English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

همایش"26 دلو(بهمن) سرآغاز بیداری اسلامی" در افغانستان برگزار شد

به مناسبت بیست و ششم بهمن ماه سالروز خروج ارتش شوروی سابق، همایش «26 دلو(بهمن) سرآغاز بیداری اسلامی در افغانستان»  برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به مناسبت بیست و ششم بهمن ماه سالروز خروج ارتش شوروی سابق، همایش «26 دلو(بهمن) سرآغاز بیداری اسلامی در افغانستان»  توسط حزب رفاه ملی افغانستان با حضور جمعی از شخصیت‌های سیاسی، رهبران جهادی و نمایندگان پارلمان در هتل شهزاده شهر کابل برگزار و سخنرانان تحولات سه دهه اخیر و شرایط موجود را مورد بررسی قرار دادند.

این محفل با قرائت آیاتی از کلام الله مجید آغاز و سپس سرود ملی کشور افغانستان شروع گردید . و در ادامه برنامه سخنرانان بر تحولات سه دهه گذشته  و بیداری مسلمانان تأکید نمودند.

آیت الله سید محسن حجت یکی از سخنرانان این مراسم گفت: چنانچه استعمار شرق را توسط اسلحه شکست دادیم، باید استعمار غرب را نیز با جهاد فرهنگی و اتحاد و برادری شکست دهیم.

این عالم افغان گفت: وقتی که نیروهای شوروی سابق، وارد افغانستان گردیدند تمام مردم دنیا بر این باور بودند که افغانستان یکی از اقمار شوروی قرار خواهد گرفت و همواره تحت استعمار قرار خواهد داشت. بی خبر از اینکه مردم افغانستان با سایر مردم جهان متفاوت اند.

محمد حسن جعفری رئیس حزب رفاه ملی افغانستان نیز در سخنانی بیان داشت که علت شکست ابر قدرت شرق ایستادگی تمامی ملت بود.

وی گفت: ما ۲۶ دلو را به این خاطر سرآغاز بیداری اسلامی می‌دانیم که پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) همزمان با آغاز انقلاب افغانستان بود؛ بنابراین این پیوند ناگسستنی بین این دو انقلاب بزرگ بیانگر یک خیزش و بیداری همگانی در دنیای اسلام است.

وی گفت: امروز 26 دلو مصادف است با خروج روسها از افغانستان در سال 1367، بدون شک روز تاریخی و سرنوشت ساز و مهم برای مردم افغانستان است. ماه دلو سرآغاز بیداری اسلامی است اگر عنوان این نشست دلو یا بهمن سرآغاز بیداری قرار گرفته است به این دلیل است که در ماه دلو خروج روسها را از افغانستان داشتیم؛ در اینجا بی مناسبت نیست اشاره ای هم به انقلاب اسلامی ایران داشته باشم و در 22 بهمن همین ماه در سال 1357 شکست بزرگ ترین حکومت طاغوتی ظالم در همسایگی ما یعنی ایران اتفاق افتاد و ملت ایران بزرگترین رژیم دیکتاتور و مستبد را سرنگون ساخت، رژیم که ژندارم منطقه محسوب می گردید، انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) توانست معادلات و محاسبات شرق و غرب را به هم بریزد.

وی افزود: با رهبری های خردمندانه امام خمینی (رحمت الله علیه) ملت ایران از یوغ بردگی بزرگترین رژیم جلاد و خون آشام ستم شاهی نجات یافت و انقلاب اسلامی الگوی جدید و نمونه در برابر نظام کمونیزم شرق ولیبرال دمکراسی غرب قرار گرفت، انقلاب اسلامی ایران آغاز گر بیداری در بین ملت های جهان است رمز پیروزی در مردم ایران دو چیز بود داشتن رهبری واحد و وحدت کلمه و مقابله با ظلم، استبداد. با همین تفکر و اندیشه توانسته سی و چهارسال در مقابل غرب و امریکا ایستادگی کند و شما می بینید که این ملت بزرگ توانست از ایران که قبل از انقلاب اسلامی در خدمت امریکا و رژیم صهیونیستی اسرائیل قرار داشت، ایران قدرت مندی بسازد امروز ایران تنها کشوری است که پرچم دار مبارزه با رژیم صهیونیستی اسرائیل و امریکاست و افتخار مسلمانان جهان است.

به گفته رهبر حزب رفاه ملی، تفاوت انقلاب ایران با انقلاب افغانستان در این است که مردم ایران بعد از پیروزی، وحدت کلمه را حفظ کردند، در صورتی که مردم افغانستان بعد از پیروزی، برنامه ایشان ختم و بدون سرنوشت باقی ماندند.

عصمت اللهی؛ استاد دانشگاه کابل در این گردهمایی گفت که مردم افغانستان از قبل بیدار بوده و پدیده کمونیزم را شناسایی کرده بودند و همین درک آنها سبب گردید که دست به قیام زدند.

وی افزود: در پنج قرن اخیر، بزرگترین حملات و هجمه ها علیه اندیشه های اسلامی صورت گرفته است. ارباب کلیسا دین تحریف شده مسیحیت را با شدت وحدت تمام از راه های مختلف در دنیای اسلام ترویج می کردند.

استاد دانشگاه کابل عملکرد ارباب کلیسا را ظالمانه خواند و گفت: "مردم در برابر آنان حق نفس کشیدن نداشتند و آنها دین را از دید خود مطرح می کردند و به اجبار بالای مردم می قبولاندند".

به گفته وی، بعد از این تحول، سکولاریزم به وجود آمد یعنی جدایی دین از سیاست که این اندیشه از مرزهای اروپا می گذرد و به جوامع اسلامی تسری پیدا می کند، البته سکولاریزم نه تنها جدایی سیاست از دین؛ بلکه غیردینی کردن تمام امور مربوط به زندگی است.

عصمت اللهی گفت: در پنج قرن اخیر همانگونه که سکولاریزم بر علیه اندیشه اسلامی فعالیت می کرد کمونیزم نیز در حق کشورهای اسلامی جفا کرد. حتی گفتند دین تریاک است و افیون ملت ها و نباید در زندگی کاربرد داشته باشد. این امر سبب گردید که مردم افغانستان در برابر رژیم کمونیستی دست به قیام بزنند.

به گفته وی امروز شرق و غرب از مسلمانان می ترسند؛ زیرا دین اسلام تحریف نشده و اصالت خود را حفظ کرده و می تواند پاسخگوی نیازمندی های بشر باشد؛ بنابر این دشمنان اسلام استراتژی بحران را روی دست گرفته و بحران خلق می کنند؛ تا جلو کاربرد دین اسلام را بگیرند که یکی از آن بحران ها اختلاف انگیزی بین مسلمانان است.

فیاض ارزگانی مسئول روابط پارلمانی مجلس سنای افغانستان نیز در سخنانی ضمن مخالفت با اعطای مصئونیت قضایی به سربازان امریکایی در افغانستان، این امر را به ضرر مردم افغانستان دانست.

وی تصریح کرد: در هر پیمانی که عزت ملت افغانستان آسیب ببیند، مردم از آن حمایت نخواهند کرد.

سید حسین عالمی بلخی عضو پارلمان افغانستان  یکی دیگر از سخنرانان بود و با تأکید بر مخالفت با اهدا حق مصئونیت قضایی به آمریکایی ها گفت: اعطای مصئونیت قضایی به نظامیان امریکایی سلطه کفار بر مسلمانان است.

وی اظهار داشت که اعطای مصئونیت قضایی به نظامیان خارجی، آنان را بر جان، مال و ناموس افغان‌ها مسلط خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: پارلمان افغانستان اعطای مصئونیت قضایی به نظامیان خارجی را قبول نخواهد کرد.


١٢:٣٦ - 1391/12/03    /    شماره : ٥٩٥٣٣٤    /    تعداد نمایش : ٢٥٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
اعلام سومین دوره مسابقه ادبی و هنری امام خمینی در سوریه
آغاز مراسم گراميداشت سي و يکمين سالگرد ارتحال امام خميني (ره)
برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ويژه سالگرد ارتحال امام(ره) در خارج از کشور
وبینار «شخصیت و جایگاه امام خمینی(ره)» در ژاپن برگزار می‌شود
تفکر انقلابی امام خمینی(ره) در بیداری اسلامی
از آرمان‌گرایی در اندیشه و عمل تا نقش ویژگی‌های رهبری امام(ره) در پیشبرد انقلاب
معرفی شخصیت جهانی امام خمینی(ره) در بیش از 20 شبکه تلویزیونی عراق
نمایش مستند «امام خمینی(ره)، مردی که نمی‌میرد» در اتیوپی
وبینار «نقش امام خمینی(ره) و نلسون ماندلا در تعیین مسیر آینده جهان» در پرتوریا
امام خمینی(ره) پیرو راستین پیامبر بزرگوار اسلام بود
انتشار مقاله «پیام نفتکش‌های ایرانی از زمان سفر کرده‌ای که همچنان حضور دارد»
وبينار «خانواده در انديشه امام خمينی(ره)» در لبنان برگزار می‌شود
ترجمه 100 اثر کلاسیک فارسی و چینی
نشست وبینار «امام خمینی(ره)؛ احیاگر قرن»
غزل‌خوانی دانشجویان ایرانشناسی در بنگلادش
میزگرد مجازی الگوی ظلم‌ستیزی حضرت امام(ره) در تایلند
منظومه فکری امام خمینی(ره) نقشه راهی برای شناخت مسیر انقلاب اسلامی
برگزاری ویدئو کنفرانس «بررسی اهمیت فرهنگ و گفتگو در اندیشه امام خمینی(ره)»
ویژه‌نامه سی‌ویکمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در آتن منتشر شد
رکاب زنی دور هرات توسط دوچرخه‌سواران هرات باستان
کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران» به زبان قرقیزی ترجمه شد
کتاب دیوان اشعار امام خمینی (ره) به زبان بنگالی منتشر شد
شماره 234 نشریه «الطاهره» به زبان عربی منتشر شد
ترجمه جلد دوم کتاب «انسان 250 ساله» به زبان تایی
ویبنار «دیداری با زائران خورشید» برگزار می‌شود
برپايي نمایشگاه مجازی سه بعدی عکس «فراق یار» در بلگراد
شماره 268 نشریه «اکو آو اسلام» منتشر شد
کتاب‌هاي «الرسائل العائلیة» و «الاخلاق الاسریة» در عراق منتشر شد
برگزاری شانزدهمین دوره شاهنامه‌خوانی در لاذقیه
ششمین شماره ماهنامه «نشر بنگال» در بنگلادش منتشر شد

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما