English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١١ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کنفرانس «توسعه ارتباطات فرهنگی بانوان در جهت تمدن نوین اسلامی» در پیشاور

به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در پیشاور با مشارکت دانشکده بانوان سیتی گلبهار پیشاور، کنفرانس «توسعه ارتباطات فرهنگی بانوان در جهت تمدن نوین اسلامی» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در پیشاور با مشارکت دانشکده بانوان سیتی گلبهار پیشاور، کنفرانس «توسعه ارتباطات فرهنگی بانوان در جهت تمدن نوین اسلامی» با حضور مهران اسکندریان، رییس خانه فرهنگ کشورمان در پیشاور، طاهره صغیردار، رییس دانشکده بانوان سیتی گلبهار پیشاور، رابعه بصری، نماینده مجلس ایالت به عنوان مهمان ویژه، محمد جمال، معاون دانشکده ادوارد پیشاور، فخرالاسلام، رییس بخش مطالعات پاکستان دانشگاه پیشاور، بسمینه سراج، رییس اسبق دانشگاه بانوان بی نظیربوتو، روبینه معین، رییس شاخه بانوان نهضت بین‌المللی منهاج القرآن و اساتید و دانشجویان در سالن اجتماعات دانشکده بانوان سیتی گلبهار پیشاور برگزار شد.

طاهره صغیردار، رییس دانشکده بانوان سیتی گلبهار پیشاور اظهار کرد: طرح نظریه جهانی تمدن نوین اسلامی توسط حضرت آیت الله خامنه‌ای(مدظله العالی)، از ضرورت‌های تمام جوامع اسلامی برای تشکیل یک تمدن واحد نوین اسلامی بوده و ایشان برای رسیدن به ارزش‌ها، داشته‌ها و اعتقاد به باورهای جهان اسلام در جهت تشکیل امت واحده و به تبع آن خدمت به بشریت، بابی نو را گشوده است.

وی با اشاره بر نقش بانوان در توسعه روابط فرهنگی در جهت تمدن نوین اسلامی گفت: به منظور رسیدن به تمدن نوین اسلامی و محقق کردن امت واحده جهان اسلام، حضور فعال زنان در زمینه‌های فرهنگی، علمی و انجام پژوهش‌ها، ارایه مقالات، برگزاری کنفرانس‌ها و سمینارها و همچنین بسیاری از فعالیت‌های دیگر می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد.

رییس دانشکده بانوان سیتی گلبهار پیشاور تأکید کرد: تشکیل انجمن فرهنگی بانوان با هدف افزایش و توسعه ارتباطات فرهنگی بانوان جهان اسلام به خصوص دو کشور ایران و پاکستان با محوریت جمهوری اسلامی ایران، برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی بسیار ضروری و لازم است.

رابعه بصری، نماینده حزب تحریک انصاف پاکستان در مجلس ایالت خیبرپختونخوا تصریح کرد: بانوان کشورهای اسلامی با حضور فعال خود در حوزه فرهنگی، قادر به ایجاد تحولات بزرگ و روابط فرهنگی در سطح بین‌الملل هستند.

نماینده مجلس ایالت خیبرپختونخوا با اشاره به توسعه ارتباطات در جهان امروز گفت: در این عرصه بزرگ جهانی، بانوان جوامع اسلامی بایستی با عزم جدی، تلاش مضاعف، حضور پررنگ و تأثیرگذاری در جهت همگرایی فرهنگی برای ایجاد تمدن نوین اسلامی، ایفای نقش کنند.

بصری افزود: با توجه به ظرفیت‌ها و فرصت‌های فراوان در حوزه‌های مختلف فرهنگی برای دستیابی به اهداف مشترک، گسترش تعامل و همکاری بانوان دو کشور همسایه و برادر پاکستان و ایران، به خصوص در زمینه تمدن نوین اسلامی بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

مهران اسکندریان، رییس خانه فرهنگ ایران در پیشاور در بخشی از مقاله ارایه شده خود با استناد به فرمایشات مقام معظم رهبری در معرفی اجمالی نظریه ایشان پیرامون تمدن نوین اسلامی اظهار داشت: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای این تمدن را به دو بخش اصلی سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم کرده که برای تحقق کامل هر کدام از این بخش‌ها برای تبیین مبنایی نقش زنان در تمدن نوین اسلامی، دو عنصر اساسی، پرورش انسان و تولید فکر را مطرح کرده است لذا امروز اگر قرار است فرهنگ اصیل اسلامی که خود یکی از مؤلفه‌های تمدن نوین اسلامی است از نسل فعلی به نسل‌های آینده منتقل شود، خانواده بستر آن بوده و زنان در رأس آن، به عنوان محوری‌ترین عنصر قرار دارند.

اسکندریان با اشاره به اهمیت توسعه ارتباطات فرهنگی در جهان معاصر گفت: ترویج اندیشه و حضور فعال زنان مسلمان در جامعه بین‌الملل می‌تواند نقش مؤثری در تبیین نظریه تمدن نوین اسلامی مطابق با آرمان‌های مقام معظم رهبری در جهت عزت مندی جوامع اسلامی داشته باشد.

وی با تأکید بر اهمیت مقوله فرهنگ به عنوان مستحکمترین پل توسعه ارتباطات بین‌المللی افزود: بانوان مسلمان با هم سویی و هم افزایی در ترویج و توسعه ارتباطات فرهنگی خود در جوامع مختلف می‌توانند به نتايج پايدار و منسجمی برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی گام بردارند.

محمد جمال، معاون دانشکده ادوارد پیشاور مطرح کرد: طرح موضوع جهان شمول تمدن نوین اسلامی از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران مربوط به یک یا چند کشور مسلمان نبوده بلکه این موضوع مهم و تاریخی می‌تواند الگویی مناسب برای تأثیر پذیری کشورهای غیرمسلمان باشد.

معاون دانشکده ادوارد پیشاور افزود: برگزاری کنفرانس‌ها و نشست‌های مختلف بین‌المللی با طرح موضوعات گوناگون فرهنگی به منظور انسجام و هم گرایی فکری و عملی بانوان در انجام فعالیت‌های هم شکل، با تکیه بر اشتراکات فراوان فرهنگی، دینی، تاریخی و ... کمک شایانی در جهت وحدت رویه و رسیدن به اهداف مشترک از جمله تمدن نوین اسلامی می‌کند.

بسمینه سراج، رییس اسبق دانشگاه بانوان بی نظیر بوتو خطاب به شرکت کنندگان اظهار کرد: اساتید و دانشجویان به عنوان قشر تحصیل کرده جامعه می‌توانند در بیان و ترویج نظریه تمدن نوین اسلامی از سوی رهبر انقلاب اسلامی ایران در محافل علمی و فضای مجازی تلاش کنند.

رییس اسبق دانشگاه بانوان بی نظیر بوتو گفت: بانوان کشورهای اسلامی موظف هستند با اشاعه فرهنگ و تمدن اسلامی همچون قرون گذشته که سرآمد جهانیان بوده با تکیه بر اصالت و هویت اسلامی خود، دوش به دوش مردان در جهت به ثمر رساندن تمدن نوین اسلامی تلاش کنند.

فخرالاسلام، رییس بخش مطالعات پاکستان دانشگاه پیشاور بیان کرد: اولین گام در جهت تمدن نوین اسلامی با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران برداشته شد. اکنون نیز مسیر تکامل این تمدن توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ولی امر مسلمین در حال سپری است.

رییس بخش مطالعات پاکستان دانشگاه پیشاور با تأکید بر اهمیت فرمایش مقام معظم رهبری، درج شده در بنر این کنفرانس مبنی بر «امروز هدف هرمسلمان باید ایجاد تمدن اسلامی نوین باشد» گفت: استفاده از واژه مسلمان، این وظیفه را همچون مردان بر دوش زنان کشورهای مسلمان نیز نهاده است. از این رو بانوان بایستی با تلاش و ممارست برای برقراری ارتباطات فرهنگی به شیوه و روش‌های مختلف در راستای تحقق این نظریه مهم و ارزشمند مربوط به جهان اسلام اقدام کنند.

روبینه معین، رییس شاخه بانوان نهضت بین‌المللی منهاج القرآن تأکید کرد: از آنجایی که قرآن کریم به عنوان نخستین و اصلی ترین منبع تمام مذاهب اسلامی بوده و نظریه ارایه شده تمدن نوین اسلامی توسط حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای به طور جامع و کامل مطابق با متن قرآن کریم است، بنابراین بدلیل جایگاه مهم موضوع تمدن نوین اسلامی پرداختن به آن بسیار واجب و ضروری هستند.

رییس شاخه بانوان نهضت بین‌المللی منهاج القرآن گفت: بانوان بایستی با در نظر داشتن اهمیت موضوع در انجام تکالیف خود برای پیاده سازی تمدن نوین اسلامی تلاش کرده و این امر از بستر خانواده و زنان به عنوان محور عنصر خانواده می‌تواند این تعلیمات را از نسل امروزی به نسل آینده منتقل کنند.

وی افزود: در تمامی تمدن‌های جهانی این افتخار مختص تمدن اسلامی است که دارای ظرفیت‌های فراوانی برای پیشرفت و نوآوری است.

انتهای پیام/ص


٠٩:٠٨ - چهارشنبه ٩ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٠٩٤٩    /    تعداد نمایش : ٥٠١خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افق گشایی برای آینده است
نشست «آسیب شناسی ترجمه فارسی به ارمنی» در ارمنستان
هفتمین شماره از پادکست جلوه‌های ایران منتشر شد
اکران آنلاین «طعم شیرین خیال» در روسیه
کتاب «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» را منتشر کرد
بررسی زمینه‌های همکاری ایران و چین در زمینه زبان و ادبیات فارسی
بدون «راه آبای» نمی‌توان مردم قزاقستان را شناخت
انتشار «فهرست نسخه‌های خطی ایرانی و اسلامی کتابخانه ملی اتریش»
توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و افغانستان
دومین چاپ مجله «ایران» به زبان ژاپنی منتشر شد
«اودری آزوله» دوباره رئیس یونسکو شد
آماده همکاری براي ترجمه و نشر کتب مرجع دینی در ترکیه هستیم
وبینار «تجربه جوامع و جریان‌های اسلامی در پیاده سازی تقریب و وحدت» برگزار می‌شود
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی است
ديپلماسي فرهنگی به مسئله واحد تبديل شود
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.