگ جهانی دوم بر مبنای قدرت وآتش بود از هم پاشید. انقلاب اسلامی ایران نقطه عطفی در تمامی جهان وتاریخ انقلاب ها و جنبش های اسلامی ایجاد نمود. این انقلاب توانست در مدت چند سال به رشد وپیشرفت های علمی - صنعتی -  اقتصادی وکشاورزی بی نظیری دست یابد.

وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران افزود: انقلاب اسلامی با تکیه بر مبانی اسلام ناب محمدی(ص)همچون دفاع از مظلومان و جنبش های اصیل در تمامی جهان، به مقاومت و رویارویی با صهیونیست پرداخت. شکی نیست مسؤولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با الهام گرفتن از اندیشه های امام خمینی (ره) و رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری افکار امام را عملی کرده و از همان روزهای نخستین پیروزی انقلاب، همواره از ستمدیدگان ومستضعفان جهان دفاع می نماید.

وي باتوجه به خصومت دیرینه غرب بویژه آمریکا با نظام جمهوری اسلامی ایران با برشماری نکات پنجگانه ای  که مقام معظم رهبری در سخنان اخیرشان در مورد مذاکره با آمریکا بیان داشتند، گفت: ایشان در این زمینه فرمودند هدف آمریکا از درخواست مذاکره با ایران تلاش در جهت جلوگیری از پیشرفت های هسته ای مسالمت آمیز ملت مقاوم ماست. رهبر جمهوری اسلامی همواره ترفندهای آمریکا را برملا می کنند و این بار نیز تأکید کردند که تناقض موجود در گفتار و کردار آمریکا نشان دهنده عدم صلاحیت واشنگتن برای مذاکره است.

"موسوی زاده" ادامه داد: آمریکا توقع دارد ملت ها در مقابل استکبار آن تعظیم کنند ولی ملت ایران هیچ وقت تسلیم اراده آن نخواهند شد. چراکه انقلاب ما فلسفه جدیدی را به همراه خود آورد وتاکنون بدان پایبند است. انقلاب ما ثابت نمود که می توان با استکبار مقابله کرد وهیچ گاه تسلیم جبروت آن نخواهد شد. این امر با تکیه بر قدرت الهی است که هیچ قدرتی در جهان نمی تواند با آن روبرو شود.

وابسته فرهنگی كشورمان در پایان گفت: ملت شریف ایران شعار هیهات منا الذله را سرلوحه آرمانهای خود قرار داده و همواره پایبندی خود را در اطاعت از رهبری ثابت کرده اند که این امر رمز پیروزی انقلاب است.

"عبدالكريم شرقي" رئيس انجمن دوستي ايران و فلسطين نيز در افتتاحيه اين نشست از حضور اندیشمندان در این برنامه تشکر کرد و سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به حاضران تبریک گفت.

وی گفت: انقلاب اسلامی ایران ضربه محکمی به توطئه ها و ترفند کمپ دیوید زد. چرا که این انقلاب برای حمایت از محرومان بود لذا از همان سال اول پیروزی این انقلاب، سفارت رژیم صهیونیستی به سفارت فلسطین تبدیل شد وپرچم فلسطین بر روی این سفارت به جای پرچم رژیم صهیونیستی برافراشته شد.

وی افزود: ما در این انقلابهای اخیر که در جهان عرب به وقوع پیوست شاهد بودیم که به جای اینکه اصطلاح بهار عربی مایه صلح وامیدواری برای کشورهای عربی باشد برای ملت عرب یأس وناامیدی به همراه خود به ارمغان آورد.

رئيس انجمن دوستي ايران و فلسطين به فتنه ایجاد شده در منطقه اشاره کرد وگفت: وظیفه ما فرهنگیان این است که به این سؤال ها پاسخ دهیم که چرا وضعیت ما به اینجا رسیده است؟ چرا میان برادران مسلمان قتل و غارت می شود؟ به طور مثال ما در این اوضاع وخیم(سوریه) شاهد دزدی آثار باستانی و تخریب امکانات دولت هستیم. در حالی که وقتی تاریخ انقلاب اسلامی ایران را بررسی می کنیم می بینیم که این انقلاب از امکانات دولت ایران حفاظت کرد و به رشد و توسعه کشور اهتمام داشت. بنابراین بحران سوریه ناشی از توطئه دشمنان محور مقاومت است که می خواهند این محور را از هم بپاشانند.

"عبدالکریم شرقی" در پایان سخنان خود گفت: انقلاب اسلامی ایران حامی  فلسطین وحزب الله و سوریه بوده ومی باشد و برماست که قدردان جمهوری اسلامی ایران باشیم.

دكتر "حسين جمعه" رئیس اتحادیه نویسندگان عرب نيز در سخناني  با اشاره به مفهوم «تحولات» و ضرورت آن در عالم هستی، تحرک اجتماعی را لازمه پیشرفت جوامع دانست.

وي به موضوع تحولات اخیر در برخی از کشورهای عربی پرداخت و ابراز تأسف کرد که درخواست های مشروع مردم مانند آزادی، مردم سالاری و مبارزه با فساد و بی عدالتی ها و ... به درگیری های خونین تبدیل شد که این همان برنامه ریزی غرب و صهیونیستها و مزدوران آنها در منطقه بود.

رئیس اتحادیه نویسندگان عرب به حامیان وفادار محور مقاومت درود فرستاد و از ایران به عنوان یک کشور طرفدار آزادی و عدالت اجتماعی و حامی ستمدیدگان جهان یاد کرد.

جلسه اول این نشست با سخنرانی دکتر خلف المفتاح معاون وزير اطلاع رساني سوریه و از اعضاي اتحاديه نويسندگان عرب و خالد عبدالمجید دبيركل جبهه مبارزه مردمي فلسطين وبا مدیریت دکتر نزار بنی المرجه برگزار شد.

دکتر "خلف المفتاح " معاون وزير اطلاع رساني سوریه در سخناني گفت: انقلاب اسلامی ایران باعث نگرانی شدید استکبار جهانی و صهیونیستها شد به همین سبب به مقابله با آن برخاستند و از راههای مختلف اعم از تحریم ها و دشمنی های دیگر به ایران فشار می آورند چراکه دشمنان می دانند که انقلاب اسلامی ایران برپایه خودکفایی و عدم وابستگی بنا نهاده شده و چهره حقیقی اسلام و تمدن اسلامی و پیشرفته را به جهانیان نشان داده است و نشان داده که اسلام، دین ارهاب نیست.

وي سپس به شخصیت والای حضرت امام خمینی(ره) پرداخت و نقش ایشان را در رهبری و هدایت انقلاب تشریح کرد. وی همچنین در مورد انقلاب های اخیر برخی از کشورهای عربی و عدم دستیابی به نتیجه مطلوب سخن گفت.

 معاون وزير اطلاع رساني سوریه در پایان اظهار داشت: سوریه دژ مستحکمی است که ایران به حمایت در کنار آن ایستاده و به آن نیرو می دهد تا در مقابل طرح خاورمیانه جدید مقاومت کند.

"خالد عبدالمجيد" دبیرکل جبهه مبارزه ملی فلسطين با تبریک سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، از آن به عنوان اولین بهار حقیقی در منطقه یاد کرد که به امت اسلامی و ملت های منطقه عزت بخشید.

وی گفت: انقلاب اسلامی دستاوردهایی به همراه داشته که توانسته نه فقط در جهت افزایش توانایی ایران بلکه در افزایش توانایی منطقه تغییرات مهمی ایجاد کند.

"خالد عبدالمجيد" با اشاره به آنچه که در سوریه می گذرد گفت: سوریه همواره مشکلات فلسطینی ها را بر دوش کشیده،و یکی از مهمترین اهداف آنچه که در سوریه اتفاق می افتد، تصفیه قضیه فلسطین و همچنین تسلط بر ثروت های منطقه است که این امر از راه بکارگیری نیروهای تکفیری انجام می شود.

دبیرکل جبهه مبارزه ملی فلسطين در پایان وعده داد که فلسطینیان نسبت به هر کشوری که مقاومت را حمایت کرده و همیشه در کنار فلسطینیان بوده اند و در رأس آنها، جمهوری اسلامی ایران و سوریه قرار دارند، وفادار و قدردان خواهند بود.

جلسه دوم این گردهمایی فکری با مدیریت دکتر ماجد ابو ماضی و مشارکت و سخنرانی مالک صقور و تامر مصطفی برگزار شد.

 "مالك صقور" از نويسندگان برجسته سوريه كه در سال 1390 جهت شركت در چهارمين جشنواره داستان انقلاب به كشورمان سفر كرده بود در ابتداي سخنراني خود با ابراز احساسات نسبت به ساده زيستي امام راحل(ره)، شخصیتی که جهان را تکان داد به نامه آن حضرت به گورباچف اشاره كرد و سپس مقاله خود را در زمینه موضوع نشست ارائه نمود.

"تامر مصطفي" از پژوهشگران و نويسندگان سوريه مقاله خود را باعنوان «حرکتهای مردمی جهان عرب معاصر و خطرهای در پیش روی آن» ارائه نمود.

وی با برشمردن انقلاب های مهم جهان، فرق اساسی میان انقلاب های یاد شده با انقلاب اسلامی ایران را در ابعاد انسانی آن ذکر کرد که در آموزه های اسلامی تأکید زیادی به آن شده است.

"تامر مصطفی" حرکت های اخیر مردم برخی از کشورهای عربی را در راستای بیداری اسلامی نشأت گرفته از انقلاب اسلامی ایران دانست ولی به دلیل عدم رهبری مناسب برای هدایت این حرکت ها و همچنین نداشتن اهداف مشخص، این تحرک های اجتماعی را بی نتیجه گذاشت.

جلسه سوم این نشست با مدیریت سمير المطرود وسخنرانی دکتر غازی حسین پژوهشگر فلسطینی و انور رجا عضو جبهه مردمي براي آزادي فلسطين برگزار شد.

 دكتر "غازي حسين" از انقلاب اسلامی ایران به عنوان معجزه الهی یاد کرد که به واسطه آن ایران را از وابستگی به بیپانگان، خارج نمود و ضمن حفظ استقلال خود، سرانجام موفق شد تا به تأسیس جمهوری اسلامی ایران نائل گردد.

وی بیداری اسلامی بوجود آمده در منطقه را ناشی از پیروزی انقلاب اسلامی ایران یاد کرد که بر ضد تلاش های غرب در منطقه ایجاد شده است. ایران که مسلح به سلاح علم و ایمان است به عنوان کشوری قدرتمند در منطقه ظاهر شده است که از کرامت خود دفاع کرده و هرگز از مبانی اساسی خود یعنی حمایت از مستضعفان جهان و مقاومت در برابر زورگویی های استکبار و قضیه فلسطین و آزادی قدس شریف کوتاه نخواهد آمد.

دکتر "غازی حسین" ادامه داد: همین مبانی است که باعث شده تا استکبار جهانی دائماً در حال طراحی توطئه علیه مواضع جمهوری اسلامی ایران بویژه در زمینه پشتیبانی از محور مقاومت در منطقه باشدو با آتش افروزی و شعله ور نمودن آتش فتنه در میان اقوام مختلف کشورهای عربی منطقه، توطئه های خود را عملی نماید.

 "انور رجا" عضو جبهه مردمي براي آزادي فلسطين نیز ضمن برشمردن برخی از ویژگی های انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره)، از شکست انقلاب های اخیر در برخی از کشورهای عربی به دلیل عدم تحقق اهداف اصلی یاد کرد و هرگونه تحول منطقی در جامعه را مستلزم تحول فکری و فرهنگی در آن جامعه دانست نه صرفا تغییر مظاهر یک نظام سیاسی.


١٢:٥٨ - 1391/12/07    /    شماره : ٥٩٥٤٥٥    /    تعداد نمایش : ٢٨٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
شماره 142 نشریه «زمزم» منتشر شد
مسابقه نقاشی «تصویر ایران» در اتیوپی
شعر «روح فناناپذیر مقاومت» در اوگاندا منتشر شد
نمایشگاه مجازی عکس «سلام بر آفتاب» در قزاقستان برگزار می‌شود
پخش سخنرانی مقام معظم رهبری به مناسبت روز جهانی قدس در نیجریه
وبینار «همکاری­‌های متقابل فرهنگی و غلبه بر پیامدهای همه‌گیر کرونا» برگزار می‌شود
بازتاب بیانات روز قدس رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های پاکستان
شماره 324 نشریه «محجوبه» منتشر شد
کتاب‌های انتشارات الهدی در سایت آمازون ارائه می‌شود
تأکید بر حمایت از مردم مظلوم فلسطین در تایلند
انتشار سی‌وپنجمین شماره هفته‌نامه «آیینه بنگلا» در بنگلادش
مصاحبه رایزن فرهنگی کشورمان با سایت ادبیات قزاقی
وبینار «اخلاق و سیاست در اندیشه امام خمینی(ره)» برگزار می‌شود
کتاب پرونده فوق سری 2040 در اوگاندا معرفی شد
مقاله «کشتی‌های ایرانی از خلیج فارس تا کارائیب»
انتشار مقاله «روز قدس روز اسلام است» در آذربایجان
ترجمه و زيرنويسي بیانات مقام معظم رهبری به مناسبت روز جهانی قدس
سخنرانی مسئول خانه فرهنگ در کراچی در وبینار «قدس محور وحدت جهان اسلام»
برگزاری روز جهانی قدس در ایالت خیبرپختونخوا
مراسم قرعه کشی برندگان مسابقه قرآنی ویژه ایرانیان مقیم عمان
پیام تسلیت ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پی درگذشت «جوره بیک نذری»
شعری به مناسبت روز جهانی قدس از شاعر اهل بیت(ع) جمهوری آذربایجان
جنبش همبستگی فلسطین کنیا (KPSM)؛ فلسطینی‌ها در حال حاضر با دو ویروس روبرو هستند
برگزاری دومین نشست مجازی «قدس و حقوق بشر» در ژاپن
وبینار «Selam Talks» نقش فرهنگ و هنر اتیوپی در شیوع ویروس کرونا
زندگینامه مشاهیر و عرفای «چشت» کتاب شد
وبینار «قدس محور وحدت و انسانیت» در اوگاندا برگزار شد
همدلی آزادی‌خواهان ادیان برای مقابله با ظلم رژیم صهیونیستی
تأکید بر لزوم دفاع از فلسطین و تلاش برای آزادی قدس
بازتاب بیانات مقام معظم رهبری به ‌مناسبت روز جهانی قدس در بمبئی

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما