English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٢ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

استاد دانشگاه پانتئون:

چهره واقعی اسلام در مدارس یونان معرفی شود

الکساندروس ساکلاریو در همایش «مسلمانان شرق اروپا و چالش‌های پیش رو» در آتن، با اشاره به نقش آموزش در مدارس به ویژه مقطع ابتدایی تأکید کرد: چهره واقعی اسلام در مدارس یونان معرفی شود.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت انجمن مسلمانان اروپا، همایش «مسلمانان شرق اروپا و چالش‌های پیش رو» به ریاست عبدالوحید نیازف، رییس این انجمن و با مشارکت انجمن مسلمانان یونان در محل سالن همایش هتل کاراول در آتن برگزار شد.

در این نشست که مهدی نیکخواه قمی، رایزن فرهنگی کشورمان در یونان حضور داشت، عبدالوحید نیازف، رئیس انجمن مسلمانان اروپا ضمن اشاره به فعالیت‌های این انجمن گفت: تاکنون هفت سمینار در کشورهای حوزه بالکان برگزار شده و برنامه بعدی در کشور رومانی خواهد بود.

وی تأخیر یک و نیم ساله در برگزاری این دست از همایش‌های دینی را ناشی از شیوع ویروس کرونا عنوان کرد.

بررسی پدیده اسلام‌‎هراسی و راه‌های مقابله با آن

الکساندروس ساکلاریو به عنوان سخنران اول موضوع خود را تحت عنوان «اسلام هراسی در یونان» را ارایه داد. وی گفت: مسئله اسلام‌هراسی در یونان از ابتدای قرن جاری شروع شد و در سال ۱۹۹۶ به اوج خود رسید.

ساکلاریو در بخش دیگری از سخنان خود، در خصوص ترویج اسلام هراسی در یونان گفت: در یونان آمار مشخصی از شیوه‌ها و شاخص‌های اسلام هراسی وجود ندارد. اما به طور کلی و به صورت عملی شاهد آن هستیم. سیاسیون، کلیسای ارتودوکس، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی معمولاً دارای تمایلات اسلام‌هراسی هستند و البته باید این موضوع که اسلام هراسی از چه طریقی مطرح و هدایت می‌شود را مورد بررسی بیشتر قرار داد.

وی تأکید کرد: دولت و کلیسا می‌توانند برای جلوگیری از ترویج اسلام هراسی اقداماتی انجام دهند ولی متاسفانه شاهد اقدامی از هر دو طرف نیستیم. ما علاوه بر آنکه نباید به اسلام‌هراسی دامن بزنیم باید راه‌های مقابله با آن و مقابله با تبعیض نژادی را ترویج کنیم.

ساکلاریو همچنین، بیان کرد: چالش‌ها و مسائلی که در خصوص مهاجران مطرح می‌شود را نمی‌توان در قالب اسلام‌هراسی قلمداد کرد. اما هنگامی که به مساجد و نمازخانه‌ها حمله می‌شود شکی بر وجود اسلام هراسی نخواهیم داشت.

استاد دانشگاه پانتئون در خصوص شیوه مقابله با اسلام هراسی اظهار کرد: واقعیت این است که مردم اطلاعاتی از اسلام ندارند، لذا می‌بایست اطلاعات درست به آنها داده شود. نقش آموزش در مدارس و به ویژه مدارس ابتدایی در این خصوص بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: این عدم آگاهی باعث می‌شود خشونت علیه مسلمانان گسترش یابد، لذا به نظرم دولت باید برنامه ویژه‌ای برای آشنایی جوانان درباره اسلام در مدارس برنامه ریزی کند تا این مسئله مرتفع شود.

علی حسین اوغلو ا به عنوان سخنران دوم به وضعیت و حقوق مسلمانان یونان در منطقه تراکیه پرداخت. وی گفت: مسلمانان در منطقه تراکیه به رسمیت شناخته می‌شوند، اما من برای تحلیل وضعیت و شناخت درست محیط، سه مسئله مفتی، اوقاف، مسجد و قبرستان را مورد بررسی قرار خواهم داد.

در ادامه این همایش، عارف الوبید مباحث خود را در خصوص خصوص اسلام‌هراسی و نقش رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی در دامن زدن به این مسئله بیان کرد. وی با اشاره به مصادیقی به نقش مسلمانان در جامعه یونان و همزیستی مسالمت آمیز آنان در این جامعه پرداخت.

سخنران پایانی این رویداد عبدالوحید نیازف بود. وی با اشاره به فعالیت‌های انجمن مسلمانان اروپا عنوان کرد: علیرغم اینکه این انجمن نوپا است، اما مطالعات خوبی در مورد وضعیت مسلمانان در اروپا انجام داده‌ است. اگر به تاریخ اسلام و تاریخ اروپا نگاه کنیم، می‌بینیم که یونان دارای جایگاه و اهمیت ویژه‌ای در این خصوص است.

وی ادامه داد: اگرچه تعداد مسلمانان نسبت به سایر قسمت‌های اروپا کمتر است اما برای ما یک مسلمان هم یک مسلمان است. از زمان خلیفه گری و دوران امویان و بعد امپراطوری عثمانی مسلمانان در یونان ساکن بودند و به همین دلیل شناخت وضعیت یونان اهمیت دارد.

عبدالوحید نیازف اضافه کرد: با توجه به اینکه یونان عضو اتحادیه اروپاست و در چارچوب قوانین اتحادیه می‌بایست حقوق اقلیت‌ها را رعایت کند، این مسئله را پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود: موضوع دیگر در چارچوب قوانین اتحادیه اروپا، حفظ آثار تاریخی است و مسئله مسجد واقع در میدان مناستیراکی که برای مسلمانان باز نمی‌شود، هم از دیگر موارد است. ما موظف هستیم که در چارچوب قوانین اتحادیه اروپا برای رفع این مشکلات اقدام کنیم.

شرکت رایزن فرهنگی کشورمان در مراسم ترحیم «اونگلوس موچوپلوس»

مراسم ترحیم اونگلوس موچوپلوس، فیلسوف یونانی و رئیس انجمن ایران و یونان با حضور جمعی از اساتید دانشگاه و فرهیختگان یونان برگزار شد. در این مراسم، یکی از اساتید دانشگاه آتن که زندگینامه اونگلوس موچوپلوس را قرائت کرد و گفت: سقراط می‌گوید که مرگ حتمی است و البته جاودانگی هم حتمی است. بنابراین پروفسور موچوپلوس که از سقراط برایمان بسیار گفته و نوشته است، در بین ما جاودانه خواهند ماند.

پروفسور موچوپلوس در سال 1930 میلادی در شهر آتن متولد شد و در سن 91 سالگی درگذشت. وی تحصیلات خود تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته فلسفه را در دانشگاه ارسطو واقع در شهر تسالونیک در شمال یونان گذراند. ایشان برای ادامه تحصیلات در دوره دکتری به همراه مادرش که اهل فرانسه است، به فرانسه سفر کرد و پس از بازگشت به یونان به تدریس فلسفه در دانشگاه ارسطو پرداخت. وی در سال  1972  در دانشکده فلسفه دانشگاه آتن به تدریس فلسفه مشغول شد و در سال 1973 ریاست این دانشکده را عهده دار و در سال 1977  میلادی به ریاست دانشگاه آتن رسید. ایشان از سال 1984 میلادی به عضویت و سپس به ریاست آکادمی آتن انتخاب شد. وی همچنین عضو تعداد زیادی از انجمن های فلسفی بین المللی و ملی بود.

موچوپلوس تالیفات و پژوهش‌های متعددی در زمینه فلسفه مقایسه‌ای، تاریخ فلسفه، فلسفه محیط زیست، فلسفه هنر، تاریخ  معاصر فلسفه یونان و فلسفه جهان از خود برجای گذاشته است. ایشان 60 کتاب فلسفی در کارنامه دارد و تعداد زیادی مقاله پذیرفته شده در سطح بین المللی ارایه کرده که مورد استقبال اساتید و اندیشمندان جهان قرار گرفته است. وی در مجموع دارای بیش از 250 کتاب و مقاله در زمینه فلسفه است و در محفل نخبگانی به عنوان افلاطون یونان معاصر شناخته می‌شود.

پروفسور موچوپلوس ریاست انجمن ایران و یونان را تا پایان عمرش عهده دار بود. وی از سال 1367 خورشیدی که انجمن دوستی ایران و یونان راه اندازی شد، به واسطه رابطه خوبی که با "اندونیس تری چیس" شهردار آتن و رئیس آن انجمن داشت به عنوان معاون انجمن ایران و یونان انتخاب گردید و تا زمان درگذشت اندونیس تری چیس در این سمت باقی ماند.

 

موچوپلوس همچنین، در زمان فعالیت در انجمن ایران یونان نشست‌های متعددی در زمینه گفت‌وگوهای بینادینی برگزار کرد. وی، همچنین به همراه هیاتی از اساتید  یونانی که برای شرکت در گفتگوهای بین دینی  به ایران سفر کرده بود، دیداری با علامه جعفری (ره) داشت و شیفته منش و سطح علمی  ایشان گردید. پروفسور موچوپلوس یکسال بعد از دیدار با علامه جعفری (ره)، وی  را برای ایراد سخنرانی در دانشکده فلسفه دانشگاه آتن دعوت کرد و از ایشان به گرمی استقبال کرد و بارها بر این نکته که علامه یکی از اندیشمندان بی نظیر جهان معاصر است، تاکید می کرد. 

انتهای پیام/ص


٠٧:١١ - يکشنبه ٢٧ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧١٤٤١    /    تعداد نمایش : ٨٥٨خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افق گشایی برای آینده است
نشست «آسیب شناسی ترجمه فارسی به ارمنی» در ارمنستان
هفتمین شماره از پادکست جلوه‌های ایران منتشر شد
اکران آنلاین «طعم شیرین خیال» در روسیه
کتاب «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» را منتشر کرد
بررسی زمینه‌های همکاری ایران و چین در زمینه زبان و ادبیات فارسی
بدون «راه آبای» نمی‌توان مردم قزاقستان را شناخت
انتشار «فهرست نسخه‌های خطی ایرانی و اسلامی کتابخانه ملی اتریش»
توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و افغانستان
دومین چاپ مجله «ایران» به زبان ژاپنی منتشر شد
«اودری آزوله» دوباره رئیس یونسکو شد
آماده همکاری براي ترجمه و نشر کتب مرجع دینی در ترکیه هستیم
وبینار «تجربه جوامع و جریان‌های اسلامی در پیاده سازی تقریب و وحدت» برگزار می‌شود
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی است
ديپلماسي فرهنگی به مسئله واحد تبديل شود
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.