English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٧ دی ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

در حاشیه بیستمین سالگرد سازمان همکاری شانگهای؛

تحصیلات زنان و سیاست‌های کاهش فقر در ایران بررسی شد

نشست «زنان، آموزش و کاهش فقر» با حضور وزرا، مسئولین امور زنان و رؤسای سازمان‌های ملی زنان از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برگزار و موضوع «تحصیلات زنان و سیاست‌های کاهش فقر در جمهوری اسلامی ایران» مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت برگزاری بیستمین سالگرد سازمان همکاری شانگهای (SCO)، فدراسیون سراسری زنان چین با همکاری دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای، اقدام به برگزاری نشستی با موضوع «زنان، آموزش و کاهش فقر» و با حضور شخصیت‌های برجسته زن، وزرا و مسئولین امور زنان، رؤسای سازمان‌های ملی زنان از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، سفرا و دیپلمات‌های کشورهای مربوطه در چین کرد.

تجارب موفق سایر کشورها در ارتقاء آموزش و کاهش فقر برای زنان، برنامه اقدام پکن و دستور کار توسعه پایدار 2030 از محورهای این اجلاس بود.

فدراسیون سراسری زنان چین از خانم ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری جهت حضور در این نشست مجازی و ارائه سخنرانی در موضوع «تحصیلات زنان و سیاست های کاهش فقر در جمهوری اسلامی ایران» از طریق رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پکن دعوت به عمل آورد.

با هماهنگی‌های مستمر انجام یافته توسط اداره ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان در خارج از کشور، فیلم سخنرانی خانم ابتکار برای نشست مذکور، دریافت و برای چین ارسال شد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ضمن تشکر از فدراسیون سراسری زنان چین برای میزبانی این همایش که در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای برگزار شد، با ذکر این نکته که فقرزدایی، توانمندسازی زنان و تحصیل زنان اهدافی جهانی هستند که کشورهای ما برای دستیابی به آنها برنامه‌ریزی کرده‌اند، اظهار کرد: علیرغم این اهداف مشترک، هنوز هم موانع بسیاری در مسیر ملل قرار گرفته است.

ابتکار به سیاست گذاری‌های یک‌جانبه، اقدامات ناعادلانه مداوم مانند تحریم‌ها و آن دسته از اقداماتی که توسط دولت آمریکا بر علیه کشور ایران به کار گرفته شده است، اشاره کرد و گفت: نزاع و درگیری‌های نظامی و مسلحانه و تروریسم جزء مسائلی هستند که ما در این نقطه از جهان و در این منطقه شاهد آن هستیم، ضمن آن که تغییرات اقلیمی و عواقب اقتصادی ویروس کووید-۱۹ همگی جزء دلایلی هستند که باعث تنزل و شکست توانمندسازی اقتصادی زنان در طی ماه‌های اخیر شده است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه با تکیه بر برخی از آمارهای جهانی، اظهار کرد: تحصیل زنان نیز تحث تأثیر همه‌گیری این ویروس قرار گرفته است و این امر نشانگر اهمیت تبادل تجربیاتی‌ است که امیدواریم در این کنفرانس مهم شاهد وقوع آن باشیم و منجر به همبستگی و انسجام و همکاری لازم در جهت گسترش تحصیل زنان در سطح منطقه و جهان شود.

ابتکار سپس به اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در طول مدت هشت سال و انجام تلاش های لازم در حوزه‌ برابری جنسیتی و انسجام خانواده به عنوان استراتژی بنیادین در حوزهزنان و خانواده در ایران پرداخته و گفت؛ ذیل اقتباس شاخص‌هایی در حوزه‌ برابری جنسیتی، ما در ۳۱ استان کشور، طرح اقدام و عمل برای دستیابی به برابری جنسیتی را اجرایی کرده‌ایم. این شاخص‌ها در حوزه‌هایی مانند تحصیل، سلامت، ورزش،‌ توانمندسازی اقتصادی، حقوق قانونی، مشارکت سیاسی، مشارکت اجتماعی و خانواده اعمال گردیده و این ۳۱ طرح توسط سیستم مانیتورینگ موجود در ایران بررسی و اجرا شده‌اند.

وی با تأکید بر تحصیل و توانمندسازی اقتصادی در طرح‌های برنامه‌ریزی کشور، بیان داشتند که ایران در زمینه‌ تحصیل و برابری جنسیتی، برنامه‌های ملی متعددی را جهت تضمین دسترسی دختران و زنان کشور به این برنامه‌ها، فرصت‌ها،‌ برنامه‌های آموزشی و مهارتی طراحی و اجرا کرده است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به هدفمند بودن زنان در ایران و ارائه آمارهایی در این زمینه افزود: زنان به آموزش پایه دسترسی دارند، در برخی موارد، حدود سه تا چهار درصد از زنان دچار چالش‌ در دستیابی به آموزش پایه هستند،‌ اما ما به موفقیت‌هایی به خصوص در مقطع آموزش عالی رسیده‌ایم و این امری بسیار مهم است، زیرا در حال حاضر، حدود ۵۰ درصد از جمعیت دانشجویان کشور را زنان تشکیل می‌دهند، ۳۰ درصد از اعضای هیأت علمی دانشگاهی بانوان هستند و حدود ۳۱.۵ درصد از افراد حاضر در حوزه تحقیق و توسعه را نیز زنان تشکیل می‌دهند.

ابتکار به کسب مهارت‌های زندگی نظیر؛ افزایش اعتماد به نفس، تفکر نقادانه، ارتباطات، امید و شادی و تاب‌آوری به عنوان بخش مهمی از تحصیل زنان پرداخته و به طرح گفتگوی بین‌المللی خانواده به منظور گسترش ارتباطات درون خانوادگی و اجتماعی اشاره و تصریح کرد: این امر منجر به تجربه‌ای موفق و تشکیل مرکز بین‌المللی گفتگوی خانواده شد.

به گفته معصومه ابتکار؛ ایران در مقطع تحصیلات عالی از ابتکار عمل برخوردار بوده و در ترم پایانی دانشگاه این اطمینان خاطر را به زنان و دختران می‌دهد که آنها آموزش لازم جهت ایجاد شغل و مهارت‌های کارآفرینی را کسب کرده و بتوانند در نمایشگاه‌های گوناگون جهت عرضه‌ی محصولاتشان شرکت کنند.

وی با تأکید بر این نکته که توانمندسازی اقتصادی با آموزش‌هایی آغاز می‌شود که می‌تواند منجر به کسب مهارت‌هایی مادام‌العمر و تربیت مربیانی در جهت اشتغالزایی برای زنان سرپرست خانوار نیز شود، افزود: ما موفق به ارائه‌ی دو طرح موفق برای حداقل ۴۰،۰۰۰ زن سرپرست خانوار شده‌ایم. با این روند، آنها قادر به راه‌اندازی کسب و کار خود شده و در این خصوص، می‌توانند به موفقیت دست یابند.

ابتکار در ادامه صحبت های خود به تمرکز بر روی مهارت‌های کارآفرینی زنان روستایی اشاره و بیان کرد: زنان روستایی در این راستا آموزش دیده‌ و قادر به تولید محصولاتی استاندارد با استفاده حداقلی از کود و آفت‌کش‌های شیمیایی شده‌اند که این امری بسیار مهم است، زیرا این کار علاوه بر اینکه باعث حفاظت از محیط زیست می‌شود، زنجیره‌ی غذایی سالم را نیز تأمین‌ می نماید. ضمن آن که در طی این روند، زنان اکنون حدود ۴،۰۰۰ محصول و برند مختلف در سراسر کشور ایران تولید می کنند که این محصولات متعلق به ۵۰،۰۰۰ زن روستایی ا‌‌ست که آموزش دیده‌اند و نیز اقدامات ۱۸،۰۰۰ تسهیلگری که اکنون در حال کار در نواحی مختلف روستایی در کشور هستند.

وی نقش سازمان های مردم نهاد را یادآور شد و گفت: سازمان‌های مردم نهاد، تسهیلگرانی را به منظور یادگیری آموزش‌های کارآفرینی تربیت کرده‌اند و دولت نیز با حمایت از آنها،‌ ابزار حمایت از زنان را در بخش‌های متفاوت کارآفرینی فراهم آورده است؛ زمینه‌هایی مانند صندوق‌های اعتباری خرد و همچنین شرکت‌هایی که در این بخش‌ها بسیار فعال هستند و بازاریابی دیجیتال و به کارگیری خدمات پستی نیز جزء مراحل نهایی در این زنجیره از خدمات هستند که در طی این آموزش‌ها آورده شده‌اند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اظهار کرد: توافق نامه‌های مشترکی با چندین دولت و سازمان‌های مردم نهاد امضا نموده‌ایم که منجر به تشکیل کمپینی ملی در حمایت از زنان کارآفرین شده است، ضمن آن که سیستم ملی رأی‌گیری راه‌اندازی کرده‌ایم که در حال حاضر دهمین دور آن در حال انجام است و از این طریق، مردم می‌توانند بانوی کارآفرین محبوب خود را انتخاب کنند و سپس این زنان کارآفرین، در سطح ملی معرفی می‌شوند. همچنین، کمپین‌هایی نیز در جهت حمایت از زنانی که در برابر تحریمات دشوار که بر علیه کشور ما تحمیل شد، مقاومت کردند در حال تشکیل است و از نظر بنده، این روایتگر موفقیت زنان کارآفرین است.

ابتکار با تأکید بر اینکه زنان ایرانی هم در زمینه‌ تحصیل و هم در زمینه‌ کارآفرینی پیشرفت چشمگیری داشته اند، اظهار کرد: این پیشرفت، علیرغم سه جنگی است که بر علیه کشور ما راه افتاده است؛ یک جنگ بر علیه اقتصاد ما، جنگی تبلیغاتی بر علیه افکار عمومی ما و جنگ ویروس کووید-۱۹. اما با اتکا به خود، تاب‌آوری گسترده‌تر و ایمان به وعده‌های الهی که حق در نهایت مستولی می‌گردد، ما امید به پیروزی داریم و من امیدوارم این فرصت حاصل از تبادل تجربیات میان اعضای سازمان همکاری شانگهای، برای تمامی کشورها به ویژه زنان و خانواده‌ها مثمرثمر  واقع شود.

خانم پنگ لی یوان، همسر شی جین پینگ رئیس جمهور خلق چین و فرستاده ویژه یونسکو در امور آموزش دختران و زنان در سازمان همکاری شانگهای نیز در این نشست، به صورت ویدیویی سخنرانی کرد.

پنگ لی یوان با اشاره به این که رسیدن به شادی و ریشه کن کردن فقر، آرمان مشترک همه زنان است گفت: زنان با کسب دانش و مهارت و با تحصیلات لازم راه رهایی از فقر را به دست می آورند و چین با تلاش های بی وقفه به پیروزی جامع در کاهش فقر دست یافته است و صدها میلیون زن چینی از فقر رهایی یافتند. به گفته ایشان: در کشور چین یک سری اقدامات برای اطمینان از برخورداری منصفانه زنان از حق تحصیل در پیش گرفته شده است تا زنان بتوانند در امر مبارزه با فقر مشارکت داشته و ذینفع باشند.

بانوی اول چین افزود: در حال حاضر، همچنان ۴۳۵ میلیون زن در جهان در  فقر به سر می برند و شکاف جنسیتی در آموزش و پرورش هنوز آشکار است. در این میان همه گیری کرونا زنان را با چالش های جدیدی در کاهش فقر رو به رو کرده است.

پنگ لی یوان اظهار کرد: از زمان تأسیس سازمان همکاری شانگهای در ۲۰ سال گذشته، زنان از کشورهای مختلف از "روحیه شانگهای" پشتیبانی کرده اند و به تبادل تجربیات توسعه زنان و همکاری در زمینه های مختلف پرداختند و برای پیشرفت همکاری ها بین کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای سهم خود را ادا کردند.

وی تاکید کرد: ما باید با تعمیق همکاری در زمینه آموزش زنان و کاهش فقر تلاش کنیم تا تعداد زنان بیشتری اجازه داشته باشند که از این فرصت برای درخشش در زندگی خود برخوردار شده و لذت ببرند.

در ادامه، محمد کشاورززاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در پکن نیز ضمن تبریک صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست چین اعلام کرد: رئیس جمهور شی جین پینگ شخصا وارد مناطق فقر زده شد و از نزدیک  نیازهای واقعی مردم را شناسایی کرد و ایشان همیشه با مردم ارتباط نزدیک داشته است تا به مردم کمک کند که از فقر رهایی یابند و زندگی شادی داشته باشند.

وی افزود: محور اصلی موفقیت بزرگ چین در توسعه، اجرای برنامه آموزش عمومی و به ویژه دسترسی  زنان به آموزش است. در روند اجرای آموزش عمومی، پیشبرد برابری مرد و زن  و تحقق عدالت اجتماعی، مردم چین از مزایای زیادی بهره مند شده اند و این مهم برای سایر کشورها آموزنده است.

میرضیایوا، همسر رئیس جمهور ازبکستان با تبریک صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست چین اظهار کرد: رئیس جمهور شی جین پینگ به عنوان هسته اصلی اقدامات چین، حزب کمونیست و مردم سخت کوش و شجاع چین را به اصلاح و دستیابی به دستاوردهای درخشان در زمینه های مختلف و تلاش برای ارتقای برابری جنسیتی، آموزش زنان و کاهش فقر ترغیب نموده و این کشور توانسته است مشکل تاریخی فقر مطلق را حل کرده و در مسیر تحقق رویای چین با ثبات پیش رفته و الگویی برای جهان قرار گیرد.

وی به یکی از تجربیات موفق چین در زمینه کاهش فقر برای کشورهای در حال توسعه اشاره کرد که تحصیل و آموزش حرفه ای زنان است و اظهار امیدواری نمود با همکاری موسسه‌ها و سازمان‌های کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای بتوانیم برنامه های کاهش فقر روستایی را براساس تجربه موفق چین در فقرزدایی تدوین کرده و کیفیت زندگی زنان را بهبود بخشیم.

معین حق، سفیر پاکستان در چین نیز با بیان اینکه حزب کمونیست چین ابتکار مهمی را برای بهبود رفاه مردم چین مطرح کرده و 1.4 میلیارد نفر از مردم چین را از فقر خارج کرده است که در تاریخ چین و حتی توسعه بشریت بی سابقه است، اظهار کرد: من به عنوان یک دوست قدیمی مردم چین، به دستاوردهای توسعه چین و خدمت مهم چین در صلح و ثبات منطقه افتخار می‌کنم.

آکباچوا، رئیس کنگره زنان قرقیزستان نیز با تمجید از رهبری شی جین پینگ رئیس جمهور چین، که فقر مطلق را در سال 2020 به طور کامل ریشه کن کرده، گفت: زنان قرقیزستان از ابتکار "کمربند و جاده" که توسط رئیس جمهور چین پیشنهاد شده است، استقبال کرده و از همکاری گسترده، متقابل، سودمند و برابر در مناطق سازمان همکاری شانگهای و ایجاد جامعه مشترک، سرنوشت مشترک بشریت حمایت می کنند.

ماهندرا پاندی، سفیر نپال در چین نیز با اشاره به سخنرانی خانم پنگ لی یوان، به مشکلات و چالش های مختلفی که امروزه زنان در جهان با آن روبرو هستند، اشاره کرد و گفت: سخن ایشان نه تنها برای مردم و زنان کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، بلکه برای کل جهان دارای ارزش می باشد و حال که زنان چینی توانسته اند مشکل فقر را به طور کامل حل کرده و به موفقیت های بزرگتری دست یابند، امیدوارم که سایر کشورها نیز بتوانند از تجربیات چین در این حوزه استفاده نمایند.

خانم ژو یاکسین، سفیر گویانا در چین نیز در این نشست با بیان این که سخنرانی خانم پنگ لی یوان صادقانه و عمیق بود، گفت: نه تنها نقش مهم زنان در ریشه کنی فقر  مورد تأیید است بلکه خواستار فراهم کردن فرصت لازم برای زنان بود تا در زندگی خود برتری داشته باشند، چین با موفقیت توانسته است 49 میلیون زن را از فقر بیرون آورد که این یک دستاورد بزرگ است و مشاهده کردیم که زنان چینی در ریشه کنی فقر، نقش مهمی  ایفا کردند و دستاوردهای عظیمی که چین در پیشبرد برابری جنسیتی به دست آورده است، برای زنان قابل افتخار می باشد.

سادولیجون، معاون نخست وزیر تاجیکستان در ادامه این کنفرانس بیان کرد: هدف ما توسعه و  تعمیق دوستی و تأمین صلح، ثبات و امنیت منطقه است. من معتقدم که همایش امروز، سهم مهمی در پیشبرد امور مشترک ما خواهد داشت و همچنین  بستر مفیدی را برای تبادل تجارب ارائه می دهد.

نوکا، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر اجرایی سازمان ملل متحد زنان گفت: ما باید با هم تلاش کنیم و با هم کار کنیم تا همه موانع رشد زنان و دختران در سراسر جهان را برطرف کنیم.

نوروف، دبیرکل سازمان همکاری شانگهای نیز در این کنفرانس اظهار کرد: تجربه چین  برای خانواده  سازمان بسیار مهم است، امروزه چین فقر مطلق را به طور کامل از بین برده است و سایر کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای مایلند از تجربیات پیشرفته چین درس بگیرند و استانداردهای زندگی مردم کشورشان را به طور مداوم بهبود بخشیده و فقر شدید را از میان بردارند.

انتهای پیام/ص

 


٠٧:٠٥ - شنبه ٢٣ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٠٣٨    /    تعداد نمایش : ٥٧٢خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از قهرمانان بزرگ تاریخ است
شهید سلیمانی نمونه کامل انسان تربیت شده در مکتب اسلام است
ترجمه انگلیسی کتاب «حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع)» منتشر شد
عرضه 250 عنوان کتاب در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه
تعامل و تقویت اتحاد بین ادیانی بهترین راهکار مقابله با دشمنان بشریت است
اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا در دومین سالگرد شهادت سردار دلها
اعطای فرصت مطالعاتی و دوره‌های دانش افزایی در ایران
برگزاری مراسم دومین سالگرد سردار در لبنان/ اهتراز پرچم مقاومت + عکس
برپایی نمایشگاه «آخرین انقلاب» در جزیره کرت» در موزه آتن
انتشار مقاله «قاتلان سردار سلیمانی کجا هستند؟» در اوگاندا
ششمين نشست تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم برگزار شد
دومین شماره پادکست «تاکسی ایتالیا» منتشر شد
مستند «سفر به سرزمین خویشاوند» از رسانه ملی ایران پخش شد
هجدهمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن پایان یافت
برگزاری کارگاه آموزشی «اصلاح مکالمات پایه‌ای» در لاهور
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.