English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٦ بهمن ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

با معرفی خادم برگزیده رضوی؛

فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا به مناسبت دهه کرامت

رایزنی فرهنگی جهموری اسلامی ایران در اسپانیا در دهه کرامت برنامه‌ها و سحنرانی‌هایی را به این مناسبت فرخنده برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ایران در اسپانیا خادم برگزیده رضوی در کشور اسپانیا را معرفی کرد.

رایزنی فرهنگی كشورمان در اسپانیا که پیش از این با همکاری آستان قدس رضوی هماهنگی های لازم جهت معرفی خادمان رضوی اسپانیایی را به عمل آورده بود، به مناسبت دهه کرامت گفتگویی تصویری را با یوسف فرناندز فعال اسپانیایی و مترجم کتاب «امام رضا(ع) و بارگاهش» تدارک دید. این گفتگو در برنامه های ویژه این دهه از شبکه چهار سیما پخش شده است.

در این ویدئوی 10 دقیقه ای آقای یوسف فرناندز به معرفی خود و فعالیت های فرهنگی و مذهبی خود می پردازد. ایشان در بخشی از صحبت های خود به زیارت حرم مطهر اشاره می کند و می گوید « اولین زیارتم از حرم یک امام شیعه، حرم امام رضا(ع) بود، البته بعداً نجف و کربلا جهت زیارت حرم امام علی(ع) و امام حسین (ع) نیز رفتم، اما اینها مال بعدتر بود و اولین تجربه زیارتم به حرم امام رضا در ایران مربوط است. از آن پس به شخصیت امام رضا (ع) علاقه پیدا کردم و این منجر به ترجمه یک کتاب درباره امام رضا شده است. کتابی است که در ایران هم منتشر شده است». کتاب مورد نظر آقای فرناندز که آن را ترجمه کرده است نوشته محمد علی امامدوست است. این کتاب علاوه بر مرور زندگی حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، به تشریح و توضیح مکانی حرم امام و ویژگی های آن نیز پردخته است».

یوسف فرناندز همچنین در این صحبت درباره نسبت جامعه اسپانیایی و معارف رضوی نیز نکات مهمی را ارائه کرده است. از جمله او در توضیح تاثیرات فعالیت های شیعی در میان افراد اسپانیولی زبان می گوید: « در اسپانیا همیشه این مشکل بوده که اغلب جمعیت مسلمانان مراکشی الاصل هستند و مذهب مالکی دارند. بنابراین مذهب شیعه کمتر شناخته شده بوده است ولی اکنون به واسطه یک سری فعالیتهایی که در مراکز شیعی انجام می شود، از جمله کارهای بنده، امروز آثار زیادی به اسپانیولی ترجمه شده است. الان وقتی که مسافرت می کنم نتیجه این فعالیت ها را می بینم. مثلا وقتی به کلمبیا سفر کردم آنجا مراکز مسلمان شیعه دیدم که در آنجا کتابهایی درباره ائمه اطهار و همچنین امام رضا(ع) در اختیار مردم گذاشته اند و همچنین آنجا اسلام شیعه بعنوان موضوعی مهم مورد توجه قرار گرفته است». پایان بندی سخنان او نیز بر ادامه این فعالیت ها برای افزایش تاثیرگذاری بر جوامع اسپانیولی زبان تاکید دارد: « تشیع، بعنوان مذهبی که از مبارزه مظلومین حمایت می کند مورد توجه است. فکر می کنم که پیام تشیع تاثیرگذار است. مخصوصاً در آمریکای جنوبی زیرا آنجا بی عدالتیهایی فراوانی است و افراد زیادی با پیام ائمه و امام رضا به طور خاص مبنی بر دفاع از عدالت و مبارزه علیه ظلم هم عقیده اند. سی سال زندگیم را یعنی از وقتی مسلمان شدم به گسترش این اندیشه اختصاص دادم و همچنان دارم کار می کنم، بویژه کار ترجمه، در اینترنت هم فعالیت می کنم تا این آثار را گسترش بدهم».

سخنرانی اختصاصی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در اسپانیا برای ستاد دهه کرامت

احمدی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در اسپانیا در این سخنرانی ضمن تبریک دهه کرامت و میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) به نکاتی درباره سیره عملی و اخلاقی آن حضرت اشاره نمود. وی بیان داشت که هر چه الگوی انتخاب شده از سوی انسان برای زندگی متعالی تر باشد سبک زندگی انسان نیز رشد یافته و متعالی خواهد بود. احمدی با اشاره به نظریات روانشناسی مبنی بر وجود سه ساحت محتلف کودک، والد و بالغ در انسان، گفت که الگو قرار دادن زندگی و سیره بزرگانی چون ائمه اطهار باعث می شود شخصیت بالغ انسانی که مظهر عقلانیت است رشد پیدا کند. احمدی با این مقدمه به سراغ برخی ویژگی های اخلاقی فردی و اجتماعی امام رضا(ع) رفت و به نقل روایاتی در این حوزه پرداخت. از جمله درباره خلق و خوی شخصی و ادب فردی، سخاوت و گشاده دستی ایشان، صبر و مقاومت آن حضرت و همچنین شیوه مواجهه ایشان با مخالفین خود در این صحبت ویدئویی نکاتی از سوی رایزن فرهنگی ایرن در اسپانیا نقل شد.

سخنرانی رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا در جمع اعضای سفارت در روز میلاد امام رضا(ع)

در این سخنرانی که با حضور اعضای سفارت ج.ا.ایران و نیز برخی ایرانیان مقیم این کشور ایراد گردید ،احمدی ابتدا ولادت با سعادت امام رضا(ع) را به حضار تبریک گفت و موضوع صحبت خود را تشریح «زیست مومنانه» از منظر آن حضرت قرار داد. احمدی در مقدمه بحث خود به تعریف سه کلیدواژه در این مبحث پرداخت و گفت ابتدا باید سه واژه تعریف شود: معنای «زندگی»، «زیست خردمندانه» و :زندگی مومنانه». وی در توضیح این مفاهیم گفت: زندگی شامل بازه زمانی تولد تا مرگ می شود اما زیست خردمندانه شامل رفتار اخلاقی، عقلانی، عرفانی، معنوی و فضایل انسانی می گردد. زیست مومنانه تمام ویژگی های زیست خردمندانه را دارد به علاوه مساله ایمان. ایمان به خداوند، به قیامت و به عالم غیب. به عبارت دیگر رکن اصلی زیست مومنانه ای ایمان است. پس هر  خردمندانه هم هست ولی هر زندگی خردمندانه ای لزوما مومنانه نخواهد بود.

احمدی در تبیین بحث بیان داشت شاید سوال شود وقتی زیست خردمندانه دارای تمام این صفات است چرا مومنانه گفته نمی شود. دلیل آن واضح است. شاید انسان رفتار عقلانی و اخلاقی داشته باشد اما اعتقاد و ایمان به خدا و عالم غیب ندارد یا شاید انسان عارف باشد ولی چون اتمام مراحل عرفان را انجام نداده است مومن نباشد چرا که در حوزه عرفان باید طریقت، شریعت و حقیقت لحاظ شود. یعنی فرد عارف خودسازی کند. بعضا فرد باطن دین را دارد ولی به ظاهر آن عمل نمی کند. شریعت یعنی احکامی که خداوند برای انسان تکلیف کرده است مانند نماز و روزه و امثالهم. از طرفی شخص شاید اهل معنی باشد یعنی به عدالت اعتقاد دارد، کمک به همنوع خود را لازم بداند، ولی ایمان نداشته باشد. لذا زمانی زیست خردمندانه به زیست مومنانه بدل می شود که ایمان در کنار این صفات قرار بگیرد.

احمدی سپس به نگاه امام رضا(ع) نسبت به ایمان پرداخت و بیان داشت امام رضا (ع) می فرمایند ایمان چهار رکن دارد. اول «التَّوَکُّلُ عَلَى اللَّهِ» توکل به خدا. باید بدانیم که گاهی در فهم مفهوم توکل اشتباه پیش می اید. توکل از باب تفعل است و معنایش به عهده گرفتن، به عهد سپردن است. توکل غیر از توکیل است. معنایش این است که من به وظایفم عمل می کنم و سرنوشتم را به خدا می سپارم. دومین رکن ایمان در کلام رضوی «الرِّضَا بِقَضَاءِ اللَّهِ» است یعنی اعتماد به خدا و داشتن حسن ظن به ذات الهی. یعنی به آنچه او برای ما ترسیم و تعیین کرده راضی باشیم. سومین رکن « و التَّسْلِیمُ لأَمْرِ اللَّهِ» یعنی تسلیم امر خدا بودن و در نهایت چهارمین رکن ایمان در کلام ایشان « وَ التَّفْوِیضُ إِلَى اللَّهِ» است یعنی واگذار کردن همه امور به حضرت حق. با این تعریف از ایمان است که انسان از هر گناهی دور می شود و بدین ترتیب شرط لازم برای داشتن زیست مومنانه محقق می گردد.

انتهای پیام/م


٠٨:٤٩ - پنج شنبه ٣ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٠٦٢٤    /    تعداد نمایش : ١٠٧٨خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
«زخم و زیتون» در نمایشگاه مجازی کتاب تهران
ترویج فرهنگ فاطمی تنها راه برون‌رفت جامعه از مشكلات است
هیأت کانون جهاد تبیین است/ نقش خود را در مقابل جنگ رسانه‌ای علیه ملت بیابید
«نقش زنان در جامعه و تحکیم بنیان خانواده از منظر دین» بررسی شد
«هفته فیلم ایران» در استانبول برگزار می‌شود
تأکید بر تعمیق روابط میان ایران و افغانستان
انتشار مقاله «پُر برکت ترین مادر» در اوگاندا
هم‌اندیشی و گفت‌وگو عامل ایجاد صلح در جهان است/ هشتمین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و اتریش برگزار می‌شود
همایش «کرامت زن» به میزبانی خانه فرهنگ ایران در لاهور + تصوير
عرضه ۲۱۲ عنوان کتاب از انتشارات الهدی در نمایشگاه مجازی کتاب
ایرانیان مقیم اوگاندا میلاد حضرت زهرا(س) را گرامی داشتند
برگزاري آيين تكريم و معارفه معاونان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
مراسم جشن میلاد حضرت فاطمه زهرا«س» در گرجستان
تحقق پیشبرد اهداف فرهنگی با تأسی از بیانیه گام دوم انقلاب امکان پذیر است
برگزاری وبینار «بازخوانی نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپا و آمریکا» در استکهلم
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.