English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ١٧ خرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

با مشارکت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزارشد

همايش بين المللي حج و بيداري اسلامي درلبنان

همايش بين المللي "حج و بيداري اسلامي" با حضور و سخنراني علما و نخبگان از کشورهاي اسلامي همچون مصر، اردن، فلسطين، بحرين، يمن، عراق، كويت، تركيه، سوريه، لبنان وجمهوری اسلامی ايران در بيروت برگزارشد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين همايش توسط رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لبنان، بعثه مقام معظم رهبري در حج، تجمع علماي مسلمين لبنان و مجلس شيعي اعلاي لبنان طي مراسم ويژه اي 31 خردادماه در سالن اجتماعات  مقرّ مجلس اسلامي شيعي اعلا در بيروت افتتاح شد

در اين مراسم پس از تلاوت آياتي از کلام الله مجيد و نواخته شدن سرود ملي دو کشور، ابتدا دکتر محمدباقر خرمشاد رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، سخنراني خود را به حج و بيداري اسلامي اختصاص داد و گفت: در برابر عنوان همايش «حج و بيداري اسلامي» سوالهايي مطرح مي شود و در ذهن متبادر مي گردد که چرا حج و بيداري اسلامي؟ و به بيان ديگر چه نسبتي ميان حج و بيداري اسلامي وجود دارد ؟ آيا فريضه حج مي تواند به بيداري اسلامي موجود در جهان اسلام و جهان امروز کمک کند و چگونه؟ چرا بايد به بيداري اسلامي امروزين کمک کرد و آن را تا رسيدن به اهداف والاي بيدارگران نخستين همچون سيد جمال الدين اسد آبادي، حسن البنّا، اقبال لاهوري، امام موسي صدر، شهيد محمدباقر صدر، ابوالاعلي مودودي و حضرت امام خميني ياري رساند؟چرا رهبر فرزانه انقلاب اسلامي ايران، حضرت امام خامنه اي، بر عنوان بيداري اسلامي براي ناميدن انقلاب هاي عربي امروزين و رسيدن آنها به اهداف والاي اسلامي جهان اسلام تاکيد دارند؟بيداري اسلامي امروزين بر کيست و براي کيست؟ بر چيست و براي چيست؟ حج چگونه مي تواند در خدمت هدف گذاري دولت و آگاهي بخشي عميق و بسيج توده هاي مسلمان براي  رسيدن به اين اهداف قرار گيرد؟  نکته دوم اينکه با توجه به اهميت استراتژيک آنچه که در جهان اسلام در حال اتفاق افتادن است، کمک به اين بيداري براي ماندن در مسير درست و رسيدن به اهداف اسلامي خود وظيفه اي است خطير و همگاني که بر دوش امت مسلمان سنگيني مي کند .

وی افزود: امروز از مبدا جهان عرب و جهان اسلام، از يک سو نظم جهاني آينده در حال شکل گيري است و از سوي ديگر جايگاه و سهم همه بازيگران و بلوکهاي قدرت از جمله جهان  اسلام و مسلمانان در حال تعيين شدن است . به همين جهت کمک به اين بيداري اسلامي از فردي ترين سطوح تا جمعي ترين سطوح آن تبديل به يک وظيفه و تکليفي انساني و الهي مي گردد. از دعا کردن در خلوت عبادت فردي تا آمدن به ميدان در عرصه هاي خطير جهاد و شهادت . در نتيجه اگر در اين عرصه تکاليف فردي ديني به کار آيد مفيد بودن و به صحنه آمدن تکاليف اجتماعي شرعي نظير حج و نمازهاي جمعه و جماعات امري انکار ناپذير و گريز ناپذير است .

خرمشاد گفت:حج به عنوان تجمع ميليوني ساليانه موحدين مسلمان متعهد ظرفيتي بزرگ در اختيار جهان اسلام گذارده است که تا کنون آنچنان که بايد و شايد از آن بهره گرفته نشده است امروز با توجه به خطير بودن فوق العاده اوضاع جهان اسلام، بايستي بيش از هر زمان ديگري بدان فکر کرد و براي آن برنامه ريزي نمود.

وی ادامه داد: اميد است اين نشست و همايش هاي مشابه بتواند به راهکارهايي کاربردي جهت استفاده از اين فرصت طلايي بيانجامد. خصوصاً اينکه حج هم تجمع توده هاي مسلمان و محل تلاقي نخبگان جهان اسلام است و نخبگان امروز بيش از هر زمان ديگر رسالتي عظيم در قبال وحدت امت اسلامي و پرهيز از تفرقه و افراط گرايي دارند .

خرمشاد گفت:حج فرصتي براي يادآوري اين نکته است که فلسطين هنوز مسئله اول جهان اسلام است . اگر نخبگان جهان اسلام از سالها پيش بر اين باور بودند که اسلام و بازگشت به اسلام اصيل تنها راه غلبه بر مشکلات جهان اسلام است .

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: امروز به هنگام نزديک شدن به فرصت هايي براي تحقق اين مهم، کوبيدن بر طبل تفرقه  و نزاع مذهبي خطايي تاريخي و نابخشودني از جانب آنان خواهد بود و بايد کاري کرد که در محضر تاريخ، مسلمانان، پيامبر گرامي اسلام و بالاتر از همه خداوند جل و علا روسفيد بود. همانطور که مقاومت اسلامي لبنان و رهبر حکيم، مجاهد و شجاع آن حضرت حجت‌الاسلام و المسلمين سيد حسن نصرالله تاكنون به‌خوبي توانسته‌اند از فرصت‌هاي تاريخي به نفع لبنان و امت اسلامي استفاده کنند و اميدواريم خداوند اين توفيق را به همه رهبران و نخبگان اسلامي عنايت فرمايد.

شيخ احمد الزين رئيس مجلس امناي تجمع علماي مسلمين لبنان با بيان اهميت روزافزون وحدت اسلامي بويژه در شرايط حساس كنوني و تحولات جاري در كشورهاي منطقه، موسم حج را فرصتي مناسب براي مسلمانان دانست تا از اين گردهمايي عظيم در راستاي تحقق اهداف اسلام و منافع مسلمين بهره ببرند.

وی افزود:موسم حج موسمي است كه مسلمانان يك  رنگ و يك دل شده، تفاوت‌ها رنگ مي‌بازد و دل‌ها به هم نزديك مي‌گردد. لذا شرايط وحدت و همكاري و همدلي فراهم مي‌شود و مي‌توان قضاياي مسلمين و جهان اسلام را در ميان گذاشت و از پتانسيل ايجاد شده در مراسم حج به نفع آنها استفاده كرد. بدون شك مهمترين موضوع و دغدغه در شرايط كنوني بيداري اسلامي است كه بايد مسلمانان با همفكري يكديگر، دست به دست هم داده و مانع از انحراف مسير احتمالي اين جنبش عظيم و يا سوء استفاده مستكبران و قدرت‌هاي غربي از آن شوند و آن را در مسير اصلي و اهداف والايش هدايت و حفظ نمايند.

وي موضعگيري عليه رژيم صهيونيستي و حمايت از مقاومت اسلامي را يك شاخص مهم در اين زمينه دانست.

حجت‌الاسلام و المسلمين قاضي عسگر نماينده مقام معظم رهبري در سازمان حج و زيارت و رئيس بعثه معظم له در حج  با اشاره به اهميت فريضه حج در اسلام به‌گونه‌اي كه از مهمترين عبادات اسلامي است و در بعضي روايات مهمترين فريضه پس از نماز بر شمرده شده، افزود: انجام فريضه حج، بسياري از گناهان مؤمن را محو مي‌كند و زنگار از قلب او مي‌زدايد .چنين عبادتي با چنين اوصافي نمي‌تواند صرفاً انجام يك سري اعمال باشد بلكه بدون شك برخوردار از روح و فلسفه عميق و داراي اسرار، اهداف و فوائد فراواني است كه بر زندگي مادي و معنوي انسان تأثير مي‌گذارد.

وی در ادامه با بر شمردن نتايج و دستاوردهاي اخلاقي، اجتماعي، پرورشي و رفتاري حج براي مسلمان، تأكيد نمود :بدين‌گونه، حج در شكل‌گيري شخصيت مسلمان و در بازسازي آن نقش ايفا مي‌كند. امام خميني(ره) بارها تأكيد نمودند سفر حج سفري الهي است و نه صرفاً يك سفر عادي. حج همچنين گردهمايي است كه مسلمان از آن فرهنگ اجتماعي، منافع مادي و دستاوردهاي رفتاري كسب مي‌كند و چه بسا از آن فوايد فراوان و بركت گسترده نصيب همه ملل اسلامي مي‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمين قاضي عسگر گفت: حج صرفاً فريضه‌اي براي تهذيب نفس نيست بلكه همچنين عنواني براي برادري انساني در گذر تاريخ وحول دو موضوع عبادت خدا و پرهيز از طاغوت مي‌باشد .انقلاب اسلامي ايران اين خط را در ارتباط با حج در پيش گرفته است و بر ضرورت بازگرداندن نقش واقعي شعائر اسلامي همچون نماز جمعه و حج به‌عنوان بزرگترين مجال‌هاي محقق‌كننده احساس ضرورت وحدت در اين امت تأكيد دارد.

وی در بخش ديگري از سخنان خود و پس از برشمردن آثار و ثمرات مهم حج براي مسلمانان، افزود :حج يكي از مهمترين قواعد در تغيير ذات و ايجاد تحول روحي و اخلاقي در مسلمان است. مناسك حج در حقيقت مناسك زندگي صحيح اسلامي مي باشد كه در آن زندگي دنيا و آخرت در كنار يكديگر بروز مي‌يابد حج تربيت و تهذيب نفس و تربيت اجتماعي و سياسي و برانگيزنده حس برادري و فراگيري نظم و ترتيب و محل گردآمدن براي وحدت‌آرا و قلوب در زمينه‌هاي مختلف و محوري براي نزديك شدن به خالق مي‌باشد. خداي‌تعالي حج را مركزي براي گردهم آمدن مسلمانان قرار داده تا شاهد منافع آن براي خود باشند.

سپس پيام محمد رشيد قباني مفتي جمهوري لبنان قرائت گرديد. مفتي لبنان در پيام خود تأكيد نمود حج بزرگترين تأثير را در تحقق بيداري اسلامي دارد و بيداري اسلامي زمينه‌ساز بازگشت به دين مي‌شود ديني كه گردهم مي‌آورد و متفرّق نمي‌سازد. وي با اشاره به كاركرد شعائر دين مبين اسلام در وحدت‌آفريني براي مسلمانان بر جايگاه مهم حج در اين زمينه تأكيد نمود و افزود خداي‌تعالي دين اسلام و شريعت اسلامي را رحمتي براي جهانيان قرار داده است و بديهي است كه مسلمانان بايد از فرصت‌هايي همچون حج در مسير وحدت و همدلي و اهتمام به قضاياي مسلمانان بهره‌ بگيرند.

پس از آن پيام علامه محمد سعيد رمضان البوطي رئيس اتحاديه علماي بلاد الشام پيرامون معاني و اهداف حج و نقشي كه در نهضت امت اسلامي ايفا مي‌كند، قرائت شد.

وي با تأكيد بر ويژگي وحدت‌آفرين مناسك حج و منافع آن براي مسلمانان به‌عنوان امت واحده، هر آنچه كه بر خلاف اين مصلحت بزرگ، ولو تحت عنوان اسلام رخ مي‌دهد را محكوم نمود و آن را بعيد از روح اسلام بر شمرد.

علي الهرثي از علماي سعودي به نمايندگي از مهمانان خارجي ضمن تشكر از برگزاركنندگان اين همايش، بر اهميت چنين برنامه‌هايي تأكيد نمود. زيرا مسائل مهمي را پيرامون شعائري همچون حج مطرح مي‌نمايند.

وي در همين رابطه به طرح دو موضوع پرداخت و پرسيد حاجيان در مناسك حج چه بهره‌اي مي‌برند؟ و حج چه مسئوليتي بر گردن حاجيان قرار مي‌دهد؟ وي آنگاه به بهره‌هاي دنيوي وأخروي و فردي و اجتماعي حج براي حجاج و مسلمانان پرداخت و در مقابل به مسئوليت‌هاي مسلمانان در قبال آنچه مي‌توانند از حج بهره ببرند اشاره نمود و مسئوليت‌هاي عمومي و مشترك مسلمانان را داراي اولويت دانست و بيداري اسلامي را در تحت عنوان مسئوليت عمومي و مشترك مسلمانان ارزيابي كرد.

پس از آن حجت الاسلام نعيم قاسم معاون دبيركل حزب‌الله لبنان با اشاره به مراسم برائت از مشركين در حج، آمريكا را مشرك اول در دنيا بر شمرد و افزود :همپيمانان و ياران آمريكا با وي در يك خندق قرار دارند و دشمنان آمريكا نيز در خندق مقابل.

وی گفت:هر كس با آمريكاست، حتماً با اسرائيل هم مي‌باشد و اين با بررسي ساده تاريخ و گذشته‌اش روشن مي‌شود. در مقابل هر كس با مقاومت باشد حتماً با فلسطين است و با ايران و سوريه است.

وي در ادامه با مروري بر آنچه در منطقه جريان دارد افزود: فشارهايي كه به اسم فتنه مذهبي صورت مي‌گيرند بسيار بسيار زياد هستند ولي در عين حال نشان دهنده آن است كه ياران وحدت اسلامي قوي و مقاوم هستند و پيروزي از آن پيروان وحدت خواهد بود. وحدتي كه شعائر حج يكي از تجلّيات آن مي‌باشد و خود موضوعي قابل طرح در حج است.

سپس پيام آيت‌الله قبلان نائب رئيس مجلس اسلامي شيعي اعلا قرائت گرديد و در آن از ابعاد انساني و فكري حج سخن راند و حج را تجلّي شكوهمند وحدت در هدف و در مسير و در اعمال بر شمرد.

در پايان آيت‌الله محمدعلي تسخيري دبير كل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي سخنان كوتاهي ايراد كرد و طي آن حج را مرتبط با سيره انبياء دانست و افزود: شعائر و اعمال حج،‌ انسان را بر خط انبياء تربيت مي‌كند


٢١:٢٢ - 1391/04/02    /    شماره : ٥٨٤٩٥٠    /    تعداد نمایش : ٢٦١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
مرکز گفت‌وگوی ادیان سوء استفاده رییس جمهور آمریکا از کتاب مقدس را محکوم کرد
وبینار بین‌المللی «اخلاق و سیاست در اندیشه امام خمینی(ره)» در هند
مقاله «رهبری با تقوا؛ رمز موفقیت انقلاب اسلامی»
برگزاری وبینار اندیشه‌های بین‌المللی امام خمینی(ره) در روسیه
برگزاری میزگرد «تأثیر دیدگاه‌های امام خمینی(ره) بر جهان اسلام» در بیشکک
نمایشگاه عکس امام خمینی(ره) در قاب تصویر در یونان
مقاله «مبارزه امام خمینی(ره) علیه امپریالیسم و صهیونیسم»
برپایی نمایشگاه مجازی عکس «سلام بر آفتاب» در قزاقستان
بزک‌کنندگان آمریکا امروز نمی‌توانند سر خود را بلند کنند/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
اعلام سومین دوره مسابقه ادبی و هنری امام(ره) در سوریه
آغاز مراسم گراميداشت سي و يکمين سالگرد ارتحال امام خميني (ره)
برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ويژه سالگرد ارتحال امام(ره) در خارج از کشور
وبینار «شخصیت و جایگاه امام خمینی(ره)» در ژاپن برگزار می‌شود
تفکر انقلابی امام خمینی(ره) در بیداری اسلامی
از آرمان‌گرایی در اندیشه و عمل تا نقش ویژگی‌های رهبری امام(ره) در پیشبرد انقلاب
معرفی شخصیت جهانی امام خمینی(ره) در بیش از 20 شبکه تلویزیونی عراق
نمایش مستند «امام خمینی(ره)، مردی که نمی‌میرد» در اتیوپی
وبینار «نقش امام خمینی(ره) و نلسون ماندلا در تعیین مسیر آینده جهان» در پرتوریا
امام خمینی(ره) پیرو راستین پیامبر بزرگوار اسلام بود
انتشار مقاله «پیام نفتکش‌های ایرانی از زمان سفر کرده‌ای که همچنان حضور دارد»
وبينار «خانواده در انديشه امام خمينی(ره)» در لبنان برگزار می‌شود
ترجمه 100 اثر کلاسیک فارسی و چینی
نشست وبینار «امام خمینی(ره)؛ احیاگر قرن»
غزل‌خوانی دانشجویان ایرانشناسی در بنگلادش
میزگرد مجازی الگوی ظلم‌ستیزی حضرت امام(ره) در تایلند
منظومه فکری امام خمینی(ره) نقشه راهی برای شناخت مسیر انقلاب اسلامی
برگزاری ویدئو کنفرانس «بررسی اهمیت فرهنگ و گفتگو در اندیشه امام خمینی(ره)»
ویژه‌نامه سی‌ویکمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در آتن منتشر شد
رکاب زنی دور هرات توسط دوچرخه‌سواران هرات باستان
کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران» به زبان قرقیزی ترجمه شد

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما