English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١٠ مهر ١٣٩٩
اخبار > بايد جايگاه زنان مسلمان را در خانواده تقويت كنيم


  چاپ        ارسال به دوست

نخستين نماينده محجبه پارلمان بوسني در تهران:

بايد جايگاه زنان مسلمان را در خانواده تقويت كنيم

«كنلا زوكو» در ديدار با مديركل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،گفت: ما بايد جايگاه زنان مسلمان را باتوجه به نقش مادري و جايگاه زن در خانواده تقويت كنيم.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در ديدار صديقه حجازي، مديركل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كنلا زوكو، نخستين نماينده محجبه پارلمان بوسني كه صبح روز گذشته، ششم مردادماه در محل اين اداره‌كل برگزار شد، مسائل مهم و راهكارهاي مورد استفاده براي فعاليت بهينه زنان مسلمان ايران و بوسني مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

در ابتدا، كنلا زوكو، نماينده پارلمان بوسني و هرزگوين درباره انجام فعاليت‌هاي گسترده سازمان غيردولتي فاطما در زمينه مسائل زنان بوسنيايي، اظهار كرد: اولويت فعاليت زنان در اين NGO توجه به خانواده است. يكي از اهداف ما اين است كه مشاركت زنان در مسائل سياسي را افزايش دهيم.

وي، ادامه داد: هرچند ممكن است صداي ما به گوش همگان نرسد اما سعي مي‌كنيم تا حضوري پُرفايده داشته باشيم و در راستاي مسائل زنان، برنامه‌هاي بلندمدت اجرا كنيم.

نماينده پارلمان بوسني و هرزگوين با بيان اينكه در پارلمان بوسني از 98 كرسي نمايندگي 28 كرسي در اختيار زنان است، عنوان كرد: هدف اصلي ما تقويت جايگاه زنان مسلمان باتوجه به نقش مادري و جايگاه زن در خانواده است، اين رويكرد اقدام جهادي در زمينه مسائل زنان خواهد بود. زنان مسلمان بايد با توجه به انجام وظايف خود در خانواده در جامعه نيز فعاليت داشته باشند.

ايران با جديت به قوانين حاكم بر حوزه زنان توجه دارد

صديقه حجازي، مديركل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: حضور زنان در خانواده و جامعه موضوعي است كه زنان بايد تؤامان به آن توجه كنند؛ چراكه اگر زن تنها حضور اجتماعي خود را مدنظر قرار دهد جامعه با آسيب‌هاي جدي مواجه خواهد شد كه امروز خانواده در غرب با آن روبرو است.

وي، افزود:  امروزه برقراري اين توازن كار بسيار دشواري است، اينكه زنان چگونه مي‌توانند ميان خانواده و وظايف اجتماعي خود توازن برقرار كنند امر بسيار مهمي است كه بايد به آن توجه شود.

حجازي، تأكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران با جديت به قوانين حاكم بر حوزه زنان توجه دارد، البته اين بدان معنا نيست كه ما در نقطه مطلوب قرار داريم، اما حركت رو به جلو است و در حال كسب تجربه‌هاي جديد هستيم.

در پايان اين ديدار، طرفين ضمن توافق بر همكاري‌هاي مشترك در زمينه مسائل مربوط به فعاليت و جايگاه زنان مسلمان در خانواده و جامعه، بر لزوم وجود قوانين جامع و پويا در اين زمينه تأكيد كردند.

در اين ديدار محصولات فرهنگي حوزه مسائل زنان از جمله كتاب «دکترین جمهوری اسلامی ایران در موضوع زنان و خانواده» كه تبیینی از دیدگاه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری (مدظله العالي) و شهید مرتضی مطهری (ره) در بحث زن و خانواده است به زبان انگليسي و  كتاب «زندگي به سبك روح الله» به زبان انگليسي از سوي مديركل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به نماينده پارلمان بوسني و هرزگوين اهداء شد.

تبيين راهكارهاي پيش روي زنان

همچنين ، نشست مشتركي ميان نمايندگان مؤسسات مردم نهاد فعال در حوزه زنان با كنلا زوكو، رئيس سازمان غيردولتي خيريه فاطما با هدف استفاده از تجارب سازمان‌هاي غيردولتي در تحكيم بنيان خانواده، كارآفريني و اشتغال زنان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

در اين نشست نمايندگان مراكزي همچون مؤسسه جامع توانمندسازي زنان و خانواده، اتحاديه بين‌المللي زنان پيرو اديان توحيدي، مؤسسه خيريه امدادگران عاشورا، مؤسسه خيريه قدر علوي، مؤسسه خيريه آل حسني بنياد آيه‌هاي ايثار و تلاش، مؤسسه قرآني ريحانه نبي، انجمن بين‌المللي حمايت از خانواده‌هاي قربانيان ترور، كانون فرهنگي بانو مجتهده امين، كانون مشكاة انديشه، خانه صلح- آزادي و حقوق بشر، انجمن دوستداران خانواده موفق و مؤسسه صيانت از حقوق زنان حضور داشتند.

بنابر اعلام اين خبر، در اين نشست مشترك، نمايندگان فعال سازمان‌هاي مردم نهاد حوزه زنان ضمن معرفي فعاليت‌هاي سازمان غيردولتي‌، در رابطه با راهكارهاي پيش روي زنان براي عدم آسيب به كانون خانواده در صورت انجام فعاليت‌هاي اجتماعي تبادل نظر كردند.

برگزاري دوره‌هاي آموزشي مشترك ميان مؤسسات غيردولتي حوزه زنان ايران و بوسني و برگزاري سمينارهاي مشترك به منظور تبادل تجربيات و همگرائي از جمله توافقات طرفين در اين نشست بود.

گفتني است، كنلا زوكو، علاوه‌بر نمايندگي پارلمان به عنوان رئيس سازمان خيريه فاطما، بزرگترين سازمان زنان در بوسني از سال 2013 در حوزه مسائل زنان، فعاليت دارد. هدف اصلي سازمان فاطما حمايت از فرزندان شهداست اين سازمان به عنوان يكي از زيرمجموعه‌هاي حزب اقدام دموكراتيك تأسيس شده است. يكي ديگر از اهداف مهم اين سازمان تشويق زنان مسلمان براي فعاليت‌هاي سياسي و اجتماعي، در عين پايبندي به تمام اصول و ارزش‌هاي ديني و نيز حفظ خانواده سالم به عنوان مهم‌ترين و بنيادي‌ترين عنصر جامعه است.

لازم به ذكر است، سفر كنلا زوكو به ايران به منظور آشنايي با فعاليت مراكز و دستگاه‌هاي فعال در حوزه زنان ومذاكره پيرامون همكاري‌هاي مشترك، صورت پذيرفته است.

انتهاي پيام/


١٦:١٢ - 1394/05/07    /    شماره : ٦٣٤٦٣٥    /    تعداد نمایش : ٤٢٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.