English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ١٣ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

تجلیل از برگزیدگان مسابقه شعرخوانی کلاسیک فارسی در ارمنستان

برگزیدگان اولین مسابقه شعرخوانی کلاسیک فارسی از سوی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان تجلیل شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تالار فردوسی دانشکده شرقشناسی دانشگاه دولتی ایروان مصادف با روز بزرگداشت خیام نیشابوری، روزی به یادماندنی را تجربه کرد و اساتید و دانشجویان کرسی ایرانشناسی و جمعی دیگر از دوستداران فرهنگ، هنر و ادبیات ایران، ساعاتی را در بزم شعر و موسیقی ایرانی گذراندند.

در آغاز این مراسم که «خداوندگاران شعر و سخن، بزرگداشت فردوسی و خیام» نام گرفته بود، سیدحسین طباطبائی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با اشاره به برنامه «یک ماه با ادبیات کلاسیک ایران» که از اول اردیبهشت همزمان با روز بزرگداشت سعدی آغاز و با برگزاری نشست‌ها و برنامه‌های مختلف در حوزه ادبیات کلاسیک ایران تا پایان این ماه ادامه دارد، اظهار امیدواری کرد این برنامه با مشارکت و همراهی مراکز علمی، فرهنگی و ادبی ارمنستان به صورت سنتی سالانه ادامه یابد.

وی به اختصار نکاتی را در اهمیت فردوسی و خیام، به منزله دو قله دست نیافتنی ادبیات ایران و چه بسا جهان، برشمرد.

رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان، فردوسی را به سبب نقش بی بدیلش در برقراری پیوند فرهنگی بین ایران پیش از اسلام و ایران پس از اسلام و نیز حفظ و حراست از زبان فارسی واجد جایگاهی منحصر به فرد در تاریخ ایران دانست که ایرانیان علاوه بر زبان فارسی، حفظ و ماندگاری بسیاری از سنت های دیرین ملی خود را وامدار اویند.

وی خیام را بی تردید جهانی ترین شاعر ایرانی و یکی از مشهورترین و شناخته شده ترین شاعران ادبیات جهان دانست که دامنه محبوبیت اش مرزها را در نوردیده و گواه روشن آن ترجمه رباعیات وی به بسیاری از زبان های دنیاست.

طاطبائی در ادامه به تشریح وجوه سه گانه علمی، ادبی و اندیشگی خیام پرداخت. شخصیت بی نظیر علمی اش از او دانشمندی بزرگ در تاریخ ایران و اسلام و حتی جهان ساخته است به نحوی که ابداعات وی در ریاضیات و به ویژه نجوم که منجر به تدوین دقیق ترین تقویم خورشیدی شد، نشان از نبوغ بی مانند وی دارد.

وارطان وسکانیان، رییس کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان سخنران بعدی این مراسم بود. وی تشخّص هویت ایرانی و استقلال آن که حتی در تقویم هجری شمسی نیز متجلی شده است را از ویژگی‌های تمدن ایرانی دانست که قوام و دوام آن بر تلاش و نبوغ بزرگانی چون خیام و فردوسی متکی است.

رییس کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان با اشاره به ترجمه‌های صورت گرفته و از شاهکارهای فردوسی و خیام، این دو قله رفیع ادبیات فارسی را چهره‌هایی محبوب و شناخته شده برای ارمنیان دانست که حتی در آثار ملی و فولکلور آنها نیز نشانه‌هایی اشکار از آنها به چشم می‌خورد.

آرکمنیک نیکوغوسیان، ادیب و شاهنامه پژوه و برنده جایزه معتبر ادبی موسس خورناتسی در سال 2017 سخنران بعدی این برنامه بود که به تفصیل به بیان ارزش‌های ادبی شاهنامه به منزله یکی از شکوهمندترین آثار حماسی در تاریخ ادبیات جهان پرداخت.

وی با ارج نهادن به فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در ارمنستان که طی سال‌های فعالیت خود در ترجمه آثار ارزشمند ادبی کوشیده است، استمرار این روند را در گسترش شناخت جامعه علمی و ادبی ارمنستان از فرهنگ، تاریخ و ادبیات ایران مؤثر دانست.

لئون بلبولیان، مترجم رباعیات خیام به زبان ارمنی سخنران بعدی این مراسم بود که به اختصار پیرامون ترجمه‌های انجام شده از رباعیات خیام به ارمنی و چرائی ترجمه‌ای جدید از آن که توسط خود وی صورت پذیرفته است سخن گفت و نمونه‌هایی از ترجمه خود را قرائت کرد.

گئورگ گئورگیان، استاد ادبیات فارسی در کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان در سخنانی، فردوسی و خیام را نمایندگان شایسته فرهنگ اصیل ایرانی و از برجسته ترین شاعران سبک خراسانی دانست که به عنوان مهم ترین و جریان سازترین سبک ادبی در ادبیات فارسی شناخته می شود.

پس از پایان بخش علمی برنامه «خداوندگاران شعر و سخن»، بخش هنری این برنامه با دکلمه فرازهائی از شاهنامه فردوسی توسط خانم آیدا آساطوریان صداپیشه و مجری معروف ارمنی آغاز شد.

در ادامه، گروه موسیقی ارمنی حِکیمیان به اجرای قطعاتی ایرانی با سازهای قانون و دودوک پرداختند که مورد توجه ویژه حضار قرار گرفت.

معرفی برگزیدگان مسابقه شعرخوانی کلاسیک فارسی بخش پایانی عصر دل انگیز شعر و موسیقی ایرانی در قلب شهر ایروان بود. بخشی که البته جمع زیادی از دانشجویان حاضر در تالار فردوسی دانشکده شرقشناسی دانشگاه دولتی ایروان برای آن لحظه شماری می‌کردند.

در ابتدای این بخش از برنامه، رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان استقبال دانشجویان از این مسابقه را با توجه به ایام امتحانات خوب و شایان تقدیر دانست و با توجه به کیفیت خوب آثار ارسالی، که قضاوت در خصوص انتخاب آثار برگزیده را دشوار ساخته بود، لحن خوانش اشعار و درستی خوانش آنها را به عنوان دو معیار اصلی داوری آثار شرکت کننده در مسابقه معرفی کرد.

نفرات برتر مسابقه شعرخوانی کلاسیک فارسی لوح تقدیر رایزنی فرهنگی و جایزه خود، اشتراک رایگان یکساله اپلیکیشن کتاب الکترونیکی طاقچه که توسط بنیاد سعدی تامین شده بود را از رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان دریافت کردند.

همچنین، گواهینامه شرکت در اولین مسابقه شعرخوانی کلاسیک فارسی نیز به تمام شرکت کنندگان در این رقابت اعطاء شد. در این رقابت سه نفر مقام اول، دو نفر مقام دوم و دو نفر مقام سوم را کسب کردند.

دانشگاه دولتی ایروان با کسب دو مقام اول، دو مقام دوم و یک مقام سوم بهترین نتیجه را در بین دانشگاه های ارمنستان کسب کرد و دانشگاه بریوسف با یک مقام اولی و دانشگاه روسی ارمنی با یک مقام سومی در رده های بعدی قرار گرفتند.

در این مسابقه دو دانش آموز از مدارس شماره 6 و 176 ایروان نیز شرکت کرده بودند که ضمن تقدیر از آنان، به هردو آنها گواهی شرکت در این رقابت و هدیه ای از سوی رایزنی فرهنگی اعطاء شد.

استقبال از این برنامه و حضور انبوه دانشجویان و دیگر علاقمندان به ویژه با توجه به قرار داشتن در  فصل امتحانات شایان توجه بود.

گفتنی است؛ رایزنی فرهنگی کشورمان تهیه مستندی ویدئویی از این برنامه را در دست انجام دارد که به محض آماده شدن در کانال یوتیوب رایزنی بارگزاری خواهد شد.

انتهای پیام/ص

 

 


١٠:٥٩ - چهارشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٧٦٩٤٣١    /    تعداد نمایش : ١٣٣٩خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ششمین شماره نشریه الکترونیکی"المشهد الثقافی" منتشر شد
سمینار " بررسی ادبیات کودک و نوجوان در کتاب های زبان فارسی"
دیدار وابسته فرهنگی ایران در استانبول با مدیر بین الملل دانشگاه بیرونی ترکیه
کتاب «ادبیات ایران ؛ از دوره اسلامی تا غزنویان» به زبان ترکی استانبولی منتشر شد
آغاز تور سیاحتی-فرهنگی موتورسواران پاکستانی به ایران با شعار دوستی
تاکید برای برپایی کارگاههای آموزشی مطالعات اجتماعی معاصر ایران و آموزش زبان فارسی
برگزاری وبینار فرایند جابجایی فعالیت های فرهنگی و هنری از بناهای فیزیکی به فضای مجازی
برگزاری آزمون پایان دوره متوسطه در مرکز فرهنگی ج.ا.ایران در بغداد
آثار شما نقش بزرگی در پیام صلح و هم‌زیستی مشترک بین ادیان ایفا می‌کند
تبادلات فرهنگی با کشورهای مسلمان از اصول اولیه رایزنی فرهنگی است
پیام تبریک حدادعادل به رئیس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
تاسیس مرکز پژوهشی و تحقیقاتی عرفان و تصوف در لاهور
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افق گشایی برای آینده است
نشست «آسیب شناسی ترجمه فارسی به ارمنی» در ارمنستان
ایران در زمینه علوم قرآنی گوی سبقت را از سایر کشورهای جهان اسلام ربوده‌ است
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.