English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٠١ بهمن ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران برگزار شد؛

عزاداری و سوگواری اربعین حسینی در خارج از کشور

همزمان با مراسم پُرشور اربعين حسينی در كربلای معلی، اقصی نقاط جهان شاهد عزاداری دلسوختگان و ارادتمندان به مکتب عاشورا و خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همزمان با فرارسيدن چهلمين روز شهادت سرور و سالار شهيدان حضرت امام حسين(ع) و ياران با وفاي ايشان، دلسوختگان و ارادتمندان به مکتب عاشورا و خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) از اقصی نقاط جهان به سوگ نشستند. این مراسم به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران در کشورهای ذیل برگزار شد:

ترکمنستان

مراسم سوگواری اربعین حسینی با حضور کارکنان سفارت، رایزنی فرهنگی ایران در عشق آباد و خانواده‌های آنها و جمعی از ایرانیان مقیم و شیعیان و محبان اهل بیت(ع) در مسجد حضرت فاطمه(س) در عشق آباد برگزار شد.

این مراسم با برپایی نماز جماعت، قرائت قرآن، زیارت عاشورا، قرائت زیازت اربعین، سخنرانی و مداحی همراه بود به خاطر همزمانی با هفته دفاع مقدس از جانبازان کشورمان در عشق آباد تجلیل به عمل آمد.

بازگویی خاطراتی از 8 سال دفاع مقدس از سوی جانبازان افتخارآفرین کشورمان بخشی دیگر از مراسم بود.

صربستان

به مناسبت فرارسیدن اربعین سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین علیه السلام، با مشارکت رایزنی فرهنگی و سفارت کشورمان در صربستان مراسم سوگواری با رعایت پروتکل‌ها و موازین بهداشتی در محل سفارت کشورمان در بلگراد برگزار شد.

در این مراسم، تنی چند از کارکنان سفارت و نمایندگی فرهنگی و خانواده‌های آنها و ارادتمندان به مکتب عاشورا حضور داشتند.

رشید حسن پور، سفیر ایران در صربستان با اشاره به روایات معتبر در منابع دینی، در خصوص چگونگی شکل گیری حرکت عظیم حماسی و سیاسی راهپیمایی اربعین وفلسفه وجودی این گردهمایی بزرگ بشری سخنانی را ایراد کرد.

این مراسم با مرثیه سرایی و نوحه خوانی دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت و سینه زنی و قرائت زیارت اربعین همراه بود.

قرقیزستان

پس از ماه‌ها تعطیلی بخاطر محدودیت‌ها و مقتضاهای کرونایی، مسجد امام علی(ع) بیشکک شاهد حضور پیروان اهل بیت(ع) ایرانی، آذری و افغانی مقیم برای گرامیداشت اربعین حسینی بود. در این مراسم که سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در قرقیزستان حضور داشتند، معرفت شیرین اف، امام جماعت آذری تبار مسجد در خصوص فلسفه نهضت و قیام امام حسین(ع) و تأثیر آن بر جامعه بشری و نیز پیاده روی اربعین سخنرانی کرد.

در ادامه، مداحان ایرانی و افغانی به اجرای برنامه پرداختند. این برنامه با اقامه نماز جماعت مغرب و عشا و پذیرایی از حاضران در مراسم به پایان رسید.

همچنین، مراسم دیگری نیز ظهر همین روز در سفارت کشورمان در بیشکک برگزار شد. این مراسم با قرائت زیارت اربعین و زیارت عاشورا آغاز شد و با مرثیه سرایی صیادی، یکی از ایرانیان مقیم ادامه یافت.

روسیه

مراسم اربعین سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) با حضور عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت در مسجد خاتم الانبیا(ص) مسکو در محل اقامتگاه سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه برگزار شد.

در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین عبداللهی در خصوص قیام امام حسین(ع) سخنرانی کرد و مراسم با ذکر نوحه  توسط مداح اهل بیت(ع) و سینه زنی ادامه یافت.

علاوه بر این، صد‌ها تن از اتباع ایرانی، افغان، تاجیک و جمهوری آذربایجان با حضور در هفت مسجد و حسینیه پایتخت روسیه از جمله مرکز اسلامی مسکو و حسینیه حضرت زهرا (س) سوگواری و عزاداری کردند.

همچنین، مراسم عزاداری اربعین حسینی با حضور دوستداران و شیفتگان حضرت اباعبدالله‌ الحسین (ع) و ائمه اطهار (ع) در شهر شیعه نشین دربند روسیه در مسجد جامع این شهر برگزار شد.

پکن

در شامگاه اربعین حسینی و همزمان با هفته دفاع مقدس، ایرانیان مقیم پکن با دعوت سفارت جمهوری اسلامی ایران در سالن اجتماعات سفارت گردهم آمدند تا به عزاداری بپردازند و از رشادت رهروان حسینی در هفته دفاع مقدس بشنوند و بگویند.

این مراسم با مرثیه سرایی و نوحه خوانی و اجرای برنامه‌های متنوعی به مناسبت همزمانی با هفته دفاع مقدس همراه بود.

عباسعلی وفایی، رایزن فرهنگی کشورمان در پکن با بیان خاطراتی چند از دوران دفاع مقدس عظمت امروزین ایران اسلامی را به خاطر جان نثاری شهدای والامقام و رهبری الهی امام امت و مقام معظم رهبری دانست.

کشاورز زاده، سفیر کشورمان در چین اظهار کرد: در جنگ ایران و عراق همه کشورها مخصوصا کشورهای عربی به مدد عراق شتافتند و بسیاری کشورها همانند امریکا و فرانسه و آلمان و روسیه امکانات نظامی در اختیار رژیم بعثی قرار دادند ولی اراده رهبری الهی و همراهی و حمایت مردم، پیروزی ملت ایران را به ارمغان آورد.

در ادامه، کلیپ‌های گوناگونی با مضمون هفته دفاع مقدس و سرودهای آن روزها و تصاویر آرام بخش شهیدان والامقام به نمایش درآمد و بخشی از سخنان مقام معظم رهبری به مناسبت این هفته برای حاضران پخش شد.

وابسته نظامی کشورمان در سفارت هم در سخنانی، بیان کرد: رهبری الهی و داهیانه امام راحل و اتحاد نیروهای مسلح و رشادات رزمندگان و حمایت مردمی را عامل اصلی پیروزی انقلاب اسلامی بود.

قزاقستان

مراسم عزاداری اربعین حسینی با حضور ایرانیان مقیم و اعضای نمایندگی‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی ایران در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در نورسلطان قزاقستان برگزار شد.

در این مراسم که پس از اقامه نماز مغرب و عشاء آغاز شد، عزاداران حسینی همگام با زوار مرقد امام حسین(ع)، زیارت ارزشمند اربعین که حاوی فرازهای دلنشینی است را زمزمه کردند.

سپس، حجت‌الاسلام والمسلمین سید علیرضا طباطبایی به تشریح و تفسیر حدیث انَّ الْحُسین مِصباحُ الْهُدی وَ سَفینَهُ الْنِّجاة پرداخت و گفت: چراغ هدایت امام حسین (ع) چراغ هدایتی است که وقتی همه مردم از همه جا قطع امید می‌کنند و به آغوش امام حسین(ع) پناه می آورند، سعادتمند در دنیا و آخرت می شوند.

خطیب مجلس افزود: وظیفه همه ماست که کشتی نجات امام حسین (ع) را به خوبی به دنیا معرفی کنیم و امام حسین (ع) یک وجود مقدسی است که نظر رحمانیش به همه بشریت است.

در پایان، عزاداران حسینی با مداحی مداحان اهل بیت (ع) دل های خود را روانه کربلای معلی کردند.

دهلی نو

همزمان با اربعین حسینی، مراسم عزاداری و سوگواری سالار شهیدان امام حسین(ع) و یاران با وفای ایشان با حضور ایرانیان مقیم، سفیر کشورمان در دهلی، اعضای سفارت، خانه فرهنگ و سایر نهادها از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار شد.

در این مراسم، پس از قرائت زیارت اربعین، اشعاری توسط علیرضا قزوه، معاون رایزنی فرهنگی کشورمان در دهلی نو با موضوع اربعین خوانده شد.

در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی پور، نماینده ولی فقیه در هند پیرامون سنت اربعین در فرهنگ اسلامی و شخصیت مرحوم آیت الله حسن زاده آملی سخنرانی کرد.

نوحه خوانی و مرثیه سرایی نیز بخش دیگر از این مراسم بود.

تایلند

با همکاری اداره کل بین المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم اربعین اباعبدالله الحسین(ع) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین نصرالله سخاوتی، نماینده جامعةالمصطفی(ص) العالمیه و مدیحه سرایی مداحان اهل بیت(ع) ویژه هموطنان و فارسی زبانان مقیم در حسینیه رایزنی فرهنگی ایران در بانکوک برگزار شد.

علاوه بر این، محتوا و مفاهیم اربعین ضمن بومی سازی و ترجمه به تایی به صورت گسترده در بسترهای مختلف فضای مجازی این کشور منتشر شد.

این مراسم نيمه حضوري و مجازي که با قرائت کلام الله مجید آغاز شد، حجت‌الاسلام والمسلمین سخاوتی طی سخنانی مفهوم اربعین را بر اساس آیات قرآن و روایات دارای موضوعیت و جایگاه و منزلت بلندی قلمداد کرد.

وی سابقه پیاده روی اربعین حسینی و زیارت مزار حضرت سید الشهدا (ع) را به نخستین سال قیام عاشورای آن حضرت و نخستین زائران آن حضرت، خاندان اهل بیت (ع) و اصحاب خاص پیامبر اعظم(ص) مربوط دانست.

نماینده جامعةالمصطفی(ص) العالمیه در تایلند، نقش سیاسی عبادی مراسم پیاده روی اربعین را علاوه بر جنبه ارادت و زیارت کربلا در جهان اسلام بسیار مهم و تعیین کننده برای اهداف و آرمان‌های قیام آن حضرت برشمرد و افزود: این اهمیت و تأثیرگذاری بعد از گذشته 14قرن از روند روزافزونی در عصر حاضر برخوردار است.

در ادامه مراسم با پشتیبانی مرکز بین‌المللی تبلیغ، برنامه روضه خوانی و عزاداری حضرت سید الشهدا و نیز قرائت پر فیض زیارت اربعین از سوی مداحان اهل بیت(ع) برای سوگواران به اجرا درآمد.

فیلیپین

به مناسبت اربعین حسینی(ع)، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فیلیپین با دعوت از هموطنان مقیم اين كشور، مراسم عزاداری و سوگواری در بستر مجازی اسکایپ برگزار کرد.

این مراسم با قرائت زیارت عاشورا و زیارت اربعین آغاز شد و با سخنان مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی کشورمان در خصوص اربعین حسینی و گرامیداشت یاد مرحوم حضرت علامه حسن زاده آملی ادامه یافت.

حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی طجر، از علمای قم با تشریح وقایع بعد عاشورا تا اربعین حسینی (ع) اظهار کرد: سیاست روشنگری و تبلیغی حضرت سجاد (ع) و حضرت زینب (س) و سیره خاندان امام حسین (ع) در طول این چهل روز نقش کلیدی در آگاه سازی مردم علیه رژیم فاسد اموی و شخص یزید داشت و موجب خنثی شدن تبلیغات کاذب دستگاه یزید و تبیین علل قیام امام حسین (ع) و رمز ماندگاری آن قیام شد.

در ادامه، از سروده های بهمن صمدی از ایرانیان مقیم در وصف اربعین و نیز از نوحه و ذکر مصیبت فیاضی از دیگر هموطنان مقیم بهره برده شد.

همچنین، مراسم دیگری در منطقه میندانائو نیز با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در فیلیپین و مرکز اهل بیت (ع) در مسجد امام مهدی (عج) شهر زامبوانگا برگزار شد.

در این برنامه، ضمن قرائت زیارت عاشورا و زیارت اربعین، حجت‌الاسلام والمسلمین ابومهدی انواری، مدیر مرکز اهل بیت (ع) و شیخ عبدالرسول انواری پیرامون واقعه اربعین و اهمیت آن در زنده نگاهداشتن قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برای شرکت کنندگان سخنرانی کرد.

برخی علاقه‌مندان و عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در مانیل نیز اقدام به برگزاری محافل خصوصی گرامیداشت اربعین حسینی (ع) کردند.

گفتنی است؛ رایزنی فرهنگی کشورمان نسبت به نشر محتواهای مربوط به این مناسبت در فضای مجازی اهتمام ویژه‌ای داشته است.

سریلانکا

همزمان با چهلمین روز شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران با وفایش، مراسم قرائت زیارت اربعین ،عزاداری  و سینه زنی در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کلمبو برگزار شد.

در این مراسم که با حضور سفیر ایران، کارکنان سفارت، ایرانیان مقیم و عاشقان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) برگزار شد، رایزن فرهنگی کشورمان در سریلانکا گفت: توجه به معانی و مضامین ادعیه و زیارت‌هایی که در مناسبت‌های مختلف قرائت می شود همواره ضروری است.

وی افزود: لازم است در این مفاهیم بلند توجه و تامل صورت گیرد. این مهم در زمان کنونی که با استفاده از فضای مجازی سوالات  و شبهه های متعددی مطرح می‌شود ضروری تر خواهد بود.

قرائت زیارت پر فیض اربعین، شعر خوانی و نوحه سرایی در وصف سرور و سالار شهیدان و خاندان عصمت و طهارت، سینه زنی و پذیرایی از عاشقان اهل بیت(ع) از دیگر برنامه های این مراسم بود.

لازم به ذکر است بارگذاری فیلم،نمایشگاه عکس و سخنرانی های دریافتی از مرکز در بسترهای مختلف فضای مجازی، انتشار مقاله در روزنامه و ارسال مقالات مختلف در زمینه فرهنگ اربعین از دیگر فعالیت‌های این نمایندگی در زمینه ویژه برنامه اربعین بوده است.

استانبول

به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی مراسمی با حضور جمعی از ایرانیان مقیم استانبول، دوستداران و عاشقان اهل بیت (ع)، رضا ارباب صادق، معاون سرکنسول و کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی ایران در استانبول در مسجد والده خان ایرانیان استانبول برگزار شد.

این مراسم با اقامه نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حجت الاسلام و المسلمین فرید عصر امام جماعت مسجد والده خان  آغاز شد. سپس حجت الاسلام فرید عصر با  تسلیت فرا رسیدن  اربعین حسینی در سخنانی به  ذکر روایاتی از ائمه معصومین درباره عزاداری برای سید و سالارشهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و اهل بیت(ع)  پرداخت.

در ادامه، باقرزاده از مداحان اهل بیت (ع) به ذکر مصیبت و مداحی پرداخت.

هند

به مناسبت اربعین شهدای کربلا، مراسم سوگواری و عزاداری در مسجد ایرانیان کلانشهر بمبئی با حضور ابوالفضل محمد علیخانی، سرکنسول و محسن آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی هند، و دیگر مسئولین، مدیران و همکاران نهادها و ارگان‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران در بمبئی و ایرانیان مقیم هند و دیگر علاقه‌مندان به خاندان عصمت و طهارت (ع) در فضای معنوی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بمبئی هند ضمن عرض تسلیت به مناسبت اربعین حسینی (ع) گفت: اربعین در زبان عربی به معنای چهلم است و در اصطلاح فرهنگ عامه نیز، با سپری شدن چهل روز از ارتحال انسان مسلمان و مومن و برای بزرگداشت نام و یاد ایشان ، برنامه و مراسمی را تحت عنوان چهلم یا اربعین برپا میداریم. البته در مذهب شیعه، اربعین  به طور مشخص به روز بـیـسـتـم مـاه صـفـر یـعـنـی چـهـل روز پـس از واقـعـه عـاشـورا و شهادت امام حسین (ع) و یارانش گفته می‌شود. در مباحث عرفانی و فلسفی تحت عنوان چله‌نشینی، سیر و سلوک افراد سالک تحت عنوان چله‌نشینی معروف است. مثلا اگر یک سالک اهل سیر و سلوک چهل روز روزه بگیرد یا عبادت کند به مقام عرفانی خاصی می‌رسد. در موضوع اربعین و چهلم واقعه عاشورا و شهادت امام حسین (ع) نیز روزی که جابر ین عبدالله انصاری به زیارت قبور شهدای کربلا رفت دقیقا چهل روز بعد از واقعه عاشورا بود.

حجت الاسلام والمسلمین محسن علی شیخ ضمن بیان کرد: یکی از مسائلی که از اهمیت والایی برخوردار است مسئلة حس مسئولیت و مسئولیت پذیری است. انسان، عاقل و مختار است. درک و شعور دارد، نمی تواند نسبت به پیرامون خودش بی تفاوت باشد و احساس مسئولیت نکند. روز اربعین حسینی است روز عزاداری سرور و سالار شهدای کربلا حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است. مسئولیت ما زنده نگاه داشتن یاد آنها و الگو گرفتن و قدم گذاشتن درمسیر و راه شهدا است که درس شهامت، شرف و آزادگی را آموختند. 

مدیحه سرایی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود. این مراسم در شبکه اینترنتی یو تیوب زین العباء 72به صورت مستقیم به آدرس https://www.youtube.com/watch?v=Pds3IRGTx7M  پخش شد. 

اوگاندا

به مناسبت اربعین سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) با همکاری، حضور و سخنرانی این نمایندگی مراسم متعدد عزاداری، قرائت زیارت اربعین سخنرانی و مرثیه سرایی برای ایرانیان مقیم، شیعیان و محبان اهل البیت(ع) در کامپالا و برخی شهرستان‌ها برگزار شد.

محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی، ضمن بررسی اسرار عدد چهل در فرهنگ و معارف اسلام ناب، جایگاه اربعین در قرآن کریم و روایات به تبیین دلائل، اهداف، پیام‌ها و درس‌های قیام کربلا و بزرگداشت اربعین پرداخت.

وی در بخشی از سخنان خود را به تبیین نکات و سجایای اخلاقی امام حسین(ع) و یاران با وفای آن حضرت در قیام کربلا اختصاص داد.

قزلسفلی با بیان اینکه صداقت، شفافیت و سجایای اخلاقی اهل البیت(ع) اساس، معیار و ملاک رفتار و کردار با مخاطبان خود بودند به مقایسه اوصاف اخلاقی یاران امام حسین (ع) و سپاهیان یزید در قیام کربلا و پیروان امروز آن ها پرداخت. 

وی با اشاره به اهداف قیام کربلا گفت: درس بزرگ قیام عاشورا برای همه ملت ها و آزدادگان جهان این است که زیربار ظلم و ستم نرفته و همواره با عزت و سربلندی زندگی کنند.

مراسم مشابهی برای جمعی از معلم‌ها و دانش آموزان در مدارس امام حسن(ع)، امین الرعایا، امام حسین(ع) در منطقه بوجری اوگاندا با همکاری نمایندگی فرهنگی برگزار شد.

همچنین توسط شیعیان خوجه مراسم عزاداری، سخنرانی، ذکر مصائب اهل البیت امام حسین (ع) در مسجد خوجه های مقیم کامپالا برگزار شد.

مراسم عزاداری و سخنرانی و ذکر مصائب اهل البیت (ع) در برخی شهرستان ها برای جمعی از معلم ها و دانش آموزان مدارس عصری اوگاندا نیز برگزار شد.

بنگلادش

بر اساس گزارش های واصله از مناطق مختلف بنگلادش، امسال مراسم اربعین و نیز مراسم 28 ماه صفر نسبت به سال قبل بسیار با شکوه تر برگزار شد.

سال گذشته بخاطر کرونا و ممنوعیت شدید دولتی برای برگزاری تجمعات و حرکت دسته های عزاداری مراسم کمرنگ بود. اما در سال جاری و با کمتر شدن محدودیت های کرونایی فعالیت‌های بیشتری صورت پذیرفت.

سخنرانی حجت الاسلام سید فیراز علی عابدی، در حسینیه حالی شهر، راهپیمایی در اربعین امام حسین (ع) در شهر چاتگام، سخنرانی حجت الاسلام محمد مجید الاسلام در حسینیه صوحفه گری، گوراگات، دیناجپور، سخنرانی حجت الاسلام محمد مجید الاسلام در حسینیه بلایی، شیبگنج، بوگرا، سخنرانی حجت الاسلام محمد مجید الاسلام در حسینیه محمدپورشیبگنج بوگرا، سخنرانی حجت الاسلام محمد مجید الاسلام در حسینیه کاپاشیا غازی پور داکا، سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم خلیل رضوی در حسینیه گلشن زهرا نورنگر ساتخیرا، سخنرانی حجت الاسلام ساجد الاسلام در حسینه گلشن زهرا، نورنگر ساتخیرا، عزاداری دسته جمعی در روز اربعین نورنگر ساتخیرا، سخنرانی مبلغ بومی محمد رمضان علی در حسینه دوهاتا، سخنرانی مبلغ بومی شیخ سلیم در حسینه چچورآتی، ساتخیرا، سخنرانی مبلغ بومی شیخ سلیم در حسینیه گلشأن زهرا(س) و ... از جمله برنامه‌های ایام اربعین حسینی است.

 

 

ادامه دارد ...


٠٩:١١ - سه شنبه ٦ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٨٣٣    /    تعداد نمایش : ٧٩٧خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
روز افسران سپاه پیشرفت کشور/ کرونا و آشنایی والدین با مشقت معلمی
وحدت مسلمانان؛ لازمه تحقق تمدن نوین اسلامی
ترجمه ژاپنی کتاب «داستان راستان» منتشر می‌شود
تایلندی‌‌ها به تماشای «به وقت شام» نشستند
تعاملات علمی و فرهنگی ایران و گرجستان توسعه یابد
کتاب «رسول مولتان» تندیس جشنواره ملی ترجمان فتح را دریافت کرد
جنگ امروز، جنگ روایت‌ها است/ لزوم توجه به ذائقه مخاطب در کارهای ترجمه
نشست «هم‌اندیشی با شهرهای جهانی» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
مسلمانان برای وحدت امت اسلامی تلاش کنند
رايزنان فرهنگي ايران می‌توانند به مثابه قرارگاه مردمی برای توسعه گردشگری باشند
نمادی برای قرن جدید در شهرهای جهانی ساخته شود
توسعه گردشگری یکی از حوزه‌های مهم اقتصاد فرهنگ کشور است
انتشار جلد پنجم تفسیر داستانی قرآن در الجزایر
ترجمه آثار آکادمیک در حوزه‌ ایرانشناسی تداوم یابد/ لزوم مشارکت محققان آشنا با زبان و ادب فارسی
برگزاری آزمون پایان دوره متوسطه زبان فارسي در مرکز فرهنگی ایران در بغداد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.