English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٤ آبان ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا در «آیین ملی سوگ آفتاب»

«آیین ملی در سوگ آفتاب» به مناسبت رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی رحمت الله علیه به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این مراسم محمد مهدی احمدی، رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا به بیان سخنانی درباره ویژگی ها و شاخص های تفکر امام پرداخت و نیز شاعران آیینی کشور به شعرخوانی پرداختند.

رایزن فرهنگی کشورمان در ابتدای سخنان خود سالگرد رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی را تسلیت گفت و سپس به بیان تعدادی از شاخص های تفکر و خط امام خمینی پرداخت.

احمدی گفت از نظر مقام معظم رهبری یکی از اساسی ترین اقدامات برای حفظ هویت اصلی انقلاب اسلامی و هدایت صحیح کشتی نظام در طوفان حوادث، شناخت و پایبندی به روش و منش رهبری حضرت امام خمینی می باشد لذا اگر ایشان می فرمایند «این انقلاب بی نام امام خمینی در هیچ کجای جهان شناخته شده نیست» بر همین اساس است. وی سپس در این راستا برخی از شاخصه های خط و تفکر امام خمینی که الهام گرفته از از تفکر اسلام است را بر شمرد.

احمدی به عنوان نخستین شاخصه تفکر امام به مفهوم «تدین» اشاره کرد و گفت :امام در تمام عمر با برکت خود در صدد شناخت دین و عمل به آن بود و محور مبارزات خود علیه رژیم طاغوت را نیز بر اساس اندیشه های الهی و قوانین اسلامی انجام داد. بر همین اساس ماهیت انقلاب اسلامی ماهیتی دینی و فرهنگی است و می توانیم این موضوع را در شعارهای مردم در شکل گیری انقلاب اسلامی مشاهده کنیم که به تمامی بر اساس اسلام و قرآن بود. احمدی خاطرنشان کرد امام در یکی از بیانات خود می فرماید «هوشیار باشید که پیروزی ما هرچند عظیم و حیرت انگیز است شما را از یاد خدا که نصر و فتح در دست اوست غافل نکند و غرور فتح شما را به خود جلب نکند که این آفتی بزرگ و خطرناک است».

شاخصه دوم در تفکر امام خمینی از نگاه احمدی مساله «ظلم ستیزی» است. احمدی تاکید کرد که امام فرهنگ ظلم ستیزی را در جهان احیا نمود و معتقد بود اگر بخواهیم حکومتی بر اساس عدالت شکل دهیم باید با ستم و ظلم مبارزه کنیم. نه باید ظلم کرد و نه باید زیر بار ظلم رفت. همین روحیه ظلم ستیزی امام مورد استقبال ملت های آزادیخواه قرار گرفت و روحیه عدالت خواهی در ملت ها ایجاد شد.

رایزن فرهنگی کشورمان در اسپانیا سپس به فضای نخبگانی و فرهنگی کشور اسپانیا اشاره کرد و گفت :در همین کشوری که من در آن نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی را دارم شاهدم که افکار عمومی و روشنفکران جامعه اسپانیا چقدر تحت تاثیر اندیشه های امام خمینی قرار گرفتند به طوریکه کتاب هایی درباره تفکر امام نوشته اند. به عنوان نمونه می توانم به کتاب «ایران امام خمینی» نوشته دکتر گوستاوو مورالس اشاره کنم. یا کتاب «دولت اسلامی» امام خمینی که از سوی دانشمند دیگر اسپانیایی رائول گونزالس بورنس به اسپانیایی ترجمه شده است. ایشان کتاب نفسیر سوره حمد امام را نیز به اسپانیایی برگردانده و منتشر کرده است. نمونه دیگر کتاب «جنگ صهیونیستی علیه امام خمینی» نوشته مانوئل گالیانا است. همچنین کتاب «پیامبر جنگ» به قلم گومز پارا. این ها بیانگر تاثیر تفکرات امام در عرصه بین المللی است.

احمدی شاخص سوم تفکر امام را «نفی تحجر و التقاط» دانست و گفت تحجر قاب تنگی از اسلام معرفی می کند که در آن این دیدگاه تنگ نظرانه جایی برای رشد حیات اجتماعی مسلمانان باقی نمی گذارد و لذا جاذبه ای ندارد. از سوی دیگر نگاه التقاطی آنچنان سهل گیرانه به شریعت می نگرد که عملا خط قرمزی برای حلال و حرام دین نمی شناسد. امام هر دوی این نگاه ها را نفی می کرد و در مقابل چنین افراط و تفریط هایی مفهوم « اسلام ناب» را معرفی نمود. رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا به «اصالت حضور مردم » به عنوان شاخصه چهارم در تفکر امام خمینی اشاره نمود و گفت اصالت دادن به حضور مردم در صحنه امری محوری در تفکر امام خمینی است. امام معتقد است از عناصر تشکیل دهنده انقلاب حضور مردم در صحنه بوده است و بقای انقلاب را هم در همین حضور مردم می دانستند. این تاکید امام را می توانیم در آموزه های اصیل تشیع به ویژه در سیره امیر المومنین نیز ببینیم. امام علی (ع) در نهج البلاغه می فرمایند «مردم ستون دین هستند». با همین منطق است که مقام معظم رهبری در انتخابات به حضور حداکثری مردم تاکید دارند.

شاخص پنجم در تفکر امام از دیدگاه احمدی اعتقاد به ولایت فقیه است. احمدی در این زمینه به جمله مشهور امام خمینی در این زمینه اشاره کرد و گفت امام می فرماید اگر می خواهید آسیب نبینید باید پشتیبان ولایت فقیه باشید. حضور فقیه در جامعه به تصمیمات اجزای آن جامعه مشروعیت می بخشد لذا همانگونه که در شکل گیری انقلاب اسلامی ولایت فقیه و رهبریت نقش اساسی داشت، امروز هم تبعیت از رهبریت رمز بقای انقلاب عظیم ماست. احمدی سپس به ششمین شاخصه در تفکر امام خمینی اشاره کرد و گفت شاخص ششم مبارزه با رژیم اشغالگر قدس است. امام خمینی به ماهیت رژیم صهیونیستی آگاه بود و حضور اسرائیل را مخرب می دانست. بر همین اساس می کوشید ملت ها را نسبت به حرکات ضد انسانی اسرائیل آگاه کند و موضوع فلسطین را نیز به عنوان یک مساله استراتژیک برای نظام جمهوری اسلامی تعریف کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در اسپانیا، در پایان سخنان خود ضمن تسلیت مجدد به مناسبت فرا رسیدن سالگرد رحلت حضرت امام و نیز گرامیداشت یاد شهدای پانزدهم خرداد، از دست اندرکاران این برنامه فرهنگی در استان مرکزی قدردانی کرد. گفتنی است برنامه «در سوگ آفتاب» در بیت امام خمینی در شهر خمین برگزار شد و مجریان برنامه از خانه پدری حضرت امام در این شهر مراسم را اجرا کردند. 

انتهای پیام/م

 


٢٢:٥٦ - جمعه ١٤ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٦٩٩٢٤    /    تعداد نمایش : ٣٦٦خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ایرانیان مقیم اوگاندا عید هفده ربیع الاول را گرامی داشتند
خوهان همکاری ایران در ترویج هنر خوشنویسی در هند هستیم
اعطای گواهینامه به فارسی‌آموزان ژوهانسبورگ آفريقاي جنوبی
میراث مارکسیسم در تونس/ نقش چپ‌ها در مبارزه با استعمار فرانسه
فصلنامه علمی، پژوهشی «دانش» در پاکستان منتشر شد
وبینار «وحدت اسلامی؛ کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام» در هند برگزار شد
شیعه و سنی جشن‌های میلاد پیامبر(ص) را برگزار کردند
ایران شناس برگزیده جهان ازاسپانیا معرفی شد
شب فرهنگی پاکستان با طعم غذا، موسیقی و ادبیات
مراسم میلاد حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق(ع) در ارمنستان
علمای مذاهب اسلامی بر همبستگی امت اسلامی تاکید کردند
همایش ایران شناسی در دانشگاه پکن برگزار شد
کنفرانس بین المللی « فرش و هنرمند ، امروز و فردا»برگزارشد
برگزاری کارگاه دانش افزایی اساتیدزبان فارسی دربغداد
بیست و دومین دور از مسابقات سراسری قرآن کریم افتتاح شد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.