English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٥ مهر ١٤٠٠
اخبار > ایران و یونان بنیان گذاران دو تمدن بزرگ جهانی هستند


  چاپ        ارسال به دوست

در دیدار سفیر کشورمان با وزیر فرهنگ و ورزش یونان؛

ایران و یونان بنیان گذاران دو تمدن بزرگ جهانی هستند

احمد نادری، سفیر کشورمان در یونان با خانم لینا مندونی، وزیر فرهنگ و ورزش یونان پیرامون توسعه روابط فرهنگی دو کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این دیدار مهدی نیکخواه قمی، رایزن فرهنگی و احسان بخشنده، دبیر اول سفارت، سفیر کشورمان را همراهی کرند.

در ابتدای این نشست احمد نادری ضمن تشکر از تعیین وقت ملاقات به ویژه در شرایط شیوع ویروس کرونا گفت: برای من افتخار است که به عنوان سفیر یک کشور با سابقه تاریخی و تمدنی بزرگ در یک کشوری با همان سبقه تمدنی و تاریخی مشغول به خدمت هستم. در طی نزدیک به دو سال حضورم در یونان علاوه بر بازدید از اماکن تاریخی و آشنایی با آداب و رسوم یونانی با مقامات مختلفی از کشور شما در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و پارلمانی دیدار و گفتگو داشتم.

وی در ادامه افزود:در همه این دیدار ها شاهد اشراف و تسلط مقامات یونانی به تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران و همینطور سابقه روابط تاریخی و اشتراکات فرهنگی دو کشور بودم. در همه این دیدارها به طور کاملا ملموس و محسوسی اشتیاق و اراده جدی آن ها را برای حفظ و تداوم روابط تاریخی دو کشور و ضرورت گسترش آن را احساس کردم. در عین حال متاسفانه علی رغم همه این خواسته ها بنا به دلایل مختلف شاهد روابط گسترده بین دو کشور نبودیم و از ظرفیت های گسترده ای که وجود دارد به نحو شایسته و مطلوبی استفاده نشده است.

نادری درادامه سخنان خود افزود:ایران و یونان به عنوان بنیان گذاران دو تمدن بزرگ جهانی با سوابق تاریخی طولانی علی رغم اینکه در دو منطقه جغرافیایی جداگانه ای قرار دارند، همواره روابطی صمیمانه و دوستانه با تاثیرگذاری و تاثیر پذیری متقابلی داشته اند. خدمات متقابل ایران و یونان در طول تاریخ از موضوعات قابل توجهی است که نه تنها مورخان، اندیشمندان و نویسندگان را در دو کشور بر آن داشته که در این رابطه تالیفات بسیاری داشته باشند، بلکه نویسندگانی در دیگر کشورهای دنیا را بر آن داشته تا در این رابطه مطالب و تولیدات علمی زیادی داشته باشند.

سفیرکشورمان افزود:در طی دهه ها و سده های گذشته ما نه تنها شاهد هیچ گونه اختلاف نظر، تنش و چالشی بین دو کشور ایران و یونان نبودیم بلکه همواره روابطی بسیار صمیمی توام با احترام متقابل نسبت به همدیگر داشته ایم. یونان حتی از زمانی که وارد ساختار های اروپایی و به طور مشخص اتحادیه اروپا شد در بین سایر اعضای اتحادیه همواره روابط بسیار نزدیک تر و بهتری با ایران داشته است. ما معتقدیم که دو کشور ایران و یونان به عنوان دو کشور مستقل که همواره روابط خوبی با همدیگر داشته اند و امروز هم هیچ گونه زمینه ای برای اختلاف نظر ندارند می توانند حتما بدون تاثیر پذیری دیگر کشور ها روابط و همکاری های خوبی با یکدیگر داشته باشند.

نادری در ادامه سخنان خود تصریح کرد:خوشبختانه در دیدارهای اخیری که با مقامات وزارت خارجه یونان داشتم آن ها بر اراده جدی یونان برای گسترش روابط با ایران و کلید زدن همکاری های جدید اعلام آمادگی کردند. به خصوص در وزارت خارجه تاکید شد که در بخش فعالیت های علمی و فرهنگی بین دو کشور ما اراده جدی داریم و مصمم هستیم که در این بخش فعالیت ها را گسترده تر نماییم.

سفیر کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: فکر می کنم با توجه به ریشه های تاریخی و تمدنی دو کشور ایران و یونان و وجود فیلسوفان، اندیشمندان و شعرای مشهوری که در تاریخ دو کشور وجود داشتند و همینطور آثار تاریخی و باستانی چندین هزار ساله ای که در دو کشور وجود دارد ما زمینه ها و ظرفیت های زیادی را برای گسترش روابط به ویژه در بخش فرهنگی و علمی داریم.

در ادامه این دیدار وزیر فرهنگ و ورزش یونان ضمن تشکر از سفیر کشورمان برای حضور در وزارت فرهنگ گفت: همانطور که می دانید ما با یک بحران بهداشتی عظیمی مواجه شدیم که زندگی روزمره و روش کاری ما را تحت تاثیر قرارداد. دیدارهای حضوری ما را متوقف کرد و بر این اساس همکاری دوجانبه با کشور های دوست مانند ایران به گونه ای که تمایل داشتیم پیش نرفت.  خوشبختانه برنامه واکسیناسیون یونان به خوبی پیش می­رود و امیدواریم که  طی دو ماه آینده به شرایط عادی برگردیم و زندگی گذشته خودمان را احیا کنیم.

مندونی ضمن اشاره به دیدارش با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران افزود: در پکن در نوامبر 2019 افتخار داشتم با وزیر محترم فرهنگ کشورتان دیداری داشته باشم و در آن دیدار گفت و گوی مفید و سازنده ای در مورد چگونگی تقویت همکاری های دو جانبه صورت گرفت. در این ملاقات که در حاشیه اجلاس مجمع تمدن های کن انجام شد به این توافق رسیده بودیم که در ماه می یا ژوئن 2020 یا من به تهران سفر کنم یا ایشان به آتن تشریف بیاورند. متاسفانه همه چیز از مارس 2020 بهم ریخت. به هرحال، یک گام بسیار خوبی توسط مقامات میراث فرهنگی کشور شما و دبیرکل وزارت فرهنگ ما در نشست مجازی که باهم داشتند، برداشته شد. در این نشست بر تمایل و اراده طرفین برای همکاری به ویژه در زمینه میراث فرهنگی و مبارزه با قاچاق آثار باستانی تاکید شد.

وی همچنین اظهار داشت: دو کشور دارای دو تمدن بزرگی هستند و این نه تنها یک افتخار تاریخی بلکه یک نقطه مشترک برای همکاری های آینده است. مردم یونان احترام خاصی برای تمدن ایران قائل هستند و این احترام نه تنها برای دوران باستان بلکه در عصر جدید به این دلیل است که کشور شما فیلسوفان و نویسندگان برجسته ای را به بشریت هدیه داده است. یک موضوعی که در دیدارم با همتای ایرانی مطرح شد، همکاری در زمینه صنایع دستی و هنر های سنتی است. در این زمینه ظرفیت های گسترده ای برای انجام فعالیت های مشترک وجود دارد که می تواند برای اقتصاد دو کشور مفید باشد. زمینه دیگر همکاری موضوع یادداشت تفاهم مبارزه با قاچاق اشیاء و آثار باستانی است که در نشست مقامات میراث فرهنگی شما و دبیر کل وزارت فرهنگ یونان مورد بررسی قرار گرفت. ایران موفق شده شماری از آثار باستانی خود را که در خارج از کشور قرار داشته به کشورش باز گرداند. یونان نیز در این زمینه تلاش زیادی کرده است و هر دو کشور همچنان منبع قاچاق آثار باستانی هستند. مبادله هیات های فرهنگی از جمله نویسندگان و ترجمه آثار نویسندگان ایرانی به یونانی و بالعکس می تواند از دیگر موضوعات همکاری باشد. تمایل و سیاست ما اینست که ادبیات و هنر های سایر کشور ها برای مردم یونان در دسترس باشد. بنابر این گمان می کنم در این زمینه ها بتوانیم خیلی سریع وارد کار شویم. از طرف دیگر تمایل دارم دیدگاه های وزارت فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در زمینه همکاری های فرهنگی را داشته باشیم تا بتوانیم یک برنامه مشترکی را تدوین نماییم.

در ادامه سفیر کشورمان گفت: ظاهرا اولین موافقتنامه علمی و فرهنگی میان ایران و یونان در سال 1953 تهیه و امضاء شده است. بر اساس آن توافقنامه پایه هر چند سال یک بار یک برنامه مبادلات فرهنگی بین دو کشور امضاء و بر اساس آن روابط فرهنگی و علمی دو کشور سازماندهی می­شده است.  ظاهرا امضاء آخرین برنامه مبادلات فرهنگی به سه سال پیش بر می گردد که از طرف مقامات یونانی مسکوت مانده است. به دلیل اینکه مسائل فرهنگی طیف گسترده ای از فعالیت ها را پوشش می دهند و متولیان این امور در دو کشور در یک دستگاه یا وزارت خانه خاصی متمرکز نیستند، ممکن است در تنظیم و هماهنگی ها مشکلاتی بروز کند. لذا به نظر می رسد با توجه به گذشت بیش از 70 سال از انعقاد آن توافقنامه اولیه و تغییر و تحولاتی که در صحنه بین المللی اتفاق افتاده، ضروری است موافقتنامه جدیدی بین دو کشور با هماهنگی دستگاه های ذیربط تدوین شود و به  امضاء برسد. البته طی چند سال گذشته همکاری های فرهنگی و علمی مختلفی بین دو کشور صورت گرفته ولی به نظر می رسد لازم است در قالب یک توافقنامه جامع تجمیع گردد. اگر سرکار عالی و سایر متولیان امور فرهنگی موافق باشید می توانیم زمینه انجام این امر را فراهم کرده و پیش نویس یک توافقنامه جامع را با همدیگر مبادله نماییم.

احمد نادری ضمن اشاره به ظرفیت های همکاری مشترک افزود: یکی از حوزه های مهم و مشترک بین دو کشور، حوزه میراث فرهنگی است. پرسپولیس در ایران و آکروپولیس در یونان نماد این میراث فرهنگی هستند. در این رابطه دو کشور درد های مشترکی هم دارند. هم آثار باستانی ما و هم آثار باستانی شما متاسفانه توسط بیگانگانی که هیچ قرابتی با میراث فرهنگی ندارند به تاراج رفته و به جای آنکه در جایگاه واقعی خود قرار داشته و در موزه های خودمان به نمایش گذاشته شوند در موزه های آن ها به نمایش گذاشته شده است. همانطور که سرکار عالی اشاره کردید ما حتما نیازمند همکاری هایی هستیم که به روش های حقوقی مختلف و به واسطه توسل به مجامع بین المللی نهایت تلاش را برای بازگرداندن این آثار که به ما تعلق داشته انجام دهیم. همینطور در ارتباط با حفظ آثار باستانی و تاریخی از بلایای طبیعی هم می توانیم همکاری های مناسبی داشته باشیم. خوشبختانه در ماه اکتبر با ابتکار سفارت زمینه ای فراهم شد تا مقامات میراث فرهنگی دو کشور طی یک وبینار باهم گفت و گویی داشته باشند که بنده و جناب آقای دیمیتری سفیر شما هم در آن دیدار مجازی حضور داشتیم. همانطور که شما هم به درستی اشاره کردید در آن نشست تصمیم گرفته شد یک پیش نویس همکاری در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی تهیه نماییم که خوشبختانه آماده شده و برای مقامات وزارت خارجه ارسال شده است. اکنون هم شما می فرمایید این متن نهایی شده است و می توانیم در آینده ای نزدیک در تهران و یا در آتن آن را به امضاء رسانیم. امیدوارم که سرکار عالی در زمینه زمان و مکان امضاء این تفاهم نامه دستورات لازم را صادر فرمایید.

سفیر کشورمان در ادامه اظهار داشت: در زمینه هنر ها و صنایع دستی، ایران پیشرفت های زیادی داشته و صنایع دستی بسیار متنوع و زیبایی تولید می کند.  پیش تر نمایشگاه هایی در همین رابطه در یونان برگزار شده و متاسفانه به دلیل شرایط کرونا متوقف شده است. امیدورام بتوانیم در این زمینه هم ظرفیت های همکاری بین دو کشور را شناسایی کنیم و به زودی همکاری های گسترده تری را در این زمینه آغاز نماییم. در ارتباط با موزه ها طی چند هفته گذشته از بخش هنرهای اسلامی موزه بناکی در آتن بازدیدی داشتم. در آنجا آثار تاریخی و باستانی اسلامی را که بخش قابل توجهی از ایران بود را مشاهده کردم. حفظ این آثار در یونان علی رغم همه ملاحظات تاریخی که وجود دارد قابل تقدیر است. همچنین در زمینه همکاری بین موزه های دو کشور برای تبادل تجربیات و تبادل آثار و اشیاء تاریخی برای نمایش در موزه های یکدیگر آمادگی خود را اعلام می­نماییم.

احمد نادری در خصوص همکاری های سینمایی گفت: در خصوص همکاری در زمینه فیلم سینما لازم به ذکر است که طی چند سال گذشته فیلم های زیادی از ایران در جشنواره های بین المللی حضور پیدا کرده و موفق به کسب جوایزی شدند. در این زمینه هم می توانیم تبادل تجربه داشته باشیم. بنیاد سینمایی فارابی در ایران بسیار در این زمینه فعال است و می­تواند طرف یکی از نهادهای فیلم سازی در یونان به منظور تولیدات مشترک سینمایی قرار گیرد. در حال حاضر بزرگترین پروژه سریال تاریخی در ایران به نام سلمان فارسی در حال تولید است. قرار است بخش هایی از این سریال در یونان فیلم برداری شود و اکنون پنج بازیگر یونانی در این سریال بازی می کنند و جالب است که بدانید یکی از این بازیگران در کلاس های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ما حضور پیدا کرده و زبان فارسی را تا حدودی یاد گرفته است. همچنین با بهتر شدن شرایط کرونایی می­توانیم هفته فیلم ایران را در یونان برگزار نماییم.

وی در ادامه تاکید کرد:در دیگر زمینه های هنری مانند تئاتر و موسیقی دو کشور تولیدات فاخری دارند و لازم است تبادلات فرهنگی و هنری در این زمینه شکل گیرد. همچنین حضور فعال در جشنواره های فرهنگی و هنری دو کشور می تواند به گسترش تعاملات فرهنگی کمک کند. لذا لازم است همکاران ما و شما برای بررسی و اجرایی سازی زمینه های همکاری و اقدامات مشترک جلساتی با یکدیگر داشته باشند.

سپس وزیر فرهنگ یونان ضمن تاکید بر وجود ظرفیت های گسترده همکاری عنوان داشت: همانطور که فرمودید ظرفیت های زیادی برای همکاری وجود دارد. می دانم که فیلم های شما در جشنواره بین المللی تسالونیکی چندین بار شرکت کرده و جوایز متعددی را کسب کرده است. جشنواره تسالونیکی و مرکز سینمای یونان در خدمت همکاران شما هستند تا امکان همکاری های دوجانبه را مورد بررسی قرار دهند. در حال حاضر این سازمان های فرهنگی که البته تحت نظارت وزارت فرهنگ به فعالیت می پردازند، موضوعات خود را به صورت مستقل پیش می برند و اینگونه فعالیت ها متمرکز در هسته مرکزی وزارت فرهنگ یونان نیست. بنابر این در حوزه هایی که فرمودید یعنی تئاتر، سینما و موسیقی ما می توانیم سازمان های مربوطه که تحت نظارت وزارت فرهنگ هستند را به شما معرفی کنیم تا با سازمان های ایرانی همتای خود رایزنی و همکاری داشته باشند.

وی درادامه سخنان خود اظهارداشت:از همکاری بین موزه های دو کشور و به طور مشخص تبادل آثار استقبال کرده و رویکرد مثبتی در این خصوص داریم. به درستی فرمودید که موافقتنامه فرهنگی بسیار قدیمی شده و نیاز است که مورد بازنگری قرار گیرد. البته بخش هایی از این توافقنامه حوزه هایی را در  بر می گیرد که در حال حاضر تحت اشراف سه وزارتخانه در یونان یعنی وزارت فرهنگ و ورزش، وزارت آموزش، تحقیق و ادیان یونان و وزارت خارجه است.

مندونی افزود: به نظرم باید بر حوزه هایی که صرفا تحت اشراف این وزارتخانه و وزارت فرهنگ جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، متمرکز شویم تا بتوانیم سریع تر امضاء این توافقنامه را پیش ببریم. من به شما قول می دهم که یادداشت تفاهم مربوط به میراث فرهنگی را هرچه زود تر پیش ببریم. در خصوص سایر بخش هایی که در این دیدار صحبت شد نیز می توانید پیش نویس تفاهم نامه ای را تهیه و ارسال فرمایید. لذا اگر اینها را سریع تر پیش ببریم می توانیم با اعتماد به نفس بیشتری روی توافقنامه فرهنگی کار کنیم.

در پایان این نشست سفیر کشورمان در یونان اظهار داشت : از اظهارات صمیمانه و مثبت شما نهایت تشکر را دارم. در این نشست بر اراده جدی سرکار عالی و وزارت تحت امر شما برای گسترش روابط فرهنگی با ایران اطمینان کامل پیدا کردم و تمام تلاشم را برای گسترش این روابط خواهم کرد.

در پایان این دیدار دو طرف هدایایی به رسم یادبود به یکدیگر اهداء نمودند.

انتهای پیام/م

 


٠٩:٠٠ - 1400/02/12    /    شماره : ٧٦٨٦١٩    /    تعداد نمایش : ١٠١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.