English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٦ دی ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

کارشناس رادیو فرهنگ تونس:

زنان ایرانی صاحب اندیشه، فرهنگ و اخلاق هستند

خانم عروسیه بومیزه در نشست «نقش زن در گسترش فرهنگ و صلح اجتماعی» با تمجيد از جایگاه و نقش زنان ایرانی در زندگی اجتماعی و پیشبرد روند‌های توسعه‌ای در جامعه گفت: زنان ایرانی صاحب اندیشه، فرهنگ و اخلاق هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در تونس و در چارچوب بزرگداشت نقش زن در جامعه عربی ـ اسلامی، نشست علمی نیمه حضوری «نقش زن در گسترش فرهنگ و صلح اجتماعی» با مشارکت و حضور تعدادی از اندیشمندان و شخصیت‌های فرهنگی تونس و جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

میثم فراهانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس ضمن تبریک انتخاب خانم نجلاء بودن به عنوان نخست وزیر تونس، از جایگاه زن مسلمان و نقش برجسته او در توسعه اجتماعی و حوزه‌های مختلفی که کرامت زن را حفظ و ارزش او را پدیدار می‌سازد، سخن گفت.

وی ضمن ارائه گزارشی از حضور زنان توانمند ایرانی در بخش‌های مختلف توسعه‌ای، علمی و دانشگاهی، فناوری، خدماتی و سازندگی، کشاورزی و تولیدی و ... به اصل مهم حفظ کرامت انسانی زنان در جامعه ایران اشاره کرد.

فراهانی بیان کرد: زنان ایرانی ضمن برخورداری از آزادی اجتماعی، همواره دارای شأنی والا متأثر از نگاه زیبای دین اسلام به مقام و منزلت زن هستند. حضرت امام خمینی رحمة الله علیه، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، روز تولد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها مصادف با ۲۰ جمادی الثانی را به عنوان روز زن اعلام کردند و بدین ترتیب، این روز به مناسبتی برای ذکر فضایل بانوی خاندان نبوت و اسلام و کمال انسانی تبدیل شد.

وی تأکید کرد: زن ایرانی نیز مانند زن تونسی تلاش کرد تا چالش‌های مختلف را پشت سر بگذارد و در چارچوب اثبات خود و فعال سازی توانمندی‌های خود، اولاً به عنوان یک انسان و ثانیاً به عنوان صاحب اندیشه و نگاه و دارای نقشه‌های برجسته در رهبری و هدایتگری به مراتب عالیه برسد و توانست به ویژه در عصر کنونی، موفقیت خود را ثابت کند، ضمن اینکه نشان داد در موقعیت‌های تصمیم سازی اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی نیز توانمند است.

فراهانی در ادامه به همکاری زنان ایران مانند زنان تونسی در ایجاد و گسترش ارزش‌های سازنده، مانند نقش زن در گسترش ارزش شهروندی و دفاع از حقوق سیاسی و مدنی، فعال سازی پایه‌های ارشاد و مشاوره، توسعه آگاهی‌های تربیتی و فرهنگی در نهادهای دانشگاهی، تقویت ارزش‌های اعتدال فکری، گسترش فرهنگ رواداری و صلح اجتماعی، توسعه عملکرد انسانی به واسطه آداب تکافل و اهمیت دادن به مسائل روز اشاره کرد.

خانم لطیفه التاجوری، رئیس بخش مبارزه با همه انواع تبعیض و برابری فرصت‌ها در وزارت امور زنان و خانواده در تونس در سخنرانی خود، اظهار کرد: زن، دستاوردهای مهمی را به دست آورده است و قانون اساسی تونس نیز در فصول مختلف و در مسئله تصدی مسئولیت‌ها، زن را برابر با مرد دانسته است. اما با این حال چالش‌های متعددی همچنان در مسیر زنان تونس قرار دارند.

نقش پررنگ زنان در سازندگی خانواده و جامعه

خانم فاطمه عقیلی، پژوهشگر حوزه زنان در ایران و استاد دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: مفهوم فرهنگ یک مفهوم مبهم و چند شاخه است و تعریف‌های مختلفی در رابطه با زمینه ایدئولوژیک این مفهوم مطرح می‌شود. زیرا فرهنگ زیربنایی در بردارنده عقاید و ارزش‌ها و اخلاق متفاوت و مختلفی است. این عناصر سه‌گانه، همان عناصری است که فرهنگ را به حرکت وا می‌دارد و ارزش‌های مربوط به آداب و سنت‌ها و عرف‌ها را تقویت می‌کند.

عقیلی افزود: انسان همانطور که در فرهنگ خود به اهمیت دین و ارزش‌ها و رفتارهای اخلاقی توجه نشان می‌دهد به معنا و رویکرد نیز توجه می‌کند، زیرا فرهنگ درست، نتیجه بافت اسلامی و انسانی درست است.

این استاد ایرانی در همین رابطه بر اهمیت شرایطی که به رشد فرهنگ کمک کردند و زنان مسلمان به واسطه‌ی آن توانستند خود و جایگاه خود را به اثبات برسانند، تأکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: زن نقش مهمی در تثبیت ارزش‌های تربیتی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین مقابله با تمامی رفتارهای انحرافی و تجزیه‌ای که فرهنگ غرب تحمیل کرده است، بر عهده دارد.

زن ایرانی صاحب اندیشه، فرهنگ و اخلاق است

در ادامه این نشست، خانم عروسیه بومیزه، کارشناس مجری برنامه‌های فرهنگی در رادیو فرهنگ تونس بیان کرد: زن نماد ثبات است و نقش او در تاریخ از زمان تاسیس کارتاژ به دست علیسه، همان زنی که با حسان ابن نعمان و دیگران جنگید، به تایید رسیده است.

وی همچنین با تمجید از اندیشه زنانه و اهمیت آن در ساخت جامعه، از زنانی همچون "زبیده بشیر" و "بشیره بن مراد" که در سمت رئیس اتحادیه زنان تونس فعالیت می‌کردند، به سفر دو سال قبل خود به ایران اشاره کرد و گفت: باید از نقش زنان ایرانی در زندگی اجتماعی و پیشبرد روند‌های توسعه‌ای و اندیشه‌ای تجلیل شود.

این کارشناس فرهنگی افزود: زنان ایرانی صاحب اندیشه، فرهنگ و اخلاق است و از جایگاه مورد احترام و معتبری در جامعه خود برخوردار و با فداکاری خود در استقلال کشورش سهیم است.

خانم سنده الکوندی، استاد دانشگاه و متفکر تونسی اظهار کرد: رسانه نقش مهمی در حل مسائل زنان دارد و جشن‌های روز زن در ۱۳ اوت و عید زن در ۸ مارس نه تغییر کرده‌اند و نه نکته جدیدی بر زن افزوده است، زیرا جایگاه زن محفوظ است و شرایط آن پایدار.

در ادامه، برخی از نخبگان حاضر در نشست تأکید کردند: دستاوردهای زن تونسی قابل شمارش نیست و این که دختران جوان، برتری خود را در حوزه آموزشی نسبت به پسران نشان دادند و میزان استخدام زنان در مقایسه با مردان چشمگیر شده است. پایبندی به عقیده اسلامی و سنت رسول خدا صلوات الله علیه برای ساختن جامعه‌ای سالم ضروری است.

در همین چهارچوب، برخی از صاحب نظران از موفقیت انقلاب اسلامی ایران تمجید کردند زیرا این انقلاب اصول خود را حفظ کرده است.

انتهای پیام/ص

 

 

 


٠٨:٤٨ - دوشنبه ١٠ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٥٢٢    /    تعداد نمایش : ٧٩٨خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از قهرمانان بزرگ تاریخ است
شهید سلیمانی نمونه کامل انسان تربیت شده در مکتب اسلام است
ترجمه انگلیسی کتاب «حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع)» منتشر شد
عرضه 250 عنوان کتاب در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه
تعامل و تقویت اتحاد بین ادیانی بهترین راهکار مقابله با دشمنان بشریت است
اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا در دومین سالگرد شهادت سردار دلها
اعطای فرصت مطالعاتی و دوره‌های دانش افزایی در ایران
برگزاری مراسم دومین سالگرد سردار در لبنان/ اهتراز پرچم مقاومت + عکس
برپایی نمایشگاه «آخرین انقلاب» در جزیره کرت» در موزه آتن
انتشار مقاله «قاتلان سردار سلیمانی کجا هستند؟» در اوگاندا
ششمين نشست تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم برگزار شد
دومین شماره پادکست «تاکسی ایتالیا» منتشر شد
مستند «سفر به سرزمین خویشاوند» از رسانه ملی ایران پخش شد
هجدهمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن پایان یافت
برگزاری کارگاه آموزشی «اصلاح مکالمات پایه‌ای» در لاهور
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.