English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٨ مهر ١٣٩٩
اخبار > برگزاری مراسم «نوروز، میراث مشترک» در آنکارا


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم «نوروز، میراث مشترک» در آنکارا

مراسم «نوروز، میراث مشترک» با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در تركيه و کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آنکارا، با حضور سفیر ایران، مسئولین دانشکده زبان، تاریخ و جعرافیای دانشگاه آنکارا، دانشجویان دانشگاه‌های آنکارا، کریک قلعه، اسکی شهر و ایرانیان مقیم، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در اين مراسم محمد فرازمند، سفیر جمهوري اسلامي ایران در آنکارا ضمن تبریک فرا نوروز و ولادت امیرالمؤمنین(ع) به هموطنان مقیم و اتباع ترکیه، تقارن سالروز میلاد حضرت علی(ع) با نوروز را موجب شکوه بیشتر نوروز دانست.

وی در ادامه به توضیحات مختصری در خصوص نوروز پرداخت و طي آن گفت: نوروز میراث مشترک مردمان این منطقه از جهان است که ریشه در اعتقادات و باورهای آنان دارد.

فرازمند در ادامه با اشاره به روابط مناسب دو کشور ایران و ترکیه در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی، توسعه روابط همه‌جانبه دو کشور در سال گذشته را که علیرغم مخالفت دشمنان و با اراده مسئولین دو کشور تحقق پیدا کرد را موجب خرسندی دانست.

وی همچنين حضور تعداد قابل توجه ایرانیان مقیم ترکیه، دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، تجار و فعالین اقتصادی دو کشور، تعداد دو و نیم میلیون گردشگر دو کشور، تبادلات دانشگاهی، علاقمندان به زبان فارسی و فرهنگ ایرانی در ترکیه و علاقمندان به زبان و فرهنگ ترکیه در ایران را موجب تقویت مناسبات مردمی دانسته و گفت: این ارتباطات و روابط فرهنگی زمینه‌ساز توسعه روابط همه‌جانبه بوده و موجب تقویت اراده مسئولین دو کشور برای توسعه روابط در دیگر زمینه‌ها خواهد بود.

در ادامه معاون دانشکده زبان، تاریخ و جغرافیای دانشگاه آنکارا از برگزاری مشترک این مراسم ابراز خرسندی کرد و با اشاره به اهمیت و جایگاه آيین نوروز به عنوان میراث مشترک فرهنگی، گفت: برگزاری مشترک جشن نوروز در این دانشگاه پرمعناست و یکی از وجوه مشترک فرهنگی بین دو کشور را به نمایش گذاشته و امید است در نوروز، شاهد روزی نو در گسترش مناسبات فرهنگی میان دو کشور دوست و همسایه ایران و ترکیه باشیم.

سپس حجابی، ريیس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آنکارا ضمن تبریک نوروز به حضار در سالن، به قدمت و تاریخچه نوروز اشاره کرد و به توضیحاتی در خصوص آيین سنتی نوروز پرداخت و ضمن با اهمیت خواندن برگزاری این مراسم به صورت مشترک به عنوان گامی هرچند کوچک در توسعه مناسبات فرهنگی فیمابین ، ابراز امیدواری کرد که در آینده نیز شاهد برگزاری برنامه‌های مشترک فرهنگی باشیم.

در ادامه برنامه، فیلم کوتاهی از آداب و رسوم مردم ایران در خصوص نوروز به نمایش درآمد و یکی از دانشجویان ترک همراه با فیلم، توضیحاتی را برای آشنایی حضار ترکیه‌ای در سالن با نوروز ارايه داد.

سپس گروه موسیقی «سما» به اجرای قطعاتی از موسیقی سنتی ایران پرداخت و دو تن از دانشجویان زبان و ادبیات فارسی اشعاری متناسب با نوروز به خوانش گرفتند. در ادامه برنامه هم گروه همخوانی متشکل از 25 نفر از دانشجویان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آنکارا به اجرای برنامه پرداختند.

پایان‌بخش این برنامه اجرای سرود «ای ایران» از سوی میهمانان حاضر در مراسم بود.

بزرگداشت دهمین سال حفظ نوروز به عنوان میراث فرهنگی ناملموس

خبر ديگر از آنكار اينكه؛ روز پنجشنبه اول فروردین مراسم بزرگداشت و نمایشگاه عکس آداب و رسوم نوروز و گل‌های نوروزی به مناسبت دهمین سال ثبت آيین نوروز در فهرست میراث فرهنگی ناملموس از سوی کمیسیون ملی یونسکو در ترکیه و با حضور معاونین وزرای خارجه، فرهنگ و آموزش ملی ترکیه و سفرا و نمایندگان سفارت‌های کشورهای ایران، تاجیکستان، افغانستان و قزاقستان برگزار شد.

در ابتدای برنامه یکی از هنرمندان ترکیه‌ای به اجرای قطعاتی از موسیقی محلی با محتوای نوروز پرداخت و سپس اوجال اوغوز، ريیس کمسیون ملی یونسکو ترکیه ضمن تبریک نوروز به حاضران، طی سخنانی به ذکر تاریخچه نوروز به عنوان میراث مشترک مردمان این منطقه پرداخت.

وی با اشاره به ارايه طرح نوروز برای ثبت در لیست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو از سوی یازده کشور گفت: این حرکت ابتدا از سوی جمهوری اسلامی ایران آغاز و با همکاری سایر کشورها این پیشنهاد به یونسکو ارايه شد و در سال 2009 میلادی این طرح به تصویب یونسکو رسید و امروز به مناسبت دهمین سال مصوبه آن، مراسم بزرگداشت و نمایشگاه عکس که گویای آداب و رسوم مردم این کشورها در نوروز است، برگزار شده است.

در ادامه برنامه یاووز سلیم کران، معاون وزیر خارجه ترکیه ضمن تبریک نوروز گفت: همانطوریکه نوروز به عنوان میراث مشترک کشورهای منطقه موجب گردهم آمدن کشورهای حوزه نوروز شده، بایستی همواره بر عوامل متحدکننده تأکید كنيم تا شاهد نزدیکی بین کشورهای اسلامی باشیم و بایستی از عوامل تفرقه‌انگیز پرهیز کنیم.

سپس هالوک دورسون، معاون وزیر فرهنگ تركيه با تبریک نوروز به موضوع نوروز در ادبیات و تاریخ ترکیه اشاره کرد و به ذکر نمونه‌هایی از اشعار و آداب و رسوم مردم ترکیه در خصوص نوروز پرداخت.

مصطفی سافران، معاون وزیر آموزش ملی تركيه همم ضمن اشاره به تاریخچه نوروز گفت: علیرغم اینکه نوروز در تاریخ و فرهنگ مردم ترکیه موضوعی شناخته شده است، ولی متأسفانه در حال حاضر در شهرها به ویژه شهرهای بزرگ ترکیه نوروز به دست فراموشی سپرده شده است.

وی ضمن مهم دانستن اقدام صورت گرفته برای ثبت نوروز به عنوان میراث فرهنگی ناملموس در یونسکو گفت: بایستی از طریق آموزش نسبت به احیا و انتقال این میراث به نسل‌های آینده تلاش کنیم.

مهرابی، معاون سفارت ایران در ترکیه هم با تأکید به نشانه‌های مهمی که نوروز با خود برای انسان‌ها به ارمغان می‌آورد، بيان كرد: نوروز پیام مهمی با خود دارد و آن همبستگی و کنار گذاشتن کدورت‌ها و صلح و دوستی است. نوروز به عنوان میراث مشترک مردمان این منطقه، فرهنگ همزیستی مسالمت‌آمیز را به ما می‌آموزد.

وي افزود: نوروز به عنوان یکی از بخش‌های مهم فرهنگ مردم این منطقه چگونگی رابطه انسان با طبیعت و حفظ محیط زیست را یادآور می‌شود.

مهرابي در پایان سخنانش، همکاری کشورهای پیشنهاددهنده نوروز برای ثبت در فهرست میراث فرهنگی ناملموس را نمونه‌ای از برکات نوروز به عنوان میراث مشترک فرهنگی کشورهای منطقه دانست و نسبت به توسعه دامنه این همکاری‌ها ابراز امیدواری کرد.

در ادامه سفرای تاجیکستان و قزاقستان در ترکیه ضمن تبریک نوروز به چگونگی روند پاسداشت نوروز در کشورهای خود و در دوران قبل و بعد از فروپاشی شوروی سابق پرداختند و بر احیای این آيین سنتی تأکید کردند.

گفتنی است؛ نمایشگاه عکس برپا شده متشکل از عکس آيین نوروز در کشورهای عضو حوزه نوروز بود که از سوی رایزنی فرهنگی كشورمان، تصاویر مربوط به آيین نوروز در ایران، تهیه و در اختیار کمیسیون ملی یونسکو در ترکیه قرار گرفت. همچنين در بخشی از فضای نمایشگاه سفره هفت‌سین برپا شد و بروشور معرفی نوروز در ایران در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفت.

انتهاي پيام/ش


١٣:٠٨ - 1398/01/05    /    شماره : ٧٢٥٧٣٢    /    تعداد نمایش : ١١٤١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.