English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٧ دی ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

با همكاري رایزنی فرهنگی كشورمان؛

فرهنگستان هنر ایران و آکادمی هنرهای زیبای ارمنستان تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند

فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و آکادمی دولتی هنرهای زیبای ارمنستان با هدف توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری و هم‌افزایی در پیشبرد اهداف مشترک، تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این تفاهمنامه طی مراسمی با حضور معاون وزیر علوم، آموزش، فرهنگ و ورزش جمهوری ارمنستان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، رایزن فرهنگی کشورمان و شماری از شخصیت‌های فرهنگی و هنری در محل آکادمی دولتی هنرهای زیبای ارمنستان، به امضاء رسید.

آرام ایسابگیان، رییس آکادمی دولتی هنرهای زیبای ارمنستان در سخنانی، امضای این تفاهمنامه را رویدادی تاریخی برای آکادمی تحت مدیریت خود خواند که با هفتاد و پنجمین سال تأسیس این فرهنگستان همزمان شده است.

وی در ادامه، افزود: روابط تاریخی کشورهای ما عمیق و دوستانه است. ما با بسیاری از کشورهای اروپایی تفاهمنامه همکاری‌های مشترک در حوزه‌های مختلف داریم ولی امروز برای ما اتفاق جدیدی در حال رقم خوردن است و با امضاء تفاهمنامه همکاری با همسایه بزرگ، قدرتمند و دوست دیرین خود که در منطقه موقعیت و جایگاه ویژه‌ای دارد، همکاری‌های ما در زمینه‌های مختلف هنری وارد مرحله جدیدی خواهد شد.

رییس آکادمی دولتی هنرهای زیبای ارمنستان، ایران را سرزمینی با فرهنگی غنی، تاریخی کهن و آثار هنری کم نظیر دانست که هر اهل هنر و فرهنگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و ابراز امیدواری کرد که با عملیاتی شدن مفاد تفاهمنامه‌ای که بین فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و آکادمی هنر ارمنستان تنظیم شده است، زمینه آشنایی بیشتر هنرمندان دو کشور با یکدیگر فراهم شود.

وی با اشاره به دو سفر خود به ایران، میراث غنی هنری و فرهنگی ایرانیان را ستود و حفظ و نگهداری آثار تاریخی و کلیساهای ارمنی در ایران را نمونه‌ای برای جهانیان دانست.

عباس ظهوری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با تشکر از رایزنی فرهنگی کشورمان در ایروان و آکادمی هنر ارمنستان که زمینه تنظیم و انعقاد این تفاهمنامه را فراهم آوردند، تاریخ روابط دو ملت ایران و ارمنستان را دارای قدمتی سه هزار ساله دانست که ریشه در اشتراکات عمیق فرهنگی بین دو ملت دارد.

وی ادامه داد: در دوران اتحاد جماهیر شوروی، در روابط فرهنگی دو ملت رخنه‌هائی پدید آمد که باید با تلاش فراوان طرفین پر شود. چنین جلسات و رویدادهایی به تحکیم بیشتر روابط کمک می‌کند.

سفیر کشورمان در ارمنستان با اشاره به پیشرفت‌ها و دستاوردهای چشمگیر ایران در زمینه‌های علمی، اقتصادی و فرهنگی، نقش جامعه فرهیخته ارمنی در توسعه علم و فرهنگ در ایران را برجسته خواند و ملت ایران را قدردان ارزش‌های هنری و فرهنگی خلق شده توسط هموطنان ارمنی خود دانست.

ظهوری افزود: حوادث رخ داده در منطقه نشان داد که ارمنستان و ایران باید روابط و همکاری‌های خود را در زمینه‌های مختلف توسعه دهند و فرهنگ در این زمینه نقش و جایگاهی قابل توجه دارد و ما با همکاری یکدیگر باید در راستای حفظ میراث ارزشمند فرهنگی خود بکوشیم و اجازه ندهیم ارزش‌ها و آثار تاریخی و فرهنگی‌مان تحریف شود.

لزوم گسترش برنامه‌های مشترک دانشگاهی بین ارمنستان و ایران

کارن ترچونیان، معاون وزیر آموزش، علوم، فرهنگ و ورزش جمهوری ارمنستان با تمجید از فعالیت‌های گسترده‌ای که در زمینه‌های فرهنگی و هنری بین ایران و ارمنستان در حال برنامه ریزی و اجرا هست، ابراز امیدواری کرد که این همکاری‌ها در حوزه‌های علمی و دانشگاهی و از طریق تبادل استاد و دانشجو و با اجرای برنامه‌های مشترک دانشگاهی نیز بیش از پیش گسترش یابد.

استقبال کم نظیر از مسابقه «ایران از نگاه هنرمندان ارمنی»

سیدحسین طباطبایی، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان نیز در سخنان خود، وجود اسناد بالادستی بین نهادهای علمی و فرهنگی دو کشور را از مبانی اصلی گسترش همکاری‌های طرفین دانست و از این رو مراسم امروز و اتفاقی که در حال روی دادن است را واجد اهمیتی بسیار در روابط فرهنگی دو کشور خواند.

وی با اشاره به همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و اتحادیه نقاشان این کشور در برگزاری مسابقه سراسری «ایران از نگاه هنرمندان ارمنی» که با استقبال گسترده اهالی هنر ارمنی مواجه شده و در حال گذراندن مراحل داوری آثار دریافتی است، ابراز امیدواری کرد با نهادینه شدن همکاری‌های فرهنگی و هنری بین دو کشور که از طریق تنظیم و امضای اسناد بالادستی فراهم خواهد شد، شاهد گسترش مبادلات فرهنگی و هنری بین ایران و ارمنستان باشیم.

سورن صافاریان، رییس اتحادیه نقاشان ارمنستان در خصوص برنامه مشترک اتحادیه نقاشان با رایزنی فرهنگی که در قالب مسابقه سراسری «ایران از نگاه هنرمندان ارمنی» جانی تازه به جامعه نقاشان ارمنی در توجه به فرهنگ و هنر ایران بخشیده است، گفت: ما با برنامه‌ای جذاب که با استقبال بسیار خوب هنرمندان ارمنی مواجه شده است، فرصت‌ها و زمینه‌های عملی موجود در حوزه هنر بین دو کشور را نشان داده‌ایم و امیدواریم به زودی شاهد امضای تفاهمنامه با نهاد همتای ایرانی خود باشیم.

در ادامه این مراسم، تفاهمنامه همکاری بین فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و آکادمی دولتی هنرهای زیبای ارمنستان به امضای آرام ایسابگیان رسید.

گفتنی است؛ بر اساس هماهنگی صورت گرفته با فرهنگستان هنر کشورمان این تفاهمنامه پس از امضای رییس آکادمی دولتی هنرهای زیبای ارمنستان و پاراف، رایزن فرهنگی کشورمان، از طریق مجاری رسمی به ایران ارسال خواهد شد تا در مراسمی با حضور سفیر جمهوری ارمنستان در کشورمان به امضای رییس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران برسد.

انتهای پیام/ص


٠٨:٤١ - شنبه ١٢ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٠٩٣٢    /    تعداد نمایش : ٦٥٢خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از قهرمانان بزرگ تاریخ است
شهید سلیمانی نمونه کامل انسان تربیت شده در مکتب اسلام است
ترجمه انگلیسی کتاب «حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع)» منتشر شد
عرضه 250 عنوان کتاب در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه
تعامل و تقویت اتحاد بین ادیانی بهترین راهکار مقابله با دشمنان بشریت است
اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا در دومین سالگرد شهادت سردار دلها
اعطای فرصت مطالعاتی و دوره‌های دانش افزایی در ایران
برگزاری مراسم دومین سالگرد سردار در لبنان/ اهتراز پرچم مقاومت + عکس
برپایی نمایشگاه «آخرین انقلاب» در جزیره کرت» در موزه آتن
انتشار مقاله «قاتلان سردار سلیمانی کجا هستند؟» در اوگاندا
ششمين نشست تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم برگزار شد
دومین شماره پادکست «تاکسی ایتالیا» منتشر شد
مستند «سفر به سرزمین خویشاوند» از رسانه ملی ایران پخش شد
هجدهمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن پایان یافت
برگزاری کارگاه آموزشی «اصلاح مکالمات پایه‌ای» در لاهور
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.