English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٩ مهر ١٣٩٩
اخبار > زنان ايراني در جامعه نقش فعال و پويايي دارند


  چاپ        ارسال به دوست

در نشست مشترك دانشگاهيان اسلونيايي با رييس فراكسيون زنان مجلس مطرح شد؛

زنان ايراني در جامعه نقش فعال و پويايي دارند

نشست مشتركي با حضور فاطمه رهبر، رييس فراكسيون زنان مجلس شوراي اسلامي و چند تن از اساتيد و پژوهشگران كشور اسلووني در محل اداره‌كل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در اين نشست كه عصر روز گذشته (سه‌شنبه 24 آذر) برگزار شد، موضوعاتي درباره موقعيت زنان در ايران، بررسي وضعيت خانواده و جايگاه زنان در كشورهاي مختلف و ... مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

فاطمه رهبر، در ابتداي اين نشست درباره موقعيت اجتماعي زنان در ايران اظهار كرد: تمام اديان الهي داراي احكامي هستند كه پيروان آن اديان خود را مقيد به رعايت اصول آن مي‌دانند. به همين دليل است كه ما زنان ايراني دستورات الهي را رعايت مي‌كنيم و نه تنها آن را محدوديت نمي‌دانيم؛ بلكه برايمان لذت‌بخش نيز هست. زنان ايراني در جامعه نقش فعال و پويايي دارند و بيش از 62 درصد از قبول‌شدگان دانشگاه‌ها زنان هستند.

رييس فراكسيون زنان مجلس در پاسخ به پرسش بويان ژالتس، استاديار و پژوهشگر ارشد دانشكده الهيات دانشگاه لوبليانا در خصوص وضعيت بي‌سوادي در سطح ايران گفت: با پيروزي انقلاب اسلامي نهادي تحت عنوان «نهضت سوادآموزي» براه افتاد كه اقدامات گسترده اي براي ريشه‌كن كردن بي‌سوادي انجام داده است.

وي در ادامه با اشاره به نظام آموزشي دولتي در ايران گفت: در ايران آموزش براي افراد اجباري و رايگان است. نهضت سوادآموزي هم براي آموزش سواد به افراد بزرگسال پيش‌بيني شده است. در گيلان تقريباً بي‌سوادي ريشه‌كن  شده ولي در برخي از استان‌ها بي‌سوادي تا ميزان 70 تا 80 درصد، ريشه‌كن شده است كه اين رقم براي كساني است كه كهولت سن داشته و توانايي آموزش ندارند.

فاطمه رهبر در بخش ديگري از سخنان خود درباره گرايش ايران به سمت سبك زندگي اسلامي، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامي (مدظله العالي) چند سال پيش مخاطراتي را در اين زمينه احساس كردند و دستوري براي تهيه سند سبك زندگي اسلامي توسط دستگاه‌هاي فرهنگي دادند. با اين سند مي‌توانيم با توجه به اينكه دنيا دارد به سمت پيشرفت مي‌رود، خودمان را همزمان به آداب ديني و اسلامي نيز مقيد كنيم. اين آداب مي‌تواند در غذا خوردن، لباس پوسيدن، رفتارهاي اجتماعي و حتي در معماري ما لحاظ شود. شوراي عالي انقلاب فرهنگي، تهيه اين سند را به عهده دارد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با توجه به سؤالات مطرح شده، با بيان اينكه در ايران تلاش مي‌شود كه آمار طلاق كاهش يابد، افزود: اعتقاد داريم كه طلاق آغاز آسيب‌هاي بعدي در اجتماع است.

رهبر، سخنان خود در اين بخش را اينگونه ادامه داد: در كشور ما اينكه نگهداري طفل بعد از طلاق زوجين با پدر يا مادر باشد، در جلسه نخست دادگاه بررسي مي‌شود. طبق قوانين، حضانت دختر يا پسر تا 7 سالگي بر عهده مادر است و اين در صورتي است كه مادر مشكل اقتصادي نداشته باشد؛ ولي هزينه بر عهده پدر است.

وي ادامه داد: همچنين در ايران زنان بي‌سرپرست يا بدسرپرست، تحت پوشش كميته امداد امام خميني (ره) قرار مي‌گيرند و از اين طريق مي‌توانند مستمري دريافت كنند.

در ادامه نشست لنارت اشكوف، رييس و استاد مؤسسه مطالعات فلسفي دانشگاه اسلوني، خطاب به فاطمه رهبر گفت: دوست داشتيد اگر در پارلمان اتحاديه اروپا بوديد چه مي‌كرديد؟ آيا تا به حال اين فرصت ايجاد شده تا به كشورهاي اروپايي سفر كنيد؟

رهبر در پاسخ گفت: ما در ايران محدوديتي براي فعاليت نداريم. تا كنون 3 بار براي حضور در سازمان ملل به آمريكا رفته‌ام و در اجلاس‌هاي بين المللي متعددي شركت كرده‌ام و به قوانين حوزه زنان كشورهاي مختلف آشنايي دارم. با اين حال يك تفاوت عمده بين ايران و ساير كشورها در حوزه زنان وجود دارد كه ما بر اساس قوانين اسلامي عمل مي‌كنيم؛ اما بقيه كشورها بر اساس دستورالعمل سازمان ملل عمل مي‌كنند.

رييس فراكسيون زنان مجلس شوراي اسلامي افزود: كشورهاي مختلف بر اساس سند توسعه هزاره كه بر 8  محور تأكيد دارد، ملزم هستند عمل كنند.  اين سند در سال 2000 در سازمان ملل به تصويب رسيده است. تمام كشورها در اين 8 محور در حال حركت هستند. چون اين موضوعات همه در جهت بهتر زيستن هست و سازمان ملل بر اين موضوعات تأكيد دارد؛ به ويژه براي كشورهاي كمتر توسعه يافته. يكي از اين موضوعات بحث برابري جنسيت زنان است. البته اگر در سازمان ملل كنوانسيوني به تصويب برسد ما خودمان را ملزم نمي‌دانيم كه تمام آن را اجرا كنيم چون ما دستورات دين خود را قوي‌تر مي‌دانيم.

وي در بخش ديگري از اين نشست با اشاره به فعاليت اقتصادي مستقل زنان در ايران، گفت: در حال حاضر كارآفرين‌هاي نمونه‌اي داريم كه خانم هستند. همچنين شركت‌هاي مختلف تجاري و موفقي هستند كه زنان مديريت آنها را به عهده دارند.

در ادامه لنارت اشكوف، رييس و استاد دانشگاه اسلوني پرسشي مبني بر اينكه در مورد تساوي زن و مرد، بزرگ‌ترين چيزي كه مد نظرتان است چيست؟ مطرح كرد. فاطمه رهبر در پاسخ گفت: در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، زن و مرد مساوي هستند و در اين خصوص مشكلي وجود ندارد. برابري جنسيتي شعار غربي‌هاست؛ ما معتقد به عدالت جنسيتي هستيم. ما در جامعه اي زندگي مي‌كنيم كه قواعد ديني حاكم بر زندگي ماست. براي نمونه خانم‌هايي كه شاغل هستند وظايف همسري و مادري نيز بر عهده‌شان است، البته زن و شوهر گاهي اوقات همكاري دارند كه امورات فرزندان و خانه را با هم پيش ببرند؛ با اين حال و با وجود مهدكودك و كارگر و منشي، مسئوليت اصلي به عهده خانم خانواده است.

رييس فراكسيون زنان مجلس افرود: تلاش ما اين است كه كاري كه زن در منزل انجام مي‌دهد، ارزش‌گذاري مادي شود و حقوق دريافت كند. گاهي اوقات برخي از خانم‌ها خانه‌دار هستند اما آنها هم بايد كارشان ارزش‌گذاري اقتصادي هم بشود. براي اين گروه از خانم‌ها كه خانه‌دار هستند پيش‌بيني طرحي را داريم با عنوان «بيمه زنان خانه‌دار» كه در طول 20 تا 25 سال بتوانند حقوق بازنشستگي دريافت كنند.

بنا بر اعلام اين گزارش، در اين نشست بويان ژالتس، استاديار و پژوهشگر ارشد در دانشكده الهيات دانشگاه لوبليانا اسلوني، وويكو استراخونيك، استاديار و دانشيار پژوهشي در دانشكده الهيات لوبليانا اسلوني، لنارت اشكوف، رييس و استاد در مؤسسه مطالعات فلسفي دانشگاه پريمورسكا و دانشكده الهيات دانشگاه لوبليانا اسلوني، تادي استرخوتس، استاديار دانشكده الهيات دانشگاه لوبليانا و دبيركل كنفرانس اسقفان اسلوني و ماري يوژه اوسردكار، استاديار دانشكده الهيات دانشگاه لوبليانا، حضور داشتند.

انتهاي پيام/


١٧:١٥ - 1394/09/25    /    شماره : ٦٤٢٤٦٩    /    تعداد نمایش : ٢٧٠٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.