English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٦ دی ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

وزیر فرهنگ و گردشگری چین:

حفاظت از میراث مشترک فرهنگی وظیفه کشورهای آسیایی است

هو خه پینگ در همایش «گفت‌وگوی حفاظت از میراث فرهنگی آسیایی» با تأکید بر ترویج گفت‌وگو میان تمدن‌ها و شکل‌دهی آینده آسیا گفت: حفاظت از میراث مشترک فرهنگی آسیا، وظیفه کشورهای آسیایی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همایش «گفت‌وگوی حفاظت از میراث فرهنگی آسیایی» با موضوع «تقویت گفت‌وگوی تمدن‌ها و شکل‌دهی مشترک به  آینده آسیا» و با برگزاری مشترک سازمان میراث فرهنگی چین و شهرداری پکن در پکن افتتاح شد.

در این مراسم که نمایندگان عالی رتبه 5 سازمان‌های بین‌المللی از جمله معاون مدیر کل یونسکو و 20 وزرای فرهنگ از 36 کشور آسیایی و 19 مقام عالی رتبه از نمایندگان دیپلماتیک کشورهای در چین و همچنین، رییس سازمان امور سیاست مردمی منطقه ویژه هنگ کنگ و مدیر اداری فرهنگ و اجتماعی منطقه اداری ویژه ماکائو حضور داشتند، هو خه پینگ، وزیر فرهنگ و گردشگری چین، لی چون، معاون وزیر فرهنگ و گردشگری و رییس سازمان میراث فرهنگی چین و یانگ بین، معاون شهردار پکن سخنرانی کردند.

هو خه پینگ در سخنرانی خود، گفت: برگزاری همایش گفت‌وگوی حفاظت از میراث فرهنگی آسیا یک اقدام عملگرایانه برای اجرای ابتکار رئیس جمهوری شی جین پینگ برای ترویج  حفاظت از میراث فرهنگی کشورهای آسیایی و نشر کردن تمدن باشکوه آسیایی است.

وزیر فرهنگ و گردشگری چین افزود: کشورهای آسیایی کوه‌ها و رودخانه‌ها به هم متصل، علوم انسانی به هم نزدیک و سرنوشت آنها به یکدیگر وابسته است، حفاظت و به ارث بردن و بهره بردای مناسب از میراث مشترک فرهنگی آسیا، وظیفه کشورهای آسیایی است.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر، کشورهای آسیایی اهمیت زیادی برای حفاظت از میراث فرهنگی قائل شده‌اند و یک سری تبادلات و همکاری‌های پُربار انجام داده‌اند. امید است کشورهای آسیایی از این گفت‌وگو به عنوان فرصتی برای تحقق هدف ترویج گفت‌وگو میان تمدن‌ها و شکل‌دهی آینده آسیا استفاده کرده و فعالانه در حفاظت از میراث فرهنگی آسیا مشارکت کنند.

هو خه پینگ پیشنهاد داد: اولا بر حفاظت پافشاری شود و همچنین، رابطه بین حفاظت از میراث فرهنگی و ساخت و ساز شهری، بهبود محیط زیست و توسعه گردشگری را هماهنگ کند و در حفاظت توسعه یابد و در توسعه محافظت کند تا نور تمدن آسیایی مسیر توسعه و پیشرفت تمدن بشری را روشن کند.

وی اذعان کرد: اصرار بر بهره برداری منطقی، ترویج دادن تحقیق و تشریح میراث فرهنگی، نمایشگاه‌ها و توسعه محصولات فرهنگی و خلاقانه، تحقق تحول خلاق و توسعه نوآورانه و اجازه دادن به مردم  استفاده از  دستاوردهای حفاظت از میراث فرهنگی، پایبندی به مبادلات و یادگیری متقابل و در باستان شناسی مشترک، مرمت آثار فرهنگی، نمایشگاه‌ها و آموزش استعدادها، تحقیقات تعاونی، مشترک درخواست ثبت در لیست میراث فرهنگی یونسکو و سایر زمینه‌ها برای انجام مبادلات و همکاری همه جانبه باشد.

لزوم توسعه مناسبات بین کشورهای آسیایی

لی چون، معاون وزیر فرهنگ و گردشگری نیز در سخنانی، بیان کرد: آسیا منشأ و سرچشمه مهم تمدن بشری است. همکاری نزدیک و مبادلات متقابل بین کشورهای آسیایی برای حفاظت از میراث فرهنگی آسیا و شکل دادن مشترک به آینده تمدن‌های آسیایی بسیار مهم است.

وی اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی چین به نقش مهم میراث فرهنگی در تبادل و یادگیری متقابل تمدن‌ها اهمیت زیادی می‌دهد و فعالانه در کاوش تمدن‌های آسیایی، حفاظت از تمدن‌های آسیایی، تشریح ارزش‌های تمدن آسیایی مشارکت می‌کند.

لی چون افزود: بین کشورهای آسیایی در باستان شناسی مشترک، حفاظت و مرمت آثار تاریخی، درخواست ثبت میراث فرهنگ در لیست میراث فرهنگ جهانی و مدیریت و نمایشگاه و تبادلات موزه‌ها با کشورهای آسیایی همکاری گسترده و مثمر دارد.

وی پیشنهاد کرد که چین مایل است که با استفاده از این گفت‌وگو با کشورهای آسیایی و سازمان‌های بین‌المللی مربوطه برای انجام اقدامات حفاظت از میراث فرهنگی آسیایی، ایجاد بستر همکاری مشترک، حفاظت از دستاوردهای تمدن، ارتقای سطح حفاظت، ترویج توسعه پایدار، جمع کردن نیروی جوانان همکاری کند.

یانگ بین، معاون شهردار پکن با اشاره به شهر تاریخی و فرهنگی پکن اظهار کرد: پکن بر توسعه پایدار استوار بوده است، طرح‌های مربوطه را به صورت علمی آماده کرده و احیاء و حفاظت از بافت کلی مناطق قدیمی با استفاده از فرصت حفاظت از میراث فرهنگی خط محوری پکن است.

وی افزود: تلاش برای نشر، حفاظت و بهره برداری از سه کوه و پنج پارک، سه کمربند فرهنگی و نیز، یک شهر نمونه از فرهنگ سنتی عالی چین را ایجاد کند. بر اساس حفاظت سیستماتیک، متعهد به ساختن سیستم حفاظت از آثار فرهنگی با ویژگی‌های پایتخت، حفاظت از ایمنی آثار فرهنگی  پایتخت و ساختن فعال «شهر موزه» هستیم و برای راحتی و رفاه زندگی شهروندان تلاش می‌کنیم.

معاون شهردار پکن یادآور شد: پکن به عنوان شهر مقر اولین گفت‌وگوی حفاظت از میراث فرهنگی آسیایی، رهبری اجرای توافقنامه 2019 پکن صادر شده در کنفرانس گفت‌وگوی تمدن آسیایی را بر عهده خواهد گرفت و به طور جدی حفاظت از میراث فرهنگی آسیا را اجرا خواهد کرد و فعالانه در فعالیت‌های تبادل و تحقیقات همکاری مشارکت می‌کند.

در ادامه، نمایندگان کشورهای مختلف چین، ارمنستان، کامبوج، کره شمالی، جمهوری اسلامی ایران، قرقیزستان، پاکستان، سوریه، امارات متحده عربی، یمن و 10 کشور آسیایی به طور مشترک راه‌اندازی «اتحاد حفاظت از میراث فرهنگی آسیا» را پیشنهاد کردند.

همچنین، چین ضمن تأسیس صندوق حفاظت از میراث فرهنگی آسیا، برنامه «سفیر جوانان حفاظت از میراث فرهنگی آسیا» را راه‌اندازی کرد.

کارشناسان و پژوهشگران از 18 کشور آسیایی درباره «میراث فرهنگی باعث توسعه پایدار در آسیا»، «میراث فرهنگی کمک به تبادل تمدن‌های آسیایی و یادگیری متقابل» و «میراث فرهنگی پاسخ به چالش‌های آینده آسیا» 26 سخنرانی اصلی در مورد موضوعات دیگر بحث کردند.

گفتنی است؛ همایش «گفت‌وگوی حفاظت از میراث فرهنگی آسیایی»، ابتکار انجام اقدامات مشترک برای حفاظت از میراث فرهنگی آسیا را منتشر خواهد کرد.

انتهای پیام/ص


٠٧:٣٤ - شنبه ٨ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٤٨٣    /    تعداد نمایش : ٧٧٠خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از قهرمانان بزرگ تاریخ است
شهید سلیمانی نمونه کامل انسان تربیت شده در مکتب اسلام است
ترجمه انگلیسی کتاب «حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع)» منتشر شد
عرضه 250 عنوان کتاب در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه
تعامل و تقویت اتحاد بین ادیانی بهترین راهکار مقابله با دشمنان بشریت است
اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا در دومین سالگرد شهادت سردار دلها
اعطای فرصت مطالعاتی و دوره‌های دانش افزایی در ایران
برگزاری مراسم دومین سالگرد سردار در لبنان/ اهتراز پرچم مقاومت + عکس
برپایی نمایشگاه «آخرین انقلاب» در جزیره کرت» در موزه آتن
انتشار مقاله «قاتلان سردار سلیمانی کجا هستند؟» در اوگاندا
ششمين نشست تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم برگزار شد
دومین شماره پادکست «تاکسی ایتالیا» منتشر شد
مستند «سفر به سرزمین خویشاوند» از رسانه ملی ایران پخش شد
هجدهمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن پایان یافت
برگزاری کارگاه آموزشی «اصلاح مکالمات پایه‌ای» در لاهور
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.